ma.gurushealth.ru

Идеално, се разбира, купи комплетната рустикален млеко & ldquo; од крава & ldquo; - Ништо, дечко ... но не секој има таа можност.

Прашањето секогаш се поставува прашањето, што да се хранат бебето кога беше во потреба од дохрана. Некои мајки се на мислење дека треба да се даде на своите деца она што им беше дадена како дете - гриз, кравјо или козјо млеко, итн Други купи само специјална храна за бебиња ...
Идеално, се разбира, купи комплетната рустикален млеко

Каков вид на млеко за деца под една година Во ред? Ајде да се соочиме со тоа.
Се обидов да го нахрани бебето со природни село производи - зеленчук, овошје и месо. Но, кога станува збор за млеко, почнав да се прашувам дали моето дете е рустикален кравјото млеко е потребно. Интуицијата ми рече дека е подобро да се купат специјални бебе млеко. Купив млеко во прав Нестле компанија. Постојат многу витамини, минерали и без алергени. тоа е многу пријатно да се Makar. Покрај тоа, тој престана да го затемнуваат забите, како и во млекото богата со калциум. Јас дури и се пече колачи за него во овој млеко.


Но, тука отидовме на одмор во нејзината баба во селото, а ние не се случи многу смешна приказна. Сите баби и дедовци, тетки и чичковци едни на други викаат дека е потребно да го нахрани бебето чорба на кравјо млеко, тогаш тоа нема да биде толку тенка што е мое. Јас не знам како се согласи на тоа. Значи ние варен каша и даде Makar. Тој не му се допадна, тој јадеше само неколку spoonfuls на (фала му на Бога!). Но, не само во вечерните часови детето има сите симптоми на труење. Makar сите се повлече, тој беше блед и слаб, дури и не може да седат, легнат на моето рамо. Тогаш тој почна варење и лош здив беше ацетон. Почнав да му даде капки Fenistil и само мајчиното млеко. Оваа продолжи за 5 дена, бебе Не сакав да се јаде ништо, додека телото не се донесе целосно алерген. Од тогаш, јас zareklas хранат вашето бебе кравјо млеко од селото.

Ова Ние им помагаме на баба
Ова Ние им помагаме на баба
Но, парадоксот, тогаш ние се јаде каша тони и се е во ред. Размислувајќи за приказната за некое време, дојдов до заклучок дека сите млечни производи исто крава е многу тешко за дете на телото и може да предизвика голема штета на гастроинтестиналниот тракт. Затоа, јас го користам и препорачувам на сите мајки да се купат специјални бебе млеко, кои не само што не предизвикуваат алергии кај детето, но, исто така, го исполнува своето тело треба витамини.
Чичко научи да свири на гитара
Чичко научи да свири на гитара

Каков вид на млеко е најдобро да се купи?

Идеално, се разбира, купи комплетната рустикален млеко "од крава" - сега, пар ... Но, не секој има таа можност.

Покрај тоа, пијат свежо млеко "од крава" водено поставување, само кога сте сигурни во здравјето на крави, чиста молзење, пакување за транспорт, итн (Провери за информации тресењето на крајот од статијата). Во други случаи, дури и во присуство на бескорисни парче хартија како хигиенски заклучок сурово млеко е подобро да се вари, во спротивно може да се фати сериозни болести како што салмонелоза, бруцелоза, а не да се напоменат и некои гастроинтестинални нарушувања.

Но, ова е само една резервација за најсреќниот кој купува сега neporoshkovoe сурово млеко. Повеќето од нас не се загрозени поради Ние често пијат млеко на сите убиени, во кој ништо за живот, но сепак машината за молзење, т.е. се меша со гној и крв (поради маститис крави).

Затоа, сметаме дека двете опции што ние обично се напие.
Пастеризирано или стерилизирани - што е подобро?!

Значи, во продавниците, ние обично се нудат две опции:

1. Пастеризирано млеко (на траење - за неколку дена, често се продаваат во мека пакет - помалку цврсти)

2. ултра-пастеризирано или UHT (рок на траење - колку што е шест месеци, често се продаваат во пакувања со цврсти, иако понекогаш мека).

Значи, за оние кои не можат да се купат квалитетни рустикален млеко, тоа е подобро да се купи пастеризирано млеко (не UHT, умот вас).

