ma.gurushealth.ru

Рецепти десерти и колачи за деца од една до три години

Видео: Слатка: Најдобра торта рецепт "три млеко" видео

Желе сок

Во зовриена вода се става шеќер и пред-потопено желатин.

На тивок оган, мешајќи да се задржи до целосно распаѓање.

По отстранувањето од топлина, истурете овошје или Бери сок, се става во калапи и студ.

Сок - 50 ml, вода - 100 ml шеќер - 20 g на желатин - 2 години

лимон желе

Во врела вода и стави шеќер рендан ленти отстранети од кора од лимон, се вари, додадете натопени желатин, мешајќи се одржи на тивок оган додека не се раствора. По отстранувањето од топлина, да додадете исцеден сок од лимон, се цеди, се става во калапи, студ.

Лимон - 1 единици, вода -. 600 ml шеќер - 100 грама, желатин - 20 g.

Лимон желе на ксилитол

Кора од лимон зоврие, се додава ксилитол, натопени желатин, донесе до вриење. Потоа вирус на течност, се прелива сок од лимон, се става во калапи и студ.

Лимон - 1/5 единици, вода -. 150 ml, ксилитол - 30g, желатин - 3 g

желе млеко

Млеко се вари, се додава шеќер, ванилин и пред-потопено желатин, донесе до вриење. Става во калапи, студ.

Млеко - 150 гр шеќер - 20 g на желатин - 2 години

Желе овошје (јагоди)

Овошје (јагоди), сека, стискаш на сок. Пулпа додадете вода, се вари, филтер, додадете шеќер и натопени желатин, мешајќи, донесе до вриење. По отстранувањето од топлина, на мозоци, се става во притисне сок, се става во калапи и се става во фрижидер да замрзнат желе.

Овошје (бобинки) - 30 g на вода - 10 ml шеќер - 10 g на желатин - 5 g

јаболко желе

Јаболката се чистат, се сече на парчиња, додадете вода и варете додека не омекне. А потоа избришете супа низ сито, да додадете на пред-потопено желатин, шеќер, мешајќи, донесе до вриење. Истурете во калап да се излади.

Јаболка - 75 g вода - 50 ml шеќер - 15 g на желатин - 2 години

Крем крем од ванила

Желатин за 45 минути во ладна зовриена вода. Млеко да зоврие, додадете шеќер и натопени желатин, донесе до вриење повторно. Жолчка од јајце со шеќер, топла млеко за да се раствори на желатин, додадете ванилин, се излади до собна температура. Изладен крем камшик до крути пена, истурете ги во смесата од јајце-млеко со желатин, влегоа во калапи, ладење.

Крем 20% CIs 50 ml, млеко - 60 ml вода - 15 ml шеќер - 30 g јајца (жолчка) - 1/4 единици, желатин -. 3 g

Крем крем Бери

Исплакнете со свежо овошје, се прелива преку вода што врие, се фаќа низ сито, да додадете шеќер во прав. Ладни варени во меки камшик крем пена, се поврзете со Бери Пире, нежно се меша и внесете браздичка претходно натопени и растворени во мала количина на топла желатин млеко.

Маса веднаш да се префрлат во форма и кул. Пред сервирање, изостави форма на крема за неколку секунди во топла вода, избришете крпа, покријте и чинија, претворајќи за укинување на крем на чинија.

Бобинки - 50 g, 20% CIs крем - 100 ml, шеќер во прав - 20 грама млеко - 15 ml, желатин - 4 g

павлака

За да изладен крем додадете шеќер во прав, ванила и го разбивам да се зголеми обемот на половина. Потоа се става браздичка растворени во топло млеко пред-потопено желатин, се меша, се става во калапи, ладење. Пред сервирање, отстранување од калапи, истурете плод сируп.

Кисело - 50 грама млеко - 50 ml, овошје сируп - 30 g шеќер во прав - 20 g на желатин - 2 години

мус бобинки

Секое свежо овошје да се најде решение, се мие, се прелива преку врела вода, стискаш на сок преку cheesecloth. Марк се прелива вода, додадете шеќер, се вари и се готви за 8-10 минути. Потоа вирус супа, повторно врие, додадете тенок поток, додека мешање, гриз, се вари 20 до 25 минути и отстранете од топлина.

Кога ќе се олади, се прелива сок, се промешува, се лади и победи со миксер. Бујна маса става во калапи и се става во фрижидер да се замрзнат.

Бобинки - 30 g, вода - 150 ml шеќер - 10 g, гриз - 5 g

брусница мус

Боровинки се оди, се мие, се прелива преку врела вода, мачкам, додадете врела вода, стискаш на сок. Пулпа вари 10 минути, филтер, додадете шеќер да се донесе на супа да се вари, да додадете, додека мешајќи постојано, гриз и врие на тивок оган 20 минути. Каша брзо се лади и победи на неговиот волумен се зголеми за 2 пати, а потоа се прелива сок од брусница, нежно се промешува, се шири во калапи и студ.

Брусница - 20 g, вода - 120 ml шеќер - 25 g, гриз - 15 g.

овошје мус

Излупени и проследен плод се сече на парчиња, се посипува врела вода и се вари додека не омекне, вирус супа, овошје низ сито. Супа донесе до вриење, додадете гриз и се готви на тивок оган 15 минути, а потоа додадете шеќер, повторно ја доведе до вриење. Извадете го садот од топлина и додадете во каша pureed овошје и шлаг маса на неговиот волумен се зголеми за 2 пати, става во калапи и го стави во студ.

