ma.gurushealth.ru

Глутен нетолеранција како да се усогласат со глутен исхрана?

Видео: глутен-бесплатни производи. Глутен тестенини

Глутен диета е диета во која глутен се исклучат од исхраната. Ваквата исхрана е пропишан на луѓето кои страдаат agliadinovoy ентеропатија (целијакија), или во случај на нетолеранција на глутен.
Глутен нетолеранција - и да се усогласат со глутен исхрана?

глутен тоа? Овој зеленчук протеини, кој е дел од пченица, 'рж, јачмен, овес, тој прави колачи цврст. Кај луѓето со целијачна болест, глутен уништува ресички на тенкото црево, што доведува до нагло губење на тежината, дијареа, отежнато дишење и други симптоми.
Каша за појадок
Каша за појадок
Кога глутен исхрана може да биде ингестија на ориз, леќата, пченка, соја. Можете да ги имаат, без ограничување, сите овошје и зеленчук, месо, млеко (во тој случај, ако не постои нетолеранција на лактоза).
Како може да оди на диета без глутен, особено ако тоа е доделен на детето? Како да се организира оброци во градинка или на партијата? Дозволете ми да ви ја раскажам приказната на нашиот живот, без глутен.
пред речиси шест месеци, ќерка ми беше дијагностицирана со agliadinovaya ентеропатија, и глутен исхрана е регистриран. Лекарот во неколку зборови кои ја опишуваат мојата ќерка може да се јаде, а што не е, и објавен на светот. И така ние се оставени сами на дијагнозата. Морав да се бараат најмногу детален список на одобрени производи, да се направи сосема различни мени. Во продавниците на нашиот град не беше ориз или пченкарно брашно. Корист најде kukurznye тестенини и леб. Ги алармиравме сите роднини и пријатели, и тие почнаа да ни донесе брашно и ориз тестенини.
Сега исхраната на ќерка ми вклучен житни култури (ориз, леќата, пченка и просо), сирење и колачи од сирење, палачинки, па дури и торта направена од леќата брашно, cornmeal вафли, леб направен од ориз брашно, млеко, сирење, јајца, месо, риба , пилешко, овошје и зеленчук, тестенини и тестенини направени од ориз или пченка. Моќ по мое мислење е многу разновидна и здрава.
Сирење колачи во попладневните часови
Сирење колачи во попладневните часови
Во прилог на куќа за моќ, се појави прашањето: како да се организира оброци во градинка и на забава. Со пријателите не се имате било какви проблеми, ние сме изјави дека ќерка може да биде, и она што не е, и тие не се употребуваат никакви неодобрени производи во готвењето. Во секој случај, јас секогаш се контејнер "храна ќерка" или лекување за сите наши мени.
Освежување на забава
Освежување на забава
Со сила во ситуација градината тоа беше повеќе комплицирано, бидејќи за појадок и ручек беа јадења со глутен. Па морав да носат храна во градината во термос. Но учителот и медицинска сестра реагираше на нашиот проблем со разбирање и отиде да се сретне со него, и моќ проблем, исто така, не стои во градинката.
Забележувам дека самата ќерка, и покрај три години, покажа отпорност и да се разбереме за себе дека тоа не е на пченица. Веројатно затоа што тој исто така има hlebushek и своите тестенини дека вкусот не е многу различен од пченица.

Што може да биде симптомите на глутен нетолеранција?

Целијачна болест или глутен нетолеранција може да се манифестира многу поинаку. За некој никакви симптоми (асимптоматски или "латентен" форма на болеста), но некој тоа доаѓа до исцрпеност, па дури и смрт.
Реакцијата за употреба во прехранбени производи на глутен може да биде веднаш или подоцна - еден ден, една недела или дури и месеци.

Највпечатливо на целијачна болест е дека нема двајца луѓе кои имаат исти збир на симптоми или реакции. Едно лице може да има еден, неколку симптоми од оние наведени погоре, или никој. Постојат дури и случаи во кои дебелината е симптом на целијачна болест.