Витамини во тоа е повеќе во споредба со стерилизирани, нутриенти и бактерии - е исто така поголем. Во исто стерилизирани загинаа речиси сè! Да, тоа сепак може да се додаде конзерванс за долгорочно чување.
Потоа ги чита внимателно, и дека еден збор, не е разбрана, тогаш тоа води до тепачки со производителот на метла и сукало. Лево во топла, unboiled пастеризирано млеко за 2-3 ден се претвори во оцет и се претвора во кисело-Samokvasov - понекогаш вкусни, понекогаш, иако - без вкус, Rancid, но сепак - јогурт, не се расипе млеко. Што значи ова? Фактот што си ја купил пастеризирано млеко се уште имаат долга дебата млечна киселина бактерии (види. Понатаму важно резервација). А стерилизирано млеко во топлина, веројатно само скапани, распаднат, бидејќи има млечна киселина бактерии целосно уништени.
Еве, разгледајте ги следниве:
1. Ова не е совети за правење домашна јогурт, тоа е само начин на проверка дали постои живот за чување на мајчиното млеко - и тоа не е многу сигурен. Понекогаш вистински селски млеко може исто така, (ако не и додадете стартер млечна киселина) за долго време да не се претвори кисело во топлина - тоа се случува во оние случаи каде што сè е многу чиста doilos, блескаа и подготвени. И тоа може дури и да стане горчлив текот на овој период - на масти не е на чекање ...
2. кисело почетната страница од пребарувачот уште со сигурност да се направи за греење млеко (суровини или пастеризирано) до 40 степени, а потоа додавање на квас - на пример, еден пар на лажици живеат јогурт или павлака. Со капак за да се задржи топло млеко барем за неколку часа. По 8 часа, јогурт е подготвена.
3. Ако ги купите на пастеризирано млеко, тоа, за разлика од суровата нафта не е неопходно да се вари: така да се спаси малку повеќе од витамини и минерали (и пастеризација на патогени веќе помина во фабрика). Но, тоа не е толку важна точка - тоа е можно да се вари. Во секој случај, тоа е препорачливо за да се загрее пред пиење, затоа што млекото е повеќе корисно да се пие топло - ладно не е пожелно, тоа е помалку сварлива.
За мали деца (и за нас возрасните) пастеризирано млеко е подобро од стерилизирани или UHT. Од стерилизирано млеко во многу алергични деца, осип и лупење, итн

Тоа е корисно за тоа дали козјо млеко? И на кого?

Поради високата содржина на хранливи материи козјо млеко покажува лица:

пореметување на срцевиот ритам и дисфункција на кардиоваскуларниот систем;
потребата од корекција на нервниот систем;
со нарушувања на мускулно-скелетни систем;
страдаат од нетолеранција на кравјо млеко, протеини и дефицит на лактаза;
дисфункција на гастроинтестиналниот тракт;
со нарушувања на визуелна анализатор;
во превентивни и куративни цели во кожни заболувања, хепатитис, рахитис, анемија и разни видови на висока температура.

Исто така, во отсуство или недостаток на мајчиното млеко - козјо млеко покажува мали деца.
Придобивките од козјо млеко - постојана променливост?

Научен доказ покажува дека составот на козјото млеко е вродено да варира во зависност од временските услови, климатските зона, самата власт коза и нејзината возраст. Но, дали тоа значи дека придобивките од козјо млеко е под знак прашалник? Не, воопшто! И каде коза ниту живееше, таа секогаш избира само повеќето здрава храна, вредна растителна храна. Покрај тоа, самите кози болни многу често, а со тоа и потрошувачката на сурово млеко е безбедно.

И конечно, ако ви се случи да го фати бронхитис, додели себе kozoterapiyu. Тоа е корисно за тоа дали козјо млеко со бронхитис? Несомнено! За да го направите ова, ние треба само да се земе исцелување напивка пред спиење. Во 1 чаша донесе до вриење млеко се додава една лажичка мед, јазовец масти, или коза. Сето ова се пие во мали голтки, и ќе одат под ќебе до утрото. И во утринските часови - нов ден и ново расположение, кој е сигурен да биде подобро од вчера!

Одредување на големината на делот

И покрај фактот дека недостатокот на калциум во исхраната на децата - почест проблем од своите overabundance, но сепак во мени за деца цртеж треба да се придржуваат до принципот на "златното правило". Но, како да се правилно утврдување на дневниот стапка на млеко и млечни производи, потребно да наситен на телото со калциум вашето бебе?

Значи, ние се обидуваме да се најде решение за тоа колку млеко вашето бебе треба. Доенчиња до 3 години е потребно да се 600 мл млеко и млечни производи дневно (вклучувајќи млечни житарици), постарите деца (3 до 7 години) - околу 500 ml (вклучувајќи ги и природните јогурт, млечни производи).

Премногу се занесуваат како млеко не е: не заборавајте дека и покрај тоа млеко и течни производи, а се однесува на храна, не се во состојба да ја задоволи својата жед пијалаци. Често родителите, мотивирани од најдобри намери, тоа е буквално "запечатени" бебе млеко - како резултат на добро хранат бебето (млеко е многу хранлива) одбива овошје, житарици и зеленчук салата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Споредба на млеко и малиот формулаСпоредба на млеко и малиот формула
Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирењеДодај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење
Што е тоа во мајчиното млекоШто е тоа во мајчиното млеко
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Што е детето млеко е подобро?Што е детето млеко е подобро?
Вештачко хранење на дететоВештачко хранење на детето
Мајчиното млеко и детето формулаМајчиното млеко и детето формула
» » » Идеално, се разбира, купи комплетната рустикален млеко & ldquo; од крава & ldquo; - Ништо, дечко ... но не секој има таа можност.