ma.gurushealth.ru

Сокови за трошки. Испрати вашето дете сок. Избор сок за бебето

директна сок екстракција (пакувањето мора нужно да биде показател за тоа) е произведен од страна механички притискање со понатамошно конзервирање (термичка обработка). Овие сокови се кратки на време за чување од 1 до 3 месеци и прилично скапи. Концентрат сокови можат да бидат понудени на децата од 1,5-2 години, освен ако не постојат медицински контраиндикации. Обнови сок е подготвен со разредување на концентрати со вода за пиење, кои за возврат се добива со "испарување" на влага од свеж сок. Овој процес се одвива под вакуум на намален притисок, со што се намалува температурата на вриење до + 60-70є C. Со овој режим термичка обработка во концентрати чуваат витамини и истовремено спречуваат развојот на микрофлора.
Сокови за трошки. Испрати вашето дете сок. Избор сок за бебето

Зеленчук, овошје, бобинки содржат многу вода - 80-95%. Растенијата влага со растворени гликоза, фруктоза, сахароза, органски киселини, пектини, минерали, каротин, аскорбинска киселина и е овошен сок или овошен сок во широка смисла. Земете ги со триење или притискање и стегајќи свежи плодови, овошје и зеленчук, или концентрати од сокови или пиреа. Сок Алоцирајте: 1) свежо 2) конзервирани (пастеризирано) сокови индустриското производство, меѓу кои обично се разликуваат:

се концентрира сокови;

обновени од концентрати.

директна сок екстракција (пакувањето мора нужно да биде показател за тоа) е произведен од страна механички притискање со понатамошно конзервирање (термичка обработка). Овие сокови се кратки на време за чување од 1 до 3 месеци и прилично скапи. Концентрат сокови можат да бидат понудени на децата од 1,5-2 години, освен ако не постојат медицински контраиндикации. Обнови сок е подготвен со разредување на концентрати со вода за пиење, кои за возврат се добива со "испарување" на влага од свеж сок. Овој процес се одвива под вакуум на намален притисок, што овозможува намалување на температурата до + врие 60-70є C. Со овој режим термичка обработка во концентрати чуваат витамини и, исто така, спречуваат развојот на микрофлора. Свеж сок се повеќе мирисна, вкусни и содржи повеќе витамини и минерали од конзервирана. Сепак, нивната употреба во исхраната на доенчињата не се препорачува, како што не постои гаранција дека на зеленчук и овошје се купи на пазарот не содржат штетни материи. Покрај тоа, во процесот на готвење домашна сокови може да се добие бактерии, што пак предизвика цревни инфекции. Свеж сок може да го понуди на дете со 1,5-2 години во износ од 150-200 мл на ден, само ако бебето не се болести на гастроинтестиналниот тракт и алергиски реакции. Домашни и индустриски сокови може да се направи од еден вид на зеленчук или овошје - а потоа тие се нарекуваат monocomponent сокови или нивниот состав може да вклучуваат целата смеса на овошје - помеша сокови.

Меѓу сокови да се направи разлика - појасни сок (без пулпа) и сокови со пулпа, која содржи големи количини на растителни влакна (вклучувајќи пектин, целулоза). Сокови индустриското производство можат да бидат физички (на пр. E. Не содржи во својот состав адитиви), или со природни овошни вкусови, шеќер, лимонска киселина, витамини и минерали. На пример, некои сокови индустриски новороденчињата понатамошно збогатување на железо сулфат за спречување на железо-дефицитна анемија кај децата. И речиси сите сок е дополнително збогатена со витамини Ц, Б1, Б2, Б6, фолна киселина, пантотенска киселина, Б-каротин, бидејќи, и покрај утврдените мислење дека сокови се примарен извор на витамини, нивното ниво во конзервирана аналози многу мал. Можеби само морков сок не е потребна дополнителна администрација -karotrina (претходник на витаминот А), со оглед на тоа што содржи доволна количина. Сокови содржат природни шеќери - гликоза, сахароза, фруктоза, кои ја одредуваат хранливата вредност производ. Но, некои производители дополнително збогатена сок шеќери. Засладени сокови може да се користи во исхраната на децата како "Напред", а првиот сок, се уште мора да содржат само овошје (оние кои се дел од суровини) шеќер. Додавање киселини сок (лимонска, јаболкова, итн) се изведува за да се даде на производот специфичен вкус "кисело" и да се зголеми гастричната киселост, што пак придонесува за подобрување на варењето кај новороденчињата чии киселост регулирање процеси се намали.

