ma.gurushealth.ru

Рецепти со фотографии на јадења за деца. Сокови витамин бенефиции за децата. Хранење дете 2-5 години

Пример мени за деца од 6 месеци до 1 година. Комплементарни храна, зеленчук и овошје за деца месечно.
Рецепти со фотографии на јадења за деца. Сокови - Витамини за доброто на децата. Хранење дете 2-5 години

Рецепти со фотографии на јадења за деца:

6 месеци. Пире од тиквички

1 мала тиквички 1 мал компир 1 лажиче маслиново масло или млеко зеленчук чисти, готви за двојка. Направете пире од компири, сезона со маслиново масло или млеко. мус морков и тиквички 120g. Морков 150g. тиквички 1 kof..l. растително масло Исечете го зеленчукот на мали коцки, се готви за двојка. Мелење на пире од државата, додадете масло.

Така може да се направи пире од сите зеленчук: морков, тиквички, тикви, карфиол, брокула, зелка. На готовиот пире може да се замрзнат: префрлат пире во калапи за мраз за замрзнување во замрзнувач. Ставете на замрзнати коцки од пире во пакети со пишување на нив составот и датумот. Чувајте ги овие коцки може да биде од еден месец. За 30 минути пред оброк во чаша стави 2-3 коцки и ставете ги во топла вода.

7 месеци. Apple и тиква Пире со каша

150 ° C. тиква 1 лажичка јаболков 1.2 фруктоза 1 лажица житарки (овес, хељда, ориз) 1.2 чл. млеко сол тиква и јаболко кора, се сече на парчиња и се готви за двојка. Готви каша. Тиква и јаболка критикувам или сито, да додадете 1 лажичка фруктоза, донесе до вриење. Изладете го пире, додадете масло. Внесете пире во каша. супа со ориз од Antonovka 100-150 гр. јаболка 1 лажица масло 1 лажица ориз фруктоза 4 g Цимет пече јаболко без јадро во рерна. Изладени се лупат, се фаќа низ сито. 1 чаша вода да зоврие, се додава 1 лажиче фруктоза, цимет и ориз. Се вари додека тендер. Слика избрише низ сито, се меша со јаболко сос. Додај останатите фруктоза, камшик, да одиме за двојка. ориз каша 250г. Млеко 2 лажици фруктоза ванилин 1,2 чаши ориз суво грозје се меша млеко и фруктоза во тенџере, додадете суво грозје, ванила, донесе до вриење. Во млеко врие прелива ориз, готвење. Кул. Можете да го замените суво грозје суво овошје или свежо овошје. компири и тиква '70 '70 компир тиква млеко се вари сецкан зеленчук во коцки 300 мл. Вода на тивок оган. Победи со миксер. Се разредува со млеко, додадете путер. Можете да додадете сирење или сок од портокал.

8 месеци. сутлијаш со овошје

50 мл. ориз 100 ml. 100 ml на млеко. вода 2 плаша јајца 12 в. 15 грама фруктоза. 20 грама суво грозје. захаросани 5 гр. Путер млеко се вари ориз каша. Додадете жолчки од јајце, се мијат суво грозје, насечени захаросани овошје и се прелива тепани жолчките. Лажица во подмачкан форма и се пече во рерна. пудинг со тиква и јаболка 200g. тиква 130 гр. јаболка 20 g. варен ориз 10 грама. 20 грама фруктоза. кисела павлака 1 плаша јајца да се фаќа на груб ренде тиква и јаболка. Промешајте во ориз, овошје шеќер, павлака и тепани јајце. Стави во подмачкан форма и се пече во рерна. репка зеленчук пире компир морков спанаќ главата грашок зелени кромид масло магдонос маслиново Сите изгаснат масло и вода додека не омекне. Победи во блендер или да помине неколку пати преку месо мелница и сол. желе касис 6 лажиче 4 лажиче рибизли Фруктоза 1 лажиче 200 ml на компир брашно. Стискаш на сок од вода рибизла, остатоци добиени уталожвам за 5-10 минути, на мозоци. Напушти во супа фруктоза, зоврие, додадете брашно, разредена со ладна вода, притисне сок. Кул. 4 лажиче брусница пијалок Боровинки 4 лажиче Фруктоза 200 ml. вода Стискаш на сок од боровинки, остатоци добиени уталожвам за 5-10 минути, на мозоци. Напушти во супа фруктоза, зоврие, додадете брашно, разредена со ладна вода, притисне сок. Кул. задушени овошје 4 лажици сушено овошје 1,5 лажиче фруктоза Вари 320 ml вода сушени, низ сито, се додаваат компот фруктоза, вриење, се излади.

