ma.gurushealth.ru

Правилната исхрана бебиња до една година. дете правилна исхрана. Како да се готви каша за бебе?

За исхрана на деца до една година и придобивките од доењето се зборува насекаде. Две мислења не може да биде - Доење е од корист од сите точки на гледање. За ментално и физички развој на децата до една година. Јас не се сеќавам каде го симне, но не е грев да се даде совет. Тип во пребарувач "Основните правила за успешна Доењето (препораките на СЗО / УНИЦЕФ). Постојат основни правила за правилна исхрана на новороденчиња и деца под една година.

Видео: Како да се хранат бебето 9-18 месеци? Она што јас се готви дете?

Правилната исхрана бебиња до една година. дете правилна исхрана. Како да се готви каша за бебе?
Правилната исхрана бебиња до една година. Класичен мамка, некои житарици и зеленчук, за да влезат, тие знаат сè. Но, тоа е класичен за нас. Во други земји исхрана на деца до една година Тоа може да биде сосема поинаква. Јас секогаш се прашував. Затоа, за многу луѓе е традиционална храна од која странците ќе страдаат од лошо варење на храната за многу болни часа? Одговорот лежи токму во храна за бебиња 1 година живот. Во поглед на наивни очите на малиот човек е отворен. Но, тие очи да се забележи сите детали на однесувањето на возрасните. Детска исхрана на возрасни станува интересно околу 6 месеци. бебе упорно да достигне до плоча на нејзината мајка, на фактот дека на масата. Иако таква моќ се тоа, и тоа не е потребно. Пред тоа, тој беше доста енергично предвидени млеко. Доенчиња дете во голема мера соодветствува наклонетости на неговите родители. Тешко е да се учат децата до една година на храна, која не е прифатена во нивното семејство. Ако семејството не се во корист на супа, а потоа, најверојатно, децата ќе треба да се борат супи. Како што имаме. И баба ми, нашите мали претрупан супа работи надолу со задоволство.

Како да се готви каша за бебе?

јачмен каша состојки и млеко - многу важна производ во нејзините својства. Крупа е извор на јаглени хидрати (скроб), кои обезбедуваат енергија, растителни протеини, витамини, некои минерали: магнезиум, железо и растителни влакна потребни за нормално функционирање на гастроинтестиналниот тракт. Млеко совршено го надополнува структурата на неговите протеини и повеќе вредни од задница, и витамини и минерали.

Како по правило, станува каша производ на вториот хранење на доенчиња. Даде своето бебе за 2-3 недели по првата воведување на дополнителна храна (зеленчук пире), односно околу 5-6 месеци. Но, во случај кога детето има нестабилна стол, тој не е добро стекнување на тежина или се склони кон плукање, вашиот доктор може да препорача да се започне цврста храна со житни култури.

Каша е за детето еден вид на мост помеѓу цврста и течна храна, па почнуваат да го даде (како и било која друга наведуваш) потребно е со мали делови. Првиот ден - лажичка, а вториот - не повеќе од 30 грама (3-4 лажички), а во текот на неделата се направи до 100-120 g Оваа доза треба да го замени еден доење или формула. Давање каша треба да лажица еднаш дневно, по можност во утринските часови за појадок. Тогаш може да се даде на детето на дојка, пијат каша сок, јогурт.

Ако готви каша за себе, тогаш направете го тоа течност (5%), во првата фаза на администрацијата. Ова значи - 5 g житни брашно или на 100 ml вода. По 1-2 недели, може да се готви каша 8-10 проценти. Со цел да се ослободи од родителите "хорор" vyschityvaniya износ грама брашно во одредена количина на вода ќе се наведе дека во подготовката на 5 по житни консумира една лажичка житни брашно 100 мл течност овес 7-8- интерес - половина teaspoonfuls, а 10 отсто - две. Шеќер и сол не им е забрането да го додадете. на "возрасни" вкус сензации тоа треба да се солени недоволно и malosladkoy. Па, каков вид на каша без путер, но не повеќе од 5 грама по порција.

Неколку начини на готвење. Ако за време на готвењето ги користите производите од жито брашно, а потоа тоа се раствора во ладна вода и се прелива млеко на вриење. Потоа се вари 5 минути. Кога готвење житни култури од житни култури се препорачува да задница и свариш на вода, а потоа додадете го на топло млеко и готви до тендер. Варен житни низ сито.

Каков вид на житни да се избере? Смета најкорисен леќата и овесни снегулки или никулци. Тие се повеќе од другите протеини, освен тоа, тие содржат растителни влакна, корисни за гастроинтестиналниот тракт. Ориз и пченка се повеќето богата со скроб, што се користи за енергетски потреби на телото. На второ место на содржината - гриз. Сепак, во овие житни култури неколку витамини и минерални соли. Исклучок - пченка. Таа содржи железо. По 6 месеци може да се даде каша и други житни култури: пченица, 'рж, јачмен и други кои содржат глутен, се разбира, ако детето нема вродена неговата интолеранција.

