ma.gurushealth.ru

Сок за бебето. Сок за прв наведуваш бебиња. Сокови за деца klasmsifikatsiya GOST

Пред да им даде на вашето дете сок, што треба да знаете некои правила. Кои сок и колку да се земе бебето. Модерни педијатри советуваат да се започне дохрана во форма на една компонента сокови и пиреа, откако детето е 6 месеци. Пред тоа возраст за бебето може да биде корисно само мајчиното млеко или адаптирана формула. Во различни сокови содржат не само витамини, но, исто така, киселини, кои се тешко да се вари уште во стомакот на возрасни. Покрај тоа, витамини се неопходни само да се вари храната, освен мајчиното млеко. Значи се што ви треба да се заедно со grudnichok хранети неговата мајка.
Сок за бебето. Сок за прв наведуваш бебиња. Сокови за деца - klasmsifikatsiya GOST

Нашите мајки на децата лекарите се препорачува што е можно порано да се хранат вашето бебе храна "возрасни", воведување секој ден за малку. Дали е тоа било чудо што денес баба поставена категорично против "ултрамодерен трендови", и тврдат дека нивните деца "во шест месеци имаат супа за двата образа јаде." Но, толку тешко како што не беше неискусен новоформираната мајка се спротивстави на ваквите изјави од почетокот на воведувањето на комплементарни храна треба да бидат отфрлени. Има нови детали за незрелоста на дигестивниот систем grudnichka влоши состојбата на животната средина, како и ризикот од алергиски реакции значително се зголеми.

Модерни педијатри советуваат да се започне дохрана во форма на една компонента сокови и пиреа, откако детето е 6 месеци. Пред тоа возраст за бебето може да биде корисно само мајчиното млеко или адаптирана формула. Во различни сокови содржат не само витамини, но, исто така, киселини, кои се тешко да се вари уште во стомакот на возрасни. Покрај тоа, витамини се неопходни само да се вари храната, освен мајчиното млеко. Значи се што ви треба да се заедно со grudnichok хранети неговата мајка.

1. Сок за деца 1-2 години им е дозволено да се земе околу 100 грама сок, но во еден ден. Започнете со една лажичка сок и постепено да ја доведе до износот на возраст норма.

2. Сокови за доенчиња разредена со вода. Фактот дека сокот, откако во стомакот веднаш испратени на цревата на детето, каде што се расцепат со ензимите на панкреасот. И тоа ќе биде голем товар за незрели дигестивниот систем на бебето.

3. Тоа е подобро да се подготви сок себе. Во овој случај, треба да бидете сигурни во квалитетот на овошје и зеленчук, од кои направи сок, и вашата кујна треба да биде чист.

FRESH - поволни за развој на разни бактерии. Затоа е многу важно да се обезбеди дека јадења беа кристално јасни, и јаболка - навистина дојде од градината на баба ми.

И свеж сок, нека бебе веднаш! Од еден час свежо губи вредноста, и престанува штетни за здравјето.

5. Секогаш треба да се погледне во рок на траење и услови на чување на готовиот производ. Ако сок бара посебни услови за чување, и тие не се исполнети правилно, тоа е подобро да не го ризик и не се купи оваа производ. не треба да купат сок на граница на полица или оштетени пакети.

6. Потребно е внимателно да ги прочитате составот на сок, особено ако вашето бебе е склон на алергии или имаат дигестивни проблеми. Пред да им даде на вашето дете сок, треба да се погледне што е направено, како неговиот состав, адитиви, шеќер, итн

Да се ​​зајакне телото на детето, добро варење, форма поглед, зајакнување на нервниот систем, тоа е најдобро да се даде на бебето тиква и морков сокови.

Сок за прв наведуваш бебиња

Сок - е дека по закрепнувањето се врати во "оригинална форма", што е, се концентрира или пире изведе вода во државата од која најмногу вода се испарува. Тоа е она што јас го напишав во претходниот пост. Да, можеме да кажеме дека водата е различна, но квалитетот на сок, тоа нема да има ефект.

Во форма на нектар - концентрација од 25-99% - произведува сокови, кои дури и за возрасни е тешко да се пијат 100% -kontsentrirovannom државата. Ова, на пример, сокови, манго, цреши, киви, лубеница, диња, банана. Тие се одгледуваат во зависност од видот на концентрација за одреден тип на овошје ќе се пие.

Само нектари се повеќе одговара да се започне комплементарни храна - тие ќе ви помогнат да се подготви телото на потрошувачката на сок бебе, повеќе "концентриран" производ.

