ma.gurushealth.ru

Приближната менито на детето од 7-8 месеци. Примери од секојдневната рутина за бебиња 7-8 месеци

Секоја мајка и бебе произведува сопствени дневна рутина. Со текот на времето, ќе научат да се разбере вашето бебе и да биде во можност да планирате хранење, игра и сон, земајќи ги во предвид потребите на трошки, како и интересите на целото семејство. Научете како да управуваат со други мајки и татковци. Нивното искуство може да биде многу корисно. Ги прашавме родителите чии kiddies се сега 7-8 месеци, да се зборува за нивните деца на владата, а осум раскази избран како пример.

Видео: деца Исхрана август 7 месеци

Приближната менито на детето од 7-8 месеци. Примери од секојдневната рутина за бебиња 7-8 месеци
1 ден
6 часа на градите на мајката
10 h - пире од варен ориз (150 g), јајце des&срамежлив-струја (1,2 парчиња.), овошје пире (50 g) 14 часа - супа (50 ml), пире од компири со месо&Шај-nym месо (150/20 g), леб (5 g), желе (30 ml)
18ч - јогурт (150 ml), сирење (30 g), бисквити (5 g)
22 часа - градите на мајката
Ден 2 Мени дете 7-8 месеци
6 часа - градите на мајката
10 h - житни гриз 10% (150 g), јаболко сос (50 g) 14 часа - месо супа (50 ml), ладно пире од морков пире со (150/20 g), леб (5 g) овошен сок (30 mL) за 18 часа - јогурт (150 ml), сирење (30 g), бисквити (5 g) за 23 часа - градите на мајката
3 ден
6 часа - градите на мајката
10 h - леќата гриз пире (150 g), јагода и шеќер (40 g)
14 h - риба супа (50 ml), тиквички Пире со мелено месо (150/20 g) компот (30 mL), леб (5 g)
18ч - јогурт (150 ml), рендано сирење (30 g) ne&Шај-CHENIER (5 g) за 22 часа - градите на мајката
4 ден
6 часа - градите на мајката
10 h - каша овес мелен со жолчка од јајце (150 g) пире од кајсии (50 g) 14 часа - супа со croutons (50/5 g), компир-морков пире со рибино месо (150/20 g) yabloch сок&Шај-NY (30 ml)
18ч - рендано сирење млеко (30/20 mL), јогурт (130 ml), бисквити (5 g) за 22 часа - градите на мајката
Ден 5 Мени бебето 7-8 месеци
6 часа - градите на мајката
10 часа - ориз каша со моркови (150 гр) пире од јаболка (50 г) 14 часа - супа (50 мл), бисквит на бел леб (5 g), карфиол Пире со мелено месо (150/20 грама ), желе (30 ml)
18ch- јогурт (150 ml), сирење (30 g), бисквити (5 g)
22 часа - градите на мајката
6 ден
6 часа - градите на мајката
10 h - месо супа во растително супа (150 g) пире од јаболка репка (50 g)
14 h - риба супа (50 ml), леб (5 g) на телешко месо кнедли со пире од компири (150/20 g), цреша сок (30 ml)
18ч - јогурт (150 ml), сирење (30 g), бисквити (5 g) за 22 часа - градите на мајката
7 ден
6 часа - градите на мајката
10 h - каша овес мелен со жолчка од јајце (150 g) пире од сливи и јаболка (50 z)
14h - супа (50 ml), компир-морков пире со рибино месо (150/20 g), кајсија сок (30 ml),

Развој на детето во 7 месеци: Видео

18ч - јогурт (1505ml), урда (30g)
22h - градите на мајката

Примери од секојдневната рутина за бебиња 7-8 месеци

Секоја мајка и бебе произведува сопствени дневна рутина. Со текот на времето, ќе научат да се разбере вашето бебе и да биде во можност да планирате хранење, игра и сон, земајќи ги во предвид потребите на трошки, како и интересите на целото семејство.
Научете како да управуваат со други мајки и татковци. Нивното искуство може да биде многу корисно. Ги прашавме родителите чии kiddies се сега 7-8 месеци, да се зборува за нивните деца на владата, а осум раскази избран како пример.
Изработка на распоред за вашето бебе, се сеќавам дека е потребно поголемиот дел од децата на возраст од 7-8 месеци на:

