ma.gurushealth.ru

Кокос панкреатит

кокос панкреатитЗа време на долготраен хроничен панкреатит или заболување на панкреасот е лесна, може да се користи свеж кокос. Т.н. кокосово млеко силно го стимулира панкреасот, па го користат подобро во мали дози.

Постојат некои докази дека кокос е корисно за панкреатитис поради тоа што содржи минерали, витамини и протеини кои придонесуваат за реставрација на панкреасот функција. Таа исто така содржи незаситени масни киселини кои помагаат да панкреасот работа и олеснување на неговата наплата.

Но, во млеко и месо од орев содржи голема количина на јаглени хидрати. Едноставни шеќери се претставени првенствено гликоза, која брзо се апсорбира во крвта, што може да доведе до егзацербација на болеста.

Во акутен панкреатит, или влошување на хронична форма на болеста не може да се јаде кокос. Истото се однесува и на употребата на нејзините млеко. Како дел од ореви пулпа многу маснотии (30 g до 100 g), и растителни масти и масла се елиминира од исхраната на пациентот, за време на нападот на болеста.

Забелешка: во мали дози, на пример, со додавање на чипови пулпа во ниски-масти урда тепсија, се користи кокосово панкреатит прифатливо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Јаглехидрати со панкреатитисЈаглехидрати со панкреатитис
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Спанаќ со панкреатитисСпанаќ со панкреатитис
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Бор ореви со панкреатитисБор ореви со панкреатитис
Може ли да се јаде мед за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли да се јаде мед за панкреатитис (панкреасот болест)?
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?
» » » Кокос панкреатит