ma.gurushealth.ru

Во улога на слатко се повеќето од нив деца. Од друга страна поголемиот дел од слатки не е нешто што не е корисно за деца, па дури и чист опасно. И многу сакаат да направите за да ги заштитат своите деца од било десерт. Ова не е сосема точно.

За десерт, деца под 1 година се овошни сокови и овошни пиреа. Јас би сакал да потсетам на родителите дека подготовката на сок или пире од дома мора да бидете сигурни дека овошјето и зеленчукот се безбедни (на пример, се одгледуваат во еколошки чиста област, без употреба на ѓубрива). Тоа не е секогаш можно, па затоа е препорачливо да се влезе во исхраната на бебето Бебе сокови и пиреа на индустриското производство. Суровините кои се користат во производството на детски сокови и овошни пиреа е предмет на внимателно следење и модерни производствени техника овозможува да се зачува од суштинско значење вредни хранливи својства, голем број на витамини и соли. Компот (направени со свежи плодови, овошје и суво овошје), се воведува на крајот на првата година од животот. Во подготовка на задушени овошје да бидат ограничени на минималното шеќер или подобро - не го користите на сите. Препорачливо е да се избегне употребата на суво грозје и грозје, предизвикува прекумерна ферментација во цревата. Десерти за деца од 1 година до 3 дете летаат на втората и третата година од животот силно развиени џвакалниот апарат, зголемување на бројот на забите, развивање на перцепцијата на вкус, го подобрува процесот на варење и асимилација на храната. Според проширува спектар на јадења, кои може да се јаде дете на оваа возраст. Освен познатите за бебето на круши, јаболка, банани, сливи, овошје асортиман на деца постари од 1 година може да се прошири на сметка на тропско овошје (кајсии, праски, киви, ананас) со нивната добра подносливост. Детето може да даде и како овошје како цреша, рибизла (сите бои), зрели цариградско грозде, брусница, боровинки, боровинки и капини. Во отсуство на алергиски реакции кај деца постари од 1,5 години, употребата на такви плодови што се јагоди, јагоди, малини и агруми (портокали, грејпфрут, лимон). Главната пијалаци за деца под 3 години се означени сокови "храна за бебиња." Сокови може да биде овошје, бобинки, зеленчук (јаболко, круша, цреша, портокал, банана, морков, домат), со пулпа и без пулпа, monocomponent и мешани. По оброкот, може да се направи чај (природни, без арома и slabozavarennogo).
Во улога на слатко се повеќето од нив деца. Од друга страна поголемиот дел од слатки не е нешто што не е корисно за деца, па дури и чист опасно. И многу сакаат да направите за да ги заштитат своите деца од било десерт. Ова не е сосема точно.

