ma.gurushealth.ru

Како брзо да се одби од градите? Многу ретко се случува, дека дете сам и апсолутно безболен одбива да го дои.

Сметаш дека е време да се одбие бебето од доењето, но не знаат како и кога тоа е подобро да се направи?
Како брзо да се одби од градите? Многу ретко се случува, дека на дете сам и апсолутно безболен одбива да го дои.

Сметаш дека е време да се одбие бебето од доењето, но не знам колку брзо одби?Лекарите препорачуваат дојат бебето околу две години. Ова се должи на фактот дека по една година на хранење млеко станува слична на онаа на колострум со зголемување на количината на протеини во него. Ваквите промени во помош на млеко за зајакнување на имунолошкиот систем на детето. Одвикнување обично - долготраен процес. Редок случај кога бебето се повлекува од млекото на неговата мајка. Ако ова не е за вас, мелодија во постепено одвикнување. Треба да знаете дека со исклучување од црквата треба да се одложи ако: во семејството кој е болен со вирусна болест - мајчиното млеко помага да се заштити бебето од инфекција (не заборавајте за спречување методи) - во топло време, кога тоа е 30 ° C и погоре ( на температура активира со штетни микроби кои можат да предизвикаат и цревна инфекција и настинка) - бебето е почетнички, вашето дете неодамна бил болен или имал дијатеза / алергични на одредени видови на храна - почека до трошки телото ќе се добие посилен. Првото нешто да се направи - да се отстрани хранење на ден / утро помеѓу соништа. На пример, треба да се заврши хранење трошки млеко после секој оброк. Обидете се да не го стори тоа по појадокот. И наместо тоа на мајчиното млеко, нека дете малку вода или овошен компот. Имаш - одлично, не - се обиде да се вклучат хранење семејство: сопругот или баба - па бебето ќе се оддалечила од вас. Елиминирање на хранење наутро, по некое време, може да го стори истото со хранење по дремка. Горенаведените отелотворување, за жал, не секогаш работа. Што да направам? Можете да го нахрани од трошките не се дома. Топло надвор, а времето е погодна за долги прошетки - се обиде да го нахрани бебето во свеж vozduhe.Kogda имаат почетокот на успех, обидете се да се подели на бебето од доењето ден пред спиење. Најдобра опција - срдечна оброк на крајот на кои е потребно да пијат од чаша (не од шише!). Потоа - бајка или приспивна песна пред спиење. Сега останува еден исхрана во текот на ноќта. Можно е дека се работи опцијата за јадење. Ако не е, да привлече татко ми, кој може да се хранат бебето нешто сварливите пред спиење и го затишје. Семејството има постаро дете - "може да се земе примерот на" брат или сестра, која заспива себе.

Што прават оние кои имаат ноќ хранење? Повторно, помошта треба да дојде сакана Папата, кој можат да се тресат времето на одвикнување од трошките nochyu.Vo, може да се судрите со таков проблем: не може да се намали на млеко, дури и ако ги почитуваат постепеното метод за одвикнување од доење. Во овој случај, да пијат чај за намалување на лактација, кои може да се купат во аптека. Вие исто така може да се направи топла компресира на камфор масло, чај или нане остава Алдер, инфузија shalfeya.Period одвикнување доста тешко, не само за вас, но исто така и за бебето. Тоа може да биде каприциозен, одбиваат да јадат, во принцип, да "ги преземе сите мерки" на мојата мајка го доени. Сепак, ако сте утврдиле дека е време - тоа не е неопходно да биде предводена од дете. Во менито, бебето мора да бидат неговите омилени јадења, многу пиење, таа треба да има само една лажица за пиење - од чаша / фидер чаша. Но, вие во тоа време е најдобро да се носат затворен облека, бебето не може да се дојде до "саканиот".

Кога да се одвикне бебето од градите? Знаци на лактација инволуција

За да одвикнување бебето мина без проблеми и безболно, мајка за да бидете сигурни дека доењето е само во фаза на инволуција. Тоа може да се дефинира со следните карактеристики:

времетраење 1Srok на лактација. Тоа вообичаено се случува во 1,5 - 2 години од животот на бебето, но никогаш не 1, 3, единствен исклучок - тоа е се повторува бременост на мајката. Како резултат на хормоналните промени во телото на мајката, фаза на инволуција, како по правило, доаѓа до 5 месеци од бременоста.
2Кога доење инволуција на детето постои голема цицање активност. Причината е многу едноставна: на потребата од количеството на храна на бебето е драстично зголемена и количината на млеко напротив, се намалува. Детето инстинктивно се обидуваат да се зголеми лактација со чести и долгорочни приврзаност кон градите.
3Trety, не помалку важно, во знак на инволуција - физичката состојба на жената по јадење. Една жена се чувствува замор, поспаност, можеби манифестација на болки во брадавиците. Ако не се обрне внимание на такви потресни "ѕвона", може да предизвика вртоглавица, главоболка, па дури и несвестица.

