ma.gurushealth.ru

Здрава исхрана родилката. Менија и производи

јајца

Јајце - "мал плакарот" најдобар амино киселина состав на протеини, избалансиран масни киселини составот на масти, како и витамини, макро и микроелементи и ретко се наоѓаат во оваа комбинација во друга храна лецитин и холин, лизозимот и арахидонската киселина.

Затоа се откаже од јајца во исхраната не е достоен за време на доењето.

Тоа е само потребно да се има предвид дека јајцата може да предизвика алергии на храна.

Во овој случај, варени јајца имаат помалку изразени сензибилизирачки ефект од суровини. Јајцата се најдобро да се користи, додавање на јадења (ќофтиња, стек, месо и зеленчук салати) да се зголеми нивната хранлива вредност. Тоа е подобро да не се готви јајца и omelets со домати, зелена, јаболка, месо и грашок.

Зеленчук и овошје

Многу корисни овошни и зеленчукови сокови. Главната работа е да се пијат само природни сокови, без конзерванси и свежо. Сокови секогаш треба да биде влажна, во спротивно тие губат вредни биолошки својства.

Тие не можат да бидат предмет на пастеризација или зачувување стерилизација, како што тоа сите ензими се уништени во сокови. Овие сокови не може да се купат во продавница, но може да се подготви себе си. Подготви и да пијат "за здравјето на вашето и вашето бебе сокови: морков, краставица, цвекло, зелка, домати, јаболка, лубеници, дињи, калинка и други.

Но, во исто време постојано се види на детето. Ако било кој сок дава алергиска реакција или да доведе до дигестивни нарушувања кај дете од него треба да бидат отфрлени (можеби само привремено!). За повеќе информации во врска со сокови можете да прочитате во книгата на Н. Вокер и други публикации.

Покрај хранење може со голема корист за себе и за нивното бебе да се подготват пијалоци од растенија, подобрување на производството на млеко и, според тоа, да придонесе за доење деца. Таквите растенија се: моркови, зелена салата, ротквица градина парк, ким, анасон, коноп, коприва, орев, лешник, глуварче, анасон, крес, оригано, маточина, анасон, диви Ангелика. На овие растенија во вашиот дом, може да се готви на различни пијалоци.

Коприва остава како салати исто така, поседуваат lactiferous акција.

Храната треба да биде вкусна, различни. Во исто време за да се избегне многу топла зачини, прекумерното консумирање на зачини, многу лук и кромид, со кои се дава непријатен мирис и вкус на млеко. Тоа е препорачливо да се јаде 5-6 пати на ден за 30-40 минути пред јадење дете - го подобрува лачењето на млеко.

Треба да се исклучат од исхраната на силно кафе, алкохолни пијалаци, вклучувајќи пиво. Алкохолот поминува брзо во млекото и може да предизвика детето да нарушувања на нервниот систем.

Износот на течност во исхраната на мајките доилки треба да биде најмалку 2 литри, вклучувајќи супа, чај, сок, млеко, јогурт итн На извор на витамини C, D, фолна киселина, каротин и минерали се зеленчук и овошје. Опсегот на нивната исхрана во мајката на доењето зависи од сезоната.

Во текот на летото и есента во исхраната на жените кои дојат вклучени карфиол, зелка, тиквички, тиква, грашок, грав, краставици, домати, зелена салата, ротквици, репа, слатка цреша, вишна, малина, црна и црвена рибизла, црна chokeberry, цариградско грозде , праски, кајсии, јаболка, сливи, круши, granaty- мала количина на лубеници и дињи.

Во пролет и зима спектар на овошје и зеленчук е ограничен, главно се користи компири, цвекло, моркови и зелка. Во тоа време, само треба да се прошири на исхрана на конзервирана собрани во продавница за зеленчук и овошје.

Грозјето треба да биде ограничена, бидејќи користењето на неговата мајка е во детето надуеност и варење. Злоупотреба на производи како што се краставици, сливи или сливи, кајсии или суви кајсии, смокви, исто така, може да предизвика нарушување на гастроинтестиналниот тракт кај децата.

