ma.GurusHealth.ru

Лешник со панкреатитис

Лешник со панкреатитисКога категорично не може да се користи на акутен панкреатит, лешници, како овој производ содржи растителни масти и богата со растителни влакна. Тие се стимулира секреторен активност на панкреасот, што може негативно да влијае на воспалителниот процес.

Како резултат на таквите прекршувања исхрана може да биде остар влошување на состојбата на пациентот, па дури и некроза на панкреасот, т.е. смрт на дел од панкреасот. Така, употребата на лешник во акутно воспаление на панкреасот е опасно за животот и здравјето на луѓето.

Во хронична форма на панкреатит и во постигнување на значителен егзацербација ремисија по лешници дозволено да се јаде во мали количини. Сепак, треба да го внесете овој производ во исхраната постепено, почнувајќи со еден орев дневно. Тоа може да се користи како самостојна производ и во различни јадења.

Лешник со панкреатит не може да се додаде на јадења, кои имаат во својот состав на масни, кисело или остри храна. Ако ги следите овие правила, тогаш еден мал дел од лешници од време на време ќе биде од корист. По ореви се богати со холин, витамини од групата Б, витамин Е, бета-каротин, калциум, јод, селен и други корисни материи. Оптимална доза на ореви - 10-15 грама на ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Киселица панкреатитКиселица панкреатит
Зеленчук сончогледово масло во панкреатитЗеленчук сончогледово масло во панкреатит
Спанаќ со панкреатитисСпанаќ со панкреатитис
Кисело панкреатитКисело панкреатит
Може ли да Аспарагус панкреатит?Може ли да Аспарагус панкреатит?
Бор ореви со панкреатитисБор ореви со панкреатитис
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
Што ако влошува панкреатитис - што да пиете, како и што да се отстрани влошување на панкреасот?Што ако влошува панкреатитис - што да пиете, како и што да се отстрани влошување на панкреасот?
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
» » » Лешник со панкреатитис