ma.gurushealth.ru

Правилната исхрана дете во 2 години. Што треба да биде правилна исхрана на децата. Здрава исхрана за деца од една година до три години

Хранење на детето - важен дел! Во написот претставува листа на производи кои се неопходни за дете, нивниот број и насоки за нивна подготовка. Правилната дете 2 години на храна треба да содржи лесно сварливи протеини, витамини и минерали. Млечни производи, подобрување на варењето, има позитивен ефект на цревната микрофлора и подобрување на имунитетот. Како и досега (види. Во исхраната на детето годишно) млеко каша, млечни производи, сирење јадења мора да ги одржуваат водечка позиција. Ако детето во текот на денот јаде мали порции, тоа е можно да му понуди петтиот хранење - јогурт (100-200 ml). На ден се препорачува да се даде 500-700 мл јогурт и млеко. Урда можат да бидат понудени повеќе и повеќе во форма на комплексни јадења - мрзливи кнедли, сирење јадења. Урда јадења кога готвење е подобро за мелење миксер и додадете овошје, зеленчук, ориз, гриз. Дневна доза на сирење - 50-70 g зеленчук јадења како што претходно подготвени од различни зеленчук: моркови, компири, цвекло, зелка, тиква, тиквички, и така натаму.
Правилната исхрана дете во 2 години. Што треба да биде правилна исхрана на децата. Здрава исхрана за деца од една година до три години

точни бебе исхрана 2 години Таа мора да содржи сварливите протеини витамини и минерали. Млечни производи, подобрување на варењето, има позитивен ефект на цревната микрофлора и подобрување на имунитетот. Како и досега (види. Дажби Моќ дете во една година) Млеко каша, млечни производи производи, јадење на урда треба да ја задржи лидерската позиција. ако бебе во текот на денот го јаде мали порции, тоа е можно да му понуди петтиот хранење - јогурт (100-200 ml). На ден се препорачува да се даде 500-700 мл јогурт и млеко. Урда можат да бидат понудени повеќе и повеќе во форма на комплексни јадења - мрзливи кнедли, сирење јадења. Урда јадења кога готвење е подобро за мелење миксер и додадете овошје, зеленчук, ориз, гриз. Дневна доза на сирење - 50-70 g зеленчук јадења како што претходно подготвени од различни зеленчук: моркови, компири, цвекло, зелка, тиква, тиквички, и така натаму.

Варен во двојна котел, варени или бари на пареа зеленчук, можете едноставно да каша со вилушка. Вие веќе може да се подготви салати со рендан свеж краставици, домати, варен цвекло. Во зима можете да го користите замрзнат зеленчук - затоа што тоа не е неопходно да се одмрзне, веднаш opustat во врела вода или готви во двојна котел. зеленчук може да се даде на дневна основа: 120-150 гр компири, како и многу други зеленчук. Месо во менито на детето вклучува дневно, по можност во утринските часови, може да се организира риболов ден. Користете малку маснотии сорти на говедско, телешко, зајакот, пилешко и мисиркино, кои се користат да се направи месо сос, ќофтиња, Суфле, пареа шницли. Колбас, топли кучиња, колбаси и шунка, не се препорачува да се даде. Месо се препорачува да се даде 60 g на ден. Рибата може да се дава еднаш неделно (во отсуство на алергиски реакции). Како риба јадења може да понуди риба филе со зеленчук, риба колачи за двојка. На ден е доволно за 30-40 грама на риба. Kashi продолжи да игра важна улога во исхраната на детето. Тие може да се направи повеќе слатка (иако ова не може секое дете ќе се допаѓа). Може да се готви на пудинзи од житарици и зеленчук, овошје. На денот на житарици и тестенини може да даде 25-30g. Тестенини поседуваат помалку хранлива вредност во споредба со житни култури, така што тие може да се дава 1-2 пати неделно, тестенини мора да има мали димензии, тоа е подобро да се даде тестенини со млеко или супа со тестенини. Јајца може да се даде во форма на omelets, или тврдо варени. Пилешко или плаша - секој одлучува за себе. Се верува дека плаша јајца се со помала веројатност да предизвика алергија. Норма - 1 плаша јајца на ден или половина пилешко.

