ma.GurusHealth.ru

Витамин храна за деца

Сите мајки сакаат да бидат сигурни да се готви здрави оброци за деца. А децата Дај вкусна. Како да се комбинираат овие критериуми во едно мени? Што е потребно за било мајка - витамин храна за мали деца.
Витамин храна за деца

Сите мајки сакаат да бидат сигурни да се готви здрави оброци за деца. А децата Дај вкусна. Како да се комбинираат овие критериуми во едно мени? Што е потребно за било мајка - витамин храна за деца.

Бонбони, колачи, чоколади, - секако вкусна третира, но за здрава храна за бебиња препорачува целосно различни јадења.

На пример, во менито на дете 3-7 години на дневна основа треба да се состои од храна која содржи влакна. Зошто е тоа потребно? И сето тоа е дека тоа не се вари на телото, и тоа им помага трошки на дебелото црево, како часовник. Тоа е причината зошто богатите влакна храна, како што се леб, овошје и зеленчук во исхраната на децата само се добредојдени. Не помалку важна компонента на децата маса елемент - животински протеини (јајца, месо, риба, млечни производи). Сепак, родителите е важно да се запамети дека, на пример, месо - многу тежок производ за варење. Затоа, overfeeding нив, и повеќе полу-месо (колбаси, топли кучиња, колбаси) е многу непожелно, бидејќи на нивната значително зголемување на товарот на цревата. Дај вашиот избор за здрава храна. И дојде до вашата помош - нашите здрави и вкусни рецепти. Па, дали сте подготвени да експериментираат во готвењето?

Да почнеме со првиот сад - пилешка супа

За да го направите ова ќе треба

малку помалку од половина пилешко

не повеќе од 2 литри вода

моркови

целер

мала кромид

растително масло (две лажици)

неколку парчиња од лимон

мал број на навртки (ореви)

една четвртина чаша ориз

посолува по вкус

Технологијата на изработка е како што следува:

1.Zaleyte пилешко со вода, оставете да зоврие, додадете супа сече во мали парчиња кромид, целер, моркови. Се вари сè на тивок оган додека готвење на месо. 2. Ставете го пилешкото во сад, се подели на коските и намалување на месо во мали парчиња. 3. Измијте ориз во тава, топлина масло, истурете го и пржете додека светло кафена боја. 4. префрлат на ориз во каша од пилешко месо, podsolite и готви сè до целосна подготвеност. 5. мелено малку ореви, лимон парчиња, неколку парчиња пилешко месо се стави во a la carte јадења и сите се прелива супа со ориз.

нежна омлет

Да се ​​подготви, да се земе:

еден пар на средни тиквички

чаша млеко

половина дузина јајца

неколку лажици сончогледово масло

копар и магдонос

Посолува по вкус

Подготовка:

1. Чистење на тиквички, се сече на коцки и ставете го во длабока тава, се чорба до половина со растително масло. 2. размахване јајца и млеко, малку podsolite, и да се пополни тиквички. 3. загреана рерна за 10 минути се пече омлет. 4. готви јадење јаз во делови, ширење на плочи, пост, посипете сецкани копар и магдонос.

Видео: Морков - applesauce. Видео рецепт. Витамини за деца. Рецепти за родители

полнети пиперки

За да се подготви ова јадење, да се земе:

слатка пиперка - половина килограм

не повеќе од 100 грама. ориз

мала кромид

магдонос

Видео: IHerb # 15 ПРЕГЛЕД НА ДЕЦАТА / витамин / имунитет / ладна и САРС / силни нерви и здрава ГРЛО

0,2 kg зовриена говедско црниот дроб

соја сос 60 грама.

60 гр. тиквички

40 гр. путер

сол - по вкус

зелена салата

За сос:

крем 200g.

Видео: Рецепти од високата кујна

пердув зелени кромид

кари или шафран, сол по вкус, додадете

Подготвена како што следува:

Тиквички и кромид, се сече на коцки и пржете во путер. 2. Се вари ориз, мелење на црниот дроб во мелница за месо и додадете сè во тавата со кромид. Измешајте, додадете малку сол и малку загревање на полнење. 3. семиња бибер и се сече на труп, и, исполнет со мелено месо, внимателно се сече на половина. 4. шири бибер во тава и се пече во рерна на температура не повисока 200gradusov околу 15 минути. 5. Додека се подготвува пиперки во рерна, да се подготват сос. Се прелива крем во сад и да ја доведе до вриење, додадете зачини, сецкани зелени кромид, додадете малку сол. 6. Ширење низок послужавник на зелена салата остава на нив - бибер половини. Истурете подготвени сос на врвот на нив, и ние им служи на масата.

