ma.gurushealth.ru

Каша - здравјето на децата. Бебе каша оброци. Каша во исхраната на децата кои sasaya корисно?

Сите се сеќавам од детството, како тие се хранат каша грижливи мајки и баби. Некој мораше да се впуштат во убедување дека нивното дете може да се јаде најмалку неколку лажици, а некои деца со задоволство јаде образите. Од страна на околу на возраст од шест месеци, детето почнува да се бара дополнителна енергија, и тоа е време да се воведе цврста храна. Kashi е првата мамка кај деца со мала телесна тежина. Или следете ги наведуваш зеленчук кај децата кој додава доста. Kashi, поради што содржи јаглехидрати, се високо-калорична храна и им овозможи на бебето да се добие повеќе енергија за раст и развој.

Видео: Опасни производи за деца: гриз ... // живеат здрав (Malyshev)

Каша - здравјето на децата. Храна за бебиња - каша. Каша во исхраната на децата - некои корисни sasaya?

И како што се испоставува, за добра причина - тоа е вистинска шминка на телото за правилен раст и развој на детето. Јаглени хидрати богати со каша - поттик на енергија и виталност, како и голем сет на витамини и микроелементи.Каша - здравјето на децата.

Видео: Бебе храна мами, детето формула. Што децата да јадат

Размислете за најважните придобивки и хранливата вредност на каша секој посебно:

Леќата - шампион за своите хранливи својства. Тоа е многу богата со растителни протеини, скроб, има максимална содржина на диетални влакна, не содржи глутен, па затоа се препорачува во исхраната на децата од првата хранење. А карактеристика на овој тип на житни е збир на витамини Б1, група Б2, Б6, ПП, како и солите на фосфор, железо, магнезиум и калиум. Овес - заслужено се рангираше на второто место во хранлива вредност. Тоа е исто така голема содржина на протеини, максималниот износ на растителни масти, витамини од групата Б и присуство на калиум, магнезиум, фосфор и железо. Се препорачува за болести на желудникот, хепатитис и diabetikov.Risovaya жито - своите мали скроб зрна се лесно се апсорбира од страна на телото на детето, а бројот на скроб се супериорни во однос на другите видови на житарици, ориз каша толку корисни за одредување на стол за дигестивни нарушувања кај децата. Тоа содржи многу протеини, масти и шеќери, но со витамини од групата B, PP, Е и фолна киселина, присуството на способноста за борба против анемија. Јачмен никулци - тоа тресна јачмен кернелот, неговата предност е во тоа што не е предмет на мелење како бисер, па затоа е многу богата со растителни влакна. Таа исто така содржи витамини А, Д, Е, јаглени хидрати и многу протеини кои содржат глутен поради што е неопходно за подготовка на диететски супи и porridges. Јачмен дава добар ефект за настинки и воспалителни процеси во стомакот.

Навикнете се веднаш на нови видови на житарици, се разбира, не може секој да бебе, Затоа, инсистираат на тоа не е неопходно, а тоа е подобро да се воведе побавно во мали делови.

Корисни житни култури може да се користи не само во форма на житни култури, но исто така и да го додадете во супи и десерти - многу збогати овие јадења.

Проблеми со дигестивниот тракт можат да бидат различни. Ако бебето беа чести запек, во овој момент тоа е подобро да се хранат каша, која содржи многу растителни влакна - пченица и пченка со додавање на мали парчиња сливи, и ако забележано нарушување во форма на олеснување, а потоа се дојде до каша помош на ориз или ориз вода за прицврстување.

По купување на било житарици, потребно е внимателно да се средиме. И тогаш, пред јадење и се мијат со топла вода се додека прочистување.

Kashi на вашата работна маса - здравје во вашиот џеб.

