ma.gurushealth.ru

Десерти, слатки и пијалоци за децата од 1 година до 3 let.vkusnye рецепти со свои раце.

Детето на втората и третата година од животот повеќе развиени џвакалниот апарат, зголемување на бројот на забите, развивање на перцепцијата на вкус, го подобрува процесот на варење и асимилација на храната.
Десерти, слатки и пијалоци за децата од 1 година до 3 let.Vkusnye рецепти со свои раце.

Според проширува спектар на јадења, кои може да се јаде дете на оваа возраст, сакам да "возрасни" храна - различни јадења, салати, десерти и други. Освен познатите за бебето на круши, јаболка, банани, сливи, овошје асортиман на деца постари од 1 година може да се прошири на сметка на тропско овошје (кајсии, праски, киви, ананас) со нивната добра подносливост. Детето може да даде и како овошје како цреша, рибизла (сите бои), зрели цариградско грозде, брусница, боровинки, боровинки и капини. Во отсуство на алергиски реакции кај деца постари од 1,5 години, употребата на такви плодови што се јагоди, јагоди, малини и агруми (портокали, грејпфрут, лимон). Главната пијалаци за деца под 3 години се означени сокови "храна за бебиња." Сокови може да биде овошје, бобинки, зеленчук (јаболко, круша, цреша, портокал, банана, морков, домат), со пулпа и без пулпа, monocomponent и мешани. По оброкот, може да се направи чај (природни, без арома и slabozavarennogo). На оваа возраст, ние исто така мора да се избегне каква било газирани пијалоци (вклучувајќи и минерална вода со гас). По 1,5 години, децата им е дозволено да влезат во сила на мала количина на шеќер и слатки - до 30-40 грама на ден (врз основа на шеќер, кој бебе Таа ги прима во својата чиста форма, како и дел од засладени пијалоци и слатки). Можете да ги користите засладувач - фруктоза (природен овошен шеќер). Во прилог на шеќер во исхраната на децата на оваа возраст може да се користат различни видови на џем, мармалад, џем, мед. Кога се користи медот мора да се запомни дека тоа е vysokoallergennym производ, па затоа треба да се толкува со претпазливост, најдобар во производите за исхрана на децата во индустриското производство. Земајќи ги во предвид индивидуалните толеранција, бебето може да се даде mousses (подготвен од свежо овошје и бобинки), желе, бонбони, бел слез (по можност ванила, или крем без додавање на вештачки овошни вкусови), овошје бонбони (подготвен од природно овошје и Бери Пире, кои треба да бидат наведени на етикетата). по 2 и деца исто така, можат да уживаат во тесто статии (ролни, бухти, итн.) Таа мора да се запомни дека колачи наменета за деца не смеат да содржат margarina- на најсоодветен начин да се подготви тесто производи за деца - за печење. Торти, колачи и замастен црн дроб, како и чоколадо во оваа возраст даде повеќе wound- тие не се само многу високо во калории, но исто така е тешко да се вари, создавајќи дополнителен товар на дигестивниот тракт на детето. Можете исто така не може да заборавиме дека за печење колачиња од тесто, желе, мармалад, итн содржи многу sahara- да се избегне вишокот на шеќер во исхраната деца, како што го намалува апетитот, придонесува за расипување на забите и зголемување на телесната тежина. Слатки во исхраната на децата со прекумерна тежина се исклучи.

Видео: Зимски слатки | DIY Зимски Закуски

Што може да биде за десерт деца 1-3 години

Дете во втората и третата година од животот го зголемува бројот на забите се активно развиена џвакалниот апарат, формирана перцепција вкус, подобрување на дигестивниот тракт. Постепено да се зголеми опсегот на храна која може да се даде на децата на оваа возраст.

Јаболка, круши, банани, пире за млади се појави во менито до една година. Сега можете да додадете киви, праски, кајсии, сливи. Започне да се даде свежо овошје треба да биде малку, гледајќи го начинот на бебето зема нов прехранбен производ како што реагира на телото. Постепено, можете да додадете на рибизли, цреши (јами мора да се отстранат), боровинки, капини.

