ma.gurushealth.ru

Рецепти вегетаријанска и без месо за деца

Видео: Вегетаријанство и деца - МОЕТО ИСКУСТВО Ирина Kuzmina

Салата од коприва

Исецка со нож исплакнат млади коприва лисја, се комбинираат со сецкани зелени (или сијалица) кромид, малку potoloch дрвен толчник, сол, пополни со мешавина од оцет и растително масло.

Салата од коприва, глуварче и морков

Измиениот и глуварче зеленчук коприва лисја, натопена во физиолошки раствор за 20 минути, ситно сецкани со нож, сол, оцет напои, се меша со рендан морков и да се пополни со нафта.

Коприва пире со растително масло

1 кг мијат коприва лисја се вари во посолена вода, отфрлите во сито, сецкани со нож за сечење одбор floured (1 лажица), додадете 2-4 лажици коприва супа, се промешува и се вари 10 минути, мешајќи постојано. Потоа додадете рендан рен, кромид, се пржи во растително масло, се промешува и да послужи како Леќата за брашно и риба јадења жешко.

Мезе риба со коприви

Риба simmered во малку вода, се стави на чинија и додадете 2-3 лажици пире од коприва.

Компир палачинки со коприва

Критикувам 1 кг компири, 200 гр коприва, 50 g на кромид. Додадете брашно или гриз, сол и пржете во тава.

Прав од коприва

Коприва лисја и стебла се сушат добро проветрено место, прашкасти, просејува и се користи во супи, сосови, омлети, житарици, палачинки и други јадења. Добар багаж за две години, без губење на нивната исхрана и биолошки својства.

коприва сок (концентрирана) природни

По партиционирање и миење со коприва лисја топла вода (1 кг) беше донесен преку мелница за месо и гмечи преку cheesecloth. Сок веднаш или чуваат не повеќе од еден ден во фрижидер.

Пијте "здравјето" на копривата

Коприва сок меша со сок од цвекло, мед и се надополнува со вода. Коприва сок и 1 чаша сок од цвекло, мед - 2 лажици вода - до 1 литар.

Глуварче салата со кромид

200 гр мелени листови од глуварче меша со 2 лажици сечкан кромид, сезона 2 лажици сок од брусница и 2 лажици сончогледово масло. Оваа салата има високо вкус квалитети.

Салата од глуварче и коприва

две хорст глуварче лисја, зачинети во солена вода 30 минути, додадете неколку млади листови од коприва и се сече со нож, солени, зачинети и предизвика чаша јогурт. Слично на тоа, може да се направи со салата и киселица. Во оваа салата, можете да додадете ореви, мед.

Нектар од глуварче

Открива маргаритките собрани во утринските часови на еден сончев ден, се става шеќер (цвеќе слој, шеќер слој), набиен, покриени со газа. Користете неколку дена подоцна. Во темно и ладно место може да се чуваат за долго време.

Салата од goutweed и киселица со зеленчук

Варен зеленчук се исечени, тие се поставени рендан зеленчук и киселица goutweed, додадете растително масло, сол и оцет. Во еден дел 80 g преземе goutweed, 20 g киселица, 50 g компир, моркови 10 g, растително масло, сол и зачини вкус.

Салата од зеленчук со goutweed

Варен зеленчук се сече на парчиња (100 гр компири 300 г моркови, цвекло 100 g, краставици 60 g) се меша со зелени кромид (50g), Goutweed и parsnip (120 g), киселица (50 п), солени, зачинета зеленчук масло (15 g), оцет и сенф по вкус.

Кавијар од сува goutweed, зеленчук и билки

50 g на мешавина од сушени билки (goutweed и psyllium) е исполнет со топла вода на 1 час е додадена на иситнети ренде ризоми parsnip и темен кромид, лук, сол, пипер. Промешајте и се вари 5 минути. 50 g на сува мешавина 100 g parsnip се вкорени, 30-50 g на масти, 5 грама лук.

Кавијар од goutweed со тиквички

Остава goutweed готви до тендер во затворен сад, додадете исечени моркови и се готви за 20 минути. Додадете исечени тиквички (свежи или замрзнати) и варете се додека тендер. Потоа целата маса се пренесува преку месо мелница, додадете пржени кромид и чорба до саканата дебелина. 4 порции и да се зема goutweed тиквички 200 g, 30 g од морков, 15 g на анасон, кромид 30 g на растително масло 15 R оцет, сенф и сол по вкус.

зелена супа

компири, ситно, се готви во солена вода, додадете 100 гр petioles goutweed, petioles cowparsnip 100 g, 100 g коприва и се готви за 10 минути. Кога маса павлака и кул варени јајца.

Грашок со goutweed

До 150 g зовриена, грашок густа каша додаде како гарнир 50 g goutweed пире, исполнет во растително масло. Служи топла или ладна.

Супа Леќата на goutweed со зеленчук

1 кг goutweed изведува 300 гр моркови, кромид 100 g, 500 g глуварче лисја, 100 g на магдонос и целер, и 30 g на лук. Измиени и сецкани нож делови Леќата се истури врела вода, се фрла во сито и се вградија во стаклени тегли.

Останатите обработка по зелен зеленчук солена вода по стапка од 2 лажици по 1 литар вода, донесе до вриење и се става во тегли. Банките ќе бидат ограничени и пастеризирано во врела вода за 20-30 минути. Кул и чување на ладно место.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти од диви растенија за спречување на детски болести пред раѓањетоРецепти од диви растенија за спречување на детски болести пред раѓањето
» » » Рецепти вегетаријанска и без месо за деца