ma.gurushealth.ru

Fruktorianskaya исхрана: колку безбедна е тоа?

Видео: Отстранување на витилиго користење Plazmolifting и кожата калемење. Исхрана во витилиго

Оваа интересна и контроверзна прашање е одговорено од страна на д-р Лора Џеферс (Лора Jeffers), нутриционист од Клиниката Кливленд, за специјалист за целијачна болест, фруктоза и метаболни заболувања.

Како нутриционист, јас често се компонира оброк планови за своите пациенти.

Многу луѓе сакаат да станат вегетаријанска или вегетаријанска.

Некои сакаат нивната исхрана е богата со протеини и ниска јаглени хидрати. Од време на време ме прашуваат за придобивките и ризиците на fruitarianism.

Fruktorianskaya диета - една од најсложените и потенцијално опасни диети. Ризикот од намалување на хранливи материи во fruitarian многу висока, па јас не препорачувам таква диета. Но, ако научат Интересно е тоа што лошо и што е добар fruitarianism, ајде да разговараме.

Што значи тоа да се биде fruitarian?

Да се ​​биде fruitarian - тоа не мора ништо друго освен овошје. Fruktorianskaya исхрана покажуваат дека исхраната ќе се состои од свежо овошје не се повеќе од 75%. Лично, јас ја советува пациентите да се земе свежо овошје не повеќе од 50% од нивната исхрана, со цел да се избегне значително нерамнотежа на хранливи материи.

Како да се преселат fruktorianskuyu исхрана?

Ако, од било кои причини, одлучи да fruktorianskuyu исхрана, па преместете да биде бавен. Во првата фаза треба да го внесете во вашата исхрана широк спектар на овошје, без да даде до храна. Стори сé што е бавно.

Кога одите во сосема fruktorianskuyu исхрана, со секој оброк треба да добие ореви, семки и зеленчук, да ги обезбеди потребните количина на телесни протеини и масни киселини. Тие, исто така ќе ви помогне да се избегне остри врвови на нивото на гликоза дека се е можно со користење на некои плодови.

Се сеќавам дека здравата исхрана треба да содржи три оброци на овошје секој ден. Добри извори на масни киселини за вас ќе биде овошје како што се авокадо, банани и кокос.

Предности fruktorianskoy исхрана

Овошје се буквално полнети со различни витамини и антиоксиданси, вклучувајќи аскорбинска киселина и бета-каротин, а некои истражувања покажуваат дека овошјето може да го намали ризикот од рак и многу хронични болести. Како да станете fruitarian, во некои случаи, може да се губат телесната тежина, но јас не мислам дека ова е вистинска предност.

Ризици fruktorianskoy исхрана

Исхраната првенствено врз основа на овошје, поврзани со многу сериозни проблеми, првенствено се должи на недостаток на витамини и минерали.

зголемување на телесната тежина

Да, и покрај тоа што беше кажано погоре, повторно се соочува fruitarians понекогаш не само пуштен на слобода, но дури и стекнување на дополнителни фунти. Овошје, особено како што се банани, богата со јаглехидрати, така што употребата на високо-калорична овошје голем дел може да предизвика неочекувани ефекти.

дијабетес мелитус

За пациенти со дијабетес или prediabetes fruktorianskaya исхрана може едноставно да биде опасно. Овошјето содржи голема количина на прости шеќери, така што тие можат да влијаат на контрола на гликемијата. Исто така овошје исхрана е пожелно за лица со тешки бубрежни заболувања и рак на панкреасот.

губење на забите

Високата содржина на овошје во исхраната - висок ризик од губење на забите. На пример, јаболка има на забната глеѓ исто разурнувачки ефект како бонбони и слатки пијалоци. Многу вкусна и здраво овошје, особено портокали, се богати со киселини, кои може да еродира забната глеѓ.

недостатоци во исхраната

Јас сум свесен дека fruitarians често страдаат од недостаток на витамин Б12, калциум, витамин Д, јод и омега-3 масни киселини. Ова може да доведе до анемија, слабост, поспаност, потиснување на имунолошкиот систем, оштетување на меморијата, емоционална лабилност, и други. Ниска калциум поврзани со ризикот од остеопороза и фрактури на коските.

Прехранбени адитиви кои може да се направи се за овој недостаток, често се направени од животински производи, кои не се добредојдени во строга пракса fruktoedeniya. Ова само ја влошува ситуацијата и го прави хиповитаминоза почеста кај fruitarian.

намалување на телото

Ако необичен fruktorianskaya диета за долго време не ги задоволува потребите на телото, ако не добие доволно протеини, масти, витамини, телото слабее, го забавува метаболизмот, нарушен витални функции. Ако во првиот ќе изгори масти за енергија резерви во телото, а потоа на масти ќе остане, а телото почнува да се користи како гориво сопствените ткива.

Разговарајте со вашиот лекар!

Пред да одите на диета fruktorianskuyu, јас силно препорачувам секој да се консултирате со вашиот лекар. Тој ќе ви кажам како најдобро да го направи и веројатно ќе ви препише на витамини и минерали комплекс, и други додатоци во исхраната за да се избегне дефицит на витални хранливи материи. Ако докторот вели дека вашето здравје не дозволува да се оди на fruktoedenie, тоа е подобро да се слуша стручни совети и не се шансите.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали безбедно дивак исхрана?Дали безбедно дивак исхрана?
Глутен исхрана: лек или илузија?Глутен исхрана: лек или илузија?
Вегетаријанска исхрана помага во дијабетична невропатија?Вегетаријанска исхрана помага во дијабетична невропатија?
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Вегетаријанство кај децатаВегетаријанство кај децата
Оптимална исхрана за епилепсијаОптимална исхрана за епилепсија
Пет корисни производи за кои може да го уништи вашата исхранаПет корисни производи за кои може да го уништи вашата исхрана
Диети за слабеење, диети се исклучи, елементарна диетаДиети за слабеење, диети се исклучи, елементарна диета
Готвење Совети за безбедност диететичар Клиниката Кливленд, Соединетите Американски ДржавиГотвење Совети за безбедност диететичар Клиниката Кливленд, Соединетите Американски Држави
Исхрана терапија за пациентите со дијабетесИсхрана терапија за пациентите со дијабетес
» » » Fruktorianskaya исхрана: колку безбедна е тоа?