ma.GurusHealth.ru

Рецепти зеленчук јадења за деца од три до седум годиниВидео: Насловна видео блогови / Заготовки зеленчук / книги Рецепти / палачинки со тиква / Анализирај

Модри патлиџани во кисела павлака

Модар патлиџан кора и семиња, се мијат, се сече на парчиња, се стави во 5 минути во топла вода, ги исфрли во сито се тркалаат во брашно и се пржи во масло.

Потоа го ставаат на парчиња во длабока тава, се прелива крем и се пече во рерна за 30-40 минути.

Хранење на маса, посипете со магдонос и копар.

Модар патлиџан - 150 g брашно - 3 g, растително масло - 5 g, павлака - 25 g.

пржени модар патлиџан

млади модар патлиџан изми, попарени со врела вода, кора и се сече ситно се сече на парчиња. Се тркалаат во брашно, се пржи во растително масло до светло кафена боја. Посипете со пржени кромид. Можете да додадете домати.

Модар патлиџан - 80 g брашно - 3 g, растително масло - 5 g, кромид - 5 g

Squash (раковини) пржени

Излупени тиквички или сквош сече на парчиња, се тркалаат во брашно и пржете на двете страни со растително масло и варете додека не се подготвени во рерна. Служи со кисела павлака.

Тиквички (сквош) - 200 g на растително масло - 10 g брашно - 5 g

печени тиквички

Излупени и исечени тиквички парчиња netolstym малку сол, се тркалаат во брашно и лесно пржени во сончогледово масло. Измијте ориз, варени половина убивам уште слој на подмачкан тава путер, се стави на врвот на пржени тиквички и палто останатите ориз. Посипете со рендано сирење, истурете ја стопен путер. Се пече во рерна.

Сквош - 100 g, ориз - 50 g, сирење - 10 грама од растително масло - 5 g, од путер - 5 g

Тиквички, задушени во павлака

Прочистена тиквички се сече на мали парчиња, се стави на путер во течност испарување, а потоа додадете брашно, се меша добро, се покрива со кисела павлака и да ја доведе до вриење.

Сквош - 200 g, крем - 20 гр путер - 5 g брашно - 5 g

зелка чорба

Зелка миење, ситно се исецка, истурете топла вода, додадете растително масло, домат паста, сол и врие додека не се направи, мешајќи периодично. 10 минути пред крајот на калење додаток на темен во масло ситно сецкан магдонос и кромид, и 5 минути пред подготвеност - млечен сос.

Зелка - 150 g вода - 30 ml, млечно сос - 20 g Томато паста - 5 g, магдонос - 3 g, кромид - 5 g, масло - 10 g.

Зелка, задушени во млекото

Сецкани зелка врие за 15-20 минути со малку вода, потоа се става млекото, се стави на путер и продолжи станува за компот околу 1 час. Се служи со путер.

Зелка - 200 g, млеко - 50 ml, путер - 6 g

Зелка, задушени со моркови и грашок

Исечени зелка и моркови изгасне со млеко. За да додадете парен зеленчук конзервиран грашок, шеќер, путер, се меша добро и се прелива сос од млеко направени од лесно наздравија брашно и топло млеко.

Зелка - 100 гр морков - 50 грама млеко - 150 мл, грашок - 15 g, шеќер - 5 g, од путер - 5 g брашно - 5 g

Зелка задушени со јаболка

Рендан зелка чорба во малку вода, додадете излупени и исечени јаболка, се промешува и малку изгасне. По калење додадете шеќер и путер.

Зелка - 100 g, јаболка - 80 g, шеќер - 5 g, од путер - 5 g

Карфиол пржи во тесто

Се мие и се вари додека половина варен зелка размонтираат во florets. Брцнувајќи ги во солена варен тесто за пржење путер.

Зелка - 100 гр брашно - 10 грама млеко - 20 ml, путер - 5 g

Карфиол печени во млеко сос

Зелка Kocheshkov за расклопување, се мие и се вари во посолена вода, ги исфрли во сито и избрише. Подгответе сос млеко, влезе во него лесно тепани јајца, се комбинираат зелка, се стави во тава, подмачкан со путер и се пече.

Зелка - 100 g, млечен сос - 50 g јајце - 1/2 единици путер -. 5 g

варен карфиол

Зелка расклопуваат во Kocheshkov, исплакнете, се вари во посолена вода, опирам во сито, се служи со путер.

Зелка - 150 гр путер - 5 g

пржени компири

Прочистена, мешајќи повремено, и изми компири сече на тенки парчиња, и пржење во тава под капакот во топла путер. Додадете сол на крајот на печење.

Компири - 200 g, путер - '15

Компири печени во фолија

Измиениот и излупени компири цврсто завиткан во алуминиумска фолија, се додава во секое парче на путер, се стави на решетката во добро загреана рерна и се пече околу 30 минути.

варени компири

Мијат и излупени компири натопена во вода што врие и готварска сол во затворен сад додека не се подготвени. Се служи со путер.

Компири - 200 гр путер - 8 g

Компири варени во нивните јами

Изми клубени се прелива со топла вода и готвење на ниска вари додека готви под капакот (внимавајте да не се вари). Топла компир кора и се служи со путер или павлака.

Компири - 200 гр путер - 8 g, крем - 25 гр.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти топли јадења во борбата против дебелинатаРецепти топли јадења во борбата против дебелината
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
» » » Рецепти зеленчук јадења за деца од три до седум години