Брашно садови - на првиот јадења може да се направи бел леб, брашно, понекогаш со путер и компот, желе или јогурт може да се обезбеди дом торта или колачи. Стандарди на ден: 50-60 g на леб, сирење 5-10 гр, 10-15 гр путер масло и 5 ml од зеленчук. Овошје и бобинки препорачуваме давање 100-130 g на ден. Свежо овошје и меко овошје не може да се мачкам, и направи мали парчиња. Во секој случај, сите овие препораки, како и секое дете на таа возраст имаат развиено свои навики за јадење, што мајка знае најдобро. Меѓутоа, децата сакаат да јадат слатки и вкусни (како нашето бебе неодамна, гладни бара колачиња, а повеќе од било што друго Хранење дете 1,5 години) Затоа, освен мајка ми никој не ќе го направи на храна за бебиња различни, и се всели вашето дете принципите на здравата исхрана хранење на детето 1,5 години

Што треба да биде правилна исхрана на децата

Хранење дете на првата година треба да биде "детски", без сомнение поголемиот дел од родителите. Но, веднаш штом детето ќе наполни една година, постои прашањето за можноста за неговото пренесување на маса за возрасни. Кои се карактеристиките на исхраната храна за бебиња на возраст од 1 година до 3 години?

На возраст од 3 години телото на детето продолжува да се земе форма. Особено, дигестивниот систем на бебето се уште не е подготвен да се вари одредени видови храна, традиционално се дел од исхраната на возрасните. Во исто време, на потребите на децата во енергија и хранливи материи во текот на овој период да продолжи да биде релативно висока, бидејќи детето е активно расте и се развива. Покрај тоа, тој продолжува да го обликува вкусот.
Прехрана на деца од една година до 3 години, голем број на карактеристики кои мора да се смета кога изградба на правилна исхрана.

Во моментов, на рускиот пазар претставува голем број на специјални вештачки мешавини, т.н. "третиот формула", кои се алтернатива на редовните млеко. Тие се збогатени со витамини, минерали, полинезаситени масни киселини, итн, и се препорачува за употреба во исхраната на децата со годината.

преработка на храна
По трошки години, може да почнат да се подготви своја храна. Во исто време, ние не треба да заборавиме на основните правила на готвење, главно за карактеристиките на готвење. Значи, храна за деца од 1 до 1,5 година, во однос на механички мелење, не треба да биде премногу голем - големина на најголемиот дел од честичките 2
3 см. Храната мора да биде тестен конзистентност (пире, суфле пудинзи, колачи пареа). Сепак, ако детето 8-10 заби, тој беше во можност доволно добро да се џвака бајат леб, крекери грицкање, колачи, јаболка, и така не-крути. Д. Деца над 1,5 години веќе активно се џвака и готвење на храна може да биде иста како и и возрасни: зеленчук парчиња, рифови, говедско месо чорба, гулаш, итн ...

Еден и пол години, препорачаната исхрана - на 5-пати по 1,5 години - 4 пати. Вкупниот износ на дневна исхрана на детето 1-1,5 години од 1000-1200 г, 1,5-3 години - 1300-1400 Во овој случај, моќта на детето треба да биде редовна. Честа грешка на родителите - екстра исхраната на децата меѓу главните хранење, т.н. "грицки". Ова може да доведе пред се на повреда на формирање на апетит, исхрана, и како резултат на тоа, проблеми со дигестивниот тракт.

Водечките место во исхраната на дете до 3 трае млеко и млечни производи. Дневна количина на млеко и млечни производи треба да биде помал од 500
600 ml на ден. Задолжителна млечни производи, како и за децата во првата година од животот, продолжува да биде урда, извор на калциум и протеини. Дневна количина на сирење е 50 грама.
Нови производи за деца до 3 години се сирење и павлака. Крем за деца од една година до 3 години треба да се даде како дел од други јадења во износ од
10 грама на ден. Како и за сирење, се препорачува да се користи не-остра оценка од 5 грама дневно.

Задолжителен дел од исхраната на бебето храна - месо, риба или живина. Овие производи се незаменлив извор на протеини од животинско потекло кои се потребни за нормален раст и развој на бебето. Исхраната на детето да го користите потпреме (посно), месо и риба. На пример, во склопот на сорти риби се треска, ослиќ, Костур. Во овој случај, користете риба наместо месо може да биде 2-3 пати неделно. Исто така, треба да се нагласи дека колбас, колбаси, shpikachki препорачува да не се вклучат во исхраната на детето, особено на возраст од една година до 1,5 години. Исклучоци се колбаси, кои се дизајнирани специјално за новороденчето хранење. масни живина (патка, гуска), содржи голем број на масти висок топење, исто така, не е дел од исхраната на децата од една година до три години.

