ma.gurushealth.ru

Вегетаријанска супа рецепти за деца од една до три години

Тие се подготвени супи од зеленчук, житарици, мешункасти плодови, тестенини или житни култури во супа од зеленчук или вода.

квалитет вкус јадења се во голема мера определена од времетраењето на термичка обработка на секој од нејзините составни компоненти.

Затоа, составни делови на супа се постават во врела течност во серија со времето на нивното готвење. Вегетаријанска супи зачинети со путер или павлака.

Во зависност од природата исхрана, каде менито вклучени вегетаријанска супа, неговите компоненти се земјата во поголема или помала мера.

вегетаријанска супа

Цвекло и моркови да се чисти, се мие, се сече на ленти и почнаа да растат со доматно пире во мала количина на зеленчук супа до тендер. Компири и зелка сече, се стави во врела вода или зеленчук супа и се вари додека не се направи, а потоа додадете очи цвекло, моркови, лимонска киселина, шеќер, сол. Кога маса во готовиот супа да се стави на путер и павлака.

Репка - 50 g морков - 15 g компири - 30 g, зелка - 40 g зеленчук супа - 230 ml домат Пире - 3 гр шеќер - 3 g, павлака - 10 g путер - 5 g

Вегетаријанска супа со сливи

Гасете додека готви над ниските топлина во затворен сад на ситно исечени цвекло, зелка, кромид, магдонос и целер корен, тоа додавање на растително масло, доматно пире и малку вода. Сливи исплакнете и се готви за 15-20 минути, отстранете јами. Задушени зеленчук прелива супа сливи, разредена со вода, промешајте, сол, се вари, се стави сливи, павлака.

Репка - 60 g, зелка - 50 g, кромид и корените - 5 g, сливи - 50 g, павлака - 10 g на растително масло - 5 g Томато паста - 4 g

Грашок супа вегетаријанска

Грашок впие за 4-6 часа и варени во вода или зеленчук супа додека не се направи. Исто така во spasserovat растително масло рендан морков, кромид, магдонос. За да го додадете варен грашок темен зеленчук, сол и се вари неколку минути. Завршени супа павлака.

Шелинг Pea - 60 g, морков - 15 g, кромид и магдонос - 5 g, масло - 5 g пченица брашно - 5 g, крем - 10 g.

Карфиол супа со гриз

На чистат и мијат карфиол расклопуваат во Kocheshkov, натопена во солена вода што врие и се вари додека не омекне, а потоа на зелка отстрани морска птици, во зелка супа истурете ја пребаруваа гриз и се вари 15 минути, потоа се става во топло млеко и го стави во супа, сварена зелка . Доведете го до вриење и се вари 2-3 минути. Подгответе супа пополнете го со путер.

Карфиол - 65g, гриз - 5 g, млеко - 100 ml вода - 150 ml, путер - 8 g

Компир чорба со грашок

супа од зеленчук пониски врие исечени компири и готви за 15 минути, а потоа додадете путер темен сецкан кромид и грашок (зачувани), се вари уште 5-7 минути, сол. Кога маса павлака и посипете со сецкан копар.

Компири - 150 g, грашок - 10 g, кромид - 10 g зеленчук супа - 250 ml, путер - 5 g, павлака - 10 g, копар - 3 g

Компир супа од зеленчук

Исечени морков и магдонос корен, сецкан кромид СРЈ во путер. Во врела вода или супа од зеленчук се стави исечени зелка, неколку минути за да се намали ситно компири и темен корени и се вари 20-25 минути. Потоа додадете сецкани домати, сол и продолжи готвење за уште 7-8 минути. Пред сервирање, посипете со сецкан копар.

Компири - 100 g, зелка - 50 g морков - 10 g, магдонос - 5 g, кромид - 10 g, свежи домати - 25 g, супа од зеленчук или вода - 200 ml, путер - 3 g, павлака - 10 g, копар - 5 g

Вегетаријанска супа од зеленчук

Моркови и кромид чисти, се мие и се исецка ситно и simmered во малку вода. Потоа истурете топла вода, донесе до вриење и пониски рендан зелка, ситно компири, тиква или сквош, и донесе на тивок оган додека не се направи. Додадете сол, сезона со путер пред да им служи, се стави во сад павлака.

Моркови - 20 g, кромид - 5 g, зелка - 40 g компири - 50 g, тиквички - 40 g, вода или зеленчук супа - 250 ml, путер - 5 g, павлака - 10 g.

Супа од зеленчук со јачмен

Во врела вода или супа од зеленчук се стави житни култури (пченица, овес, ориз) и се готви времето зависи 40-90 минути на готвење. Потоа додадете ситно компири и очи во путер, морков, кромид, магдонос корен, пред-намалување, исечени домати и врие додека тендер, сезоната со сол. Кога маса павлака и посипете со сецкан копар.

Krupa - 10-15 g, компир - 40 F, моркови - 10 g, магдонос - 7 g, кромид - 5 g, домати - 15 g, вода - 250 ml, путер - 5 g, павлака - 10 g, магдонос или копар - 5 g

Овесни вегетаријанска супа

Преместен жито и изми се стави во врела вода и варете на тивок оган додека не се подготвени. 5-10 минути пред крајот на готвењето, додадете путер во темен сечка на ситно моркови, магдонос корен и кромид, сол. Служи со кисела павлака.