десерт (Од францускиот збор за десерт) - овошје или слатки јадења се служи на крајот на вечера, trete.ami јаглехидрати (гликоза, фруктоза, малтоза) се овошје и бобинки, кои имаат одличен вкус и забава на децата користи. Тие, исто така се извор на витамини (витамин Ц, бета-каротин, фолна киселина), минерални соли (калиум, железо, цинк, итн), органски киселини (јаболкова, лимонска, оксална, бензоева, итн), ароматични и танинско супстанции, растителни влакна, растителни влакна и пектин. Органски киселини се подобри процесот на варењето на храната, преку зголемување на секрецијата на дигестивните сокови и подобрување на локомоторен функција на цревата. Танини astringent, анти-инфламаторен ефект на интестиналната мукоза. Диетални влакна и пектин се овозможи непречено функционирање на цревата (имаат превентивен ефект против запек кај децата), Адсорбирани (на наталожениот) и излез на токсични супстанции, вклучувајќи соли на тешки метали. Свежо овошје и бобинки не може да се замени со ништо - тие се задолжителна компонента на исхраната на детето. Десерти - тоа не е само бобинки и овошје, но исто така и разни слатки (шеќер, слатки, чоколади, колачи и др.). податоци производи содржи сахароза. Тие се лесно да се вари, има висока енергетска вредност, но речиси и да не имаат во својот состав на минерални компоненти. Покрај тоа, во нивната подготовка често се користат бои, вкусови, маргарин, кој не се препорачува за употреба во формулите за новороденчињата. Вишокот слатки штетни за здравјето на детето, како што го намалува апетитот, го нарушува метаболизмот на јаглени хидрати и масти и може да доведе до прекумерна зголемување на телесната тежина - дебелината, дијабетес мелитус. Покрај тоа, сахароза е еден од факторите на ризик за кариес на. Во однос на чоколадни производи кои содржат неа (во чоколадо marshmallows, чоколади и колачи), тие не нудат бебето, бидејќи тие се зголеми ексцитабилност на нервниот систем и може да предизвика алергиски реакции.
Десерти за деца до 1 година
За десерт, деца под 1 година се овошни сокови и овошни пиреа. Јас би сакал да потсетам на родителите дека подготовката на сок или пире од дома мора да бидете сигурни дека овошјето и зеленчукот се безбедни (на пример, се одгледуваат во еколошки чиста област, без употреба на ѓубрива). Тоа не е секогаш можно, па затоа е препорачливо да се влезе во исхраната на бебето Бебе сокови и пиреа на индустриското производство. Суровините кои се користат во производството на детски сокови и овошни пиреа е предмет на внимателно следење и модерни производствени техника овозможува да се зачува од суштинско значење вредни хранливи својства, голем број на витамини и соли. Компот (направени со свежи плодови, овошје и суво овошје), се воведува на крајот на првата година од животот. Во подготовка на задушени овошје да бидат ограничени на минималното шеќер или подобро - не го користите на сите. Препорачливо е да се избегне употребата на суво грозје и грозје, предизвикува прекумерна ферментација во цревата.
Десерти за деца од 1 година до 3 години
Детето на втората и третата година од животот повеќе развиени џвакалниот апарат, зголемување на бројот на забите, развивање на перцепцијата на вкус, го подобрува процесот на варење и асимилација на храната. Според проширува спектар на јадења, кои може да се јаде дете на оваа возраст. Освен познатите за бебето на круши, јаболка, банани, сливи, овошје асортиман на деца постари од 1 година може да се прошири на сметка на тропско овошје (кајсии, праски, киви, ананас) со нивната добра подносливост. Детето може да даде и како овошје како цреша, рибизла (сите бои), зрели цариградско грозде, брусница, боровинки, боровинки и капини. Во отсуство на алергиски реакции кај деца постари од 1,5 години, употребата на такви плодови што се јагоди, јагоди, малини и агруми (портокали, грејпфрут, лимон). Главната пијалаци за деца под 3 години се означени сокови "храна за бебиња." Сокови може да биде овошје, бобинки, зеленчук (јаболко, круша, цреша, портокал, банана, морков, домат), со пулпа и без пулпа, monocomponent и мешани. По оброкот, може да се направи чај (природни, без арома и slabozavarennogo). На оваа возраст, ние исто така мора да се избегне каква било газирани пијалоци (вклучувајќи и минерална вода со гас). По 1,5 години, децата им е дозволено да влезат во сила на мала количина на шеќер и слатки - до 30-40 грама на ден (врз основа на шеќер, кој бебе Таа ги прима во својата чиста форма, како и дел од засладени пијалоци и слатки). Можете да ги користите засладувач - фруктоза (природен овошен шеќер). Во прилог на шеќер во исхраната на децата на оваа возраст може да се користат различни видови на џем, мармалад, џем, мед. Кога се користи медот мора да се запомни дека тоа е vysokoallergennym производ, па затоа треба да се толкува со претпазливост, најдобар во производите за исхрана на децата во индустриското производство. Земајќи ги во предвид индивидуалните толеранција, бебето може да се даде mousses (подготвен од свежо овошје и бобинки), желе, бонбони, бел слез (по можност ванила, или крем без додавање на вештачки овошни вкусови), овошје бонбони (подготвен од природно овошје и Бери Пире, кои треба да бидат наведени на етикетата). по 2 и деца исто така, можат да уживаат во тесто статии (ролни, бухти, итн.) Таа мора да се запомни дека колачи наменета за деца не смеат да содржат margarina- на најсоодветен начин да се подготви тесто производи за деца - за печење. Торти, колачи и замастен црн дроб, како и чоколадо во оваа возраст даде повеќе wound- тие не се само многу високо во калории, но исто така е тешко да се вари, создавајќи дополнителен товар на дигестивниот тракт на детето. Можете исто така не може да заборавиме дека за печење колачиња од тесто, желе, мармалад, итн содржи многу sahara- да се избегне вишокот на шеќер во исхраната деца, како што го намалува апетитот, придонесува за расипување на забите и зголемување на телесната тежина. Слатки во исхраната на децата со прекумерна тежина се исклучи.