Видео: На наведуваш на втората фаза

Нектари и пијалаци

Во прилог на 100% сокови на пазарот на храна за бебиња се сокови со ниска содржина на овошје или зеленчук (но не помалку од 50%), како и нектари (во својот состав треба да содржи 25-50% од овошје и зеленчук) и пијалаци во кој содржината овошје и зеленчук не надминува 10%. Сепак, имајќи ги предвид оваа класификација, многу сокови, претставени во продажба треба да се припише на група на нектар, наместо сокови со пулпа, како што се производители. Во прилог на синтетички мириси сокови храна за бебиња, бои, забрането стабилизатори. Во врска со зголемување на растот на бројот на компании за производство на храна за бебиња, на сокови за храна за бебиња имаат посебни барања, имено, постои листа на барања за суровини, за производство и технологијата на системот за контрола на квалитетот на готовиот производ, пакување, па дури и на етикетата . Сите детска храна производи се произведени во согласност со овие услови, а новина, пред да оди на продажба бројни проверки и тестови.

Кога да започнете?

Уште е контроверзно е прашање на оптимална времето на воведувањето на сокови во исхраната на децата исхрана. Со текот на годините, препораки за воведување на дополнителна храна предвидени познаник Дете со сок 3-4 недели возраст. Сепак, спроведе бројни студии покажале дека 60% од децата кои се доени не толерира таква почетокот на воведувањето на комплементарни храна. Нетолеранција е манифестира во форма на алергиски реакции, нарушувања на гастроинтестиналниот тракт (регургитација, почесто столица, абдоминална дистензија и така натаму.). Во исто време, на децата вештачко хранење почетокот на воведувањето на сок во повеќето случаи доведува до слични реакции. Подоцна се разви препораки (1999) за воведување на тврдата храна за две групи на деца - бебиња кои се доени и шише-на-децата. Според овие упатства, овошни сокови за деца кои примаат мајчиното млеко може да се воведе во исхраната на 4-от месец од животот, а децата кои примаат замени млеко градите - од страна на лекар, во зависност од здравствената состојба и степен на адаптација на детето формула, почнувајќи со 2- првиот месец од животот. Неодамна, пак, имаше тенденција кај педијатри подоцна воведе цврста храна (вклучувајќи сокови) здрави деца кои се доени - 6 месеци, и шише деца - 4 месеци. Првиот исхрана се препорачува зеленчук пиреа или житни култури и сок и од овошно пире во првите години од менито може да се појави многу подоцна, на пример, во 9-10 месеци. По сите, главната цел на воведување нова храна во детската исхрана е - збогатување на својата повисока енергија и хранливи материи. Хранливата вредност на сок не е голема, и тие можат да бидат иритирачки на гастроинтестиналниот тракт, зголемување регургитација, предизвикува надуеност, татнеж, болки во стомакот, нестабилна стол или алергиски реакции. Затоа, овошни и зеленчукови сокови во храна за бебиња може да се смета како "десерт". Воведување на сок како додаток во исхраната треба да започне со monocomponent, како при добивање помеша сокови постои голема веројатноста за развој на интолеранција на храна и да се идентификуваат компонента на алергени во оваа ситуација е невозможно.