Комплементарни храна два или три пати на ден. Плус - 700 ml до 1 литар на млеко или мешавина на еден ден. (Научете како да се разбере дали недостатокот на мајчиното млеко или бебешка формула млеко). На оваа возраст, тоа е време да се прошири на исхраната на детето и да се зголеми делови. Вие може да го понуди на вашето бебе fingerling храна и да се обиде да го научи како да се напие од фидер чаша.
За 14 часа спиење, вклучувајќи ги и ноќен живот и дневните спиење. Обично во попладневните часови деца 7-8 месеци спие два пати (наутро и попладне). Дознајте повеќе за колку ќе треба да спијат за деца на оваа возраст.
Време е да се игра, да научат нови вештини, и да се комуницира со вас.

Пример број 1: раскажува неактивен мајка хранење осум-месечно бебе, кое допрва најстарото дете
Ова е нашиот распоред во деновите кога мојата постара ќерка не оди на подготвителна настава во училиште или во детски клуб.
7.00. Ние се разбудам. 20 минути се хранат бебето.
7.30. Малку игра на подот со неговата сестра. Ако времето е добро, јас ги порака на терасата.
8.00. Појадок. Јас не се готви за малку посебно - да се купи храна за бебиња. Често ми се даде на бебето или ориз каша и овошно пире од конзерва.
8.30. Повторно играта.
Помеѓу 9.00 и 9.30. 15 минути се хранат трошки градите, а потоа го положи.
11.00. Дете се буди и игра.
Тоа е пладне. Ручек - зеленчук и овошје пире од конзерва.
12.30. Игри.
13.30. Мали гради се хранат околу 20 минути и си легна повторно.
15.30. Малку се буди и игра.
16.00. 20 минути јаде мајчиното млеко.
17.00. Вечера (храна за бебиња).
17.30. Одат на прошетка.
18.30. Пливање.
19.00. Дете јаде млеко и отиде во кревет.
1.30. Малку обично се буди да се јаде млеко.