Типични симптоми може да вклучуваат:

-хронична дијареа
-хроничен запек
-Steatorrhea (масни столица)
-Упорни болки во стомакот
-прекумерна поделба на гас
-Какви било проблеми поврзани со дефицит на витамин (сува кожа и коса, "perleches", зголемена крварење, абнормална чувствителност на кожата (парестезија, спонтано произлегуваат непријатно чувство на вкочанетост, пецкање, гори и така натаму. Н.)
-Недостатокот на железо (анемија)
-Хроничен замор, летаргија
-губење на тежината
-болки во коските
-Лесно скршеници
-оток
-главоболка

Кај децата, симптомите може да вклучуваат:

-Неквалитетна зголемување на телесната тежина или губење на тежината
-ретардација на растот
-доцнење во развојот
-Бледило, намалување на хемоглобин
-Расположенија, раздразливост
-неможност да се концентрира
-Атрофичен задникот, тенки раце и нозе
-голем стомак
-времетраењето на дијареа
-Блиски до неа, смрдливи, гломазна столици, пенлив дијареа
-Изразено рахитис симптоми, конвулзии

Многу често, лекарите не се запознаени со манифестации на целијачна болест, затоа што болеста што претходно се смета за многу ретки: еден случај на 10 илјади луѓе, а само неодамна дознав дека бројот на луѓе со глутен нетолеранција многу повеќе :. Околу едно лице од 133.

Глутен во храна за бебиња

Глутен - растителни протеини, кој е содржан во школката на некои претставници житарици. Најчесто, употребата на здрави човечки храна која содржи глутен, не повлекува никакви негативни последици. Сепак, воведувањето на оваа еластична протеини во дигестивниот тракт на детето може да предизвика цревни нарушувања предизвикани од алергии. Затоа, на глутен во формулите за новороденчињата не треба да се појави пред возраст од 6-8 месеци.

Контрола на содржината на протеини во храна за бебиња беше лансиран по зголемување на бројот на случаи на глутен нетолеранција кај децата во САД и во Европа. Ова веројатно се должи на наследна предиспозиција алергични на овој протеин, како и поради несоодветна исхрана на жените за време на бременоста бебето. Пред донесувањето на новите статистички податоци, многу од нив не се ни свесни што глутен е и како тоа е штетно.
Што е глутен?

'Рж, пченица, јачмен и овес - на житарици кои содржат глутен структура zeron. Затоа, врз основа на овие житни зрна се потенцијално алергенски и затоа воведе минатата и многу внимателно.

Глутен во формулите за новороденчињата може да се најде во мешавини. Во млечни производи, се додава хранлива. Всушност, ова растителни протеини може да бидат доста корисни, но само ако тоа се свари.

Глутен пченка жито се користи за подготовка на полу-готови производи. Повторно, тоа се должи на зголемување на употребата на прехранбени производи, кои, исто така заштедува пари творецот, бидејќи тоа е прилично евтини компонента.
Колку опасно е глутен?

Глутен, паѓа во гастроинтестиналниот тракт на здрав човек, добро се подели од дигестивни ензими и е одличен извор на протеини. Но понекогаш кај деца со наследна предиспозиција глутен може да предизвика појава на ретка болест "целијачна болест", кој се меша со апсорпција на хранливите материи во цревата. Во овој случај, детето е осуден на диета текот на нивните животи, во кои се целосно исклучени од исхраната на глутен - кои содржат храна.

Редовното консумирање glyutensoderzhaschih производи во големи количини може да предизвика болести на гастроинтестиналниот тракт. "Предозирање" овој протеин е полн со детето развој на алергија на глутен и нетолеранција.

Глутен нетолеранција (целијачна болест) се случува во отсуство на потребните ензими во цревата за своите расцепување. Најчесто тоа е предизвикано од генетиката, но развојот на целијачна болест може да придонесе за ирационален и прекумерна употреба на дете со глутен производи.