Десерти и слатки во исхраната на децата

Со храна во телото на детето добива не само хранливи материи, но до одреден степен на храна - еден од изворите на задоволство и позитивни емоции. Се разбира, оваа изјава најверојатно се однесува на десерти. По десерти се состојат главно од јаглехидрати. По сите, тие се одговорни за производството на серотонин - хормон на радоста.

Значи, десерт - слатка антена или овошје, се служи на крајот од оброкот. Овошје и бобинки имаат извонреден арома квалитети и тоа е причината зошто тие се толку убави на децата. Тие се извори на витамини (бета-каротин, витамин Ц, фолна киселина), јаглени хидрати (фруктоза, глукоза, малтоза), минерали (железо, калиум, цинк, итн), танини и ароми, диететски влакна, пектин и целулоза. Свежи бобинки и овошје не може да се замени со нешто - тие се неопходна компонента на исхраната на детето.

Но, ова е различно десерти слатки (слатки, шеќер, сода, чоколадо, итн.) Овие слатки содржи сахароза, но имаат малку корисни компонента во неговиот состав. И уште е во нивното производство често се користи вкусови и бои кои се штетни за телото на детето. Вишокот на слатки во исхраната на децата може да доведе до губење на апетит, проблеми со метаболизмот на масти и јаглени хидрати, а често и против оваа позадина развој на дијабетес. Во исто време, на сахароза содржани во прекумерни количини во бонбони - една од причините за расипување на забите. Чоколадо и храна што содржи, не треба да се дава на мало дете.

Деца под 1 година може да се даде овошни пиреа и сокови како десерти. Родители! Ако се подготвуваат пире или сок од дома, можете да бидете сигурни дека на овошје и зеленчук се одгледуваат во еколошки чиста област. Се разбира, не секогаш ќе биде сигурен во тоа, па затоа се препорачува да се даде на бебето Пире и сок од индустриското производство. Компоти треба да влезе од страна на крајот на првата година од животот. Во нивното производство, ограничување на додавање на шеќер на минимум или не го користите на сите. Исто така е подобро да се избегне употребата на грозје и суво грозје. Тие предизвикуваат прекумерна ферментација во цревата.

За детето, втората и третата година од животот треба да се прошири асортиманот на десерти. Опсегот на овошје за оваа возрасна група може да се прошири со додавање на киви, ананас, банани и други тропски овошја во својата добра подносливост. Ако детето на оваа возраст немаат алергии, можете да го додадете во својата исхрана на јагоди, малини, јагоди (јагоди расте дома е многу лесно) и агруми (грејпфрут, портокали, лимони). На оваа возраст, тоа не е неопходно да се даде на детето било газирани пијалоци (вклучувајќи и минерална вода со гас). Деца по 1,5 години, може да се воведе во исхраната на мала количина на шеќер и слатки до 30-40 грама на ден. Можете постепено може да почнат да даваат различни метеж, слатко, мед. Запомнете дека мед - тоа vysokoallergenny производ, и тоа треба да се толкува со голема претпазливост. Децата по 2 години се обиде да влезе во исхраната производи од тесто. Запомнете дека колачи, кои ќе имаат на вашето дете не треба да содржат маргарин. Колачи, торти, чоколадо, и масни црниот дроб не треба да им даде на вашето бебе. Тие се многу високо во калории и да се создаде дополнителен товар на дигестивниот тракт на детето. Вишокот на шеќер во исхраната дете наложува развој на кариес, го намалува апетитот и доведува до зголемување на телесната тежина.

Асортиман на десерти за деца 3-7 години се шири значително. Почнувајќи од 3 години, може малку да се даде на вашето дете млеко или бела чоколада, и сите други видови на чоколадо може да почнат да даваат 5-6 години. Деца постари од 3 години, обидете се да се вклучат во менито, мафини, пудинзи, јадења. Никогаш не дозволувајте вашето дете на оваа возраст чоколади содржат алкохол. Износот на слатки и шеќер за дете 3-7 години - до 50 грама на ден. Тие не треба да се дава помеѓу оброци. Не нудат слатки и слатки дете, ако тој не сакаше да јаде.

