ma.GurusHealth.ru

Боровинки и јаболка спаси од дијабетес

Видео: Придобивките од зелениот чај, зошто тоа го намалува нога, херпес, дијабетес

Јадењето јаболка и боровинки може да се спречи дијабетесот, сметаат експертите од Америка. Таквите лековити својства овошје и бобинки се должи на нивната содржина на голем број на флавоноиди, кои имаат корисни својства.

Видео: Што е желе е корисно за пациентите со дијабетес? рецепт овес

Американски научници '24 следи дневно мени, двесте илјади луѓе од различен пол. На почетокот на дијабетес студијата не била регистрирана во некоја од тестот, но за некое време беше пронајден дијабетес тип 2 во 12.600 луѓе.Покрај тоа, учесниците во експериментот биле поделени во групи, кои се разликуваат едни од други во потрошувачката на обемот на здрава храна. Фановите на боровинки, јадат повеќе порции на овошје во две недела, го намали ризикот од заболување од 23 проценти. Луѓето кои консумираат јаболка од пет парчиња неделно, исто така, го намалува ризикот од дијабетес на истата фигури.

Видео: дијабетес, дебелина, хипертензија, нерв - третира цикорија. Традиционална медицина

Експертите го припишуваат овој на присуството на јаболка и боровинки влакна и флавоноиди. Во овој случај не може да пронајдете замена за овошје со користење на сок, бидејќи на влакна во сок пие воопшто не.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијабетес превенција ЦДЦ препораки на САДДијабетес превенција ЦДЦ препораки на САД
Боровинки се корисни во Алцхајмеровата болестБоровинки се корисни во Алцхајмеровата болест
Овошје и бобинки заштита против еректилна дисфункцијаОвошје и бобинки заштита против еректилна дисфункција
Влакна штити од болести на белите дробовиВлакна штити од болести на белите дробови
Дијабетес - семејна работаДијабетес - семејна работа
Бобинки од дијареаБобинки од дијареа
Ореви се одлична алатка за лекување на болести на кардиоваскуларниот системОреви се одлична алатка за лекување на болести на кардиоваскуларниот систем
Физичката активност го запира развојот на гестациски дијабетесФизичката активност го запира развојот на гестациски дијабетес
Кои овошје и зеленчук може да се јаде со хемороиди?Кои овошје и зеленчук може да се јаде со хемороиди?
Некои статини уште го зголемуваат ризикот од дијабетесНекои статини уште го зголемуваат ризикот од дијабетес
» » » Боровинки и јаболка спаси од дијабетес