9 месеци. супа од зеленчук

120 гр. месо (пилешко, посно говедско месо, говедско) 200 гр. компири 400гр. млад морков зеленило чудак преку месо мелница за месо, додадете 0,5 литри. вода и hr на пијалак 1. Вари зеленчук, се исецка. одвод супа, додадете зеленчук пире, зоврие. Пилешко со јаболка 1 јаболко 1.2 филе на пилешки гради 1,2 лажичка путер 1 лажиче сок од лимон Apple излупени, се сече на парчиња. Пилешко филе сече на мали парчиња. А мала количина на вода, врие јаболко. Вријат во вода со масло пилешко. Apple каша со вилушка, се меша со пилешко и сок од лимон. тиква со морско оревче и телешко месо 20 гр. телешкото месо 100 гр. морско оревче масло од тиква маслиново Исечете го месото и тиква, да додадете на тава, се прелива вода, маслиново масло, посипете со морско оревче и врие 15 минути. Меле во мелница за месо. Може да се користи наместо на телешко месо пилешко, мисирка. Суфле пилешко Пилешко 1 јајце 3 лажици бел леб млеко 1 лажица масло sl.masla пилешки готви без сол. готови месо критикувам на. Телото е бел леб натопени во 1-2 лажици топло млеко. Скокни на месо и леб преку мелница повторно и се меша со миксер. Победи протеини. Додадете јајце мешавина, истурете млеко, јајца, 1 лажица масло sl.masla и малку сол (можете да додадете пилешко супа). Форма на маст, се прелива суфле, печени во рерна, или подобро, неколку. Варен зеленчук со сос од домати 1.2 тиквички морков 5 парчиња на боранија 1.2 1 авокадо сок st.l.apelsinovogo 1.2 KL Моркови и тиквички сок од лимон се 3 см, се сече на ленти, се сече на краевите од грав. Моркови и грав да се готви во врела вода за 12 минути, додадете тиквички за 5 минути. Кул. Кора од домати, извадете го семето, се сече на мали парчиња. Авокадо каша со вилушка, се меша со портокал и сок од лимон. Ставете го сосот во чинија и гарнитури со домати, се шири низ зеленчук. супа од грашок 1 лажица ориз 2 супени лажици грашок 2 лажички seq. путер 1 лажица масло. сол вода се вари Сл. Поврзете се со грашок и топла нанесуваат низ сито со течност или дојдете преку месо мелница. Доведете го до вриење и да се пополни путер. пилешко филе со аспарагус 15 аспарагус 30 мл. бело пилешко месо 1 КЛ 6 маслиново масло крем лист кервел Исечете го горниот дел од аспарагус - 2 см од главата .. Пилешко филе парчиња сече, здиплен во притисок шпорет месо, аспарагус, додадете 0,5 литри. Вода и се готви за 15 минути. Измешајте маслиново масло со кисела павлака и сецкани кервел. Ситен дожд сос пилешко и аспарагус.

10 месеци. боранија во супа од јагнешко

боранија 1 компир 20 g. посно намалувања на јагнешко маслиново масло ким исече на парчиња грав, компири во 4 парчиња. Исечете го месото на мали парчиња. Стави месо во ладна вода со ким, донесе до вриење. Додадете грав, компири, се готви за 10-15 минути. Извадете го месото, на мозоци. Победи што е во блендер и додадете маслиново масло. супа со телешко месо и цикорија 20 грама. Телешко цикорија 1 1 2 pinches фруктоза компир 250g. Вода телешко месо се сече на мали парчиња, цикорија - тенки парчиња, компири - ситно. Покријте со вода, пополни фруктоза и се вари 20 минути. Победи со миксер. месо тепсија 1 компир 30 g. мелено 30 мл. seq. Масло 2-3 лист мајчина душица 1 гранче рузмарин 1 ч. лук 1 k.l.smetany Компирите се варат, каша со кисела павлака. Промешајте со мелено ситно сецкан мајчина душица и рузмарин, се стави на водата со масло минути 5. Решетки мувла лук, путер, маст. Стави кутии на врвот на пире од компири, посипете со сливи. путер и се пече за 5 минути. мисиркино филе со морков пире од јаболка и моркови 2 g од 20-30 1/2 јаболко мисиркино филе 3 лажици млеко Исечете ситно моркови здиплен во тенџере филе готви за 10 минути. Исцеди. Отстрани јаболко, решетки и чорба во млекото за 5 минути. Морков камшик 2 лажици млеко на пире од компири. Послужете со исечени филе и јаболко. Можете да ги замените за млеко во павлака, урда. Можете да го замените моркови на репка.