Храна за бебиња - каша

Од страна на околу на возраст од шест месеци, детето почнува да се бара дополнителна енергија, и тоа е време да се воведе цврста храна. Kashi е првата мамка кај деца со мала телесна тежина. Или следете ги наведуваш зеленчук кај децата кој додава доста. Kashi, поради што содржи јаглехидрати, се високо-калорична храна и им овозможи на бебето да се добие повеќе енергија за раст и развој.

Првиот житни кај детето посебно - не сите житни култури се погодни за готвење каша за трошки. Тие мора да бидат ослободени од глутен (посебен протеин од жита што предизвикува сериозна болест - целијачна болест). За глутен житни култури се ориз, леќата и пченка - дека од овие житарки и почнува датираат бебе со чорба.

Покрај тоа, првиот детелина треба да биде млечни бесплатно, како млечни протеини на кравјо за уште се слаби на дебелото црево може да стане силна алерген и да предизвика дерматитис. За да се подготви на житни porridges првиот бланширан во брашно и се варат во вода. Голем број на компании кои се вклучени во храна за бебиња, им нудат на родителите подготвени овес во кутии. Тие се целосно подготвени и прав што се разредува со вода или млеко. Овие житни култури се уште се додаде витамини и минерали кои се од суштинско значење за раст и развој. Подгответе каша индустриското производство се препорачува од страна на СЗО и на Институтот за исхрана, се верува дека тие можат подобро балансиран состав.

Сепак, мајката може да се вари се каша, а потоа тие постепено се охрабруваат да се обезбеди на путер. Исто така, житарици, и други производи, како прв мами, пожелно е да се збогати на шеќер е излишно јаглехидрати. За слатки, околу 8 месеци, тоа е подобро да го додадете во житарици, овошје пире.

Како да се влезе?

Каша се администрира во исхраната наутро или ручек, почнувајќи со 1-2 лажички на ден, внимателно следење на реакцијата на детето. Ако вашето дете страда чорба, додадете 2-3 лажици. Постепено во текот на 5-7 дена, со еден дел од до 100-150 g Секое дете треба свој храна стапка. Затоа, не се обидуваат да бидат сигурни дека за да "ставам" одредба од 150 принудно хранење само ќе предизвика негативни рефлекс, па дури и повраќање. А потоа дете житни не ќе јадат на сите. Нека најдобриот трошка јадат 70 грама каша со задоволство.

Ако бебето е лошо стекнување на тежина, тоа е можно по варењето да се прилагодат својата понуда каша два пати на ден - наутро и пред спиење. Исто така, се зголеми калории житарици со додавање на делови од путер - околу една третина од лажица. Прво kashek конзистентност треба да биде редок, малку подебели млеко (приближно како јогурт). Kashi понуди од лажица, особено ако бебето е доеле. децата на вештачко хранење дозволено воведувањето на житни и едно шише со посебни брадавиците или poilnichka, а потоа постепено да се направи каша подебели и привиквам да се јаде со лажица.

Проширувањето на исхрана

Постепено, како бебе старее и да се запознаат со глутен житни култури, тоа е можно да се прошири својата исхрана со додавање на пченица и овесни каша. Постепено може да се воведе дете со multizlakovymi житни култури и 8-9 месеци може постепено да се запознаат со каша првата половина на млеко, а потоа млеко. Сепак, еден и пол години, тоа е подобро да се запознае детето со просо и гриз. Милет е тешко да се вари, што иритира цревниот ѕид и може да го наруши незрели дигестивниот трошки.

Гриз, која претходно беше многу драг на давање на бебиња, содржи премногу калории и малку корист. Таа содржи phytin, се меша со апсорпција на калциум и железо во телото, ако го даде на почетокот - тоа ќе доведе до развој на рахитис и анемија. Покрај тоа, на садови е многу глутен, алергиски протеини житни култури.

Со она што го јаде каша?

Kashi се исклучиво трева и разни адитиви. По една година на исхрана бебето може да биде во голема мера се прошири, особено со мешање на различни вкусови. Запознаени децата каша може да се прошири со додавање на зеленчук, овошје и бобинки не се во пире, и мали парчиња на бебето постепено научат да се џвака. Тоа е комбинација на добро со тиква каша, банани, јаболка, круши, цреши, рибизли, јагоди, малини.