Друга широко распространето верување - прв солидна храна треба да биде сок од јаболко. Се разбира, сок од јаболко многу заслуги, но уште повеќе недостатоци. Тој има голем товар на панкреас, бидејќи содржи фруктоза. Затоа за да почнат да се воведе цврста храна подобро со зеленчукови сокови и пиреа (тиквички, праз, компир, карфиол, брокула). Таквите фибер-богата цврста храна полесно да се вари и се излачува од цревата, нормализирање на столче. Покрај зеленчук пиреа помалку алергени од овошни сокови. Затоа, по средбата со зеленчук пиреа понуди malyutke обиде морков или тиква сок, а потоа продолжи со јаболко. Патем, овошно пире како вашето дете многу повеќе кисел сок. Друг аргумент во корист на зеленчук почнете одвикнување дела и тоа, навикнати на слатко овошје, децата не помине на зеленчук.

Запомнете дека вие мора прво да влезе во една компонента сокови или пиреа во микро дози. Да не се обиде да го нахрани бебето нова храна, но само запознаени со него. Види неговата реакција на состојбата на вкус и здравје во текот на денот, по воведувањето на новата храна. Изработка на сигурни дека детето може да се толерира на производот, може да се даде малку повеќе, или да додадете уште еден плод на микс. Имајте на ум дека цитрус предизвика високо ниво на алергиски реакции, па сокови од или не треба да се даде пред 8 - 9 месеци. Истото правило важи и целосно и егзотични овошја не растат на територијата на вашиот регион.

Мошне често може да се слушне дека најдобро е сок со пулпа. Размислете за оваа изјава пред да ги понуди malyutke сок со пулпа. Сок - производ на високо концентриран, која толку ја иритираат желудникот. Хит на деликатна слузницата на цревата на детето, дури и мала количина на растителни влакна може да предизвика лабава столче од него. Значи, подготовка на сок од себе, тоа е најдобро да го филтрира преку cheesecloth и се разредува со топла зовриена вода во сооднос 1: 1.

Многу родители, така што сок е вкусно, го ублажуваат со шеќер. Но, педијатри не препорачуваме да додадете малку сол и подсладите храна kiddies до 1,5 години. Фактот дека бебето пупки се уште не се доволно развиени и лошо изведе на натриумова сол од организмот. Прекумерна количина на шеќер се формира не само навика претпочитајќи други корисни слатка храна, но, исто така, го стимулира почетокот на развојот на кариес и врши притисок на панкреасот. Пред детето да се обидува да се солени и слатки, тој ќе биде среќен да се јаде свежа храна.

Друг заеднички мит - корисно само домашна сокови. Можеби - фан на сите физички и се подготвени секој ден, стискаш на сок за дете. Но, сите знаете за оние јаболка, кои се купени на пазар или во продавница? Тие можат да бидат пестициди, олово и кадмиум. Во овој поглед, конзервирана сокови се многу побезбедни, бидејќи производството на храна за бебиња е контролирана од страна на соодветните органи. Од друга страна, пак, на аскорбинска киселина во сок се уништени многу брзо, и во производство, што се дава дополнително.

Дали мислите дека конзервирана сок - солидна хемија, или како тие може да се задржи толку долго? Всушност, сок е подложен на брзо загревање и ладење во истиот миг. По флаширање на производот во стерилна пакет тој не се плашат од какви било немири. Додадете бои и конзерванси во детските сок е строго забрането. Избор сок, ја прочитате етикетата и не двоумете се да се провери датумот на производство.

Имајте на ум дека од Залагајќи се за одреден производ во текот на воведувањето на првата хранење, што е во голема мера определена со тоа што не само на состојбата на здравјето на бебето во блиска иднина, но иднината на своето дете вкус параметри.

Сокови за деца - klasmsifikatsiya GOST

DSTU (Derzhavnі стандарди на Украина), или гости кои не секогаш може да биде репер за квалитет на мама. Со сокови имаат две стапици: препорачаната возраст за запишување и содржина на шеќер.

Претходно, јас зборуваше за фактот дека Украина воведе нови правила на комплементарни храна (МЗ нарачка №149), во која е наведено во црно и бело: започне издавање сок во бебе исхрана потреба 6 месеци. За шише спој може да се разликуваат, но ова е исклучок. А ти, драга мајка, гледајќи многу upakovochku pushdown сок? Токму така: препораката "На 3 (или 4) месеци."

Проблемот е во тоа што стандардите за исхрана се ревидира, а државата Стандард (или гости) за производи едноставно адаптирана од советската ера, кога и за доење третираат поинаку, да, всушност, и сите други задачи. Тие не ги земаат во предвид промените во било сродните области или во сродни стандарди. Затоа, пишува "Од 3 месеци."