11 месеци. свинско филе со зеленчук

свинско ребра компир 1 1 1 целер морков кругот 1 кромид 1 лукче мајчина душица 1/2 лажиче sl.masla 2 sprigs магдонос зеленчук сече на коцки, додадете сецкан лук. Филе и зеленчук се стави надвор, посипете со мајчина душица и затворете го капакот. Врие 15 минути. Послужете со ситно сецкан магдонос и посипете. тестенини "азбука" со сос "Bolognese" 30 мл. тестенини 20 гр. мелено душица / мудрец сијалицата 20 в. крем Ситно исецка на кромид, sprig на мајчина душица / 2-3 лист на мудрец и се меша со мелено месо. Се стави надвор од мелено месо. Вари тестенини во солени води, тестенини комбинација со месо. Додадете павлака и чорба. Можете да наместо "азбука" Можете да ги користите другите тестенини. 12 месеци. пробивам, печени со праз 1 праз (бел дел) 30 ° C. 1 компир flatfish 3 капки сок од лимон 1 kof.l. маслиново масло исецка на кромид. Компири сецкани. Зеленчук се вари во вода за 10 минути. Стави во пробивам фолија, зеленчук, посипете со сок од лимон и маслиново масло. Се пече во рерна за 6 минути на 180 C. пилешко филе со аспарагус 15 аспарагус 30 мл. бело пилешко месо 1 kof.l. маслиново масло крем зачини (босилек, оригано, риган) Исечете го горниот дел од аспарагус - 2 см од главата. Пилешко филе парчиња сече, здипли во тава, додадете аспарагус, 0,5 l. вода и се готви за 15 минути. Се меша со павлака, путер и зачини. Прелива преку пилешки сос и оставете за 2 минути. пржени јајца во водена бања 3 плаша јајца 1/2 чл. млеко 1/2 лажиче путер Победи јајца, додадете млеко и сол. Истурете во калап, го стави во пароброд и готви омлет.

Сокови - Витамини за доброто на децата

Денес, сок од плодови, овошје и зеленчук не се дефицитарни, тие може да се купи речиси (било кој) во секоја продавница. Ако вашите деца се возрасни, тоа може да им се понуди сок од продавница, варен во фабрика. Но, децата, особено за една година, како сокови не се соодветни. Најмалата свеж сок е најдобро да се готви дома. Прво: со витамини домашна сок се задржуваат во поголем износ отколку во продавница. Поради свежо исцедено сок од дома не треба да се чека на полица во продавница за три месеци до купи неговата - направи сок ви даде вашето дете веднаш. Второ, и што е најважно, можете да бидете сигурни во сок, варен со себе дома, затоа што тоа не содржи конзерванси (за продолжување на рокот на траење на сок), багрила (пренесат боја на сок, многу блиску до природна), ароми (зголемување вкусот сок).

Како да се подготват и чување на вкусни и здрави сокови дома?

прелиминарните добро измијте ги рацете, газа, морнар и сите користат јадења Parboiled;
плодови, овошје и зеленчук треба да се мијат со зовриена вода, отстранување на труп;
по одводнување, овошен сок мора да прецеждам преку cheesecloth и се чува во стаклено шише или тегла со капак е потребно во фрижидер: лето не повеќе од 2 часа, но не повеќе зима 4 часа.

Деца, свежи сокови се најдобро дадени веднаш по нивната подготовка.

Видео: kompotik Рецепти за деца

Сокови им даде на децата 1 час пред јадење во износ од 1-10 лажички на ден.

Свежо овошје и зеленчук треба да бидат присутни во исхраната растителна храна. Од овошје и зеленчук сокови се богат извор на шеќери: фруктоза, гликоза, сахароза, рафиноза, малтоза, галактоза, tselobiozy.

сокови Бери (малини, јагоди, рибизла) содржи многу фруктоза и гликоза, сахароза, но малку. Сокови од коскесто овошје (цреша, слива, кајсија, праска, цреша, итн) преовладува глукоза и сахароза. Pomaceous на сокови од овошје (јаболко, дуња, круши) висока содржина на фруктоза.
Сок е корисно за детето

Основната вредност сок од зеленчук - е богата и избалансиран содржината на биолошки активни супстанции: органски киселини, витамини, минерали, есенцијални масла.

