ma.GurusHealth.ru

Бор ореви со панкреатитис

Видео: Училиште здравје 2013/08/24 Како корисни ореви?

Бор ореви со панкреатитисБор орев - непроценлив дар на природата во Сибир и на Далечниот Исток. Можеби затоа што овие плодови зрее во суровата клима, тие содржат огромен фонд на минерали, витамини и хранливи материи потребни за човечкиот живот и здравје.

Состав бор ореви различен од другите сорти. Навистина, и покрај нејзините мали димензии, кедар основни надминува многу видови на ореви за својата исхрана, биолошки и медицински вредност, па често се вклучени во исхраната на пациенти и пациенти опоравок.

Во панкреатитис, третманот е придружена со почитување на строга диета, бор ореви не само овластени производи, но, исто така, лек кој долго време се користи исцелители во Русија. Модерни лекари, билкари и сега во акутен панкреатит во текот на пропишан кедар масло (тоа брзо се апсорбира од страна на телото), а во ремисија грст ореви секој ден.

Корисни својства на бор ореви со панкреатитис

Кедар јаткасти плодови содржат многу протеини. неговата содржина во 100 грама на јадра да достигне 44%, што е 12 пати повисока отколку во пилешко. Но, растителни протеини, за разлика од животните брзо проголтана од телото без да се бара големи енергетски влезови. Затоа хранливи ореви кедар препорачуваме да се вклучат во менито, болните, прегладнети напад на акутен панкреатит, или пациентите по операцијата. Рапид варење на растителни протеини кои е проголтана од 99%, промовира лизин - амино киселина, е дел од бор орев.

Тоа одамна е забележано со луѓе, и дека бор орев масло произведено од нив во напади на панкреатит има анти-воспалителни и аналгетик акција на панкреасот. Ова се должи на фактот дека во јадрата на кедар ореви содржат витамин Е и повеќе од 10 амино киселини, вклучувајќи метионин, лизин, триптофан, кој е моќен антиоксиданс, способен да го намали воспаление на панкреасот, отстранување на болка и подобрување на состојбата на пациентот со панкреатит.

Витамин Е, чија концентрација во масло од бор ореви значително го надминува маслиново масло, го зајакнува и штити од уништување на клеточните мембрани, кои се многу ранливи за време на егзацербација на панкреатитис.

Видео: Како да се направи оцет Пинк: главоболки, готвење # torchimnakuhne

Бор орев - калории производ кој содржи 60% масти, која ги вклучува потребната здравствена омега 3, 6 и 9 - масни киселини. Овие комплекси, исто така, поседуваат анти-воспалителни својства, кои се подобри состојбата на пациентите со панкреатит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бадеми и cashews со панкреатитисБадеми и cashews со панкреатитис
Ореви и орев масло се намали ризикот од кардиоваскуларни болестиОреви и орев масло се намали ризикот од кардиоваскуларни болести
Третман на гастритис со кедар нафтаТретман на гастритис со кедар нафта
Оревите забави прогресијата на рак на простатаОревите забави прогресијата на рак на простата
Може ли да имаат семе за хемороиди?Може ли да имаат семе за хемороиди?
Ореви се одлична алатка за лекување на болести на кардиоваскуларниот системОреви се одлична алатка за лекување на болести на кардиоваскуларниот систем
Кедар нафта во панкреатитКедар нафта во панкреатит
Фстаци со панкреатитисФстаци со панкреатитис
Орев, црн орев од црвиОрев, црн орев од црви
Кокос панкреатитКокос панкреатит
» » » Бор ореви со панкреатитис