ma.gurushealth.ru

Овошјето и зеленчукот кои се спречува телесната тежина

Видео: ПРЕДИЗВИК со сопругот / обиде егзотично овошје и зеленчук

Многу често може да се слушне дека со цел да се губат телесната тежина треба да се оди на диета од овошје и зеленчук кои се дозволени да се користи во "неограничен" количини.

Но, ако за некои овошје и зеленчук, тоа е точно, други работи се сосема различни.

Овошје и зеленчук, која ќе се дискутира, имаат многу различни составот и висока хранлива вредност, ги користат може и треба да биде.


Но, ако се стремите кон мува да се губат мастите, треба да се ограничи нивниот број во исхраната.

тропско овошје

Овошје како манго и ананас, дефинитивно е многу вкусна и здрава, но тие содржат значителна количина на јаглехидрати - повеќе од другите видови овошје. Ова високо калории овошје што може да се користи од време на време, но за губење на тежината е многу подобро да се обратите за јаболка, во кое помалку калории и богата со растителни влакна.

суво овошје

Поради суво овошје во процесот на сушење отстранува речиси сите водата е во многу мала количина на производот ќе содржи огромна количина на јаглехидрати и калории. На пример, една чаша суво грозје содржи околу 500 калории, а една чаша сушени сливи - 450! На диета најдобро е да се строго ограничување на износот на сушено овошје во исхраната.

авокадо

Авокадо - една од најпознатите вкусни и една од најпознатите калории тропско овошје. Тоа што содржи многу масти. Една чаша пире од авокадо - е 385 калории повеќе енергија, која може лесно да се претвори во масти. Науката вели дека авокадо добро за кардиоваскуларниот систем, но ова вредно овошје е сосема во можност да се скрши вашата исхрана.

Пире од слатки компири

Многу луѓе сакаат слатки компири, но тоа дефинитивно не припаѓа на нискокалорична храна. Само една чаша пире од слатки компири содржи 250 калории. Во споредба, редовно големина помфрит содржи 212 и чаша Лима грав - 202 kcal. Ако ние го замени овие производи во еднакви делови од тежината на спанаќ, зелка или зелена салата, ќе добие само 20 kcal. Затоа, за губење на тежината треба да притиснете на нискокалорична салати.

А мешавина на сокови од зеленчук

Бидејќи повеќето од нас не е тешко да се добие сите потребни овошје и зеленчук поединечно секој ден, некои се одлучат за мешавина од зеленчук сокови. Овие производи содржат дополнителен шеќер, кој дава повеќе калории отколку што би сакале. Покрај тоа, сол може да се додадат на нив. Па да чита, и тоа е најдобро да се јаде органски зеленчук и овошје со купување на овие мешавини.

Повторно, никој не повикува да се откаже од производи наведени погоре - тие се корисни и богата со витамини, минерали и растителни влакна. Но, ако сте решени да се губат телесната тежина, потребно е да се следи износот на овошје и зеленчук во вашето мени.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Банани во панкреатитис, тоа е можно да има случај на воспаление на панкреасот?Банани во панкреатитис, тоа е можно да има случај на воспаление на панкреасот?
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Кои овошје и зеленчук може да се јаде со хемороиди?Кои овошје и зеленчук може да се јаде со хемороиди?
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Правилната исхрана е залог на убавината и здравјетоПравилната исхрана е залог на убавината и здравјето
Кои овошје и зеленчук им помогне на телесната тежина?Кои овошје и зеленчук им помогне на телесната тежина?
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Може ли да манго панкреатит?Може ли да манго панкреатит?
КозметологијаКозметологија
Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?
» » » Овошјето и зеленчукот кои се спречува телесната тежина