Изберете го типот на сок производ треба да се размислува способност да предизвика алергиска реакција, на пример, тоа мора да биде Хипоалергично сок без додадени шеќери. За производи кои имаат најмалку потенцијал за раст алергии, Тоа се однесува појасни сок од зелени јаболка. Подоцна, можете да им понуди на вашето бебе круша, слива, кајсија, праска сокови и нектари и обезбеди добра подносливост, може да се даде следниве да се обиде цреша, црна рибизла, тиква, морков сок. Потоа понуда помеша сокови на веќе тестирани компоненти, или содржи само една нова компонента. Сокови и нектари со пулпа содржи растителни влакна кои го стимулираат моторна активност на цревата, а со тоа може да предизвика повреда на столче кај децата. Сокови со пулпа се препорачува да се администрира во исхраната на децата по тие "ќе научат" појасни сок, на пример, во 10-11 месеци, и, секако, не пред 7 месеци возраст. Вовед сокови почнат да се 4 (6) месеци (или подоцна, на 9-10 месеци) со 1/2 лажичка, со постепено зголемување на обемот на сок до 30 ml- 5 (7) месеци - 40-50 во ml- 6- 7 (8) месеци - 50-60 ml- 8 (9) месеци - 70 ml- 9 (10) месеци - 80 ml- и година - до 100 ml. Сокови со висок потенцијал за развој на алергија, како на пример портокал, мандарина, јагоди, домати, тропско овошје здрави деца не се препорачува да се даде раните години, и за деца со алергии е забрането храна. Запомнете дека сеопфатна информации за воведување на нова храна во исхраната може да им даде на вашето бебе педијатар, гледање на вашето дете.

Испрати вашето дете сок

Видео: Како да се напие вода бебе

Овошни и зеленчукови сокови се смета дека се вкусни и здрави производи, традиционална за менито на децата. Ова е причината зошто многу млади родители имаат тенденција да ги запознае со бебето што е можно поскоро. Но, вреди да побрзаат и како најдобро да се организира воведувањето на сокови во исхраната на трошките?

Претходно, сокови беа првите производ, освен мајчиното млеко, која ја доби бебе. Сепак, со оглед на нивната ниска хранлива вредност и висок ризик од алергиски реакции, од ова правило досега одбиваше. Исто така, во подоцнежните воведувањето на сок (во втората половина на животот) го прослави својот подобра толеранција. Ова се должи на созревањето на мукозата на гастроинтестиналниот тракт и нејзината подготвеност да се асимилираат сок. Но, дури и со воведувањето на сок од по 6 месеци од животот, детето може да се доживее болка и надуеност, повраќање, нарушувања на стол. Ова се должи на присуството во сокови на органски киселини, кои се иритирачки на гастроинтестиналниот тракт.

Во моментов, се препорачува да се воведе на бебето сок по воведувањето на дополнителна храна супи: не порано од 6 месеци, децата кои се доени, а не порано од 4 месеци - деца на вештачка исхрана. Разликата во однос на времето поради разликата во функционирањето на гастроинтестиналниот тракт кај децата, во зависност од видот на исхрана. Децата кои се доени, заедно со млеко произведени ензими на мајката и делумно преработените јаглехидрати и масти, кој им помага полесно да се асимилираат. Соодветно на тоа, на созревање на своите ензимски системи и мукозните овие деца се јавува подоцна, и подготвеност да ги апсорбира странски храна задржува.

Зошто сок?

Сок - природен извор на витамини и минерали кои се од суштинско значење за растечката дете. Тоа е природно витамини повеќе лесно се апсорбира од страна на телото. Сокови имаат течни конзистентност и лесен за употреба за деца.

Сокови се разјаснети, и со пулпа. На кашав сокови повеќе диетални влакна и пектин. Традиционално, воведувањето на овие производи се започне со сок од јаболко. Тоа е извор на витамин Ц, железо. Витаминот Ц е неопходен првенствено на нормалната активност на имунолошкиот систем кој помага во заштита од инфекции, го зајакнува крвните садови. Исто така, витаминот Ц е содржан во круши, цитрусни сокови, но најголема од неговата содржина во сок од црна рибизла.

Кога?
Во моментов, по препорака на Светската здравствена организација, детето кое е доеле нема потреба да се воведе исхрана јадења до 6 месеци (вклучувајќи сок).
ом железо се нар сок и сок од киви. Железото е главна компонента на хемоглобинот, кој го пренесува кислородот до сите клетки на телото. Со недостатокот анемија и како последица на тоа, кислород глад на телата.

