ma.gurushealth.ru

Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!

Видео: Музички карикатури: Кој е опасан на една ливада (Среќен Рингишпил број 5)

Научниците од Универзитетот McMaster во САД веруваат дека кравјото млеко е најбезбедно и повеќето корисни пијалок за телото на детето. Таквиот заклучок беше направен од страна на американски научници, темелно проучувале ефектот на млеко активно расте дете.

Видео: Пијте, деца, млеко ќе бидат здрави!

Детски тело, за разлика од возрасните, подложни на брзо и активно раст, при што постои загуба на елементи во трагови, вклучувајќи натриум, калциум, протеини и јаглени хидрати и електролити.  Се должи на присуството на овие супстанции во млечни производи, телото надополнува изгубеното витамини.

Експертите истакнуваат дека најчесто треба да се користат децата млеко кои припаѓаат на основно училиште  возраст, како оваа возраст е адаптација на детето на училиште, а активноста на мозокот работа со покачени режим.

Видео: Пијте, деца, млеко, да бидат здрави!

Научниците, врз основа на студии, советува сите родители треба да им даде на своите деца чаша млеко на ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бесцелност здрави пијалациБесцелност здрави пијалаци
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Здравјето на коските е поставен во детствотоЗдравјето на коските е поставен во детството
Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирењеДодај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење
Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?
Како да се избегне алергии кај децатаКако да се избегне алергии кај децата
Што е детето млеко е подобро?Што е детето млеко е подобро?
Вештачко хранење на детето. Употреба на мешавини наВештачко хранење на детето. Употреба на мешавини на
» » » Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!