Моето професионално мислење: тоа не е неопходно да се брза, ако не се реши одреден проблем за дополнителни утврдување на бебето. Во секој случај, тоа е најдобро да се прави по препорака на и во консултација со педијатар, и ако постои било каков сомнеж за неговите препораки - некои со неколку специјалисти.

Назад во советско време некој има регистрирано моделот: ако сок е направен од пире, тогаш тоа е потребно да се додаде шеќерен сируп. Спротивно на тоа, ако сок е направен од концентрат, тоа е сосема можно да се направи без шеќер.

Моето искуство: Јас лично не може да донесе на вашето дете да се купи сок со шеќер, дури и од роднини и пријатели производители. Денес, повеќе од доволно е напишано за шеќер во исхраната на децата, од оваа и "ние играме" при изборот: погледне составот на сок во рамките на опсег од вашите омилени брендови.

Значи како што е објаснето претходно, големата разлика меѓу пире и се концентрира сок не постои, најдобар сок од концентрат, но без шеќер од сок од пире, но со шеќерен сируп.

Се надевам дека сите е доволно буџети за ревизија на државните стандарди, во меѓувреме, ние, мајки, ние мора да се продолжи од фактот дека имаме во блиска иднина.

Конечно, малку за производителите :)

Украина од времето на Советскиот Сојуз беше "производство база" за детска сокови. Нашиот јужен региони се уште е познат по своите градини, и три фабрики - Симферопол, Керсон и Одеса - Обезбедува сок од деца од целиот унија.

Мајки е важно да се знае: Научниците докажале дека помладите детето, повеќе важно за него да бара "мајчин јазик", "генетски познатите" производи. Ова значи дека ако влезе во мамката на сок, обидете се, дека тие се направени од овошје расте како блиску до вашето место на живеење.

И ако ние градини, во Украина, среќа, производителите на децата сокови имаат не толку многу. Само знам дека вашиот плод во производството се користи за:
- Chudo-Чадо сокови, Одеса храна за бебиња фабрика;
- Тот сокови, Керсон Храна за бебиња Претпријатие.

Во Русија, со овоштарници се користи за такви сокови:
- Spelenok и градини Pridonya компанија "градини Pridonya";
- Frutonyanya компанија "Прогрес";
- Agusha сокови, "Wimm-Bill-Dann".

Патем, за мајки и мајки имам "сочни" вести :) наскоро на нашиот пазар ќе биде уште еден руски бренд сок. Јас се уште не може да се открие тајната на кој тоа ќе биде, но можам само да кажам, брендот претрпе сок производство во Украина е само заради употреба во производството на локалните овошје. Кој е тоа? Тоа е се што знам!

Се разбира, не сите плодови се зголемува во Украина. Постои многу дискусии за тоа дали, на пример, банани или манго деца. Особено, банана - најчестиот овошје за "прв сок" во западниот свет, бидејќи на своите "нежни" ефект на дигестивниот систем на бебето. Моето мислење - ако детето е доволно стари, а вие "погледна" сите достапни локалните вкусови, зошто да не се третираат бебе со нешто сосема ново?

Моето искуство: започнавме со момчиња и сé уште верни на Chudo-Чадо сокови. Нешто што не се најде во овој бренд, купи под трговската марка Spelenok. Во корист на деца беа доста возрасни, и вкусови во нашата исхрана е многу слични на еден или на друг. И покрај фактот дека Андреј има 4, јас сум не се брза да го пренесе на возрасни храна. Сокови го купи бебе, бидејќи нема мириси и конзерванси, кои понекогаш се во популарната возрасни меша во производството на деца, да не го користите. И квалитетот на суровините, кои понекогаш се занесе во евтини сокови возрасните, децата сокови несомнена.

Драга мамо и мама, се обидов да ви даде што повеќе информации што е потребно за да го изберете сок за вашето бебе. По пост денес ќе се знае кога тоа е подобро да се земе нектари и сокови кога, зошто се провери DSTU, и да се види дел од сок. Arm себе и да се увери дека сте најдобрите и најпознатите се грижат мајката на своето бебе!

Како купени администрира сокови

Силно индивидуални датуми, според новата шема за да се воведе цврста храна, развиен врз основа на препораките на СЗО, сокови не се обиде седум месеци порано. Почнувајќи со monocomponent (кои содржат еден вид овошје) расчисти сокови, овошје подигање на регионот во близина: зелена јаболка, круши. Сок, богата со растителни влакна (со пулпа - слива, кајсија, праска) може да се прекрши на цревата, се навикнеш на нив полека, како зеленчук нектар. Последниот запис на егзотични овошни сокови, овошни смеса.