Глутен палачинки

Ова е рецепт за алергиски деца кои не може да се толерира храна која содржи глутен.

Се сеќавам како се опседнати со својата ќерка алергии. Повеќе од шест месеци седи на цврста храна. Дете-allegika многу тешко да се хранат. Што е рецепт за да се преземе - сите забрани било кој производ.

Палачинки врз основа на леќата и ориз гриз - кул опција за мајки кои сакаат да ги третираат сите-Таки вашето бебе со нешто вкусно.

состојки:
јајце - 1 компјутер.
шеќер - 3 лажички
сол - 1/2 лажиче
прашок за печење на тесто - 1/2 лажиче
ванилин шеќер - 1/2 лажиче
растително масло - 3 лажици
леќата брашно
оризово брашно
компиров скроб
топло млеко

Подготовка:
Се вклопуваат во еднакви пропорции леќата брашно, ориз брашно и компир скроб. Се скрши јајце, додадете шеќер, сол, печење во прав, ванилин шеќер, растително масло. Сето ова се меша темелно. Потоа додадете 3 лажици брашно мешавина и измешајте повторно. Постепено почнуваат да се става во топло млеко додека саканиот конзистентност.
Се пече на палачинки на загреана skvorode, замаглување на нафта.

Видео: 15x4 - 15 минути за глутен

Кутии за палачинки може да се направи било кој - врз основа на она што храна може да се јаде на вашето бебе.

Третман на глутен нетолеранција

Ако целијачна болест е потврдена, главен третман е диета. Во оваа болест треба да се исклучат од исхраната на оние храна која има глутен. Производи за кои може да се користи за многу различни. Еден мора да бидат внимателни при купување полу-готови производи, и покрај тоа што треба да го означи Сач "Глутен".

Производи кои не содржат глутен:

Вино и пенливи пијалаци;
Овошје, сушено овошје;
Путер и растителни масла;
Мешунките, корен култури, зеленчук;
Пушеле и суви колбаси, шунка Подуени;
Млеко и млечни производи;
Риба, морски плодови, месо;
Пченка, ориз и производи на кои им припаѓаат;
Црн пипер, сол, оцет, зачини, храна бои, квасец;
Хербални пијалаци, чаеви, кафе нерастворливи.

Видео: Научете како да расте љубовта. На 12 декември. Причест за деца кои страдаат од целијачна болест

Производи кои имаат можност за содржината глутен:

Обработени сирење;
Слатки, марципан, карамел;
Инстант кафе и чај;
Конзервирана риба;
Овие видови на колбаси како докторски колбаси.
Паштети.


Производи кои се забранети со глутен нетолеранција:

Колачи, мафини, разни колачи;
Чоколадо, но без глутен;
Тестенини производи;
Леб, производи од овес, 'рж, пченица и јачмен брашно;
Пијалоци кои се подготвени врз основа на жито. На пример, пиво;
Prosvirki да црковна заедница.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Глутен исхрана: лек или илузија?Глутен исхрана: лек или илузија?
Долго-интестинални нарушувања кај децатаДолго-интестинални нарушувања кај децата
Целијачна болест (болест ГИ Хертер Heubner е, glyutenenteropatiya, цревни инфантилност), се…Целијачна болест (болест ГИ Хертер Heubner е, glyutenenteropatiya, цревни инфантилност), се…
Храната дека детето јаде своите раце: леб и житни културиХраната дека детето јаде своите раце: леб и житни култури
Во исхраната на луѓето со крвна група IIIВо исхраната на луѓето со крвна група III
Исхрана и наследноста детеИсхрана и наследноста дете
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Дијареа со слуз од бебетоДијареа со слуз од бебето
Целијачна болест кога третманот е елиминација на глутенЦелијачна болест кога третманот е елиминација на глутен
Гастроинтестинални алергија кај децатаГастроинтестинални алергија кај децата
» » » Глутен нетолеранција како да се усогласат со глутен исхрана?