ПРИМЕР 2 №: неактивен рече мајка осум дете кој е шише хранат. Семејството има постари деца.
Тука е нашата нормален ден на Gerken.
8.00. Гера се буди и троши 240 ml од смесата.
8.30. Јас му ја даде син храна за бебиња. За тоа појадок - голема тегла овошно пире.
9.00. Нека одат на Хера на подот. Тој индексира насекаде за своите постари сестри - се обидува да учествуваат во нивните игри.
10.00. Мали троши 180 ml од смесата и да се заспие.
Тоа е пладне. Се буди.
12.30. Ручек - голема банка на месо со зеленчук.
13.00. Сите заедно, ние одиме на прошетка.
14.00. Гера троши 180 ml од смесата и се спие повторно.
16.00. Дете се буди троши 120 ml од смесата, се читаме и да игра.
17.30. Хера е со седиште во highchair и часовници како што се готви вечера.
18.00. Вечера - половина една конзерва на зеленчук и овошје пире.
18.30. Дете игра на подот веднаш до мене или кај децата заедно со сестрите.
19.15. Капење.
19.45. Гера јаде 240 ml, и го стави во кревет во текот на ноќта.
ПРИМЕР 3 №: наведениот работен мајка на осум бебиња кои се хранат шише
70% од време на денот го минувам на работа, уште 30% поминуваат на патот. Значи ние треба дадилка.
6.00. Кревање.
6.30. Давам 180 ml на лекови бебе и антирефлуксната.
6.45. Фустан.
7.15. Појадок. Дете јаде една четвртина од една чаша на овесна каша, откако го овошно пире во блендер направи. По еден ден, јас го додадете жолчка пулпа јајце.
7.45. Имаме малку време за да играат заедно.
8.30. Единицата доаѓа, јас ќе одам на работа. Бебето се подготвува за кревет: медицинска сестра го менува пелени, читање на приказна, пее приспивна песна и го стави во кревет.
9,00-10,00. Малку сон.
10.00. Тој се буди, а медицинска сестра го менува пелени. Тие одат на прошетка.
10.30. Надвор и трошка каса - во нив со шише формула млеко.
11.30. За ручек, бебе две лажици јогурт полномасно млеко (сестрата додава пола лажичка земјата ленено семе) и пире од зеленчук, варен во блендер.
11.50. Подготовки за кревет.
12,00-13,30. Спиење.
13.30. Дете се буди, сестрата го менува пелени.
13.35. Развој на игри.
14.00. 180 ml од смесата.
14.15. Игри.
15.00. Подготовки за кревет.
15,30-16,15. Спиење.
16.15. Дете се буди, сестрата го менува пелени.
16.20. Малку драми.
17.15. Се врати дома и се хранат бебето - давајќи му 180 мл. Дадилка кажува како отиде на денот.
17.30. Babysitting лисја. Јас готви вечера. Со работа нашиот татко назад.
17.35. Ние се игра со бебето.
18.00. Мојот сопруг и јас се вечера. Малку седи во highchair и одбивно се создава колачиња.
18.20. Јас го нахрани бебето оброк - дали во блендер зеленчук и овошје пире.
19.00. Ние одиме на прошетка.
19.45. Искапат трошките, што го прави масажа и го стави на пижами.
20.00. Тој јаде 180-200 мл.
20.15. Ние во согласност со ритуалот на спиење - чисти бебешките заби, читаат книги, да пее приспивна песна, и го положи во креветчето.
21.00. Тој брзо се заспива! Обично бебето спие во текот на ноќта, со исклучок на последните две недели, кога тој се разбуди на 2 ноќевања, а потоа во 4 дена и 5 часот. Еј!
Пример број 4: неактивен мајка кажува осум-месечно бебе кој се меша хранење. Семејството има постари деца
Ние немаме јасна режим - имам опишано како нашите вообичаени ден. Јас се хранат на побарувачката Zhenyu, но обидете се да го одвикне од градите штом планираат да одат на работа. Но и јас имам проблем со транспорт, па сакав да се преведе неговиот син на вештачкото млеко.
7,00-7,30. Сите деца се разбудат, се хранат Zhenyu.
8.00. Како појадок двајца постари браќа, Џек бебе јаде каша и овошно пире од конзерва. Тогаш јас му понуди шише со смесата.
8.30. Ако бебето извалкани за време на доручек, јас брзо го измие. Ако тој јадеше внимателно, го стави на подот да се игра. Неговите браќа гледајќи цртани филмови, и имам појадок.
9,00-9,30. Високи игра, и Џек јаде мајчиното млеко.
9,30-10,00. Лежев на мал кревет.
Додека тој спие, јас со постари деца и јас се обидувам да имаат време да се мијат или чист.
1130-1200. Џек се буди. Се подготват децата ручек. Дете добива храна за бебиња - тегла со месо и зеленчук и овошје сос за десерт. Јас, исто така, му даде некои прст-тип на храна и пиење чаша со вода до самата вечера.
13.00. Ние одиме на прошетка или на базен.
14.00-14.30. Јас се обидувам да се стави Zhenyu втор пат. Пред спиење да му даде на дојка.
16.00. Џек се разбуди, и ние да имаат закуска.
16,00-17,30. Високи игра, а бебето јадат млеко.
17.30. Вечера. Џек добива тегла од месо и зеленчук, а потоа овошно пире. Јас дури и го шише мешавина понуди.
18,00-19,00. Деца како си играат во тивка, вечер игри.
19,00-19,30. Капење. Во понеделник, среда и петок, моите две постари момчиња се бања. И во вторник, четврток и сабота јас се искапат помлади. Во неделата, сите се истуширам.
20,00-20,30. Пижами, а јас пак магацинот најстарите синови спиење.
21.00. Јас се хранат и да се стави малку Zhenya.
3.00. Дете се буди на хранење, и потоа заспа до утрото.
ПРИМЕР 5 №: наведениот работен мајка седуммесечно бебе кое е шише хранат
Имаме две различни планови: еден за работни денови со бејбиситерка, а другиот за време на викендите, кога го поминав целиот ден дома.
Од понеделник до четврток