Во прилог на првиот и вториот курсеви мора да се добие и витамини од овошје и бобинки вашето дете. И кога ќе се подготвени тегли со пире од компири, се разбира, ние ќе бидеме во можност да се спаси не само нашето време, но на власта. Ова пире е погодно да ги понесете со вас за долга прошетка во топла сезона, или на пат. Но, и покрај ова, ние се лиши од можноста да се подготви јадење со неговата сопствена земја, покрај потребните витамини вашето бебе не се, затоа што ако тие исчезнуваат конзервација.

И сега ние ви нудиме рецепти кои нема да преземе голем дел од вашето време и ќе знаете што да се подготви себе - тоа е основното и корисни, отколку да се купи во продавниците.

Пире од свежи јаболка

Земете еден свеж зрела јаболко (ако почнете да се воведе цврста храна, да бидат сигурни да се користи на различни зелени јаболка). Измие под млаз вода, obdaom врела вода и да се ослободи од кора. Потоа отсечени јадро. Како резултат на пулпа е triturated на парична казна ренде. Сите Пире подготвени!

пире од банана

Една зрела банана, сигурно слатко и прилично ироничен. Никогаш не се дури и мал скапани банана (кафени дамки), тие, како и другите расипана храна, може сериозно да го отруе бебето. Бранеа излупени банана каша со вилушка. Ве молиме имајте во предвид дека каша беше ладно.

Како да се направи пире од различни овошје и бобинки се многу лесно да се подготви: време за готвење е 10 минути, а резултатот - корисна и вкусна кујна, богат со правото елементи и витамини.

Исто така е можно да се комбинираат овошје, на пример, банана или јаболко пире од праска Пире, морков, итн

Важно е да се запамети една работа: сите плодови, овошје, зеленчук мора да е свежо! Уживајте во вашиот оброк!

Диетална храна за деца

Родителите кои се загрижени за здравјето на нивните деца, изборот на диета оброци за деца. Залудно, многу родители веруваат дека ако детето не е алергичен, тоа не треба да се ограничи моќта. Всушност, диета оброци се важен дел од здравата исхрана на децата. За здрава и здрави деца на храна треба да се научи како е можно порано - ова ќе се спречи можни здравствени проблеми во иднина. Впрочем, гастритис и други проблеми со дигестивниот тракт често се последица од јадење мрсна супи, чорби estraktirovannyh, крекери и чипс на рана возраст. Исхрана прехрана за деца до 3 години од животот на бебето не може да се хранат штетни конзерванси храна богата: газирани пијалоци, чоколади, конзервирана храна, итн Наместо тоа, детето мора да јаде вкусна исхрана оброци. Овие јадења може да се подготви од пилешко, мисиркино месо, варен, ниско-масни видови на риба, свежо овошје и зеленчук, леќата и други диететски производи. Сепак, дури и по бебето се обиде храна која содржи конзерванси, е едноставно неприфатливо да се хранат своите деца премногу често. Таквата исхрана може да доведе до тоа 5-6 годишно дете ќе имаат проблеми со прекумерна тежина. Администрира исхрана храна во исхраната на детето е кине. Како и да се организираат здравата исхрана. Вие само треба да се следат неколку правила: - храната треба секогаш да биде свеж. Обидете се да не подгревате повторно. - употреба на нежен начин на преработка на храна. Тие не треба да СРЈ, обидете се да се готви храна на пареа, се вари или се пече во рерна.

Што да се готви дете 1 година

Исхрана годишниот дете е многу разновидна, па мајка може да се готви на различни детето не само вкусни, но здрава храна. Вреди да се напомене дека во оваа возраст на печени уште подобро да се избегнуваат: врие, пареа, станува за компот - овие се главните начини на готвење вкусни јадења за вашиот трошки.
Неколку рецепти од фактот дека се подготви дете од 1 година, сега ние ќе се разгледа. На првиот сад во исхраната на детето мора да биде присутен на дневна основа. Супи доаѓаат од зеленчук, месо и риба супа. Еве некои едноставни супа може да бидат подготвени за бебе риба.

Риба супа пире:

Да го готви треба да преземат една или две парчиња риба филе, мал кромид, морков, компир и сол по вкус.

Прво, треба да се готви супа, подготвени за овој филе се стави во врела вода. Време на готвењето, супа е периодично да се отстрани пена. Сварено тоа е обично околу половина час.

Откако супа се готви, тоа е потребно да се исцеди. И додаде ситно распарчи компири, моркови и кромид. Се вари додека тендер и да додадете на варена риба. Истурете ја содржината во чинија супа и мелење блендер. Служи со парче од павлака. Сликите на рецепт риба супа пире тука.