По една година останува итна препорака е да не додадете шеќер во каша. Но, ако нема шеќер бебе не јаде, додадете го минимален можен износ - вишокот на шеќер доведува до вишок на килограми.

Kashi како здрава храна

Секој од житни култури, кои се користат во храна за бебиња, има свои специфични особини што може да се користи во клиничката исхрана кај децата. Значи, гриз деца корисни во период на опоравување по тешки инфекции, тоа е лесно да се научат и да се обезбеди многу калории. Покрај тоа, таа е корисна за децата тежина. Овес помага по цревни инфекции, тоа обвива цревниот ѕид, им се одморат. Ориз каша долго време се користи со дијареа, како и обезбедувањето значи - но тоа мора да се заварени на вода и доволно густа.

Ако pipsqueak не му се допаѓа каша

Ако детето не сака да се јадат житарици - треба да се обидете да ги готви поинаку - помалку леплив, помалку слатка, не се вари. Тоа може да се додаде каша со godika зачини - ѕвезда анасон, ванила, берберис. Понекогаш тоа им помага да се подобри вкусот на каша додадете желе.

Ако детето не му се допаѓа на одредени видови на житни култури - се обиде да се меша со вашиот омилен житни - можеби детето ќе стане поповолна. Може да се победи на внесот на каша, се стави на писе муцката каша овошје или да се соочи човек. Заедно, изберете плоча на каша, па дури и се даде на детето да учествуваат во готвење на каша - чинија варен со свои раце, секогаш вкусни.
Со очигледна непријателство кон каша да се одложи неговата употреба. Житни култури, да додадете други јадења - супи, вториот јадења.

Kashi - скапоцено прехранбени производи за деца. Воведување на вашето дете на житни култури во сите нивни разновидност, ги објавите на прилично плоча со салфетка, тогаш децата ќе љубов ова јадење за остатокот од својот живот.

Каша во исхраната на децата - некои корисни sasaya?

Porridges подготвени од житарици и треба да биде секојдневна исхрана на детето. Но, не сите житни култури се еднакви. Некои од нив се богати со хранливи материи, додека други да содржи празни калории. Да се ​​направи вистинскиот избор и да одлучи кој житарици за деца се најкорисен, треба да знаете она што витамини и минерали содржани во одредена zlake- како да се процес суровини, пред да станува збор за potrebitelya- како да се готви каша, па тие корист од вашиот децата.

Kashi целото жито

Да почнеме со фактот дека повеќето корисни житни - целото жито, не беа уништени за време на обработката. Тоа е се чуваат во цели зрна школка и никулци, кои содржат хранливи материи. Оценување на содржината зрна на хранливи материи - протеини, влакна, железо, цинк, фолна киселина и други витамини Б, како и калциум и витамин Е, тука се добие житни култури која е како што следува:

Според содржината на хранливи материи, во опаѓачки редослед:
1. овес
2. диви ориз
3. Барањата
4. јачмен
5. Леќата
6. Кафеав ориз
7. Бел ориз
8. пченка

Според содржината на влакна (грам порција):
1. Јачмен
2. Леќата
3. Барањата
4. овес
5. диви ориз
6. пченка
7. Кафеав ориз
8. Бел ориз

Со содржина на протеини (g по порција):
1. овес
2. диви ориз
3. Барањата
4. јачмен
5. Леќата
6. пченка
7. Кафеав ориз
8. Бел ориз

Излезе дека повеќето корисни каша варен од цели зрна. Понатаму во вредност од пченица каша која е подготвена од prosa- леќата и ориз каша, варен ориз.

купи каша

Полици современи супермаркети се полни со боја кутии и пакети со различни житни култури. Како да се избере најмногу корисни и соодветни каша за вашето дете?