7.00. Се будиме, се мие, се облекуваат.
7.30. Појадок - Бебе житни меша со овошно пире од конзерва.
8.00. Единицата доаѓа, тие се игра со бебето, а јас ќе одам на работа.
9,00-10,00 или 10.30. Првиот дремење.
11.30. Ручек - 180 ml од мешавина polbanki зеленчук, бисквити.
12.00. Дете си игра со дадилка.
C до 12.30-13.00 14.00-14.30. Малку спие по втор пат.
15.00. 180 ml од смесата.
15.15. Времето за игри.
15,45-16,30. Малку да се одмори.
16.30. Јас сум дома. Нека одат на медицинска сестра и да си игра со бебето.
18.00. Вечера - каша, се меша со овошно пире, а половина една конзерва на зеленчук.
18.15. Игра.
19.30. Подготовки за кревет: капеме на бебето, што го прави масажа, тој троши 180 ml од смесата. Потоа чистење на забите и наредени.
20.00. Дете заспива до утрото.
Од петок до недела
6.30. Малку се разбуди, и мојот сопруг и јас го однесе до неговиот кревет.
7.00. Таа троши 180 ml од смесата.
7.30. Појадок - чорба со пире банки додадено овошје (2-ри хранење чекор).
7.45. Игра.
8,30-10,00. Бебе спие.
10.00. Повторно играта.
11.30. Ручек - 180 ml на смесата polbanki зеленчук пире А, колачиња.
Тоа е пладне. Игри време.
13,00-14,30. Дремење.
15.00 или 15.30. Кид се буди и троши 180 ml од смесата.
16.00. Драми.
18.00. Вечера - каша, се меша со овошно пире, а половина една конзерва на зеленчук.
19.30. Подготовки за кревет: капеме на бебето, што го прави масажа, тој троши 180 ml од смесата. Потоа чистење на забите и наредени.
20.00. Малку сон.
Пример број 6: кажува неактивен доилка седум-месечно бебе
Неодамна, нашата режим изгледа вака:
8.00. Дете се буди и јаде мајчиното млеко.
8,15-9,30. игра со играчки, додека јас се направи појадок, читам, и јас донесе до.
Меѓу 9.30 и 11.00 часот. Бебе спие (обично 45 минути).
11.00. Малку се јаде, а потоа играат, се врти и се обидува да ползи наоколу на ќебето и да добијат играчки.
11,45-12,30. Таа оди да спие.
12.30. Ручек - 3 супени лажици од житни култури, се меша со млеко, тегла овошно пире на храна за бебиња, водата во бескорисно за пиење. По ручекот, читаат книги, танц и пее на музика, а понекогаш се сретне со пријатели.
14.00-15.00. Дремење.
15.00. Хранење.
15,15-17,00. Ние одиме (дете седи во инвалидска количка) и шопинг.
17.00. Вечера - 3 лажици житни меша со мајчиното млеко, тегла зеленчук пире храна за бебиња, водата во бескорисно за пиење.
17.30. Ако имате среќа, трошка заспива за кратко време, додека јас едноставна вечера направи.
18,30-19,00. Капење. Играме криенка со крпа, и моето дете скокајќи смеење.
19.15. Хранење.
19.30. Лежев трошки.
22.00. Се буди за да јадат.
3.30. Хранење.
8.00. Се будиме, и сè започнува повторно.
Нашето бебе уште се буди во текот на ноќта. Во текот на ноќта, кога храна за pipsqueak мирен, тој јаде подобро. Не ми пречи дополнително хранење, затоа што тој не се големи. И јас не треба да работат во утринските часови. Покрај тоа, бебето не спие добро, затоа што тој е почетнички - да им пријде на третото и четвртото место.
ПРИМЕР 7 №: неактивен рече мајка седум месеци близнак шише хранат
Оние кои имаат деца станувам рано, се чини неодговорно да се нашата секојдневна рутина. Но, ние се толку удобно. Мојот сопруг работи од рано наутро до доцна навечер. И само со овој распоред, тој може да поминат некое време со нашите деца.
10.00. Се будиме, и секоја од мали деца јаде 180 мл.
10.15. Деца како си играат на подот, ползење низ собата.
11.00. Појадок - секој добива тегла овошно пире (се купи храна за бебиња), јогурт и некои прст-тип на храна.
12.00-12.30. Лежев на децата во кревет.
13.30. Децата се разбудам. Играме и да чита книги.
14.00-14.30. Ручек - супа од зеленчук, јогурт и прст храна (парчиња варени моркови, круши). По деца подготвени 180 мл мешавина.
15,00-16,00. За да ни доаѓа на баба и на деца ангажирани.
16.00. Деца спијат по втор пат.
17.00. Се разбудам и да игра на подот со играчки.
17.45. Јадете до 180 ml.
19.30. Повторно спиење.
20.30. Се будиме, играме и да чита.
21.45. Јадете до 180 ml.
23.00. Ние поставени на близнаци, и тие спијат до 10:00.
Пример број 8: тоа кажува работна мајка која го храни нејзиниот седум-месечно бебе во градите и изразување на нејзиното млеко
Јас работам (учител) и доење на бебето. Нашиот ден е изградена како што следува:
5.00. Нахранете трошка, јас го смени пелени, и тој оди да спие. И мојот сопруг и јас се случува да работат.
6.45. Хранење повторно. Потоа доаѓа на медицинска сестра, а јас ќе одам на училиште.
7.30. појадок на детето - каша на мајчиното млеко и 60 грама овошје.
9,00-10,00. Во утринските часови трошки спиење.
11.00. Јас сум на работа да го изразат млеко. Бебето на ручек: 120 мл мајчиното млеко и храна за бебиња тегли - 50 гр месо, зеленчук, и 50 g на 100 g овошје.
13,00-14,30. На трошки попладне дремат.
15.00. Снек - круша парчиња, варени моркови и брокули или овошно пире 50 g на банките.
15.30. Лекции се повеќе - јас сум дома. Дои бебето. Тогаш можеме да играат заедно.
17.45. Вечера - каша, зеленчук пире 50 g и 50-100 g на овошје.
19.00. Подготовки за спиење: капење, масажа, читање и приспивни песни.
19.30. Дете заспива.
Во 2,00-2,30 ноќ трошка обично се буди во хранење.