Праска и кајсија сокови - извор на бета-каротен, кои се многу корисни за очи, да придонесе за раст и зајакнување на коските, здрава кожа, косата, забите и непцата. Но, максималниот број од нив се содржи во морков и тиква сок. Тиквата исто така е извор на витамини Б сите Б витамини (Б1, Б2, Б3, Б9, Б12), кои се во многу метаболички процеси во телото. Со својот недостаток на развој на патологија на нервниот, хематопоетски, респираторниот систем, може да има болести на гастроинтестиналниот тракт и кожата.

Калиум, кој е главниот орган елементи во трагови и го поддржува нормалното функционирање на кардиоваскуларниот систем, содржани во кајсии и банани. Бананите имаат и, исто така, се потребни магнезиум за срцето и нервниот систем.

Сокови не се само извор на витамини и минерали, но може да се користи како регулатори на интестиналниот мотилитет. На пример, сокови од сливи, праски, кајсии стимулирање на цревата и да предизвика истенчување на стол, така што тие се најпосакувана за деца со запек. Круша и сок од калинка, напротив, може да се поправи на стол во дете.

Свеж сок содржи повеќе витамини, органски киселини, пектини, т.е. нивните корисни својства погоре. Сепак, поради високата содржина на киселини, тие имаат нагласена иритирачки ефект на цревната слузница, т.е. Таа има полошо подносливост. Ова може да се манифестира гасови, надуеност и болки во него. Затоа, тие се препорачливо да се разреди со вода - во сооднос на не помалку од 1: 1. Сепак, во разреден сок има веќе половина од хранливи материи. Исто така потребно е да се запамети дека овие сокови треба да бидат подготвени од производи во кои квалитетот сте сигурни и да знаат каде се одгледуваат.

Сокови од лименки на индустриското производство се тестираат за квалитет и избалансиран содржината на киселини за деца до 1 година. Тие се толерирани се подобро, помалку веројатно да предизвика иритација на гастроинтестиналниот тракт. Сепак, се должи на обработката тие се подложени, овие сокови изгуби многу од природни витамини. Треба да се запомни дека треба да ги користат овие и други сокови кај деца помали од 1 година е под знак прашалник.

Првиот сок, со кој се воведе детето е разјаснето јаболко, зелено јаболко сорти. Тоа е тој кој има најмалку алергиски активност. За прв администрација погоден конзервирана сок, кој содржи само витамин Ц или лимонска киселина. Други компоненти (шеќер, меласа, скроб) не треба да биде. Кога ќе влезе во нова сок, треба да започне со појасни верзија, но со својата добра подносливост, можете да се обидете со сок со пулпа.

Потоа, можете да се обидете на сокови од круши, сливи, суви сливи, банани. Последните влезе сокови од овошје и бобинки кои припаѓаат на обврзувате алергени (најчесто предизвикуваат алергиски реакции): праска, морков, кајсија, Бери сокови од егзотично овошје, цитрус. Никогаш не го палете познанство со мешавина на сокови. Прво, да се зголеми ризикот од алергиски реакции (исип, надуеност и болки во стомакот, повреда на стол), и второ, доколку се појави таква реакција, тоа ќе биде невозможно да се утврди што точно е алерген. Само ако се убедени дека сокови се добро се поднесува поединечно, може да им даде на смесата.

Сок е спроведено помеѓу хранење во утринските часови. Започнете со 1 лажичка до 1 лажица дневно, во зависност од толерантноста детето, односно ако нема осип по телото, надуеност и болки во стомакот.

Приближно количина во мл сок, која може да се даде дете еден ден, утврдени од страна на формулата n = 10, каде што n - возраста на детето во месеци.

Кога се администрира сок мора да се разреди со вода во сооднос од 1: 1 за подобро прилагодување на мукозните на гастроинтестиналниот тракт. Со прилагодување на јачината на звукот на разреден лименки сок до возраст норма може да се разреди со вода за да се спречи тоа.

Не се стремат кон широк спектар на сокови во храна за бебиња: сок - се потенцијални алергени.

Со прилагодување на износот на сок со возраста норма, можете да одат на воведувањето на вториот сок, набљудување на истите правила.