- Не одат на за рекламирање! Често, децата, по гледањето на реклами ваљаци, побара да се купат оние или други porridges. Ако производителот вели дека житни содржи овошје, тоа не значи дека таму е, всушност, содржи свежо овошје. Тука е суво овошје во овој пакет може да содржи повеќе од самите зрна.

- Убава амбалажа не е гаранција за комунални услуги. Обично каша во конвенционалните блистер пакување повеќе корисни, помалку обработена и, згора на тоа, многу поевтини. Во транспарентен пакување може да се види квалитетот на житни култури - боја, форма, големина и чистота.

- Читање на етикети. Да одлучи е достоен за тоа дали или не е производ на бројот на зрна за да заземаат место во вашиот дом, се утврди она што е добро за здравјето. Прво на сите, производот треба да биде од цели зрна. содржина на протеини треба да биде најмалку 3 грама по порција. Во исто време, во добра каша не треба да биде хидрогенизирани масти, бои и хемиски конзерванси.

Дали снегулки ред?

Единствената предност на снегулки на цели зрна, кои се подготвуваат неверојатно брзо. Некои прилично се посипува врела вода и кисна за неколку минути. Снегулки дојде до спасувањето кога треба брзо да се подготви појадок за децата. Шкарт е дека за да се добие оригиналната житни снегулки plyuschat на високи температури и дополнително обработени. Според тоа, тие содржат низок износ на хранливи материи, па тие не се погодни за секојдневна исхрана на децата.

гриз

На старомоден начин, многу мајки и баби велат дека детето мора да има каша, особено ако тоа е многу мал. Гриз - е пченично брашно добиени од зрна, целосно испразнет на мембраните и ембрионот, кој во суштина е бескорисно да се направи. Гриз содржи многу скроб и протеини, така што апсолутно не е погодна за доенчиња и деца се дебели.

Складирање и подготовка на житни култури за деца

Задница не треба да се чуваат за долго време. Со текот на времето, таа ја губи својата корисни својства. Затоа, кога готвење за деца, не заборавајте да користите свежи жито. Готви подобро од цели зрна, но тоа трае многу време да се плеткаме правилно, готви правилно. Во овој случај подобро е да се впие жито во зовриена вода за неколку часа. Ако децата се подготват каша за појадок, можете да впие на житни култури во текот на ноќта и во утринските часови отекува и брзо готви. За тоа дали да додадете млеко на житни култури, постојат различни мислења. Naturopaths веруваат дека млекото не е компатибилен со житни култури, а многу експерти велат дека каша со млеко тешко да се вари на гастроинтестиналниот тракт. Ако мислите дека на каша tastier млеко од вода, тоа не е сосема точно. Вие само треба да се подготват правилно. Задница треба добро да се вари во многу вода. Наместо млеко, каша, можете да вкус со путер или крем. Подготовка на децата каша за појадок, можете да им обезбеди сила и енергија за целиот ден.

Гриз 5% и 10%

Гриз е главната производ храна за мали деца. Како што споменавме порано, почнуваат да се учат децата на 5% течност садови, а потоа префрлен во дебела - 10%.

Течни 5% гриз обично се даваат на децата на возраст од 5-6 месеци од шишето низ брадавица, 10% (bolae дебелина) - за деца постари од 6 месеци, да ги хранат со лажица.