Избор слатки за деца

Во улога на слатко се повеќето од нив деца. Од друга страна поголемиот дел од слатки не е нешто што не е корисно за деца, па дури и чист опасно. И многу сакаат да направите за да ги заштитат своите деца од било десерт. Ова не е сосема точно. Затоа, желбата на секоја мајка - да се најдат такви слатки, кои не само што ќе се допадна дете, и ќе му донесе штета, но ќе биде од корист за здравјето. Ајде да се погледне за нив, заедно!
корисни желе

Желе, џвакање и желе бонбони се популарни со многу деца. И правата на оние родители кои ги купуваат за своите деца. Децата нутриционисти сметаат дека ова е најстариот безбедна, па дури и корисни за телото бонбони на детето. Финансиските извештаи се подготвени врз основа на шеќер меласа сируп, пектин и желатин. Според специјалисти, желатин, кој е изведен од животински сврзното ткиво, тоа е корисно за мускулите, косата, крвните садови и кожата. А пектин, кој се состои од овошје и бобинки диетални влакна, и ги отстранува токсините и токсините, чисти цревата, го забавува nakopychevanie холестерол, многу добар за срцето. Овие бонбони може да се дава на деца од две години.
вкусен деликатна

Бел слез подготвени од Пире, овошје и Бери, кој е добро изматен со жолчки од шеќер и јајца. Потоа додадете шеќер сируп, меласа и агар. Ако бел слез не содржи синтетички мириси и бои, тоа е многу корисно и безбеден за деца, како и меласа. Тие дури и се препорачува од страна на лекарите. Почнувајќи на возраст од две, овие бои без добрите, можете слободно да му овозможи на вашето бебе - Крем ванила marshmallows и бонбони.
Избор чоколадо

Нутриционистите своите аргументи во врска со чоколадо за учениците. Таа има антиоксиданти - супстанции кои имаат позитивен ефект врз имунолошкиот систем, метаболизмот, го спречуваат развојот на кардиоваскуларни болести и заразни. Нутриционистите препорачуваат давајќи им на децата чоколадо по болест, за време на испити, да се подигне имунитетот. Но, ние не треба да заборавиме дека во чоколадо, какао во прав, може да предизвика алергиска реакција. Затоа, Nintendo чоколадо за мали деца е контраиндицирана. Тие се подобро прилагодени млеко или ситуација во која на какао во прав е помалку од или бела боја, кој се состои од какао путер. Неопходно е да се одложи запознавање со темно чоколадо до четири или пет години.
Карамели и близалки

Децата сакаат да грицкам слатки на замрзнати шеќер. Резултатот е оштетување на емајлот на забот, а потоа и на развојот на кариес. Покрај тоа, карамел создава дополнителни оптоварување на системи на ензимот на телото малку. Затоа, познавањето на детето со карамел, тоа е потребно да се одложи што е можно подоцна.

Правила за мама.

Ако сте ревносен противник на фактот дека вашето дете е јадење слатки во големи количини, но и посета не е можно да го заштити од таквите искушенија, треба да се следат некои правила.

Нема потреба да се сврти на бонбони во забранетиот плод. Впрочем, децата секогаш сакаат повеќе од она што тие го забрани.
Ако не ви се даде бонбони или слатки дома, на забава, може да се направи исклучок на дете не се чувствува како црна овца во позадина на другите деца.
Охрабрете го вашето дете да се измијат устата или миеш заби по јаде слатко задоволство.
Објаснете му на вашето дете дека десертот треба да се јадат само по еден оброк. Како да се докаже научници - scurf по јаде пред овие производи, ги штити забите од ограниченото бонбони, млечна киселина.

потрошувачката на енергија кај децата е значајна. Затоа, потребно е веднаш да се направи до - од оваа точка на гледање, слатки се корисни за децата. Покрај слатка храни мозочните клетки што помага за подобро размислување. Само слатки содржат јаглени хидрати, кои се вклучени во изградбата на клеточните мембрани, хормони, крвните протеини, го надополнува резерви на енергија. Сега да одлучи за себе - ние треба слатки за деца или не.

десерти

Мус гриз со боровинки
состојки:
1/3 чаша гриз, 1 чаша брусница, 3 чаши вода, 1 чаша шеќер.
подготовка
Боровинки смачкана дрвени толчник и разредена со 1/2 чаша топла вода, а потоа се исцеди. Евтини прелива останатите вода и го стави на оган, се вари неколку минути, а потоа се исцеди. Брусница супа на 15 минути готви гриз, потоа се лади до 40 ° C и се прелива сок од брусница.
Камшикување размахване или електричен миксер за да се зголеми обемот на 2-2,5 и дебел бледо розова меки пена.
Веднаш по поразот прелива во вазни или варен форма.

Мус гриз караница
состојки:
1/2 чаша гриз, 350-400 гр караница, 2,5 чаши вода, 1 дел шеќер стакло.
подготовка
Petioles на караница мие, кора, се сече и се готви со шеќер за 5 минути. Избришете со каша низ сито, додадете гриз и вриење до дебел.
Кога масата е уште топла, победи до густа пена, се става во калапи служи разладено.
Тоа може да се истури мус Бери или овошен сируп.