Здрава исхрана за деца од една година до три години

Со начинот на исхрана на детето секоја година се доближува до возрасни. Една година по раѓањето на дигестивниот систем станува многу позрел, значително ја зголемува мотор и когнитивната активност, енергија. Сепак, дигестивниот функција на желудникот, цревата, црниот дроб и панкреасот во тоа време се уште не го достигна полна зрелост. Често, ова е на возраст потекнуваат различни хронични болести на дигестивниот систем кај децата, повредени нивната севкупна физички развој, намалување на способноста за учење. Затоа, родителите треба да се земе поголемо внимание на квантитетот, квалитетот, составот, начинот на исхрана, јадење режим.
Обемот и калорична содржина

вкупната енергетска вредност на дневна исхрана на детето е 1-1,5 години до 1300 калории. Детето кое се претвори осумнаесет месеци во странство, треба околу 1400-1500 калории, а три години веќе потреба 1550-1600 калории на ден. Во однос на поделбата на дневен обем (вклучувајќи калорична) во посебна исхрана, тогаш тоа може да биде дистрибуиран повеќе или помалку подеднакво - појадок и вечера за 25%, вечера - 35%, во средината на утро закуска - 15%.

Се разбира, на износот на храната зависи од апетитот на децата. Ако вашето дете има добар апетит, не претерувајте, не го навикнат на премногу богата храна. Порано или подоцна тоа ќе доведе до прекумерна масти таложење, и здравствени проблеми. Ако апетитот се намалува, а детето не е секогаш јаде му понудил храна во доволни количини, тогаш тој треба привремено да го организира петтиот оброк како дополнителен оброк во 21 часа, или на почетокот на појадокот, ако детето се буди премногу рано - на 5-6 часот наутро. На дополнителни оброк тоа е обично се препорачува да се даде чаша топло млеко, јогурт или кисело млеко со колачиња или мафини парче.

преработка на храна

Важен фактор во исхраната на децата од 1-3 години се условите за готвена храна. Еден и пол години, супи и каша подготвени пире, и месо и риба - во суфле, пареа котлети, ќофтиња и сл. Зеленчукот и овошјето се, исто така, по можност во форма на пире, иако понекогаш се вклопуваат и парична казна уништувач. И пол до три години, е сеуште релевантни специјални механички и термички третман на храна - иако не толку темелно како тие се користат да се. Добар варен каша, слатки јадења и други јадења, повеќе или помалку густа конзистентност постепено се истиснати од исхраната на бебето за традиционална рана возраст Пире и суфлеа. Повеќето јадења се уште се подготвени варени и задушени, но се појавуваат и првите пржени, на пример, со малку маснотии хамбургери.

Исхраната на децата се направи добар употреба на специјализирани индустриски производи. Тоа е брза храна, сува житни, суво млеко пијалаци, месо, риба и зеленчук слатко, овошни пиреа и сокови. Овие производи се решат многу проблеми: спаси време родител, гарантира оптимална состав на хранливи материи, еколошки и епидемиолошки безбедност.

исхрана

Храната се вари во стомакот на детето во просек од 3-4 часа, па интервали помеѓу оброци треба да биде еднаков на ова време. храна за часовник мора да биде константна, отстапувањето од поставеното време не треба да надминува 15-30 мин. Тоа е важно да се обрне внимание на неприфатливоста на добивањето на храна меѓу хранење, особено слатки. Ако зборуваме за фреквенцијата на моќ, се препорачува да го нахрани детето четири пати на ден. Сепак, за деца 1-1,5 години дозволено и петтина (ноќе) хранење.

Високо протеинска храна (месо, риба), децата треба да добијат во првата половина на денот, толку долго како што се вари во желудникот, а вториот - полесно (млекарницата, јаглени хидрати).

А сега гледам она што храна и во она што се потребни количини на деца на возраст од една до три години.

млеко

Се разбира, во исхраната на детето, ја надмина годишната пресвртница, важно место уште им припаѓа на млеко. Деца на возраст од 1-3 години мора да добие 400-600 мл млеко производи дневно (врз основа на оние што се користат во подготовката на разни јадења). Млеко - тоа е главниот извор на сварлива калциум и важен извор на витамин Б2, супстанции толку неопходни за растот на детето. Млеко, кефир, јогурт треба да бидат вклучени во исхраната на децата секој ден, и урда, павлака, павлака и сирење може да се користи во еден или два дена, односно, но во поголеми количини.