Постојат многу различни избори на супа со кнедли. Тие се направени од тестото, компири, сирење и други производи. Кнедли направени во основа на два начина: од масата на зрна или ролна повикани "тесто" лажичка и ја спушти во врела вода.

компир кнедли
За нивната подготовка ќе треба едно јајце, како и за 3 ч. Лажици брашно, павлака, путер, и три лажици трошки од леб и пире од компири.
Од сите состојки се меси тесто, пире од компири додаде до крај. На готовиот тежина направи мали топчиња, се варат во супата.

Урда кнедли
За подготовка на оброци треба да 50 гр урда, за 3 часа. Павлака и брашно, едно јајце, и, ако сакате, може да се додаде за 2 часа. Лажици шеќер. Протеинот е одвоена од жолчка. Сите компоненти, со исклучок на протеини се меша да се добие униформа пластична маса. Шлаг пена протеини одделно да се излади и се додава на готовиот тежина. Вари овие кнедли можно во супа од зеленчук или овошје супи.

Навистина ми се допадна деца и разни зеленчук јадења, каша, варен во оригинален начин. Во заврши пудинг може да се додаде овошно пире, сок од зеленчук и други адитиви.

Репка кавијар со јаболка
За ова јадење, треба да се земе една мала репка, половина медиум јаболко, половина лажичка растително масло и малку шеќер.
Вари цвекло не треба да се прочисти. Откако ќе се излади, кора, решетки и се меша со рендано јаболко. Кавијар облечени со шеќер и растително масло.

Урда - тоа е здрав производ кој треба човек како извор на протеини, калциум и витамини. Лично, јас навистина сакам сирење, и се надевам дека во овој дел се бројни рецепти за да ви помогне да се падне во љубов со овој корисен производ, за да се открие нешто ново, и често да се молам на нивниот мајчин јадења урда
Возраст: 1,5 години

СОСТОЈКИ:

јаболко - 2 парчиња.
кајмак - 100 g
суво грозје - 1 грст
павлака - 2 лажици. лажици
шеќер - 2 лажици. лажици

ПОДГОТОВКА:

Урда низ сито или мелење на блендер.

За да додадете измиениот кајмак суво грозје, шеќер и павлака. Се меша добро.

Јаболката се мијат, отсечени врвови и една лажичка да се отстрани јадро со семиња.

Јаболката се пополни кајмак.

Готвење во пароброд или се пече во рерна околу 30 минути.

Печени јаболка се означени: суво грозје лежеше очите и устата, и кисело нерешено уши.

Корисни совети како да се зачува храна

Подолу ќе најдете корисни совети за чување храна. По овие совети ќе ви овозможи трајно да ги чуваат корисни и вкусот на складирани производи, како и да се зголеми нивниот рок на траење.

Да не се чува заедно црн и бел леб. Белата лесно да се согледа мирисот на црн леб.
За да го освежите пресуши бухти, ги стави на решетката во рерната, според кој постави тенџере со вода. Вие исто така може да се посипете леб со вода или потопени во млеко за неколку минути во рерна.
На сирење од сушење, внимателно го заврши во дебела влажна крпа. Тоа може да се завитка во пергамент, пергамент или во бела хартија за завиткување и чување во фрижидер.

Сирењето може да се чуваат во нормални услови на собна температура, ставајќи ги во сад со мали парчиња на суров шеќер, кои апсорбираат вишокот на влага. На суво сирење беше мека, таа лежеше за некое време во свеж или кисело млеко. Вие исто така може да се користи на суво сирење - тоа се фаќа на ренде и посипете тестенини, компири и други јадења.
Јајца да се чуваат на константна температура од околу O ° C. навлегувањето на воздухот се случува во остар температурни варијации во внатрешноста на јајцето, а со тоа може да навлезат и микроорганизми инфицирање на содржината на јајцето. Не дозволуваат чување на јајца со остро миризливи производи.

Видео: Пире јаболка и тикви за деца

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Патување со дете 3-7 годиниПатување со дете 3-7 години
Исхрана (маса) број 5 со гастритис и мениИсхрана (маса) број 5 со гастритис и мени
Хранење дете од 2 години, исхрана годишно детеХранење дете од 2 години, исхрана годишно дете
Храна за панкреатитис: исхрана, владата, мени,Храна за панкреатитис: исхрана, владата, мени,
Мени Храна за бремени жени.Мени Храна за бремени жени.
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Исхраната на детето: интервју со нутриционист Џесика ЛеманИсхраната на детето: интервју со нутриционист Џесика Леман
Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецептиИсхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти
» » » Витамин храна за деца