Е можно "минуси" на некои сокови: сок од грозје е богата со шеќери, предизвикува надуеност. Слаба сок од тиква, праска, круша, слива, приложете - морков, јаболко.

Детски сок може да се пие, не само до три години, а целиот живот, тие не содржат хемиски адитиви - се вели на фактот дека многу родители им даде на младите деца "возрасни" сок, верувајќи дека поради тоа возрасните кои се обработуваат помалку и, според тоа, "корисноста". Тоа е многу честа заблуда. Само сокови кај возрасни може да биде во форма на адитиви засладувачи, арома агенти.

Детски сок за првиот "сочни" исхрана без шеќер, "круша" (бука орев), "Сок од зелени јаболка" (Семпер), "Apple" и "јаболко, круша" (Top-топ), "Јаблоко" (Frutek) "зелено јаболко" и "јаболко, круша" (Spelenok).

воведување на комплементарни храна

Со текот на времето, потребата на детето за храна состојки и енергија се зголеми, и поради тоа, постои потреба да се прошири опсегот на производи понудени од страна на дете.

Дете јаде kapustuSuschestvuyut општите правила за воведување на дополнителна храна:

Воведување на нови оброци на комплементарни храна треба да биде само здраво бебе. Не почнувајте цврста храна во времето на вакцинација, рекреација, поправка, преместување, итн, т.е. во екстремни ситуации за детето.

Секој нов хранење сад е воведен, почнувајќи со една лажичка наутро. Во текот на денот, треба да се обрне внимание на столче на детето, на чистотата на неговата кожа (ако има осип). Ако имате нешто да бидете предупредени, тоа е подобро да се одложи воведувањето на дополнителна храна за неколку недели.

Постојат различни гледишта за тоа кога и каков вид на храна треба да се дава на детето. Спорови се главно на времето и методи на почетокот на одвикнување. Како да го нахрани бебето во иднина - тоа е прашање на индивидуална толеранција на различни производи и вкус.

На првата точка на гледање: 3.5 - 4 месеци. живот почнуваат да влезат во сок од јаболко. На почетокот се воведува зелен сок од јаболко (се верува дека тоа е помалку алергенски). Сокот се воведе, како и сите оброци се хранат во утринските часови со неколку капки и постепено зголемување на износот. По некое време, може да понуди мулти-овошни и зеленчукови сокови.

Обемот на сок бара дете ден се пресметува на следниов начин: бројот на месеци од животот се множи со 10, но не повеќе од 100 ml до една година.

Пример: На 7 месеци, детето може да бидат понудени 70 мл сок.

За повеќе информации во врска со сокови овде.

хранење Вовед prikormaVtorym оброк може да биде овошно пире. Неговата понуда, со лажичка наутро доведува до постепено до 20 - 30 грама. До крајот на годината, дневна количина на овошје пире е еднаков на 100 грама. Како и воведувањето на сок, тоа е подобро да се започне со јаболко monokomponentny овошно пире.

Шеќер во сок е подобро да не се додаде. Според експертите, со шеќер и сол додека најмалку 1 година бебе не е подобро да се воведе. Таа е формирана во детството параметри на вкусот и навиките во исхраната на човекот. Хипертензија, дебелина, дијабетес и слични болести - ова зло на нашето време, во голема мера се должи на нивната Реџина раст на грдото исхраната на современиот човек. Ниту еден оброк просечниот човек не го прави без шеќер и сол. Така што ние не препорачуваме dosalivat подготвени (индустриско производство), зеленчук, месо сос и пушти децата бескрајни бонбони на секој половина час.

Денес, многу позиции во исхрана на децата се разгледуваат и се појавуваат повеќе приврзаници (меѓу нутриционистите и кај родителите) на втората точка на гледање.

Втората точка на гледање (ние сме во корист на овој метод): Рок на одвикнување зависи од тоа дали бебе на дојка (и ако тој има доволно млеко) или шише хранат. Ако детето е среќа доволно, и тој се доени, тогаш доволно количество на млеко кај мајката и соодветна стапка на раст и зголемување на телесната тежина, тоа е мудро да се одложи на мамката на до пет - шест месеци.

Овој човек е во пораст !!! Ако детето се храни со мешавина на целосно прилагодени, мамката може да започне 4-4,5 месеци. Покрај тоа, децата кои се на вештачко хранење, воведување на дополнителна храна треба да почне уште внимателно од децата, се хранат со мајчино млеко, бидејќи просечна инциденца на алергиски реакции во кои се погоре.