месо

Според нутриционистите за деца, на возраст од мнозинството на сите исхраната протеини треба да биде од животинско потекло. Ова придонесува за висок смилаемост и задржување на протеини во телото на азот. Фундаменталната важност на вториот за бебето на телото вели дека најмалку фактот дека азот не е можно без синтезата на ДНК и РНК - врски, што доведува сите биохемиски процеси во човечкото тело. Најважниот извор на животински протеини е месо, но не и сите видови се корисни за деца 1,5-3 години. Значи, свинско месо и некои птици (пајки, гуски) содржи вишокот огноотпорни животински масти, прекумерно преземање на дигестивниот систем на детето. Затоа е подобро да се избере малку маснотии говедско, телешко и пилешко месо, пилешко, мисирка, зајакот.

риба

Многу корисен производ за децата е риба. Риба протеини е целосно и лесно сварлива. Во рок од една недела, детето може да се готви четири до пет дена на месо и два или три дена - риба. Ако месото и рибата се во ист ден, тие се намали делови. Тоа е подобро да се користи малку маснотии видови на морски и слатководни риби (Костур, треска, ослиќ, групер и др.).

Многу родители се прашуваат за користење на црвена и црна боја кавијар. Несомнено, овој производ има висока хранлива вредност. Сите видови на јајцата се богати со протеини, масти и витамини растворливи во масти А и Д Меѓутоа, јајцата им даде на децата треба да биде постепено и често, затоа што содржи многу сол.
јајца

Од голема важност во исхраната на децата се јајца, бидејќи тие содржат многу vysokousvoyaemoy хранливи материи: протеини се вари на 96-97%, масти - 95%. Жолчка од јајце содржи комплекс на витамини растворливи во масти А, Д, Е, фосфолипиди и разни минерали и микронутриенти. Сепак, и покрај корисноста на јајцата, храна за бебиња не треба да се злоупотребува, бидејќи тие можат да предизвикаат алергиски реакции. Јајцата се користи само за да се излади на заварени форма или во различни јадења (омлет со млеко или свеж зеленчук, салати со јајца, сирење колачи и т. Д), но не и во сурова форма.
масна храна

Видео: Снек 1.5 - 2 години. Мени третиот ден. Правилната исхрана на децата

За деца од една година се користи како извор на масти, крем и растително масло (сончоглед, пченка, маслинки, и др.). Зеленчук е богат извор на витамин Е и незаситени масни киселини, и крем - витамин масла се најдобро се користи во својата природна форма: крем сендвичи и заврши зеленчук пире или готви житарици и зеленчук за салата, салати, а истото готови житарици или пијалак . Децата 1-1.5 години, потребно е да се 12-15 гр путер и 3-5 грама од растително масло дневно, а 1,5-3 години, односно до 17 g и до 6 g на ден.
Леб и житни култури

Житарици, леб и пекарски производи се вклучени во задолжителното секојдневна исхрана на дете 1-3 години, обезбедување на телото со јаглехидрати и протеини. На возраст од 1-1,5 години од житарици се најважните овес и леќата, но сосема прифатливо и други - јачмен, јачмен, пченица, итн Моќта на три деца, со користење на ориз, леќата, овес и гриз. Можете да готви каша со млеко или без млеко, со додавање на зеленчук или овошје. На пример, многу корисни и вкусна каша со јаболко, суво грозје и банани, ориз каша со тиква или морков, леќата каша со јаболко. Вкупно житни детето треба 15-20 грама на ден.

При изборот на пекарски производи е подобро да се даде приоритет на производите од пченично брашно, која е богата со витамин Б и диетални влакна, го стимулира утробата. Децата 1-1,5 години мора да биде 30-40 грама печива дневно, 1,5-3 години - 50-100 g на ден.
Зеленчук и овошје

Овошје, бобинки, зеленчук и билки се задолжителен дел од храна за бебиња. Тие се од суштинско значење извор на витамин Ц, Д, провитамин А (каротин), сварлива јаглехидрати - гликоза и фруктоза, органски киселини, пектини и јадење влакна, одредени минерали и елементи во трагови.