Кога се вклучени во исхраната на лактација чоколадо или чоколади, портокали, мандарини, прекумерна употреба на ореви, мед, домати, тиква, јајца, јагоди, јагода, кавијар, ракчиња, детето може да има алергиска реакција во форма на кожни манифестации на диспепсија. Приближно еден ден мени, старечки мајка дома е на крајот.

Паралелно со над власт мора да бидат насочени кон спречување на анемија, кариес, и дебелината - најчестите компликации поврзани со неисхранетост по раѓањето. За превенција и третман на овие заболувања што е кажано во други статии на исхрана за време на бременоста.

Единственото нешто што треба да се потсети, е потребата да поминуваат повеќе време надвор, поместете активно, а не само да седи во бебе-стол.

Адитиви и менија доилки

Доење може да се користи во нивните прехранбени производи "Femilak-2", кој е произведен од обезмастено млеко, пченка масло, млеко шеќер, десет витамини и богата со макро и микроелементи: калциум, калиум, натриум, железо, цинк, манган и јод. А карактеристика на производот е да се вклучат во својот состав а-каротен и таурин, имаат широк спектар на биолошките ефекти.

Тоа може да се користи и како пијалок и сува додаток за различни готови оброци. Една чаша намалени мешавина обезбедува скоро 30% повеќе потреби дои во енергија повеќе од 20% - дополнителни протеини, повеќе од 30% - масти и повеќе од 40% - јаглени хидрати, а 50% дополнителна потреба за калциум.

На присуство во производот "Femilak 2" комплекс хранливи материи може да се забрза излачувањето на радионуклиди од телото и да се зголеми неспецифична на отпорот на човекот на јонизирачко зрачење (калциум, калиум, јод, бета-каротен, таурин, диететски влакна) им овозможува на препорачува тоа за употреба во подрачја со неповолни услови на животната средина, особено во однос на зрачење.

Бремените жени и доилките исто така може да се користи млеко пијат со пријатен вкус на праска - "АНГ Мама" произведени од страна на "Медовина Џонсон", кој е специјално дизајниран за правилен раст и развој на детето. Во "АНГ-Mame" со висок квалитет, високо сварливите протеини 2,8 пати во однос на кравјо млеко зголемена содржина на јаглени хидрати е 5 пати го намалува нивото на масти.

На "АНФА-мама" е железо, калциум, фосфор, цинк, јод, витамин А, бета-каротин, а најмногу витамини растворливи во вода. Покрај тоа, еден дел од пијалакот содржи 75-100% од дневните фолна киселина норма.

Пример мени за нега на мајка дома (во грамови)

Видео: Исхрана доилките во првите неколку месеци!

6 часот наутро

кефир

170

Видео: Хранење дојат мајка. доилки исхрана

појадок

Леќата каша млеко

варени јајца

Чај со млеко

Леб "здравје" со нафта

300

1 компјутер.

200

30/10

12 часа

овошен сок

200

ручек

Салата од рендан моркови со суви кајсии

Зелка супа со свежа зелка

Варено месо со компири во млекото

задушени сливи

Леб "здравје"

'ржан леб

130

300

75/250

250

35

100

попладне закуска

Ryazhenka потпреме (2.5%)

Крекери по стапка од дневници на леб

Овошје (јагоди)

150

50

250

вечера

Урда суфле со млеко сос

Чај со лимон

Леб "здравје"

210/50

Видео: хранење доилки во првиот месец

200

35

во текот на ноќта

кефир

170

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Диета мени на XP. Гастритис и егзацербацијаДиета мени на XP. Гастритис и егзацербација
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Правилната исхрана доилкаПравилната исхрана доилка
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Месо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на дететоМесо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на детето
Лекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плашаЛекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плаша
Исхрана 5 маса со чир на желудникотИсхрана 5 маса со чир на желудникот
Зајакот со панкреатитисЗајакот со панкреатитис
Исхрана №10 за гастритисИсхрана №10 за гастритис
Рецепти јадења од јајца на децата од една година до три годиниРецепти јадења од јајца на децата од една година до три години
» » » Здрава исхрана родилката. Менија и производи