ma.GurusHealth.ru

Бадеми и cashews со панкреатитис

Видео: орев против бадеми. Живеат здрав! (2015/01/12)

Бадеми со панкреатитисВоспаление на панкреасот, придружени со оток и крварење ткива, предизвикувајќи неподнослива акутна болка, наречен панкреатит. Еден од оправдани причини за појавата на оваа болест се смета за една нездрава исхрана.

Таквите достигнувања во хемиската индустрија за храна како безалкохолни пијалаци со вештачки бои и засладувачи, Бујон коцки, пире од компири, инстант тестенини и многу други сомнителни здрави производи значително му се подмлади панкреатитис болест.

Видео: Изработка на Америка сајт со Iherb

Ако пред панкреасот е загрижен постарата генерација, сега се дијагностицирани со панкреатит, во повеќето случаи се стави на младите и постарите студенти. Но штетни чипс и притисна имаат достоен алтернатива - ореви. Тие едноставно не му наштети на здравјето, и ќе го направи само посилен. На пример, ваквите популарни видови на ореви како cashews и бадеми.

Корисни својства на бадеми и cashews во панкреатит

Некои лекари сметаат дека за навртки - бадеми, cashews иднина. Тие го зголемуваат нивото на хемоглобин, го зајакнува имунолошкиот систем, нормализира холестеролот, да се спречи рак тумори.

Видео: кашу Витамини | корисни од кашу ореви, кашу ореви и мед, составот на кашу,

Cashews се дозволени за панкреатитисТака кашу содржи во својата структура најмалку износот на масти - 48 g на 100 g навртки (бадеми - 58 g). Затоа, cashews корисно да се вклучат во менито на пациентите во рехабилитација по акутен панкреатит. Кашу, враќање ослабен напад на панкреатитис тело без прекумерно peregruzheyut панкреасот.

Бадеми, исто така може да бидат вклучени во исхраната на пациентите со заболени панкреасот, но не го злоупотребувајте овој деликатес до прејадување не предизвика нова рунда на болест.

Кашу е еден од повеќето ниско-алергиски ореви, па затоа често се препорачува како додаток во храна за панкреатитис. Всушност, алергиска реакција може да предизвика влошување на болеста. Но, со бадеми треба да бидат внимателни - тоа орев - vysokoallergenny производ.

Еден од најпознатите вредни компоненти кои го сочинуваат кашу ореви и бадеми за панкреатитис се сметаат:

Видео: Божиќ торта со суво овошје. дел 1

  • Омега 3 - масните киселини, кои се синтетизираат во важни bioregulators телото - еикосаноиди. Овие супстанции инхибираат воспаление на панкреасот и да ја потисне алергени;
  • Витамин Е, содржи два видови на ореви, бадеми, лесно е многу повеќе. Оваа растворливи во масти витамин се смета за моќен антиоксиданс, имено концентрацијата на овие safeners намали крв панкреатит.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хибискус панкреатитХибискус панкреатит
Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапијаРеактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија
Зеленчук сончогледово масло во панкреатитЗеленчук сончогледово масло во панкреатит
Дали постои вакцина против панкреатитис?Дали постои вакцина против панкреатитис?
Бор ореви со панкреатитисБор ореви со панкреатитис
Домати со панкреатит, тоа е можно да имаат свежи домати и сок пие со болест на панкреасот?Домати со панкреатит, тоа е можно да имаат свежи домати и сок пие со болест на панкреасот?
Соја за панкреатитисСоја за панкреатитис
Детето боли панкреасот што го прават?Детето боли панкреасот што го прават?
Пиво со панкреатитис и ефектот на панкреасот, без разлика дали безалкохолни?Пиво со панкреатитис и ефектот на панкреасот, без разлика дали безалкохолни?
Кокос панкреатитКокос панкреатит
» » » Бадеми и cashews со панкреатитис