Овошје - 50 g, вода - 150 ml, гриз - 8 g, шеќер - 8 g

јаболко мус

Излупени јаболка решетки. Прочистување прелива вода што врие и се готви за 10 минути. Потоа вирус супа, зоврие, се додава претходно натопени во ладна зовриена вода, желатин, се промешува, се комбинираат со рендан јаболка, камшик. Бујна маса за да се пополни калапи, ги стави во фрижидер.

Јаболка - 75 g, вода - 150 ml, желатин - 2 години

Паста на црна рибизла

црна рибизла бобинки одат, се мие, се остава да се исуши, а потоа каша со дрвен толчник во емајл или земјен сад, постепено додавање на шеќер. Масата на добро се меша, се стави во стерилизирани тегли, на горниот слој на шеќер се пополни и да го затворите пергамент хартија или пластичен капак.

Бобинки Касис - 1 кг, шеќер - 2 кг.

Суфле со сливи на ксилитол

Победи жолчките, постепено додавајќи ксилитол. Режеш плакнење, истурете во мала количина на топла вода, се вари 5-6 минути и се остава да отстои 20 минути. Потоа, заедно со супа преку избрише сливи, донесе пире и да ја доведе до вриење, мешајќи, камшикување протеини. Маса се постават во подмачкан форма и се пече во рерна за 10-25 минути.

Режеш - 40 g на вода - 60 ml, јајца (протеин) -. 1/2 единица ксилитол - 30 g.

Kissel од сушено овошје

Сушено овошје исплакнете, пополнете го со ладна вода за 2-3 часа, а потоа варете ги во иста вода на тивок оган 30 минути, капакот затворање на чинија. Варено овошје низ сито, се комбинираат со супа, додадете шеќер, се вари, се прелива во разредена ладна вода варени компири скроб. Промешајте за да се вари и да ги отстрани од топлина.

Сушено овошје - 30 g, вода - 250 ml шеќер - 20 g, скроб - 7 g

Kissel брусница (рибизла)

Бобинки да се најде решение, се мие, се прелива преку врела вода, мачкам, додадете малку ладна зовриена вода, се промешува, стискаш на сок преку cheesecloth. Пулпа се прелива со топла вода, се вари, се исцеди. Малку каша се излади, се разредува на скроб во него.

Во остатокот од чорбата додадете шеќер, донесе до вриење, се прелива, мешајќи, скроб разредена супа, да се вари уште еднаш. Кога желе олади малку, се прелива сок исцеден во него.

Брусница (црна рибизла) - 30 g, вода - 200 ml шеќер - 25 g скроб - 10 g.

млеко пудинг

Млеко вриење, се стави шеќер и се прелива компиров скроб, растворени во мала количина на ладна зовриена вода. Промешајте за да се вари неколку минути. Желе може да се додаде за вкус малку ванилин шеќер.

Млеко - 150 ml шеќер - 12 g, скроб - 6 g

Kissel на роза колковите супа

Супа колковите зоврие, се додава шеќер, лимонска киселина, се посипува постојано мешајќи, разредена со ладна зовриена вода, скроб, повторно се вари и се отстрани од топлина.

Супа колковите - 200 ml вода - 20 ml шеќер - 16 g, компиров скроб - 8 g

јаболко желе

Јаболката се мијат, се прелива преку вода што врие, решетки, стискаш на сок. Пулпа се прелива со топла вода и се вари 10 минути. Потоа вирус супа, дел од него да се излади и се разредува со скроб во нив. супа остатокот стави шеќер, се вари, да додадете, додека мешање, растворени скроб, донесе до вриење. Кога желе олади малку, да додадете сок.

Јаболка - 100 грама, на вода - 200 ml шеќер - 16 g, компиров скроб - 10 g.

Бери пудинг

Секое свежо овошје, проследен одат, се мие, се прелива преку врела вода, стискаш на сок. Пулпа додадете вода, се вари 10 минути, филтер. Дел супа кул, се разредува со скроб во нив. Во остатокот од чорбата стави шеќер се вари, се прелива растворени скроб. Кога ќе се олади малку, да додадете сок.

Бобинки - 30-50 g, вода - 200 ml шеќер - 16 g, компиров скроб - 9 g

Компот од свежо овошје (јагоди)

Овошје исплакнете, отстранете коска, натопена во вода што врие на која се додава шеќер, и да ја доведе до вриење.

Овошје - 100 грама, вода - 200 ml шеќер - 16 гр.

Компот од суво овошје

Суво овошје неколку пати исплакнете со топла вода. Прво, додадете вода и се готви за 25-30 минути, јаболка и круши, а потоа додадете на супа други видови на суво овошје, шеќер и продолжи да се готви додека готви зеленчук.

Сушено овошје - 20 g, вода - 200 ml шеќер - 16 g.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијат рецепти вегетаријанска кујнаПијат рецепти вегетаријанска кујна
Желатин сунѓер (spongia gelatinosa). Претходна медицинска желатин, добиен со делумна хидролиза на…Желатин сунѓер (spongia gelatinosa). Претходна медицинска желатин, добиен со делумна хидролиза на…
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Рецепти пијалаци за деца од една година до три годиниРецепти пијалаци за деца од една година до три години
Рецепти за чистење на телото. Сосови и десертиРецепти за чистење на телото. Сосови и десерти
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Желатин со панкреатитисЖелатин со панкреатитис
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Подготовка на месо за деца од една до три годиниПодготовка на месо за деца од една до три години
» » » Рецепти десерти и колачи за деца од една до три години