Секојдневната исхрана на бебето од 1-3 години треба да биде доволно свеж зеленчук (1-1,5 години - до 200-250 g, 1,5-3 години - до 350 g), како и овошје и бобинки - (1-1, 5 години - до 100 g, 1,5-3 години - до 130-200 грама). Тие се корисни и во сурова форма, обезбедување добар тренингот џвакалниот систем и гастроинтестиналниот тракт, како и свежи сокови богати со витамин Ц. На денот на детето 1-1,5 години се потребни околу 80-100 ml, а 1,5 3 години - 100-150 ml сок.

Зеленчук најчесто се користи компири, моркови, зелка, репа, цвекло, тиквички, сквош и домати. Прилично релевантни (во отсуство на специфични контраиндикации) Ogorodnaya и диви билки - копар и зелена салата, магдонос и спанаќ, киселица, зелен кромид и лук, праз, коприва. Од овошје на децата корисна јаболка, круши, сливи, банани, цитрус, тропско овошје. На бобинки се препорачува малина и црна рибизла, аронија, цариградско грозде и морето buckthorn, како и боровинки, малини, брусница. Постепено и внимателно воведување во исхраната на бебето непознат овошје, овошје и зеленчук, бидете внимателни - во случај на дете или други кожни алергии, елиминирање на производот од исхраната на детето.

Исхраната на децата е корисно да ги користите сите сезонски зеленчук, овошје, зеленчук и билки во својата природна форма, како и во форма на сокови и пиреа, во зимно време може да се даде заедно со природните плодови, конзервирана сокови и пиреа, овошни пијалаци и други празни места.
конфекција

Исхраната на децата на возраст од 1-3 години мора да ги содржи шеќер, обезбедување на брз влез на супстанции, особено на енергија за растечкото тело. Дневниот стапка на шеќер е околу 35-40 g за деца 1-1,5 години и 40-50 g за деца 1,5-3 години.

та шеќер може да биде суво овошје, слатки производи. Од најновите препорачува бисквити, вафли, слатки, овошје бонбони, овошје бонбони, џем, мармалад, џем и мед, ако детето го носи. Чоколадо и чоколадни бонбони се зголеми ексцитабилност на нервниот систем, може да предизвика алергии, па често се даваат на своите деца не треба да биде.
вода

Деца, поради нивната висока мобилност, губење на вода е многу забележлива, така што тие не треба да се ограничи на пијалоци. Но, за да се компензира недостигот на течност слатка овошје пијалаци, сокови, не пијат, бидејќи тоа води до апетитот. Давање да се пие за време на оброк или да не даде - тоа зависи од индивидуалните карактеристики на детето. Ако детето има потешкотии во голтањето, и поради тоа, јадете полека и неволно, а потоа, се разбира, тоа е подобро да се мијат Надолу на храна со вода.

Во интервалите помеѓу оброци вода секогаш треба да бидат достапни за деца. Обично тие даваат свежо зовриена вода на собна температура ostuzhennoy маса минерална вода без гас или слабо сварено чај. Вие исто така може да се препорача билни чаеви, како што се камилица или анасон, кои придонесуваат за подобрување на цревата активност и има смирувачки ефект.

Корисни во детали

Леб се дава на деца заедно со главните јадења - супа, пире од зеленчук, месо и бисквити - во средината на утро закуска на. За бебиња, износот на жито не смее да го надмине просекот од 80-100 g на ден (15-20 грама црна леб, бел - околу 3 пати повеќе). Леб треба постепено да се замени со подобрување на гастроинтестиналниот тракт. Почнат да влезат во леб од брашно со постепена замена со помал. Со 2 години задолжително дава црн леб за вечера, како што содржи многу растителни влакна и витамин Б. Во последниве години, широко распространета многу корисно multigrain леб.

Житни култури - не е само за леб, туку, исто така, житарици, бисквити и корнфлекс, мусли и тестенини.

Повеќето деца се многу убави на тестенини, и родителите треба да бидат свесни дека, спротивно на популарното верување, тестенини направени од тврда пченица, не мора да доведе до прекумерна полнота. Тестенини може да се даде, наместо на компири или пире од зеленчук еднаш или двапати неделно.

Житарици во исхраната на децата треба да бидат претставени во различни видови. Највредното на составот на протеини и минерали се леќата и овес житни култури, богата со витамини Б, исто така гриз каша за омекнување на водата и само тогаш додадете млеко на него.

Грав, грашок, леќа вклучуваат храна за бебиња со претпазливост. Тие се тешко да се свари и може да предизвика алергиски реакции. Тоа е подобро ако тие се дел од садовите добро готви, фино мелени или пире од форма.