За да одбивањето на бебето се совпадна токму на местото на инволуција, се обрне внимание повторно на своето богатство. Да бидете апсолутно сигурни, извршете ги следниве експеримент: го напушти бебе со роднини најмалку еден ден. Ако во ова време на гради не се исполнети до таква мера, дека може да се појави болно. Во истиот случај, ако во првиот 12:00 часот, ќе се чувствувате силна полнење и болка во градите, прекинувај хранење премногу рано: тоа нема да донесе корист за вас или вашиот трошки.

Исто така, бидете сигурни да се забележи на следниот факт. Тоа е невозможно да се запре хранење на првиот знак на почетокот на инволуција фаза. Тоа беше во тоа време таму е зголемување на производството на многу потребните дете имуноглобулини и антитела, кои ги заштитуваат бебето од појавата на можни болести. со што се природата подготвува бебето за самостоен живот, без физички симбиоза мајка.

Методи за одвикнување

За повеќето мајки прашањето за тоа како да се одвикне бебето од градите, е многу, многу важно.

За многу години жените се обиде на различни начини на одвикнување. Некои од нив се многу ефикасни, другите не донесе никаков ефект, додека други отворено да му наштети на психата на детето. Млада мајка може да се изгуби, стоејќи пред цел.

Ги прашавме консултант на доењето каже на нашите читатели за најпопуларните начини за одвикнување на бебето од градите. Може да се процени на добрите и лошите страни на секоја метод за тоа како да се одвикне бебето од градите, и изберете најпогодни за вас и вашите трошки.

Многу мајки на советот на постарите луѓе претпочитаат да се тест некои брадавици - остар материјал, како сенф. Овој метод може да биде многу ефективен, но тоа не е потребно во овој заборавиме дека ова дете може да биде вистинска трагедија. Обидете се да се замисли во местото на трошки: дојка мајката од раѓање не е само извор на храна за него, но, исто така, да им даде чувство на мир и на безбедноста. И овде, повторно, трчање до нејзината мајка, детето се чувствува во устата горчина. Ова може да предизвика тешка емоционален стрес.
Друг начин за тоа како да се запре на доењето на бебето, е zelyonkoj подмачкување брадавиците. Во овој случај, мајка му објаснува на детето дека мајчиното млеко и тоа боли ништо повеќе. Тоа, исто така, понекогаш се работи, но не заборавајте дека малите деца секогаш многу искрено и силно сочувствува со болката на другите, а особено мајки болка. Ако вашиот pipsqueak премногу емотивни, не го натера да се грижите.
Многу често, кога го прашале мајките за тоа како да се фрли дои, таа го слуша советот да ја напушти куќата за една недела - уште една. Овие методи се многу контроверзна: од една страна, тоа навистина им помага на децата да се фрли на градите брзо. Од друга страна, детето може да се чувствуваат напуштени и се вклопуваат мајка. Се разбира, со текот на времето, нарушена емотивна врска, ќе се вратат, но мајката на нерви и бебето се прилично расипан.

Како да се подели на децата од градите?

Од otsadit детето од градите, со што процесот побезболен за мајката и за бебето? Најважното правило треба да се почитуваат, е како што следува: во секој случај тоа е невозможно нагло да се прекине доењето. Број на хранење треба постепено да се намалува. Секои три дена, да го замени еден доењето за дополнување. Покрај тоа, потребно е да се намали времетраењето на самата доењето. Последниот чекор е да се елиминираат ноќта храна за.

Во случај кога детето е категорично одбива да јаде или пие мешавина од обичен млеко, обидете се да му го изрази на дојка, но од шише или чаша (во зависност од возраста на трошки). Ако детето е тврдоглав и тврдоглаво одбива шишето, прашајте го вашиот тато или баба да му даде едно шише. Често бебето се согласува, додека рацете на мајката, тој не сака да се земе шише.
Ако бебето се уште е тврдоглав, обидете се да го прескокнете еден хранење. На крајот, глад ќе го направите трик.

Исто така многу важно прашање за тоа како да се подели на децата од градите во текот на ноќта. Впрочем, во текот на ноќта на проблемот на лишување од доењето на детето е најкритичен. Речиси сите деца во текот на ноќта, се будам и да плаче. И, како по правило, најдобар лек за ублажување на градниот кош. Детето станува навикнати на овој ритуал уверување за тоа што - нешто природно и очигледен.

И во "убава" вечер, не најде својот вообичаен градите pipsqueak организира хистерија. Сите обиди да се смири мајка му често доведе до спротивен резултат. Во овој случај, идеална ситуација ќе биде дека детето ќе се обиде да ги убеди папата или некој од роднините. Се разбира, мајка ми не ќе биде лесно да се слушне лелекот на нивните трошки и го увери во тоа. Но, само одредена цврстина и упорност ќе ви помогне да успее во ова тешко прашање, како да се одвикне бебето од доењето.