При изборот зрна задржи и во предвид дека ориз лежат и обезбедени svoystvami- овес и леќата содржи многу растителни влакна, може да предизвика лаксативно effect- пченка неутрален. Со оглед на овие својства, се обиде да го заменик житарици и се меша да се направи каша. Многу корисна т.н. "розова" каша која се подготвува со додавање на моркови, тиква, морков или сок од јаболко.

Видео: мамка. Kashi. Подгответе се | Едноставни рецепти 1 | ToBeBestMom

Тоа може да изгледа чудно за многу родители, побара максимална здравје и исхрана, на првата година од животот на детето, педијатри препорачуваат употреба на житни култури за исхрана на деца во индустриското производство. "фабрика" каша е подобро обработени и стерилизирани. Тие се збогатени со соодветни на возраста за потребите на децата со широк спектар на витамини и минерали, вклучувајќи железо и калциум. Тие не содржат конзерванси, вештачки бои, стабилизатори и хемиски адитиви. Друг плус - во исхраната на детето може да се воведе trudnorazvarivaemye дома зрна како што се јачмен, пченка, 'рж.

Најмногу се користи во нашата земја, детски житни култури - производи на странски компании. Домашното производство, за жал, не е толку добро застапени, иако нивната исхрана и биолошка вредност не се согласи на странски аналози, но, за жал, се бара да врие. Повеќето модерни житарици странски компании - странски подготовка, а тоа е, не бараат готвење. Тие можат да бидат поделени во 2 групи - млеко и млечни бесплатно. На прво треба само вода. Тие не треба да додадете сол, шеќер, масло, а особено млеко. Само за посебни причини и по совет на лекар за деца со намален апетит, а не стекнување на тежина, можете да додадете 2 до 3 гр путер на житни дел за подобрување на вкусот и зголемување на енергетската вредност на производот.

Млечни без каша се врати специјализирани млеко за храна за бебиња. Може да се разреди со вода и, ако, на пример, pipsqueak не можат да толерираат млеко, но имајте на ум дека хранливата вредност на производот ќе се намали.

Сите сложеност лежи во фактот дека житните култури се не само со млеко или без, но, исто така, со адитиви. Многу компании произведуваат каша со природни адитиви. Ова овошје, зеленчук, мед, лешници и бобинки, банана, карамел, па дури и чоколадо. Постојат такви интересни комбинации што леќата и дуњи, леќата, кајсија, чоколадо, лешник, банана со мед и ориз. Некои компании произведуваат и мешани житарици. На пример, житарици и зеленчук каша од ориз, пченица, сквош, праз, спанаќ или каша од 5 житарици. Овие житни култури се често поздрава и tastier од вообичаеното, сепак, нивната употреба треба да биде свесен за можноста од алергиски реакции.

Видео: Прво бебе цврста храна: ориз каша :). Vegetariashka. вегетаријанска рецепти

При изборот на житни, водени од своите финансиски можности, и опциите на детето, се разбира, по совет на педијатар. Сепак, кога ќе купите, разгледајте ги следниве нијанси: житарици содржината треба да бидат напишани на пакувањето во Русија, така што корисниците можат да се запознаат со износот на сите хранливи состојки, и, според тоа, да се процени квалитетот на производ-производители, исто така, покажуваат детален состав на компонентите 100 g или 1 дел. Оваа информација ќе ви помогне да се утврди како комплетен и балансиран овој производ-кога купување, се обрне внимание на рокот на траење и чување услови. И, се разбира, мора строго во согласност со сите правила на готвење е наведено на етикетата. Не се разредува каша "од око". А потоа јадат вашето бебе ќе "во врска со". Купи каша Педијатрите препорачуваат на детска храна во специјализирани продавници, дрога продавници и клиниките. Тоа не е неопходно да се направи на реклами, на пазарот и други не-места. Стравот не треба само фалсификати, но, исто така, несоодветни услови за чување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранењеХранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранење
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Дои или шишеДои или шише
Смесата и ги наведуваш на dysbacteriosisСмесата и ги наведуваш на dysbacteriosis
Хранење на масата кога да се воведе месо и путерХранење на масата кога да се воведе месо и путер
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Хранење на бебето во првата година од живототХранење на бебето во првата година од животот
Храна за време на доењетоХрана за време на доењето
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Доењето го намалува ризикот од рак на дојкаДоењето го намалува ризикот од рак на дојка
» » » Правилната исхрана бебиња до една година. дете правилна исхрана. Како да се готви каша за бебе?