Ако бебето не е алергичен, а потоа во 1,6 години може да се даде јагоди, малини, портокали, лимони, грејпфрут. Во 1,5 години може да им даде на различни сокови, кои се етикетирани како "храна за бебиња." На оваа возраст, детето може да почне да се даде малку по малку мармалад, џем, мед, џем, желе, marshmallows, бонбони. Деца постари од две години може да бидат додадени во списоците на менито на тесто. Но, колачи, торти и замастен црн дроб, чоколадо даде рано, бидејќи тие се премногу калории за бебето и тешко е да се вари. Десерт треба да се даде на детето на крајот од оброкот, како десерт, го намалува апетитот, а по десерт дете треба да се пие вода или исплакнете ја устата за да се спречи расипување на забите.

Видео: Како да се направи вкусна овошје мраз (сладолед) дома

Десерти за деца од 1 година до 3

Често, овошје и овошје и зеленчук пиреа деца на возраст под 1 година се главна храна. Згора на тоа, тоа е препорачливо за да влезат во исхраната на бебето Бебе сокови и пиреа на индустриското производство.

Тоа не е секогаш можно да се провери безбедноста на овошје и зеленчук кои се купи, и суровините кои се користат во производството на детски сокови и овошни пиреа е предмет на внимателно следење и модерни производствени техника овозможува да се зачува од суштинско значење вредни хранливи својства, голем број на витамини и соли. Јадења како што вкусна месо во Франција, совршено прилагоден за возрасни, но децата ќе бараат посебен мени за возраста.

Компоти треба да се администрира во исхраната на детето на крајот на првата година од животот, со грозје и суво овошје во нив не е подобро да се додаде, за да се избегне ферментација во цревата.

И децата на втората и третата година од животот повеќе развиени џвакалниот апарат, забите растат, развиваат перцепција вкус, го подобрува процесот на варење и асимилација на храната. Поради навиките за јадење треба некои сорта: со добра издржливост може да се воведе егзотични овошја. Кога не постои алергија кај деца постари од 1,5 години, употребата на такви плодови што се јагоди, јагоди, малини и агруми (портокали, грејпфрут, лимон).

Пијалоци за деца до 3 години мора да бидат етикетирани како "храна за бебиња", тоа е можно да се даде слаб чај без арома. Може да се даде на вашето бебе по 1,5 години на мала количина на природни сладост.

Рецепт - Пудинг Гриз за деца до 3 години

Состојки за рецепт

гриз "Uvelka" - 50 грама
млеко - 150 ml
вода - 100 ml
џем (сируп, овошје сос) - 30 грама
јајце - 1/2 ЕЕЗ.
шеќер - 10 грама
путер - 5 грама
сол

Методот на готвење рецепт пудинг Гриз за деца до 3 години

млеко со вода што врие во тенка струја vsyplem гриз и се вари на тивок оган 10 минути. Потоа додадете сол, шеќер, готви за неколку минути. Кул до 60 ° C, стави путер, жолчка од јајце и се меша нежно воведе шлаг белка од јајце. Маса за да се префрли во подмачкан форма, посипете на врвот со шеќер и се пече во рерна околу 15 минути. Послужете со џем, овошен сируп или овошен сос.

Принос: 240 грама

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да се пие компот за гастритис?Може ли да се пие компот за гастритис?
Што плодови може да се јаде со дуоденален улкус?Што плодови може да се јаде со дуоденален улкус?
Банани во панкреатитис, тоа е можно да има случај на воспаление на панкреасот?Банани во панкреатитис, тоа е можно да има случај на воспаление на панкреасот?
Јагоди во панкреатитис, тоа е можно да има јагоди за панкреасот?Јагоди во панкреатитис, тоа е можно да има јагоди за панкреасот?
Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Во исхраната на луѓето со крвна група i. Зеленчук, печурки, овошје, итнВо исхраната на луѓето со крвна група i. Зеленчук, печурки, овошје, итн
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Здрава исхрана родилката. Менија и производиЗдрава исхрана родилката. Менија и производи
» » » Десерти, слатки и пијалоци за децата од 1 година до 3 let.vkusnye рецепти со свои раце.