Број на путер бара дете 1-3 години е 15-20 грама на ден, и растителни масла - сончоглед, пченка или маслиново - околу 5-7 грама на ден.

Не се препорачува за употреба во исхрана доенчиња и маргарин т.н. сендвич масло.

Видео: А здрав начин на живот и правилна исхрана. Рецепти здрава храна од Галина Grossmann

Маслото треба да бидат заштитени од светлина и воздух, и се чува во затворен сад. Се наоѓа во готови солени храна, како што се масло со варење уништува витаминот и исчезне некои од масни киселини и е многу важно за телото на незаситени масни киселини се претвораат во заситени.

"лошо" шеќер

Помалку корисни од шеќери - гликоза, декстроза и сахароза. Тие даваат сладок вкус на производот, и затоа што од нив се состои од бели кристали на шеќер во слатки и бонбони, глазури и сирупи. Од релативно евтини шеќер и слатки, таа се додава на различни готови мирудии, како што се кечап.
А мала количина на овој шеќер не му наштети на бебето, но ако тоа е дадено премногу, тоа може да се претвори во голема неволја. Ајде да одиме заедно со шеќер од почетната точка до точка каде што влегува во крвта, и да видиме како таа се однесува на шеќер во нашето тело.

Овие шеќери се нарекуваат едноставно или кратко, бидејќи тие се состојат од 1-2 молекули. Тие брзо се апсорбира од цревата, а потоа веднаш да влезат во крвотокот. Ова е местото каде сето тоа започна.

Висока содржина на шеќер во крвта, предизвикана од ваков брз продор на рафиниран шеќер, предизвикува ослободување на инсулин - хормон кој се бара за пренос на овие шеќери во клетките на телото. Шеќер се конзумира брзо, тоа води до фактот дека нивото во крвта опаѓа повторно брзо (хипогликемија - ниска гликоза во крвта). Од друга страна, како одговор на низок крвен шеќер произведени од хормоните кои придонесуваат за отстранување на црниот дроб шеќер наоѓа таму, а го испрати назад во крвта. Таквите флуктуации на крвниот шеќер и хормони, кои се испратени на помош се рефлектира во однесувањето на вашето дете.

Да се ​​види ова, да се почитува ѓаволиите на деца намачкани со торта за роденден. Обидете се да ги скроти! Таквите шеќери заслужуваат името "слатка ништо"Бидејќи речиси сите витамини и минерали во преработка на шеќер пропадна. Од истата причина, тие може да се нарече "празни калории". Не се занесе во такви "слатки" слабости. Тие не се даде дете. Се роди бебето од пад на нивото на шеќер во крвта.

протеини

Протеини - е раст храна. Тие се како рамка која обезбедува структурни елементи на секоја клетка во телото. Протеините се одговорни за растот, поправка и замена на ткивата. Ова е единствената состојка која може да се дуплираат себе.
Ткиво расте на сметка на натрупување на едни со други милиони протеински молекули, но секој тело има постигнато својот целосен развој, а потоа (до степен на истрошеност или во случај на оштетување), тие се заменети со нови.

На протеини може да се спореди со долга бисер ѓердан, каде што секој бисер - е амино киселина, малку протеини. Некои амино киселини нашето тело произведува, од друга страна, се нарекува од суштинско значење, тој добива надвор со храна. Кога јадете протеини, тоа е како да се обидува да прошверцува бисери преку контролниот пункт, каде што чекаат за вас многу обичаи.

Цревата - тие се на царинските службеници, кои не им е дозволено да носат многу протеини. Нејзините клетки и ензими содржани во него и киселина расцепува протеин бисери еден по друг. Секој бисер добива преку преминот на цревата во крвотокот и патува до крајната дестинација - црниот дроб, каде што се рекомбинираат во голем протеин ѓердан и неколку помали ѓердани, кои повторно влегуваат во крвотокот како вредни структурни компоненти на секоја клетка во телото.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Правилната исхрана на децата за црниот дроб, жолчното кесе и жолчните каналиПравилната исхрана на децата за црниот дроб, жолчното кесе и жолчните канали
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана помлад студент, отколку да се хранат ученициИсхрана помлад студент, отколку да се хранат ученици
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
А малку за млечни кујниА малку за млечни кујни
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниРецепти јадења од урда за деца од една до три години
Кога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајцеКога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајце
» » » Правилната исхрана дете во 2 години. Што треба да биде правилна исхрана на децата. Здрава исхрана за деца од една година до три години