ma.gurushealth.ru

Компири (компир) и сок за третман на панкреатит панкреасот

Компири со панкреатитисМеѓу начините на третман на панкреатитис долго време се користи традиционалната медицина се базира на употреба на природни производи. Панкреатит е еден од оние болести на дигестивниот систем кој ефикасно да се излечи во таков начин на лекување. Често панкреатитис доделен диета, која е присутна помеѓу производите и компири, не само во исхраната својства, но, исто така, исцелување.

Компир сок панкреатит се карактеризира како средство, има анти-воспалителни, заздравувањето на раните, antispasmodic ефекти, па затоа е препорачливо да се пие помеѓу воспаление на панкреасот. Панкреатитис може да се готви компири - се пече или се вари без додавање на зачини.

Супстанции кои се присутни во суровини и компири, забулвам храна, додека намалување на иритација на панкреасот. Компир сок, за производство на ензими во желудникот за преработка на храна, ефикасно и трајно лечи панкреасот.

Корисни панкреатитис два часа пред оброк да се пие една чаша сок од компир дневно - од 100-200 мл. Во овој случај, иако ние не треба да заборавиме дека за лекување на сок од компир чудна и контраиндикации - треба да се одбие на висока киселост на желудникот од таква терапија.

Вие исто така може да се држи за овој рецепт: 100 грама свеж компир сок, додадете 100 грама морков сок и пијат половина час пред јадење. По пиење сок, треба да легне за половина час. Секој пат, пиење на една чаша сок од компир, треба по истекот на пет минути да се пие чашата на кефир. Времетраење на курсот ќе се одржи за две недели, овозможувајќи за пауза за 10 дена и се повторува на третманот повторно. Позитивни резултати од ваквиот третман на панкреатитис може да се очекува по 4 предмети.

Важно е да се запамети дека лековитите својства на компир сок се чуваат само во првите 10 минути по неговата подготовка, кој е зошто тоа треба да се притискање непосредно пред употреба. Во друг случај, користа од тоа нема.

Видео: морков пијат од панкреатитис

Покрај компир сок за цел подобрување на панкреасот може да се јаде свежо излупени компири се рендаат на панкреатитис половина час пред оброк до 100 третман g пост може да биде од 1 лажици на телото постепено се користи како компир има специфичен вкус.

Паралелно, во третманот на панкреатитис компир сок мора да продолжи да се придржуваат кон диета препорачува од страна на нутриционистите.

Пире од компири со панкреатитис

Пире од компири со панкреатитисСтруктурата на медицински исхрана за панкреатитис вклучени пире од компири. Садот има висока хранлива вредност, се состои од комплекс на јаглени хидрати, скроб, витамин Ц, калиум (560 mg на 100 g), калциум. Калиумот е вклучен во процесот на повлекување на течност од телото, намалување на панкреасот оток во акутна воспалени. Голем содржината на калиум прави овој зеленчук е многу важна производ во исхраната на пациентите со панкреатит. Варен пире од компири не ја иритираат стомакот, и не придонесуваат за создавање sokogonnym ефект.

Видео: Како да се излечи болки во народни лекови

Пире може да се даде на лице со акутен панкреатит, по завршувањето на периодот на пост. Се препорачува за хронична болест. Да се ​​подготви јадење е најдобро да се користи нови компири, бидејќи стариот клубени се лишени од храна состојки. Тоа мора да се подготви на вода, без додавање на путер. Додавајќи масло е можно побрзо по стабилна ремисија, во подготвениот сад постепено. Пире од компири служи свежо (веднаш по подготовката), топло, но не и топло.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Скроб панкреатитСкроб панкреатит
Херкулес панкреатитХеркулес панкреатит
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Смил панкреатитСмил панкреатит
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Калина панкреатитКалина панкреатит
Ленено масло панкреатитис панкреасотЛенено масло панкреатитис панкреасот
Јаглехидрати со панкреатитисЈаглехидрати со панкреатитис
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
» » » Компири (компир) и сок за третман на панкреатит панкреасот