Овесни гриз - 25 g, морков - 15 g, кромид - 5 g, магдонос - 7 g, вода - 250 ml, путер - 5 g, павлака - 10 g.

Просо супа со сливи

Преместен и изми просо впие за 2-3 часа, а потоа натопи во вода што врие и готви до тендер. Сливи исплакнете и впие за премногу неколку часа, а потоа извадете го семето и се вари во мала количина на вода на која шеќер се додава. Готви сливи фаќа низ сито и додадете заедно со супа во супа, се вари неколку минути и отстранете од топлина. Кисела павлака. Оваа супа обично се служи ладно.

Милет - 20 g, сливи - 60 g, вода - 250 ml шеќер - 10 g, крем - 10 g.

Ориз супа pureed вегетаријанска

измиени и прочистена морков сече на парчиња, се посипува врела вода, донесе до вриење, додадете пресели и изми ориз и готвење 45-50 минути. Варени моркови и ориз низ сито или сито, заедно со течноста да се вари повторно. Сезона со путер и шеќер.

Моркови - 80 g, ориз - 25 g, вода - 250 ml, путер - 5 g, шеќер - 5 g

Вегетаријанска супа со тестенини

Стави под превезот на ситно сецкани моркови, рендан корен магдонос и кромид, додадете путер. Во врела супа да се стави исечени зеленчук во мали парчиња компири, се готви за 10 минути, а потоа додадете тестенини и зеленчук на пареа, се готви за уште 15 минути. 5-10 минути пред крајот на готвењето сол. Подгответе супа пополнете го со путер.

Моркови - 15 g, кромид и магдонос - 5 g, компир - 50 g, фиде - 30 g зеленчук супа или вода - 250 ml, путер - 8 g

Глупак супа вегетаријанска

Тестенини потопени во врела посолена вода и готвење за 7-8 минути, а потоа додадете излупени и исечени компири, темен путер до златниот морков, магдонос, кромид и продолжи готви до тендер. Се облекуваат на супа со путер, додадете сецкан копар.

Нудли - 10 g компири - 30 g морков - 5 g, магдонос - 3 g, кромид - 5 g, вода - 250 ml, путер - 5 g, копар - 3 g

Супа со овесни снегулки вегетаријанец "Херкулес"

Во врела вода или супа од зеленчук истурам "Херкулес", се вари 20 минути, а потоа додадете ситно компири, темен кромид, магдонос корен и да продолжи да се готви за уште 15-20 минути. Подгответе супа пополнете го со путер.

Овесни снегулки "Херкулес" - 10 g компири - 40 g, морков - 10 g, кромид и магдонос - 5 g, зеленчук супа или вода - 250 ml, путер - 8 g

Грав вегетаријанска супа pureed

Преместен и изми грав впие за 5-8 часа, а потоа се прелива со топла вода и готвење под капакот на ниски вари околу 2 часа. Потоа додадете ситно компири и задушени со путер ситно сецкани моркови и кромид, продолжи готвење уште 15-20 минути. Грав и зеленчук со течност нанесуваат преку сито или цедалка, повторно врие, сол. Сезона со путер.

Грав - 60 g компири - 60 g, морков - 20 g, кромид - 5 g, вода - 250 ml, путер - 10 g.

Вегетаријанска супа фино земјата

Измиениот жито заспие во вода што врие и се готви на ниска вари додека тендер, додадете сол, додадете млеко, да се вари 2-3 минути. Сезона со жолчка од јајце се меша со мала количина на варено млеко и путер.

Јачмен жито - 25 грама млеко - 100 мл вода - 150 ml, жолчки од јајце - 1/4 единици путер -. 5 g

вегетаријанска супа

Во вода што врие изостави свежо рендан зелка и готви, опфатени на тивок оган околу 15 минути, а потоа додадете ситно компири, задушени со путер сече на julienne моркови, кромид и продолжи да се готви додека зеленчукот се тендер. После тоа, се стави во супа исечени домати или доматно пире, се вари 7-8 минути. Хранење на маса, да додадете павлака.

Зелка - 75 гр компири - 50 g морков - 20 g, кромид - 5 g, вода - 300 ml, путер - 5 g, домати - 15 g, павлака - 10 g.

Вегетаријанска супа со јаболка

Во зовриена вода се става ситно зелка, задушени со путер моркови, репа или репа, магдонос, кромид, домати и готви до направено. Потоа додадете исечени јаболка во мали парчиња, сезоната со сол, нека врие за неколку минути. Пред сервирање, додадете павлака.

Зелка - 70 g, морков - 15 g, репа или Швеѓаните - 10 g, магдонос корен и лак - 5 g, домати - 10 g, јаболка - 20 g, вода - 300 ml, путер - 5 g, крем - 10 градот
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти зеленчук супи со природна хранаРецепти зеленчук супи со природна храна
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти за супи риба супа за деца од една до три годиниРецепти за супи риба супа за деца од една до три години
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
» » » Вегетаријанска супа рецепти за деца од една до три години