ma.GurusHealth.ru

Протеини корисно да се јадат јаглехидрати пред

Видео: Јадење пред вежбање

Авторите на новата студија спроведена во Weill Cornell Medical College (Њујорк), покажа дека постапката за употреба на протеини и јаглени хидрати храна има значителен ефект врз крвниот шеќер и инсулин после оброк.

Во нејзиното објавување во грижата за дијабетесот, научниците велат дека протеини производи се препорачува да се консумира пред јаглени хидрати.

За луѓето со дијабетес тип 2, тоа е од суштинско значење за одржување на нормално ниво на глукоза после јадење, бидејќи е премногу висока концентрација на шеќер со текот на времето може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи и зголемена цврстина на артериите, коронарна срцева болест и други.

Врши во минатото студии сугерираа дека консумирање на зеленчук или протеини, јаглени хидрати храна пред - тоа е ефикасен метод за мазнење на гликоза врвови по оброкот. Авторите на најновите работа сакав да видам како ова откритие може да се примени на типичен Западен исхрана се состои од мешавина од зеленчук, белковини и масти од животинско потекло.

Научниците постигна 11 дебелите пациенти со дијабетес тип 2, кој доби метформин. Во интервали од една недела тие беа принудени да јадат ист сет на јадења (ciabatta, сок од портокал, пилешки гради, салата од домати, брокула бари на пареа, нафта), но во различен редослед, по што истражувачите го мереле нивото на гликоза и инсулин во крвта на учесниците .

Најдобро е да се јадат јаглехидрати најновите

Научниците откриле дека употребата на растителни протеини и јаглехидрати во производите пред гликоза во крвта изнесува 29%, 37% и 17% помал од 30, 60 и 120 минути по оброкот, соодветно. Со оваа цел нивото на оброк инсулин во крвта на учесниците беше многу помал, што е, на товар на панкреасот е намалена.

"Врз основа на резултатите од оваа студија, ние може да се движи од препораките" не го јадат "препораките на" јаде по ", која ќе биде многу повеќе разумни и прифатливи за пациентите", - вели во студијата водечкиот автор д-р Луис Арон (Луј Aronne), клинички професор по медицина на Weill Cornell Medical College.

Д-р Арон признава дека треба да се спроведат дополнителни истражувања, но верува дека денес луѓето со тип 2 дијабетес и фактори на ризик за оваа болест треба да се обидете да го промените редоследот на приемот на производите и да се измери нивото на шеќер во крвта во текот на денот, само-проверка на ефикасноста на методот интерес.

"Јаглехидратите се подигне нивото на шеќер во крвта, но кога ќе ги препорача да се откаже или значително намалување на дневна стапка, тоа е премногу тешко за пациентите. Една нова студија ни дава едноставен начин за контрола на шеќер "- сумираше д-р Арон.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Клиниката за дијабетес. Форми на дијабетес сериозностаКлиниката за дијабетес. Форми на дијабетес сериозноста
Јадете разумно: избор на "точни" јаглехидратиЈадете разумно: избор на "точни" јаглехидрати
Вишокот на јаглени хидрати е опасно за нашиот мозок?Вишокот на јаглени хидрати е опасно за нашиот мозок?
Влијанието на хипофизата во метаболизмот на мастите. Атеросклероза во нарушувања на метаболизмот на…Влијанието на хипофизата во метаболизмот на мастите. Атеросклероза во нарушувања на метаболизмот на…
Прекумерното консумирање на слатки, алкохол и биохемија на мозокотПрекумерното консумирање на слатки, алкохол и биохемија на мозокот
Формирање на јаглени хидрати од протеини и масти. регулирање на глуконеогенезатаФормирање на јаглени хидрати од протеини и масти. регулирање на глуконеогенезата
Јаглехидрати со панкреатитисЈаглехидрати со панкреатитис
Улогата на хормонот за раст во метаболизмот на мастите. Метаболизмот на јаглени хидрати и хормон за…Улогата на хормонот за раст во метаболизмот на мастите. Метаболизмот на јаглени хидрати и хормон за…
Остаток на глад и желба да се јаде за време на диетаОстаток на глад и желба да се јаде за време на диета
Третман на дијабетес. Атеросклероза во ДијабетесТретман на дијабетес. Атеросклероза во Дијабетес
» » » Протеини корисно да се јадат јаглехидрати пред