ma.gurushealth.ru

Леб во исхраната на детето. Кога ќе можам да почнат да даваат на вашето дете на лебот?

Видео: Дали вашето дете може да се јаде hleb.flv

Повеќето луѓе не може да се замисли животот без оваа разноврсна производ. А што е со децата? На која возраст и колку ќе може да го понуди на вашето дете на лебот? А во некои случаи, тоа е потребно да се воздржат од збогатување на исхрана пекарница на детето? Лебот содржи голем број на хранливи материи од телото. Нејзиниот вкус никогаш не е досадно, благодарение на што лебот е неопходен храна за луѓето од сите возрасти, освен, можеби, само бебиња. Традиционалната руска кујна е богата со леб и пекарски производи. Според статистичките податоци, во нашата земја, возрасни трошат 250 до 350 грама леб дневно.

Видео: Кога да се даде месо на детето?

Леб во исхраната на детето. Кога ќе можам да почнат да даваат на вашето дете на лебот?

Што е лебот векови, леб подготвен во согласност со истиот рецепт, од време на време се здобија со полесни дополнувања. Неговата структура традиционално вклучува брашно, вода, сол, квасец или квас. (Квасец - е микроскопски едноклеточни растителни организми од класата на габи, квасец - тоа е култура на млечна киселина бактерии.) Во посложени формулации во својот состав може да вклучуваат цели зрна, шеќер, гликозен сируп *, масти, млеко, сурутка, јајца и зачини, па тестото се збогати, и пекарски производи од оваа тесто - доволно високо-калорична храна. Во секој случај, една од водечките компонента во подготовка на леб е од брашно, што е добиен од пченка. Жито е покриена од страна на неколку школки, кои содржат многу хранливи материи - витамини, железо и други минерали компоненти. Во процесот на производство на брашно бланширан зрна, тоа е одвоена од повеќето од школки и никулци, кои формираат дел трици. Во производството на леб, како по правило, постои потреба да се подели на трици, бидејќи тие содржат оксидацијата на мастите за време на продолжената складирање, придонесува за влошување на брашно. Хранливата вредност на брашно зависи од видот на жито и степенот на обработка. Помалите време на обработката на брашно, трици е одвоена, поостро мелење жито, потемна боја на брашното. Овој оброк се нарекува пониски оценки на брашно (брашно позадина и Класа II). Брашно прв и повисок оценки е суштински без трици, па тоа е бело. Следствено на тоа, wholemeal брашно, толку повеќе во неа на хранливи материи. На пример, во wholemeal мелење на железо е 4 пати повеќе од лебот направен од бело брашно. Корисни баласт супстанции - целулоза (целулоза), и хемицелулоза - исто така се концентрирани во школки жито и во голема мера загуби во производството на брашно. Затоа, содржина на влакна од лебот направен од 'рж и пченица трици достигнува 1.1 - 1.2% и не повеќе од 0,2-0,1% повисока во сорти пченица леб. На леб има комплекс хемиски состав: ниво на протеини во 'ржан леб е околу 5%, а во пченица од 7 до 8,5%, но како и сите други растителни протеини, тие не се заврши, тие малку есенцијални амино киселини - лизин и треонин ( сепак, во 'ржан леб се повеќе од пченица). Амино киселини - блокови во зградата на протеини се компоненти. Потсетиме дека есенцијални амино киселина главно, се најде во месото. Масти леб мали - 0,6-1,3%. На главната компонента на леб - јаглехидрати (од 40 до 55%), кои се претставени главно скроб. леб 'рж содржат олигосахариди (trisaccharide рафиноза и stachyose на tetrasaccharide). Кај малите деца, а околу 10% од возрасната популација во гастро-интестиналниот тракт нема ензими способни за искористување на овие јаглехидрати. Од тука постои нетолеранција на 'ржан леб - гасови во цревата (гасови) по нејзиното консумирање. Покрај погоре хранливи материи се содржани во леб ароматични супстанции, претставен јаглеводород, алкохоли, феноли, етери, и сулфур кои содржат супстанции формирани за време на ферментација и печење на леб тесто. Карактеристично за леб има пријатен мирис физиолошко значење - го стимулира производството на дигестивните сокови а со тоа и го подобрува варењето и асимилација на производот содржи хранливи материи. Збогатен леб прилог на вообичаените леб прехранбената индустрија произведува Исхрана и дополнително збогатена жито производи. Збогати нив со специјални адитиви - млеко, соја, пченица трици, минерали, витамини, лецитин, алги и житни култури, семиња, афион семиња, меласа и така натаму.

