ma.gurushealth.ru

Кајсиите со панкреатитис

Кајсиите со панкреатитисСвежи кајсии - сочни плодови odnokostyanki-жолта боја. Производот богата сахароза, целулоза, како и витамини и елементи во трагови (А, Група Б, Ц, железо, калиум, калциум, цинк, магнезиум, триптофан, и др.), А тоа е исклучително корисна за исхрана на луѓето.

Може ли да јадете кајсии луѓето кои страдаат од панкреатитис (болест поврзана со воспаление на панкреасот)? За жал, нема. Е дека ограничен број на зрело овошје (не повеќе од 1-2 парчиња. За прием), а потоа, за време на приемот на ремисија на болеста.

Забрането е кајсии панкреатит на гладно од висока содржина на сахароза (околу 84%) се бара доделување на дополнителни инсулин за обработка на производот. Како што знаете, кога ова воспаление на панкреасот забележано намалување на производството на инсулин, така што употребата на свежо и суво овошје (суви кајсии во концентрацијата на сахароза е уште поголема!) Може сериозно да наштети на вашето здравје. Исто така, содржани во суво овошје телесно ткиво непотребно се вчитува дигестивниот систем е одговорен за распределба на панкреасниот сок.

Тоа произлегува од горенаведеното дека додека користа од кајсии, тоа ќе биде многу поумно да се елиминира ова чудо производ од исхраната на пациентите со панкреатит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црна цреша и вишна со панкреатитисЦрна цреша и вишна со панкреатитис
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Желе панкреатитЖеле панкреатит
Суви кајсии, сливи, грозје, морето buckthorn: некои плодови и сушено овошје може да биде на чир на…Суви кајсии, сливи, грозје, морето buckthorn: некои плодови и сушено овошје може да биде на чир на…
Може ли да киви панкреатит?Може ли да киви панкреатит?
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
» » » Кајсиите со панкреатитис