ma.GurusHealth.ru

Пијат рецепти за доилкисок од морков

Четка изми моркови решетки, стискаш на сок и пијат половина чаша 2-3 пати на ден.

За подобрување на вкусот во сок да додадете павлака, млеко, шеќер, мед или овошје и Бери сок, но малку (1-2 лажици по чаша), така што нема да се намали вредни хранливи квалитети на моркови.

Во една чаша стави 3-4 лажици рендан морков, истурете млеко (Или крем) и да пијат една чаша 2-3 пати на ден.

Ноќ во пијалок, можете да додадете 1-2 лажички мед за ублажување на нервната напнатост и добар сон.

Пијте од зелена салата семиња

Највидливиот ефект имаат lactiferous зелена салата семиња. За подготовка на напиток неопходно е да се земе 20 грама семе со нежно задушени во порцеланска малтер и истурете чаша врела вода. Инсистираат 2-3 часа и пие 2 пати на ден за половина чаша. Да се ​​подобри вкусот, можете да додадете 1-2 лажички мед.

Крем со ким

На керамички сад истурете 2 чаши павлака, додадете 2 лажици ким семиња, капак и ставете го во рерна за копнежот (на тивок оган) за 30-40 минути. Потоа се излади до собна температура. Пијат за појадок и вечера за половина чаша.

ким квас

'Ржан леб, исечени на мали парчиња, сушени, лесно СРЈ, додадете вода и оставете за 3-4 часа. А потоа се исцеди, додадете квасец, шеќер, ким и го стави на топло место да ферментира за 10-12 часа. Чувајте ги на ладно место.

1 kg на леб - 40 g ким, 500 гр шеќер, 25 g на квасец, 10 литри вода.

Инфузија на анасон семиња

Лажица анасон семиња истурете чаша топла вода и да притиснете 2 часа. Пијте половина чаша се препорачува 2 пати на ден, или една лажица шест пати на ден (во зависност од толерантноста) во мали голтки, држи некое време во устата.

копар млеко

Мелени анасон семиња меша со кисело млеко, јогурт или кефир, zapravig морско оревче и малку сол. Филтерот за пијалоци и пијалоци за појадок.

Инфузија на анасон

Во чаша врела вода за еден час кисна 2 лажички семе. Откако ќе се излади, пијат 2 лажици 3-4 пати на ден за 30 минути пред јадење.

Пијалоци од анасон, анасон и оригано

Измешајте 10 гр пире од овошје, анасон, анасон овошје 10 g и 10 g на риган. Една кафена лажичка од смесата истурете чаша врела вода и кисна 2 часа. Пијат половина чаша да добие 2-3 пати на ден.

ротквица сок со мед

До 100 g на ротквица сок додадете лажица мед, 100 гр зовриена вода на собна температура, и сол по вкус. Овој пијалок се користи во текот на денот.

Свеж сок од ротквица

Обично ротквица сок се добива со притискање на рендан ротквица на парична казна ренде. Свеж сок е произведен директно во градината. Да го направите ова, се сече на врвот и да се направи нож во жлебот коренот култури. По 10-15 минути, тоа е исполнет со сок. За да се забрза истекување на сок, може да се стави во ритам малку шеќер или сол. Сокот се собираат, и да ги преземат една лажичка на рецепт.

Сокот од листовите на глуварчето

Свежи млади листови од глуварче критикувам, стискаш на сок, сол по вкус и се остава да отстои 30-40 минути. Треба да се пијат половина чаша 1-2 пати на ден во мали голтки. можете да додадете сок од лимон, мед и шеќер за подобрување на вкусот.

Сируп "бајка" на маргаритките

Открива маргаритките собрани во утринските часови на еден сончев ден (200 парчиња). И смачкана без кора од лимон се вари во 1 литар вода за 10 минути. Кисна за 10-12 часа. Вирус низ сито или cheesecloth, додадете 800 гр шеќер и готви до тендер. Користете го за да вкус на чај, вода и безалкохолни пијалаци.

Сируп "арома"

Маргаритките (4 чаши) собрани во сончево време, се стави во сад емајл и пополнете две чаши вода, додадете мелени без кора од лимон и се готви за време на тивок оган. Потоа додадете подготвени сируп (0,5 л вода и 800 гр шеќер), донесе до вриење и се прелива во шише за складирање. Користете го за ароматичните чај и други пијалоци.

Глуварче сируп и кора од портокал

Маргаритките (3 чаши), кора од портокал (1 чаша) шеќер со 80% шеќерен сируп (2 L) и се готви за 15 минути на тивок оган. Кисна за 12 часа преку филтер и се прелива во шише за складирање. Користете го за ароматичните пијалоци.

Сируп од маргаритките без термичка обработка

Во чаша три-литарски тегла положи густа слој на маргаритките (дебелина 3-4 см слој) и потоа се става слој од шеќер (1 cm). Повторно маргаритките и шеќер. И така - да се пополни банки, лесно набивање слоеви дрвен толчник.

По 2 дена, содржината на банките ќе се реши. Потоа можете да додадете истата мешавина на други банки. По уште 2 дена истакна слој сируп. Тоа треба да се исцеди. 2-3 дена да се исцеди нова серија на сируп. Останатите пулпа додадете вода (1 L), додадете мелени без кора од лимон и се вари 15 минути. Како резултат на сируп е исушена во контејнерот одделно од првиот. Сируп без термичка обработка содржи повеќе биолошки активни супстанции.

Забелешка: соберат маргаритките во градот и во близина на автопат не може да биде, бидејќи тие се акумулира на олово и други супстанци од издувните гасови на возилата.

орев млеко

Лесно пржени и земјата во малтер лешници лешник кернели се посипува врела вода, се промешува и да ја доведе до вриење и се излади. Пијте 2-3 чаши на ден.

крес сок

Свежи листови и стискаш на сок да се земе на лажичка 3 пати на ден за 20-30 минути пред јадење.

Пијте анасон семиња

Анасон семиња се користат за вкус на чај, слатки, зеленчук и месо супи. За подготвување на пијалок лажичка семки истурете чаша врела вода и кисна 2 часа. Земете една лажица 3-4 пати на ден за 20 минути пред јадење.

Чај собранието со Мелиса

Маточина, нане или лимон, што се користи за зачинување на супи, салати и компоти. За бремени жени и доилки подготви чај од него. На дел од нане треба да се земе 2 дела маточина, и 7 делови од конвенционалните Lapsany чај. Исецка на трева, за да се поврзете со чај и се користи за заварување.

Чај со риган

Може да се користи за заварување обичните baikhovi чај меша со сецкан сув оригано (во сооднос 1: 1). Пијте една чаша препорачува 2 пати на ден.

коноп млеко

За да се подготви овој пијалок е потребно да се земе 10 грама коноп семе, смачкана во малтер, лесно СРЈ, истурете чаша топло млеко и кисна за 30-40 минути. Потоа се филтрира низ газа или сито и пијат 2 лажици 2-3 пати на ден.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијат рецепти вегетаријанска кујнаПијат рецепти вегетаријанска кујна
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на дигестивниот системГотвење за болести на дигестивниот систем
» » » Пијат рецепти за доилки