Хранење дете на 7 месеци

Од првите денови од животот на мајка ми се грижи за неговото здравје. Таа мора да се земе на различни понекогаш и тешки одлуки, од кои зависи благосостојбата на бебето. Еден таков решение - ги наведуваш во 7 месеци. Она што можам да влезе во, колку мени хранење овој пат и како да го прават тоа правилно? По сите, правото храна за бебиња во 7 месеци - многу важна точка која влијае на нејзиниот развој, раст и формирање.

Наведуваш во 7 месеци е неопходно да се влезе внимателно и постепено. Покрај мајчиното млеко, или нивни смеси може да бидат дополнети исхрана житарици, супи или пире од зеленчук, овошје и бобинки. Доби прилично разновидна мени на комплементарни храна.

Комплементарна детелина може да бидат подготвени од различни житни култури, како што леќата, ориз, гриз, овес, пченка. Можете исто така да додадете свежо овошје. Да се ​​подготви супа од зеленчук може да се користи компири, моркови, зелка (бела или во боја), тикви, сквош, зелена (праз, магдонос, копар). Ако најдете сад за мелење низ сито додека не се изедначи, а потоа се пире.

Сепак, постојат храна која треба да биде детето со внимание се дава мени во 7 месеци. Тие вклучуваат месо, јогурт, урда и јајца.

Некои педијатри советуваат да не брза со воведувањето на дополнителна храна во исхраната на месо. Ако родителите се одлучи да се обиде со 7 месеци да се вклучат на храна, се препорачува да се користи само телешко и говедско месо, и се потпреме. Варено месо критикувам и да го додадете зеленчук пире. Ние почнат да даде половина лажичка и постепено да доведе до 3-4 лажички на ден. Готвење супа на супа од месо е пожелно. Ова јадење е премногу комплексен за кревка трошки дигестивниот систем.

