ma.gurushealth.ru

Режим и мени угостителски бремена

Видео: Исхрана бремена. MENU!

Исхрана за бремени

Правилната исхрана е спречување на компликации во бременоста.

Во првата половина на бременоста не е потребно одреден тип на напојување.

Само важно да се следат исхрана.

Во првата половина треба да има 4 пати на ден меѓу оброците во 4 часа, а во текот на ноќта на јазот треба да биде околу 10-11 часа. Тоа е невозможно за една жена да почнат да работат на празен стомак.

Прв појадок - околу 30% од калориите.
Ручек - околу 15% од калориите.
Ручек - околу 40% од калориите.
Вечера - околу 10% од калориите.
Во 21.00 часот чаша кефир - 5% kcal.

Во втората половина на бременоста на жената треба да се јаде 5-6 пати веќе.
Бел леб - 100-150, на
'Ржан леб - 150-200 гр
Риба или месо - 200 г
Растително масло - '30

Путер - 40 g
Млеко - 500 g
Јогурт - 200 g
Урда - 150 g 1 јајце.

Кисело - '30
Шеќер - 40-50 g
Брашно производи (колачи, бисквити, итн ...) - 100 гр
Тестенини - '60

Зелка - 100 g
Компири - 400 g
Житарици - '50
Домати - 200 g

Морков - 100 g
Кромид - '35
Овошје или Бери сок - 200 g
Какао, чај, кафе.

Од сите горенаведените производи може да се направи груба мени бремена за еден ден, кој е претставен со оброк четири време.

Пример мени за една жена во втората половина од бременоста

понеделник


Прво појадок: сирење, јајца, путер, чај со млеко.

ручек: Палачинки со ориз, сирење или павлака, супа колковите (1 / 2-1 стакло).

ручек: супа со кисела павлака или растително масло, без месо, ќофтиња, месо, печени со тестенини, колачи, јаболко.

вечера: јогурт и кифла или бисквит.

вторник

Прво појадок: урда со кисела павлака, путер, чај со млеко.

ручек: палачинки со шеќер винегрет со растително масло, кафе со млеко, лимон или супа колковите.

ручек: млеко ориз супа, говедско Строганов варено месо со пржени компири и грашок, задушени овошје и лимон.

вечера: јогурт или кисело млеко со бисквити или колачиња.

среда

Прво појадок: сирење, јајца, путер, млеко чај.

ручек: варени компири со павлака, какао со млеко, јаболко.

ручек: вегетаријанска супа со растително масло, месо чорба со пире од моркови со пченка или варени со салата, овошје или бобинки со шеќер.

вечера: acidophilus млеко и пунџа или бисквити.

четврток

Прво појадок: зеленчук салата со кисела павлака, путер, чај со млеко.

ручек: леќата, лушпа од роза колковите, јаболко.

ручек: јачмен супа со компири и моркови, варена риба со варени компири и растителни масла, овошни желеа.

вечера: кефир или јогурт и кифла.

петок

Прво појадок: Омлет пареа, путер, млеко чај.

ручек: Гриз пудинг со сладок сос, какао со млеко, лушпа од роза колковите, јаболко.

ручек: вегетаријанска супа од зеленчук со растително масло и павлака, варено месо со тестенини и грашок, супа колковите.

вечера: кефир или јогурт и кифла или бисквит.

Сабота

Прво појадок: урда со кисела павлака, путер, чај со млеко.

ручек: компир палачинки на растително масло, супа колковите.

ручек: зелена супа без месо, zrazy со кромид и леќата, компот од свежо овошје.

вечера: acidophilus млеко и пунџа или бисквити.

недела


Прво појадок: зелка салата со растително масло, леб со путер и сирење, чај со млеко.

ручек: компир палачинки на растително масло, супа колковите.

ручек: супа од зеленчук без месо, варена риба со зеленчук, овошје или овошје со шеќер.

вечера: јогурт или кисело млеко со бисквити или колачиња.

Ова мени е само за здрави жени со нормална бременост. Ако за време на бременоста не постојат никакви компликации, промени во исхраната, мора да се консултирате со вашиот лекар.

Ограничување на алергиските храна

Ако бремената жена има алергиска реакција на било кој производ, тоа е сосема да се исклучи од исхраната.

Нетолеранција на јајца од исхраната го исклучува: мајонез, слатки производи, креми, суфлеа, Quiches и друга храна која содржи јајца.

Алергиски реакции може да предизвика различни видови храна, млеко, јајца, риба, диња, јагода, чоколадо, агруми, домати, мед и ореви. потребно е да се изложуваат на производи за долго време за да се загрее третман за намалување на содржината на алергиските храна.

Тоа може да биде нетолерантен на сите видови на риби. Врие риба не многу ја намалува својата алергиите.
Ако не е возможно да се исклучи од нетолеранција на производот, тие треба да се консумира во мали количини.

дена постот

Кога компликации за бремените жени организира постот дена, често во toxicosis: јаболко исхрана која е 5 пати на ден да се јаде 300 грама свежи или печени јаболка, односно 1,5 кг на ден-диета лубеница, кога 5 пати на ден да се јаде .. 300-400 гр лубеница, т. e. 1,5-2 kg на ден-кајмак кога 5 пати на ден консумираат 100 g од 9% јачина кајмак zhirnosti- две чаши чај, ниско-масен јогурт (или 1 l на течност дневно ).

Постот исхрана е неисправна на своите енергетски својства, така што тие се применуваат за 1-2 дена не е повеќе од 1 пат неделно, во зависност од природата на компликации на бременоста и нетолеранција производи.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Wellness и брза исхрана за жени по 30 годиниWellness и брза исхрана за жени по 30 години
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Козметологијата изгубите тежина брзоКозметологијата изгубите тежина брзо
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Исхрана рецепти со ерозивен Bulba дуоденумотИсхрана рецепти со ерозивен Bulba дуоденумот
Како да се губат телесната тежина преку исхранатаКако да се губат телесната тежина преку исхраната
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
КозметологијаКозметологија
Диети од различни земји за здравјето на женитеДиети од различни земји за здравјето на жените
» » » Режим и мени угостителски бремена