Додека не научат како да брзо и правилно готви каша, тоа ќе биде потребно извесно време, бидејќи мамка - тоа е многу чуден производ. Ако го пополнат веднаш, тоа се случува да грутки, кои не се погодни за храна за бебиња, и ако печено, е без вкус. За да се избегне ова, да научат да заспие гриз во течноста правилно. Бидејќи ова е направено со постојано мешање, користете две лажици, наместо еден (една лажица во десната рака, ќе се меша со течноста, а другиот од левата страна, полека се прелива гриз). Наместо на вториот лажица (со гриз) може да се направи мала кесичка хартија, гриз и пополнете низ дупката што постепено се прелива течноста. Во вториот олицетворение, веројатноста за појава на грутки ќе бидат помали. Подготвеност за проверки дилер за да вашиот вкус (посебна лажица по втор пат во детската каша тоа не е пониска, а не да се донесе дете да јаде микроби): Ако јачмен е мека, не е тешко честички и пријатен вкус - гриз gotova- ако тешки, г-дин зрна - средства , треба да се вари повторно. Обрне внимание на точното време од моментот на вриење додека готви, т.е. е во иднина ќе ви помогне да се готви вкусна голема каша без да се обидуваат тоа во секое време.

Гриз 5% (за деца на возраст од 5 до 6 месеци)

Гриз - 2 лажички ..
Млеко -1 / 2stakana.
Шеќер - 1 час. лажица.
Вода - 1 / 2stakana.

Кваси гриз. Истурете во мал тенджера V чаша вода, сол и да ја доведе до вриење и се прелива во врела вода за 2 часа. Лажици гриз. Постојано мешајќи готвење гриз 10-12 мин, потоа се става во 1 / g сурово млеко чаша, додадете нецелосни лажичка шеќер, се вари (само 1 пат) и отстранете од топлина. Гриз мора да биде течност. (Предвидено време гриз готвење - 0,5 h).

Гриз 10% (за деца постари од 6 месеци)

Гриз - 1 лажица масло. лажица.
Млеко - 1 чаша.
Шеќер - 1 час. лажица.
Путер - 4д лажичка (6,5 g) ..
Вода - 1/2 чаша.

Марко 7, една чаша млеко и 74 чаши на солена вода, донесе до вриење и се прелива, мешајќи, 1 лажица масло. лажица гриз. Се вари 16-20 минути, мешајќи постојано да се до гриз не се издува. Потоа додадете 72 чаши претходно загреана (не варени) млеко, додадете 1 ч. Лажиче шеќер се вари 1 пати. Во заврши каша стави поглавје 7 лажици путер и се меша добро.

Хипоалергично каша

Секој родител кој одлучува кога да се воведе цврста храна за прв мени. Некои од нив се доени до 6 месеци, некој укажува на детето нешто ново речиси 3 месеци. За заштита на детето, тоа е подобро да се направи Хипоалергично мени, првично врз основа на житни култури. Таквите алергиските храна може да се состои од различни житарици за рак на дојка и млечни-базирани, сам или со додадено овошје или бобинки.
Како и сите Хипоалергично мени, Хипоалергично каша се само млечни слободен, затоа што благодарение на ова, можно е да се избегне различни несакани и негативни реакции. И ако детето по сила на волјата дијатеза, вината може само житни, а не млеко смеса, е вклучена со оброк. Најбезбедно за храна се смета леќата, пченка и ориз житни култури. Ова е прв житни култури, од кои се направени хипо-алергенски храна.

Овес и пченица содржи такви супстанции како глутен. Кога ги хранат, тие предизвикуваат алергии кај многу деца. Тоа е причината зошто, за прв напојувањето се препорачува да се вклучат во менито е горе наведените три Хипоалергично каша. Се разбира, хипо-алергенски храна и мени себе треба да биде избалансиран, да се вклучат сите хранливи материи нормална храна, и што е најважно, да биде безбедно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хранење дете од 2 години, исхрана годишно детеХранење дете од 2 години, исхрана годишно дете
Kashi во колитисKashi во колитис
Правилната исхрана бебиња до една година. дете правилна исхрана. Како да се готви каша за бебе?Правилната исхрана бебиња до една година. дете правилна исхрана. Како да се готви каша за бебе?
Lure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранатLure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранат
Овес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасотОвес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасот
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Овесна каша со панкреатитисОвесна каша со панкреатитис
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
» » » Каша - здравјето на децата. Бебе каша оброци. Каша во исхраната на децата кои sasaya корисно?