Урда и јогурт за бебето хранење е најдобро да се подготват своите оброци користење квас. Дневен порција: 50 g и соодветно 100 ml,. Но исто така посебна бебешка храна е исто така убаво. Само сети се дека ако пакетот е наведено рок на траење од повеќе од две недели, а потоа корисни бактерии не може да биде. Сепак, некои педијатри се уште не се генерално препорачува да влезат во година во исхраната на јогурт исхрана, бидејќи содржи алкохол.

Исто така, во првите седум месеци на бебето може да биде понуден јајца. Тие содржат голема количина на лесно сварлива корисни протеини, масти, витамини и минерали. Варен жолчка од јајце фунти, се меша со млеко или смеса и се додава зеленчук пире. Жолчка можат да бидат понудени секој ден или секој втор ден. Но, ако се забележани алергиски реакции на кожата, тоа е потребно да се чека со овој производ. А плаша јајца може да се даде само по една година и тоа е препорачливо да се консултираат со лекар. Целта на одвикнување - да се прилагодат на бебето дигестивниот систем на различни производи, и тоа е многу важно да не се наштети.

месо

Седум месеци деца месо варено двапати преку месо мелница чудак a (после миење и туширање сите негови делови врела вода), а потоа месото се уште се принудени низ сито. Во осум месеци за да се подготват доволно двојно чудак кутии.

Mincemeat дадена првата до 30 грама на ден (1 лажица) и 8 месеци веќе 45 g (1 1/2 лажица). Остатоци може да се готви пире од компири и суфле. Како што се користи пире од зеленчук гарнир. Месото треба да се даде на третиот хранење, што е, во попладневните часови, жолчка приклучи млеко каша, урда и префрлен во вечерните часови и даде нова мамка.

Тоа е многу погодно да се користи посебен детски конзервирана месо, црниот дроб, јазик. На возраст од седум месеци бебе даде хомогенизирана конзервирана храна, со осум месеци - pyure- облик. Тие често додадете путер или растително масло, бесквасен tvorog- сол се стави во минимални количини. Производство и конзервирана со зеленчук (на пример, месо пире со моркови).

седумте месечно бебе веќе може да се добие крекери и седум и пол месеци - лебот, бела и црна боја, на 20-30 грама на ден. Добро е да се даде на вашето дете рака во кора дека тој бил гризе и џвакање - тоа вежби на непцата, забите, вилицата и гуми за мускулите. Имајќи предвид дека на децата на оваа возраст се активно расте заби, чувството на цврсти, тешко храна е многу корисно.

Така, во седмиот месец мајката продолжува да дојат 3 пати на ден или во дете се појавува во исхраната на три-се разбира вечера (супа од зеленчук со croutons, мелено месо со пире од зеленчук и сок за десерт).

Видео: Моќта на децата во 11 месеци Мени

Седум месеци деца месо варено двапати преку месо мелница чудак a (после миење и туширање сите негови делови врела вода), а потоа месото се уште се принудени низ сито. Во осум месеци за да се подготват доволно двојно чудак кутии.

Mincemeat дадена првата до 30 грама на ден (1 лажица) и 8 месеци веќе 45 g (1 1/2 лажица). Остатоци може да се готви пире од компири и суфле. Како што се користи пире од зеленчук гарнир. Месото треба да се даде на третиот хранење, што е, во попладневните часови, жолчка приклучи млеко каша, урда и префрлен во вечерните часови и даде нова мамка.

Тоа е многу погодно да се користи посебен детски конзервирана месо, црниот дроб, јазик. На возраст од седум месеци бебе даде хомогенизирана конзервирана храна, со осум месеци - pyure- облик. Тие често додадете путер или растително масло, бесквасен tvorog- сол се стави во минимални количини. Производство и конзервирана со зеленчук (на пример, месо пире со моркови).

Во седум месеци, детето веќе може да се добие крекери и седум и пол месеци - лебот, бела и црна боја, на 20-30 грама на ден. Добро е да се даде на вашето дете рака во кора дека тој бил гризе и џвакање - тоа вежби на непцата, забите, вилицата и гуми за мускулите. Имајќи предвид дека на децата на оваа возраст се активно расте заби, чувството на цврсти, тешко храна е многу корисно.