Избор сок за бебето

Во продавниците сега, такво изобилство на пијалаци за деца! мајка буквално " напади" Информации со боја етикети. Со цел да не се мешаат и да го изберат правото на децата сок за доенчиња дете треба да бидат способни да се разбере сите овие " однос на". Ние ќе ви помогнеме - открива "тајната" на името на некои од најпопуларните производи!

Така, "сок" (На етикети почесто пишуваат " 100% сок". " уредни сок"). Што е тоа? Сок - течен производ, кој е направен од јадење дел на зрело овошје или зеленчук. Така лесно! Не, се разбира. Процесот на производство на сокови за деца вклучува многу различни фази и модерна технологија, но ние сме со вас Запомни ме дома: Сок - производ без додаток на шеќер. И ако еден дел од пакувањето читаме " шеќерен сируп"Тогаш пред нас - "медлика". Се состои од сок и шеќер сируп (вода се меша со шеќер или мед).

Сите сокови се поделени во " обновени" и сокови " директен екстракција".

Обновени направен од концентриран сок (драги родители, тоа не се случи " прав"Како што некои од вас мислат) Концентриран сок - тоа е многу густа, "податлив"Заситен со сок, кој, за производство на водата е отстранета. Така, тоа е полесно да се складира и користи подоцна за правење вкусни помеша (т.е. мешани) сок за деца. И обновување на специјално подготвени сок, прочистена вода. Сок директен екстракција како што самото име имплицира, дури и не " марка" да процеси како што се концентрација и реконституција. Неговиот стискаш притиска свежо овошје (или зеленчук) се подложува на пастеризација (стерилизација е поштеда) - и веднаш влегоа во пакет.

Исто така и за деца сокови се избелени (вклучувајќи целосно отстранети каша) и на каша (јасно е дека во овој случај, тој останува во финалниот производ).

И што е најважно - на децата сок треба да се специјално направени за храна за бебиња (на него, како и обично и да пишува - "храна за бебиња"). Ова значи дека на сок се промовирани од страна на специјална технологија и рецепти, ги исполнува сите строги барања за квалитет на наметнати од страна на законите за производство на храна за бебиња.

Сега, кога се одржа некои блискоста со сокови, ајде да дознаете она што вредност може да даде сок на вашето дете?

Овошни и зеленчукови сокови за деца - е една од првите комплементарни храна, која почнува да се исполнат на бебето градите. Хранливата вредност на сокови за деца е на високата содржина на природни шеќери (гликоза, фруктоза), како и некои витамини и минерали (калиум, витамин "C" и железо). Овие се важни извори на енергија за одгледување на организмот, со совршен за конзистентноста на дете течност. Покрај тоа, децата сокови многу корисни органски киселини, кои имаат позитивен ефект врз дигестивниот тракт кај деца (го стимулира апетитот, го стимулира цревниот мотилитет).

Кога ќе почне со воведување на вашето бебе со сокови, бидете сигурни да се следат неколку општи правила:

Започнете со сок од зелено јаболко сорти - се покажа дека тоа е најмалку алергиски овошје, туку затоа што на овие производи се речиси совршени за " почеток" хранење.
Изберете од различни првата monocomponent производи, и после - сокови од неколку видови на овошје (помеша).
На прво да се даде на бебето да се обиде осветли сокови, и после 2-3 недели (но не порано од 4-5 месеци возраст) - може да понуди сок со пулпа (со круши, сливи, кајсии).
Сокови почнат да буквално " капки", Постепено се зголемува во текот на две недели пред почетокот на возраст норма (треба да кажам ја педијатар, но во целина случаи " со формулата" да се пресмета износот на сок на ден е како што следува: n * 10 ml, која е n-број на полно месеци од животот на бебето).

И се сеќавам дека сокови не се производ на комплементарни храна во традиционална смисла, тие дејствуваат како извор на лесно сварлива јаглехидрати и некои микронутриенти за бебето. Затоа, се хранат нив не може да се замени!

Тоа не е неопходно да се трошат вашето време и напор во подготовка на сок за децата дома - за што веќе го направиле тоа сертифицирани производители. Индустриски подготвена сокови се корисни, вкусен, целосно стерилна и безбедно за детето.