Важна улога во човечката исхрана окупираат пектини, кои се наоѓаат во зеленчукот и овошјето. Пектини не само подобрување на цревната флора, но, исто така лачат отровни материи.

Голем број на пектини содржат сок со пулпа (% од сурова производ): кајсија 0,5-1,2- јаболко 0,6-1,5- слива 0,8-1,6- црна рибизла 1-2,0.

Минерали кои се во сокови се во форма на соли, затоа се лесно проголтана од телото и на тој начин се задржи алкалност микроелементи крв - железо, бакар, цинк, јод, бариум, молибден, кобалт и други-макронутриенти - калциум, калиум, фосфор , натриум, магнезиум, силициум, хлор, манган.

Физиологија на исхрана на детето и за нормално функционирање на телото се важни витамини кои се содржани во сокови.

Видео: појадок од една девојка Арина MANDARINOVNY деца кавијар сендвичи и пире од компири јаде септември 21 15g

Хранење дете 2-5 години

Деца на возраст меѓу две и пет години доволно стари за да имаат нивните оброци вклучени колку што е можно на сите видови на храна, но сепак мора да биде различно од власта на возрасен. Тоа е неопходно да се почитуваат одредени правила на исхрана на децата, што се црниот дроб, панкреасот и дигестивниот тракт, тие се уште продолжуваат да се појавуваат.
Почитување на правилата на методи за готвење
Готвење методи за деца од две до пет години не треба да вклучува пржење храна. Прво, треба да се придржуваат до овие подготовка методи, како што врие и испаруваат, исто така може да бидат подготвени од страна на процесот на калење и се пече во рерна. Масна храна не треба да бидат вклучени во исхраната на децата. Моќ мора да биде балансирана со калории, сепак, да се усогласат со различни на секојдневна исхрана, се производите од растително и животинско потекло.

исхрана
Правила на исхрана за деца од две до пет години вклучуваат задолжително почитување на исхрана. Детето треба да се хранат најмалку 4-5 пати на ден во исто време. Нутриционистите се на мислење дека непочитување на телото на детето се соочува со прекумерен стрес, кој е полн со неуспеси на гастроинтестиналниот тракт.

Млечни групата производ
Во нормална толеранција на лактоза млечни производи се многу важни за исхраната на детето. менито на детето треба да содржи млечни производи како млеко, павлака, млеко, сирење, урда, јогурт. Овие производи содржат комплетна животински протеини, калциум, витамини растворливи во масти и минерали.

Млекото може да се користи како посебен сад, како и една од главните состојки во изработка на омлети, млечни супи, житарици, печени и други јадења.

Месо и риба - извор на протеини и железо
Месни производи мора да бидат присутни во исхраната на детето. Треба да се даде на месото во исхраната висок бенефиции, како што варено месо, живина, сецкани безмасни видови месо црниот дроб. Детето може да се даде месо со зеленчук, тестенини и житни производи.

Риба нискокалорични варијанти се потребни производ во формулите за новороденчињата. Риба содржи многу калиум, магнезиум, фосфор и Б витамини за децата на оваа возраст на риба треба да се готви, печени или бари на пареа.

Мешункасти плодови и ореви
Мешункасти плодови и ореви се богати со протеини од растително потекло, па тие само треба да се вклучат во исхраната на децата. Во прилог на протеини во храната како што се соја, грав, ореви, висока содржина на комплексни јагленохидрати, растителни влакна, минерални соли кои се потребни за тело расте детето.

Житарици, зеленчук
Децата од две до пет години треба да се добива доволно целото жито производи, како што се житарките. Прво на сите, тоа е каша направен од зрна како што леќата, јачмен, пченица, јачмен, овес, бели и кафеав ориз. Одличен избор на житни култури, го прави возможно да се подготви детето многу јадења, вкусна и здрава, бидејќи тие се богати со витамини, минерали и растителни влакна. Исхраната треба да вклучува и варен зеленчук и суровини. Тие ја збогати својата исхрана корисни витамини, влакна и минерали кои се неопходни за брзо растечки телото на детето.

масти
Мастите се важен елемент на исхраната на детето. Путер, растително масло мора да бидат вклучени во исхраната. Потребно е да го додадете во супи, житарици и салати од свеж и варен зеленчук.

