ma.gurushealth.ru

Рецепти прехрана за деца од една до три години

Видео: Рецепти за дете до една година

Кавијар од репка

Готви и чисти цвекло критикувам, сезоната со шеќер, сок од лимон, растително масло.

Посипете со сецкани зелени кромид, копар.

Репка - 100 гр шеќер - 2 g сок од лимон - 2 g, растително масло - 5 g

Кавијар од репка со сливи

Критикувам варени и чисти цвекло со пред-потопено и измиени сливи, од која се отстранат коските. Јајца за да се пополни со шеќер и растително масло.

Репка - 60 g, сливи - 40 g, шеќер - 2 g растително масло - 5 g

Кавијар од цвекло со јаболка

Вари цвекло, кора и решетки, се меша со јаболка, рендан на груб поголема или се сече на мали парчиња. Сезона со шеќер и растително масло.

Репка - 70 g, јаболка - 35 g, шеќер - 2 g растително масло - 5 g

модар патлиџан

Зрели модар патлиџан се пече во рерна, отстранете нивната кожа, критикувам, да додадете темен во растително масло, ситно сецкан кромид и домати. Наместо домати, можете да го користите доматно пире. Јајцата со сол и се меша добро.

Модар патлиџан - 80 g, домати - 20 g, кромид - 5 g, масло - 10 g.

Кавијар од тиквички

Исечени тиквички парчиња печени во рерна, кора, извадете семиња и критикувам. Додај темен во растително масло со сецкан кромид, исечени излупени домати, се промешува и се стави на тивок оган и варете додека не задебелена (околу 30 минути). Завршени јајца со сол и да се пополни со растително масло.

Сквош - 70 g, домати - 30 g, кромид - 10 g, шеќер - 2 g растително масло - 5 g

Рендан морков со сок од брусница

Моркови се чисти, решетки, додадете шеќер и сок од брусница. Сезона со растително масло.

Моркови - 100 гр шеќер - 5 g, растително масло - 5 g, брусница сок - 3 ml.

Рендан морков со кисела павлака

На изми, излупени и изрендано на парична казна ренде моркови додадете шеќер. Кисела павлака.

Морков - 100 гр шеќер - 5 g кисела павлака - 10 g

салата

Вари моркови и компири, цвекло одделно, кора, се сече на мали парчиња, додадете измиени, излупени и ситно сецкани свежи краставици, зелена кромид. Сите се меша со зеленчук, сол, сезона со растително масло и посипете со ситно сецкани, тврдо варени јајца. Можете да додадете салата излупени и ситно сецкани јаболка.

Репка - 20g морков - 20 g компири - 30 g, краставици - 20 g, јаболка - 20 g, кромид - 20 g, јајца - 1/4 парчиња, растително масло -. 5 g

Салата од зеленчук со овошје

Моркови, краставици, јаболка, круши, портокали, излупени, се сече на парчиња, се меша, да додадете грашок, сецкан магдонос. Сезона со шеќер и павлака.

Моркови - 20 g, краставици - 20 g, јаболка - 20 g, круши - 20 g, портокали (мандарина) - 20 g, грашок - 10 g, магдонос - 2 g, шеќер - 2 g, крем - 10 g .

Морков салата со јаболка

Морков мие, кора, решетки, да додадете рендан, пре-излупени јаболка, додадете шеќер и се меша. Кисела павлака.

Моркови - 60 g, јаболка - 40 g, шеќер - 3 g, павлака - 10 g.

Цвекло салата со сливи

Готви и чисти репка со сливи потопено и изми критикувам. Кисела павлака.

Репка - 15 g сливи - 15 g кисела павлака - 5 g

пролет салата

Измие корен сече на тенки парчиња, додадете ситно краставица, рендан зелена салата и неколку сецкани зелени кромид пердуви. Кисела павлака.

Ротквица - 30 g, краставица - 30 g, зелена салата - 10 g, кромид - 5 g, павлака - 15 g.

витамин салата

Мијат и излупени моркови, свежа зелка и јаболка се исецка или решетки. Сите микс, да додадете грашок и слатка пиперка. Салата сезона со растително масло и шеќер.

Моркови - 20 g, зелка - 20 g, јаболка - 20 g, грашок - 20 g, пиперки - 10 g, шеќер - 5 g, масло - 6 g

зелена салата

Лист зелена салата одат, се мие, исплакнете со зовриена вода. Кога потрошувачка на вода, се сече на салата, додадете излупени и исечени на ротквица и краставица. Павлака, се меша со ситно сецкан јајце тврдо варени јајца, посипете ситно сецкан копар и белка од јајце.

Салата - 30 g, ротквица - 20 g, краставици - 40 g, јајца - 1/2 единици, крем -. 10 g, копра - 2 години

Салата од грашок

За конзервирана грашок додадете ситно сечкан млад варени моркови и компири, ситно исечени суровини јаболко. Кисела павлака.

Грашок - 40 g, морков - 20 г компири - 20 g, јаболка - 20 g, крем - 10 g.

Салата со зелени кромид со јајца

Зелени кромид изми, даде вода да се исцеди, се сече на мали парчиња и се меша со ситно сецкани, тврдо варени јајца, павлака.

Зелени кромид - 30 g, јајца - 1/2, павлака - 10 g

зелева салата

Прочистениот зелка изми, ситно се исецка, додадете малку сок од лимон или разреден лимонска киселина, се промешува и се остава да стои за 2-3 часа, а потоа се пополни шеќер и растително масло. Пред сервирање, посипете со сецкан салата со копар.

Зелка - 100 гр шеќер - 2 g растително масло - 5 g сок од лимон - 3 g, копар - 2 години

Зелева салата со моркови

Исплакнете зелка, ситно исецка и се меша со рендан на груб ренде моркови, мелење. Додадете шеќер, лимон или сок од брусница.

Зелка - 60 g, морков - 40 g, шеќер - 3 g, сок - 3 ml.

Зелка салата со сливи

Исплакнете зелка, ситно сека, додадете шеќер, лесно мелење, за да се поврзете со претходно натопени и мијат проследен сливи и рендан на груб ренде моркови исчистени. Се меша добро. Пополнете сок од лимон или разреден лимонска киселина.

Зелка - 80 g, сливи - 20g морков - 20 g, шеќер - 3 g сок од лимон - 3 ml.

Зелева салата со јаболка

Зелка ситно се исецка, мелење со сол или сок од лимон (разредена лимонска киселина) за да се ослободи сок, додадете ситно сецкан излупени јаболко, посипете шеќер микс. Павлака или растително масло.

Зелка - 60 g, јаболка - 40 g, шеќер - 5 g сок од лимон - 3 ml, крем - 10 g или растително масло - 5 g

Зелка салата со јајца

Изми ситно исецкајте на зелка, тврдо варени јајца, ситно се исецка, се комбинираат зелка, додадете сецкан магдонос и се меша. Кисела павлака.

Зелка - 100 g јајцата - 1 единици, магдонос -. 2 грама, павлака - 10 g.

Зелка салата со цвекло

Измиениот ситно исецкајте на зелка, да додадете рендан на груб ренде варено цвекло чисти. Салата сезона со шеќер, сок од лимон, растително масло.

Зелка - 60 g, репка - 40 g, шеќер - 2 g, сок - 3 ml, растително масло - 5 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
» » » Рецепти прехрана за деца од една до три години