Овие компоненти се зголеми вкусот и хранливата вредност на производот, да се подобри процесите на метаболизмот и варењето на храната, и до одреден степен се извор на витамини и минерали. Понекогаш леб не е збогатување адитиви, туку да се подготви специјален варијанти со ограничување на одредени компоненти. На пример, сол-слободен леб (натриум хлорид во него 52 mg, наместо на 400 mg на 100 g) - ослободена од протеин, износот на протеини во него е намалена за 0,7 до ослободена од протеин и сол-слободен. Овие производи се наменети главно за луѓето кои страдаат од болести на бубрезите и кардиоваскуларниот систем. Произведени и други диететски леб: со намалена содржина на скроб - за дијабетичари и леб со ниска киселост - за пациенти со гастритис и стомачен чир. Пекарски производи пекарски производи - широк спектар на производи од тестенини направени од брашно, масти, јајца и шеќер. Со голема количина на шеќер и масти печива претвори во тесто - пити и торти. Производството на слаткарски повеќе калории отколку печени, содржат многу јаглени хидрати, масти, па торти и колачи се многу помалку корисни од леб. Мени за деца Со цел да се прошири и збогати хранливи материи исхраната на детето, 7 месеци, може да се даде на вашето дете крекери и збогатена со витамини Бебе бисквити, ако тој веќе знае како да се џвака и џвакање, а ако не, колачиња може да омекне или ќе се растури во млеко или млечни производи. Кога може да се даде на вашето дете леб? Леб се препорачува во исхраната дава на 8 месеци, кои се движат од 3 g на ден, зголемување на обемот и до 15 g (1/3 од едно парче од бел леб). До 3 годишна возраст децата не се препорачува да се даде 'рж и свежо печен бел леб, бидејќи ензимски систем на децата на оваа возраст не е доволно формирана и не е во можност да се скрши одредување на дојдовните олигосахариди, глутен, и нивниот влез во телото неизбежно ќе доведе до здравствени проблеми на прво место - на проблеми на гастроинтестиналниот тракт. Не се препорачува како што нема медицински препораки се широко се користи во храна за бебиња леб и трици. на неговиот совет апликација може да се даде на лекар, земајќи ги во предвид возраста на пациентот и патологија. На пример, се препорачува леб со трици за подобрување на цревниот мотилитет во случај на запек, како и деца на возраст од 3-5 години се со прекумерна тежина, но секоја опција треба да се смета поединечно од страна на експерти. Децата од првата и втората година од животот се препорачува специјалитет производи, избалансирана храна супстанции во согласност со нивната возраст, и збогатен со витамини и минерали. "Возрасните" croutons и свежи колачи, сушење, bagels, итн може да биде понуден kiddies постари од 1,5 години, на пример, во износ до попладне чај 50-60 Но, внимавајте, многу од овие производи може да содржат адитиви кои можат да предизвикаат алергиски реакции како на пример кикиритки, лешници и така натаму. не, исто така, нудат сува и кршливи производи лесно на дете кое не е добро да се џвака, постои можност дека може да ја задави на мали парчиња. Колачи, бисквити, колачи зафаќаат средна позиција меѓу пекарски и кондиторски производи. Ако дел од калории леб дава скроб во пекара и кондиторските производи - масти и едноставни шеќери. Тоа е овие производи во редовна и прекумерна употреба во исхраната може да предизвика дебелината. Производството на слаткарски производи се доволно високо калорична содржина на релативно ниска биолошка вредност, така што во храна за бебиња, се препорачува да ги користат во ограничени количини, така што нема да преоптоварување исхраната на детето со јаглехидрати и масти. Затоа е подобро да се одложи воведувањето на слатка слатки на подоцнежен датум, на пример, по 2,5-3 години, и да им даде мала количина, како третира. Ако позадината на почетокот на воведувањето на леб и пекарски производи во исхраната на вашето бебе се појави нервозни, надуеност или грчеви, нарушувања на столицата - јавите на вашиот лекар, како сето ова може да се должи на различни причини. Решавање на прашањето на причините на проблемите и идната употреба на леб во исхраната на бебето ќе му помогне на лекар. Со една година до три години, бројот на бел леб и пекарски производи во исхраната на детето се зголемува до 60-80 грама, со добра подносливост блиску до 3 години, воведувањето на 'ржан леб во износ од 15-20 грама на ден. Деца од 3 до 6 години може да се добие бел леб во износ од 100-120 g на ден, вклучувајќи колачи, и 'рж - 50 Бројот на кондиторски производи во овие две возрасни групи не треба да надминува 10-20, можни љубов и навика леб веќе својствени во нас генетски. Толку тешко да се откажат од дел од миризливи свеж леб, ролни, крекери не е нешто што деца и дури и возрасните. Помеѓу оброци, децата може да се "фати" пекарски производи и слатки на маса, со што се крши исхрана, прекинување на апетит и не добива доволно на повеќе вредни хранливи состојки со помалку од вкусна храна. Направете го тоа така што високи калории, здрава храна беа достапни за бебето без вашата помош. * Меласа - слатка производ добиен сахарификација (хидролиза) на скроб (главно пченка и компир) со разредена киселини или со ензими, по што следи од страна на филтрација и врела сируп.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Храната дека детето јаде своите раце: леб и житни културиХраната дека детето јаде своите раце: леб и житни култури
Специфичниот карактер на дете до една годинаСпецифичниот карактер на дете до една година
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Додавање на исхрана на животински и растителни масти на дететоДодавање на исхрана на животински и растителни масти на детето
Каков вид на леб може да биде гастритис?Каков вид на леб може да биде гастритис?
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Исхрана за време на доењето: медицински совет Мајо КлиникатаИсхрана за време на доењето: медицински совет Мајо Клиниката
Дали е можно да се леб, тестенини, кнедли, тестенини, кнедли и палачинки со чир на желудникот?Дали е можно да се леб, тестенини, кнедли, тестенини, кнедли и палачинки со чир на желудникот?
Месо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на дететоМесо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на детето
Новиот леб е корисно и вкусниНовиот леб е корисно и вкусни
» » » Леб во исхраната на детето. Кога ќе можам да почнат да даваат на вашето дете на лебот?