Така, во седмиот месец мајката продолжува да дојат 3 пати на ден или во дете се појавува во исхраната на три-се разбира вечера (супа од зеленчук со croutons, мелено месо со пире од зеленчук и сок за десерт).

прашање-одговор

Што е со парчиња храна, ако не и храна за бебиња пире, тоа исто така може да задави?

Храна за вашето бебе не е неопходно да се меле, но ќе треба да се започне со мали парчиња, микро дози. Ако детето е дадено нешто од што потенцијално може да залак голем дел, бебе Мајка седи на неговиот скут и неговата мајка е гледајќи го и уште малку надвор големо парче, мајка прави кука прст и го намалува од устата. Детето активно учи и постепено се учи да се џвака на нивната сопствена земја, како досега, беспомошна вилици, а потоа и остри заби.

Што ако бебето плука дури и многу мали парчиња, или се обидуваат да ги повраќаат, наместо да ги проголта?

Многу деца исто така се и олово: една недела или две плукаат на парчиња и "задави" од време на време, тогаш ќе почнат да плукаат на парчиња ", откако еден" половина - проголта, а потоа конечно да почнат да го голтнам парчиња. Мајка треба да бидете трпеливи и да не инсистира. Во исто време, детето мора да ги почитуваат другите луѓе јадат, а не плукање на парчиња.

Кога мамка веќе не е само да се биде на блискост со нови производи и да започне да се замени со храна?

Доење и префрлување на храна со заедничка маса - паралелни процеси. хранење замени Мами се случува. Фактот дека основната исхрана на дојка кај дете од 6 месеци или постари се поврзани со соништа. Многу деца си го цица на спиење во текот на денот и ноќта соништата се доени на будење од сонот и секојдневно наутро си го цица во текот на ноќта, особено кон утро. А блискост со наведуваш и храна со заедничка маса да се случи за време на нејзината мајка појадок, ручек и вечера. Релативно големи делови на храна дете јаде на возраст од околу една година и постари. Но, во оваа возраст, децата често може да се мијат Надолу на храна со млеко од градите. Витамини и други хранливи материи детето продолжува да добива мајчиното млеко во доволни количини и за оптимално асимилација на форми, под услов неговата доењето правилно организирани, а мајка ми не е во недостаток на хранливи материи.

Што треба да се направи со сол, шеќер, зачини, а можеби и штетни материи (како што се нитрати) содржани во исхраната на возрасните, кои ќе се обидат да дете? храна за бебиња на сето ова не е, и така тоа би можело да биде подобро за вашето бебе од храна со заедничка маса?

Храната содржи сол, шеќер, нитрати, и многу повеќе. И храна за бебиња содржи. Бебе храна е направен така што детето учи, без прилагодување на производот, неговите компоненти. Без адаптација на дигестивниот систем или со вкус ниту пак текстура на компонентите. Мамо задача е да се хранат бебето друга храна што може да се направи на храна за бебиња, и да продолжат бавниот процес на адаптација на гастроинтестиналниот тракт на детето во друга храна. Оваа адаптација почна кога детето почна да се проголта амнионската течност, вкусот на кој варира во зависност од исхраната на мајката, а продолжи со почетокот на детето млеко, вкусот и составот на која не се разликува само во текот на денот, но дури и за време на хранење, и се хранат на мајката не храна за бебиња. Додека детето јаде мали количини на храна, што се прилагодува на нејзините компоненти: сол и шеќер и нитрат, како и на други неговите компоненти. И кога ќе се јаде на значителни количини на храна, тоа е веќе добро може да се справи со сето тоа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Како да се направи диета мени за една недела за болно чир на желудникот?Како да се направи диета мени за една недела за болно чир на желудникот?
Хранење на масата кога да се воведе месо и путерХранење на масата кога да се воведе месо и путер
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Учат детето да пие од чаша и се откаже од шишеУчат детето да пие од чаша и се откаже од шише
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
» » » Приближната менито на детето од 7-8 месеци. Примери од секојдневната рутина за бебиња 7-8 месеци