Мафини со пудинг крем
состојки:
Бела сува ролна - 200 гр путер - 30 грама млеко - 0,5 чаши, 1 јајце, брашно - 5 g, шеќер вкус.
подготовка
Векна леб без корка сече на парчиња. Подмачкување на парчиња со масло и го стави во форма на слоеви. Бришење на жолчка од јајце со млеко. Додадете брашно, 1 лажиче шеќер. Се вари додека не задебелена, мешајќи повремено.
Прелива крем пунџа парчиња. Кога се тркалаат малку razmoknet, се пече во рерна додека жолта (30 минути).

суфле леб
состојки:
Бела сува ролна - 150 гр шеќер - 50 гр путер - 15 g, 3 јајца.
подготовка
Влажни пунџа во вода се меша со млеко. Пасира со лажица. Додадете стопен путер, шеќер, јајца, и тепани во пена.
Стави во форма, подмачкан и посеан со шеќер. Се пече во рерна.

Лимон леб пудинг
состојки:
Бела сува ролна - 100 гр путер - 25 гр шеќер - 50 g, 1 јајце, лимон - 1/2 парчиња, сода бикарбона -. 1 g на сол.
подготовка
Леб без корка да се впие во ладна вода. Стискаш и мачкам леб со лажица. Додадете путер, шеќер во прав 1/2 кората од лимон, 1 лажиче сок од лимон и 1/2 лажиче сода, разредена во една лажица вода. Сите возбуда. Додадете јајце, тепани со 2-3 лажици. l. млеко.
Стави во форма подмачкан. Покријте со подмачкана хартија или фолија.
Се пече во рерна додека готви.

Јадења на овошје и бобинки

Јагоди и малини
состојки:
Бобинки - 100 гр шеќер во прав вкус.
подготовка
Одбери свежо зрели плодови. Измијте сито во зовриена вода. Ајде да се исцеди. Стави во транспарентен сад и посипете ги со шеќер во прав. Послужете со крем или млеко.

Печени јаболка со шеќер
состојки:
Apple - 150 гр шеќер вкус.
подготовка
Миење на јаболко. Без расчистување, се сече на половина. Отстранување на јадрото, се стави во сад и се прелива шеќер во процепот.
На дното на тавата истурете малку вода. Се пече во рерна додека готви.

"снежни топки" на јаболка
состојки:
Јаболка - 150 g, шеќер по вкус, колачи - 2 парчиња, јајце.
подготовка
Се пече на Големото јаболко. Избрише. Победи на протеини за густина пена. Постепено додадете шеќер и pureed јаболко. Матење се додека се додека смесата станува светлина и меки.
Додадете 1 лажица масло. l. брашно мелени бисквити.

суво овошје
Децата 1,5-2 години, може да се даде натопени суво овошје. Суви кајсии, сливи, праски, се мијат во вечерните часови во неколку води. Истурете мала количина на ладна зовриена вода.
Остави во текот на ноќта во фрижидер.

сливи
Измијте 100g сливи. Прелива ладна зовриена вода да се вода едвај покриени слива. Остави за еден ден во фрижидер. А потоа се исцеди.
Посипете ги со ореви и се прелива павлака со шеќерот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да се пие компот за гастритис?Може ли да се пие компот за гастритис?
Ship0vnika овошје (fructus rosae). колковите се релативно висока содржина на аскорбинска киселина…Ship0vnika овошје (fructus rosae). колковите се релативно висока содржина на аскорбинска киселина…
Воведување на сокови и овошни пиреаВоведување на сокови и овошни пиреа
Сокови во колитисСокови во колитис
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Третман на деца гастритисТретман на деца гастритис
Хранење на детето во 6 месеци, третман, диета мени, шест-месечно бебе хранаХранење на детето во 6 месеци, третман, диета мени, шест-месечно бебе храна
Сок за бебето. Сок за прв наведуваш бебиња. Сокови за деца klasmsifikatsiya GOSTСок за бебето. Сок за прв наведуваш бебиња. Сокови за деца klasmsifikatsiya GOST
» » » Во улога на слатко се повеќето од нив деца. Од друга страна поголемиот дел од слатки не е нешто што не е корисно за деца, па дури и чист опасно. И многу сакаат да направите за да ги заштитат своите деца од било десерт. Ова не е сосема точно.