Воведување на сок како прв одбивање храна, од наша гледна точка, некои не рационално, бидејќи по млеко е доволно агресивни храна за деца, покрај тоа, не сите деца се за пиење на сите. Вовед по овошно пире сок, исто така, не е најдобра опција, како овошно пире од слатки и по тоа може да има проблеми со школување на солени зеленчук.

Тоа е подобро да се започне со цврста храна или пире од зеленчук или со житни култури. Воведувањето на пире од зеленчук е подобро, бидејќи тоа е богата со минерални соли, растителни влакна, кои се многу важни за детето. Ако бебето не е стекнување на тежина, често повраќа, има нестабилна столче, тоа е подобро да се влезе каша млеко.

Прашањето е како да ги внесете следниве оброци на комплементарни храна (сирење, месо, итн) не предизвикуваат таква бурна дебата. Единствената разлика е во тоа што ако детето се доени, ние ќе им препорачаат, за зачувување на лактација, често доење пред или по јадење оброци на комплементарни храна. Се разбира, ако подоцна ќе почнете да се воведе цврста храна, времето на воведувањето на дополнителна храна за други јадења ќе се промени. Во просек, една зависност еден квалитативно нов вид на дополнителна храна (зеленчук, каша, месо) зема 3-4 недели.

Зеленчук пире се администрира со еден вид на зеленчук (по можност: тиквички, брокула, карфиол). Тогаш зеленчук може да се комбинираат. На повеќето идеална опција ако сакате да се подготви свој каша сопствени зеленчук. Во овој случај, ќе се знае за сигурно дека зеленчукот не се третираат со хемикалии. Ако ова не е можно, тогаш тоа веројатно е подобро да се користи Пире од индустриското производство, квалитетот на зеленчукот се продаваат на пазарот е многу сомнително (барем во Москва). Кога готвење во домот со пире од зеленчук може да се додаде млеко (2 - 3 лажици на 100 грама зеленчук) и лажичка растително масло.

Еден месец откако се користи за добивање на пире од зеленчук може да почнете да пишувате млеко каша. Прво со 5%, а потоа 10%. Да се ​​подготви каша е подобро да се користи за почеток на ориз, леќата, а потоа овес и гриз. Во моментов на продажба, тоа е исклучително лесен за користење готови сува житни култури, кои не бараат готвење. Ако ви овозможи на финансиски можности, подобро да се купи млечни без каша и варете ги исуши целосно прилагодени формула.

Видео: applesauce "мамин син" - Видео рецепт

6 - 7 месеци може да се воведуваат постепено кајмак (правила за воведување на сите јадења погоре.). Кајмак разредена мала количина на млеко или нивни смеси. Од 10 месеци количината на кајмак може да се зголеми до 50 g на ден. може да биде предложен само 7 месеци, а потоа на жолчка, тврдо варени јајца, мешајќи го со мајчиното млеко или формула. Жолчка е дадена не повеќе од два или три пати неделно.

Со седум или осум месеци во исхраната на месо се воведува во форма на сос од месо. Подобро е да се даде предност на ниски-масти говедско месо. Со 10-12 месеци волумен месо каша е 3 - 3,5 лажици (60 -70 g).

сос од риба, се воведува со добра подносливост во 8-9 месеци. Препорачани малку маснотии видови на риба (треска, ослиќ, Костур).

До неодамна се препорачува употреба на јогурт и целата кравјо млеко од 8-10 месеци. Сега овие позиции се разгледуваат. Овие млечни производи не се прилагодени. Тие се, пред се, им даде на прекумерен товар на незрели бубрезите на детето. Покрај тоа, млечни протеини крава може да биде патолошки влијаат на тенкото црево на детето. Наместо тоа, овие производи се препорачува прилагодена млеко мешавини (свежи и ферментирани варијанти). Unadapted млечни производи, во моментов се препорачува за доилки повеќе од една година возраст.

Во случај на вонредна состојба (на пример, може зима во шумата, а не мајчиното млеко) за доење, можете да го користите целиот кравјо млеко, разредена со зовриена вода на половина пат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дои или шишеДои или шише
Хранење на дете со анемија и акутни инфекцииХранење на дете со анемија и акутни инфекции
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Што е Нормално наведуваш?Што е Нормално наведуваш?
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Lure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранатLure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранат
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Распоред бебе хранењеРаспоред бебе хранење
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
» » » Сок за бебето. Сок за прв наведуваш бебиња. Сокови за деца klasmsifikatsiya GOST