ma.gurushealth.ru

Activia со панкреатитис

Activia со панкреатитисActivia - ферментиран млечен производ се дозволени за употреба во панкреатитис. Природен јогурт не се вчита воспалени панкреасот, тоа има позитивен ефект на ѕидот на желудникот.

Производот го спречува себе-труење на организмот, карактеристични за луѓето кои страдаат од панкреатитис. На дејство се должи на висока содржина на млечна киселина бактерии. Тие се збогати на цревната флора одговорен за чистење на телото од својата отпадоци. Activia панкреатитис нормализира столицата, ослободување на пациентите од дијареа.

Activia - вреден производ од гледна точка на nutrientnogo состав. Јогуртот е богат со:

  • минерали (калциум, фосфор, магнезиум, цинк, калиум, јод, селен, хром);
  • витамини (ниацин, рибофлавин, пантотенска киселина, пиридоксин, витамин B12, и холин).

Јогуртот содржи мали количини на витамин А и Ц. во мали количини таа ги исполнува натриум, хлор, сулфур, железо, бакар, манган и флуор. На производ се карактеризира со оптимална содржина на протеини, масти и јаглехидрати.

Кога воспаление на панкреасот, лекарите препорачуваат консумирање на ниски-масти храна. Aktivija Јогурт може да се обезмастените, просечната содржина на масти (1,5%) или масти (3,5%). Нискокалорични производи ќе биде повеќе корисни од масти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?Мармалад со панкреатитис, е можно тоа?
Херкулес панкреатитХеркулес панкреатит
Спанаќ со панкреатитисСпанаќ со панкреатитис
Laminaria панкреатитLaminaria панкреатит
Овес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасотОвес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасот
Може ли да се јаде кисело млеко за гастритис?Може ли да се јаде кисело млеко за гастритис?
Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?
Дали е можно да брокула панкреатит?Дали е можно да брокула панкреатит?
Може ли крем за панкреатитис?Може ли крем за панкреатитис?
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
» » » Activia со панкреатитис