Предизвикува многу контроверзии на прашањето кога и како да се подели на децата од градите. Коморовски (педијатар) тврди дека хранење на детето корисно само до една година. Сепак, како што е прикажано од страна на најновите истражувања, рано отбиване е можно само ако дополнително хранење е физички невозможно (сериозна болест, заминувањето на мајката). И тоа е многу важно да се знае како да се запре дојат, со цел да се минимизира ризикот од компликации за мајката. Во драматичен исхрана до фазата на инволуција опишани подолу често методи:

Болка во градите. Овој метод не ја изгуби својата важност за многу години. За жал, овој метод е 90% само води до појава на маститис. Овој факт се објаснува со фактот дека градите влечење во никој случај не се одразува на износот на млеко генерирани. И, секако, не е намален износ. А компресија на млеко канали предизвикува блокада.
Намалени течност пијан жена, исто така, носи ништо друго туку зло. Износот на млеко не зависи од износот на течност пијан. Покрај тоа, една жена кои пијат 3 литри течност на ден, лактација запира побрзо.
Примена на лекови кои го намалуваат доењето. Доволно ефикасен метод, сепак, е целосно неприфатливо да ги преземат сите - или самите лекови. Тоа го прави повеќе смисла да се одлучи како да се одвикне бебето од градите, заедно со лекар. Тоа ќе ви помогне да го изберат правото дрога на оптималната доза.

Во заклучок, тоа е потребно да се додаде дека најважниот клуч за успех е како да се одвикне бебето од градите е вашиот солиден доверба во потребата на делото. Ако мајката се чувствува најмал сомнеж, обид е осуден на неуспех. Ние сакаме вие ​​и вашите деца брзо и безболно да помине оваа важна фаза на растење.

Совети за мајки

Ако одвикнување не е во вонредна состојба на владата, тоа мора да се направи постепено. Нежните одвикнување, во согласност со потребите на детето, е нормален процес на одгледување на вашето бебе. Во првата фаза на жената треба да бидат подготвени психолошки и развој на доверба дека таа го направи вистинската одлука. Втора фаза: мајка, правејќи се дека тие се подготвени за бебе одвикнување почнува да престане да се стави на бебето на дојка. Тука доаѓаат на помош на неколку едноставни, но важни совети:

Започнете со откажување помалку омилени хранење - обично тие се применуваат на ден и ноќ спиење. Подобро да не се разговара директно "Не" и го одвлекува вниманието на бебето со какви било средства - интересни книги, активни игри или креативни активности. Овие класи ќе ви помогне не само да се префрлат вниманието на детето, но, исто така, да се зајакне психо-емотивна врска, кој беше поставен за време на доењето. Земете боја и оружје со четка и се користи докажани многу мајки цртање техника.

Се облекуваат така што пристапот до градите е затворен: тоа може да биде голем кошули или плетени тело. Се откажат од времето на облекување наметки, кошули и блузи со длабоки намалувања, не се промени облека, пред очите на детето. Исто така се избегне колку што е можно, ситуации кои детето поврзани со доењето, како што се седи во фотелја каде што обично го хранат.

Објаснете му на вашето дете дека тој е веќе голем. Бебе треба да покаже дека тој е возрасен, а само доени бебиња. "Тато, по сите, бабата не е доењето!". Кажи му дека возрасните пијат млеко, кој му дава на крава, крава играчка шоу (или сегашноста на телевизија, во книгата, но подобро - во ливадата). Оди со вашето дете во продавница, купи млеко и им понуди на детето на неговата омилена чаша или фидер чаша, а подоцна му нуди крава (или козјо) млеко од чаша кога ¬malysh бара градите. Запомнете дека треба да се разговара со детето сигурно, без сенка на сомнеж, бидејќи децата се многу добро чувство за неговата мајка.

Промена на ритуалот на поставување бебе. Во текот на одвикнување, пожелно е да се спие беше ставање некој во семејството: баба ми, татко ми. Сопруг или баба ќе направи добро со вашите обврски и дете не ќе побара од градите.

Намалување и елиминирање на ноќта храна за. Ова е најтешката фаза, а тука е важно да не се брза. За да започнете, обидете се да се намали времето на ноќта хранење и не им даде на бебето да спие со градите. Ако детето се буди и го прашува за градите, понуди му пијалок. Кога на бебето се буди наутро, мајка ми не треба да постои. Се разбудам рано и го одвлекува вниманието на детето.
Таму е исто така клучен начин за одвикнување од доење - можете да одат некаде за неколку дена. Но, колку сте подготвени и вашето дете во таква ситуација - да се одлучи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дои или шишеДои или шише
Кога да се одвикне бебето од градите?Кога да се одвикне бебето од градите?
Започнете доењетоЗапочнете доењето
Зошто детето одбива дојкатаЗошто детето одбива дојката
Замена хранење на 4 месеци.Замена хранење на 4 месеци.
Бактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификуваБактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификува
Ноќ хранење на бебетоНоќ хранење на бебето
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Што е тоа во мајчиното млекоШто е тоа во мајчиното млеко
Обновен и индуцирана лактацијаОбновен и индуцирана лактација
» » » Како брзо да се одби од градите? Многу ретко се случува, дека дете сам и апсолутно безболен одбива да го дои.