ma.gurushealth.ru

Максимална корист: Американски научници препорачуваат да се јадат јајца со свеж зеленчук

Една нова студија спроведена од страна на Универзитетот Пурдју (Purdue University), покажа дека јадењето јајца, заедно со свеж зеленчук придонесува за подобра апсорпција на каротеноиди.

И ние зборуваме само за цели јајца, вклучувајќи холестерол богати јајце.

Со оглед дека извештајот исхраната насоки Советодавниот комитет во 2015 година, експертите велат дека жолчка од јајце не е толку штетно, колку што претходно се мислеше, ова е особено добра вест за гурмани.

Интересни се податоците добиени од страна на д-р Кембел, беа презентирани голем настан за американскиот научниот свет - годишниот состанок на експериментална биологија 2015 година, која ќе трае од 28. март - 1 април во Бостон.


"Жителите на САД јадат доволно зеленчук, па затоа е важно да се најдат начини за подобрување на внесот на хранливи материи од дури и овие скромни порции. Покрај тоа, лицето ќе добие дополнителен сет на основни хранливи материи се наоѓаат во жолчката, "- вели д-р Вејн Кембел (Вејн Кембел), професор на исхрана, автор на најновата студија.

Д-р Кембел, заедно со постдипломски Пурдју Универзитетот Joon-Јонг Ким (Јунг Еун Ким) проучувале ефектот на целата јајца на растенијата апсорпција на каротеноиди од свеж зеленчук, за да се додаде салати. За потребите на студијата биле регрутирани 16 здрави млади мажи кои јаделе три избори на салата - една без јајца, вториот со 1 ½- издробени цело јајце, а третиот со 3 иситнети цели јајца.

Во сите варијанти на зеленчук салата содржат големо количество на домати, моркови, спанаќ, кромид. Се покажа дека употребата на таквите салати, цели јајца 3-9 пати ја зголемува апсорпцијата на каротеноиди - бета-каротен, ликопен, лутеин и зеаксантин. Интересно е да се знае дека во последните две супстанции кои се содржани во жолчка од јајце.

Идејата да се спроведе таков експеримент се појави по претходна операција. Потоа научниците беа во можност да се утврди дека додавање на свеж зеленчук салата растително масло, исто така, ја подобрува апсорпцијата на каротеноиди. Резултатите од ова истражување се објавени во весник на Федерацијата на американските здруженија за експериментална биологија (FASEB).

"Следниот пат кога ќе сакате да се готви вкусна и здрава салата од зеленчук, не заборавајте за едно парче варено јајце и растително масло. Ова ќе биде максимална корист. Целата јајца не се само што ќе ви даде дополнителна лутеин и зеаксантин, но, исто така, ќе придонесе за подобра апсорпција на хранливи материи од зеленчук, "- вели д-р Кембел.

Д-р Кембел е убеден дека нивното откритие во голема мера ќе биде од корист за населението од сите возрасти, особено на младите луѓе кои не се особено сакам да се засади храна САД. Неговата група планира да го прошири своето истражување и проучување на ефектот на јајца врз апсорпцијата на другите масти растворливи материи - витамин Е и витамин Д.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јадење јајца е корисно во метаболички синдромЈадење јајца е корисно во метаболички синдром
Зеленчук може да се спречи ракот на дојка?Зеленчук може да се спречи ракот на дојка?
Хипоалергично Јајца: Мит или реалност?Хипоалергично Јајца: Мит или реалност?
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Протеинска храна за време на бременостаПротеинска храна за време на бременоста
Може ли да се пржени јајца за гастритис?Може ли да се пржени јајца за гастритис?
Научниците откриле нов начин на справување со неплодностНаучниците откриле нов начин на справување со неплодност
12 Производи да се борат холестерол12 Производи да се борат холестерол
Месо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на дететоМесо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на детето
Лекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плашаЛекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плаша
» » » Максимална корист: Американски научници препорачуваат да се јадат јајца со свеж зеленчук