ma.GurusHealth.ru

Дали случајно круг чоколадо и крцкави чипови?

Солени закуски има една интересна функција - по голтањето парче, сакате да се земе уште еден.

Важноста крцкави структура беше потврдено од страна на истражување на канадските научници, кои заклучија дека чипс од компир се смета од страна на потрошувачите како свежа и вкусна производ, кога го слушна јасен и остар звук.

Овие аудитивни сигнали се активираат кога храната брзо се раствора во устата, трикови на мозокот во износ на потрошени калории. Значи, луѓето имаат тенденција да продолжи да јаде вкусна, но здрава храна пред мозокот почнува да испраќа сигнали дека калории веќе повеќе од доволно.


"Чоколадо што се топи во вашата уста" - е исто така предмет на темелни истражувања прехранбени компании. Научниците ги проучувале структурата, устата дури и на лицето. Наодите се објавени во списанието "Биомеханика", кога научниците сметаат за "усна механизми" истражувачки центар.

Тие тестираат како личноста реагира на устата на пластични дебелина на дискот, е ставен на јазикот.

По детална експерименти, три години подоцна, компанијата објави нова чоколадо, со форма која се поврзува со одредени области на површината на усната празнина, и збогатување на сетилно искуство на телото. Ова може да објасни зошто толку многу е достапна круг во облик на чоколадо.

Од употребата на чоколадо останува пријатен вкус од чоколадо со остри рабови.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чоколадо штити од дијабетес и срцеви заболувањаЧоколадо штити од дијабетес и срцеви заболувања
Научниците создадоа вештачки мрежницатаНаучниците создадоа вештачки мрежницата
Чувството на глад за време на бременостаЧувството на глад за време на бременоста
Дебелината ген стимулира синтезата на хормонот грелинДебелината ген стимулира синтезата на хормонот грелин
Устата дишење штетни за забитеУстата дишење штетни за забите
Чоколадото го намалува ризикот од мозочен и срцев удар?Чоколадото го намалува ризикот од мозочен и срцев удар?
Кранијален нервКранијален нерв
Американците се уште јадат премногу солАмериканците се уште јадат премногу сол
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
Вашето дете може да се допаѓа висок храна со калорииВашето дете може да се допаѓа висок храна со калории
» » » Дали случајно круг чоколадо и крцкави чипови?