Видео: Сите пријатели ќе биде љубоморен! Направете стилски чантата направени од чувствував! - Сите добри Буда - Издавање 588 - 23/04/15

Сок од продавница

Бидејќи повеќето мајки купи сок од продавница, треба да се потсети дека содржината на мала кутија не е нужно наменета за деца. И обратно. Главната работа што треба да се обрне внимание - запис што покажува дека овој производ е за храна за бебиња.

Покрај тоа, индустриското производство на пијалоци може да содржи скриени природни конзерванси, кои служат како рибизли или грозје (тие се додаде малку по малку, дури и во monocomponent пијалоци). Тоа е причината зошто на истиот, на пример, сок од јаболко на една фирма може да предизвика алергии, како и од други производители - не е. А тоа значи дека во првиот случај во пијалакот содржи мала количина на грозје или рибизли.

Некои виде натписот на пакувањето на "Нектар", го врати на полиците, верувајќи дека тие се занимаваат со еден вид на сурогат. Всушност, тоа е вредно производ, само направени од овошје, се бара додавање на вода или шеќерен сируп.

Ова овошје содржи киви, банана, праска (нивните неразреден сок е премногу дебели), како и црвена и црна рибизла (има премногу киселост).

Правила за воведување на комплементарни сок храна

Така, за да влезат во мамката на сок (за почеток - јаболко), експертите советуваат да се околу 6 месеци. За прв пат даде лажичка, може да дури половини или четвртини по јадење наутро млеко. Следниот ден, проверете дали се е во ред - зголемување на дозата и бројот на нови приеми производ двапати. Во текот на следната недела, постепено да се дојде до 20-30 грама, количината на трикови - 2-3. По ова, пак, да воведат други плодови. До 12 месеци е потребно да се зголеми дневната потрошувачка на "течни овошје" до 100 грама. И тие се дадени околу еден час и половина пред хранење на вториот.

може да се воведе свежи сокови, како што рековме, не порано од 12 месеци и да јаде 150-200 грама на ден. И тоа е многу корисно да се даде плод пијалок во попладневните часови, со изварка, колачи или сендвич (што е она во градинките).
Патем, сок со пулпа (кајсија, праска, слива, и други unclarified) поради содржината на растителни влакна (целулоза и пектин) може да се прилагоди интестиналниот мотилитет, да ви помогне со запек, како и зеленчук и овошни пиреа. Но, јаболка, грозје и круша на технологијата донесени за да се разјаснат, отстранување на пулпа.

И свежо. Се покажа дека тоа е корисно само во првите 30 минути по подготовката, тогаш на располагање витамини се уништени. Згора на тоа - ферментација почнува. Иако вкусот не се забележува, стомакот детето може негативно реагираат на застоена Свежи можеби фрустрација, па дури и труење.

Со цел да не се наштети на слузокожата на желудникот сокови треба да се разреди со вода во сооднос од најмалку 50/50. На фактот дека односот на шеќер и киселина во нив не е оптимално поради отстранување на влакна (кој се исфрлени заедно со торта) за време на цедење на течноста од овошје.

Покрај тоа, во текот на оваа постапка, дел од витамин се уништени веднаш, туку дел од оксидира светлина. Резултатот е "витамин мала" плус неограничен фруктоза плус вода. Што е полн знае секоја секунда: се користи за добивање на слатка, лоши заби, отфрлање на "здрава храна", повредени концептот на глад и ситост ... Со еден збор, тука треба да бидат повнимателни и многу подобро да се даде на дете што се јаде овошје пире, и како течност - обична вода.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Преработка на шумски плодови и бобинкиПреработка на шумски плодови и бобинки
Суви кајсии со панкреатитис може да ви?Суви кајсии со панкреатитис може да ви?
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Што сокови може да се пие за гастритис?Што сокови може да се пие за гастритис?
Патување со дете 3-7 годиниПатување со дете 3-7 години
Воведување на сокови и овошни пиреаВоведување на сокови и овошни пиреа
Исцелување сок со болести на жените. сокови од зеленчукИсцелување сок со болести на жените. сокови од зеленчук
Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?
Сокови во колитисСокови во колитис
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
» » » Сокови за трошки. Испрати вашето дете сок. Избор сок за бебето