овошје
Овошје како јаболка, круши, праски, сливи, подобро да не излупени, бидејќи тоа содржи најкорисен супстанции, како што се минерали, витамини и растителни влакна. Покрај тоа, таа треба да се даде на детето на сите видови на плодови и сушено овошје се многу корисни, која може да се дава на деца наместо слатки.

Види вашата тежина

Лошата исхрана може да се промовира развојот на болести како што се анорексија или булимија. Дозволувајќи им на децата да јадат кога се гладни, и да престане да јаде кога се полни, тоа е клучот на постојана контрола на тежината. Користење на храната како награда или казна поттикнува детето да се игнорира глад сигнали. Размислете за купување на вашето дете книга или мала играчка наместо сладолед, ако сакате да се покаже дека тие се среќни. Таму ќе биде подобро ако одиме со вашето дете или да се прошетаат со него на велосипед. Според експертите, на децата им треба еден час на дневна физичка активност.

За жал, многу деца се далеку од овие препораки. ТВ и компјутерски игри се исто така делумно да се обвинат за седечки начин на живот на децата. Ограничување на времето поминато пред телевизор, ќе придонесе за добро здравје. Студиите покажуваат дека децата кои гледаат телевизија помалку од два часа на ден, се со поголема веројатност да бидат физички активни. Недостаток на физичка активност и прекумерен внес на калории, особено на храна богата со масти и шеќер придонесува за тежината на масти кои едно дете на училишна возраст не може да се изгуби.

Една неодамнешна студија покажува важноста на образованието на здрави навики во исхраната. Истражувачите кои следи речиси 6.000 британски тинејџери за пет години, покажа дека ако детето е со прекумерна тежина на возраст од 11 години, имав истиот со прекумерна тежина и 15-годишна возраст.

Варено месо во кисела павлака

состојки:
Говедско или телешко месо - 100 R кромид - 1/8 sht- морков - еден kruzhochek- магдонос - schepotka- путер - 1 лажичка павлака lozhka- -1 јадење lozhka- раствор на сол - лажичка.
Подготовка:
Подготвени свежо месо е натопена во вода што врие. Постојат, исто така, се стави на корените, кромид и се готви на ниска вари додека не се подготвени. потоа месото се отстранети од супа, се лади и се испреплетуваат со жито на тенки парчиња. Следно, се сече на парчиња на мали парчиња и ги извршувате преку месо мелница. Решетки на кромид на ренде, се стави во тава со путер и се изгасне. Во истата тава додадете го меленото месо, додадете павлака и сол решение. Сите се меша темелно и се вари на тивок оган околу 10 минути.

Кога на маса да се прелива сос од месо во која се готви. Ова јадење може да се служи со пире од компири или тестенини. Тоа ќе дојде во рака трошлив ориз или леќата.
Вие исто така може да се готви за деца и пилешко.

Видео: Па, oochen вкусна - сладолед "овошје мраз" на киви!

протеини

протеинската функција

Протеини - е главната структурна и функционална компонента на сите клетки во телото. Тоа е, условно кажано протеин - на "тули", без која не може да се изгради на "зграда".

Структурата на протеин е составен од аминокиселини, супстанции кои градат нови органи ткиво и мускулите. Тоа е причината зошто добивање на точниот износ на храна-одделение протеин со деца е особено важно.

Многу од есенцијални амино киселини влегуваат во телото само со храна. За деца тоа е аргинил, за предвремено родени бебиња - цистеин, таурин, тирозин, за возрасни - изолеуцин, лизин, метионин, фенилаланин, треонин, валин и хистидин. Само за деца има 10 есенцијални амино киселини.

Понекогаш протеини се извор на енергија, ако не е доволно масти и јаглехидрати.

и

Комплетни протеини содржи сите амино киселини.

Видео: Медицински рецепти

Во првите шест месеци од животот на детето од таков извор на протеини е мајчиното млеко.

Со храна полна со протеини проголтан, ако има месо, риба, црн дроб, сирење, млеко и јајца. За протеини со висока биолошка активност и мала количина на масти во исхраната е подобро да се избере на црниот дроб, месо и риба масти. За да се добие комплетен протеин од растителната храна потребно е правилно да се комбинираат на грав, соја, зелен грав, пченица производи, како што се млечните производи (основни лизин амино киселина не се содржани во производите на житни култури, но има во млекото).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти вегетаријанска и без месо за децаРецепти вегетаријанска и без месо за деца
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три годиниРецепти зеленчук јадења за деца од една до три години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Рецепти со фотографии на јадења за деца. Сокови витамин бенефиции за децата. Хранење дете 2-5 години