ma.gurushealth.ru

Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три години

морков каша

Мијат и излупени моркови исецка, истурете во мала количина на вода што врие, додадете шеќер и готви, опфатени над ниските топлина за 30-40 минути, мешајќи повремено и додавање на топла вода ако е потребно.

кога моркови станува мека, фаќа низ сито, истурете топла млеко, додадете сол и се вари 2-3 минути.

Кога на маса за да се пополни со путер или масло.

Моркови - 120 g, млеко - 30 ml шеќер - 5 g, од путер - 5 g

Пире од зеленчук, монтажни

Моркови, зелка и репка чорба во малку вода под превезот додека не омекне, а потоа додадете исечени компири и варете сите заедно за уште 30 минути. 10 минути пред крајот на калење прелива грашок. Парен зеленчук Бришење додека жешко, додадете сол, истурете топла млеко, се промешува, се вари. Полетувањето од плоча, пире Победи тоа да биде бујна, сезона со путер.

Компир - 70 g, морков - 40 g, зелка - 30 g, семе - 20 g, грашок - 20 грама млеко - 10 ml, путер - 5 g

пире репка

Варен цвекло чисти, критикувам, да додадете растително масло, малку сок од лимон, сол и топла под хауба. Кога ги хранат каша се прелива павлака и посипете со сецкан билки.

Репка - 100 g, павлака - 10 g на растително масло - 3 g, зелена - 2 години

Репка пире со јаболка

Вари цвекло, кора, критикувам, да додадете рендан на парична казна ренде јаболка и шеќер, се меша, сезона со путер и варете на тивок оган 8-10 минути. Кога на маса се прелива павлака сос.

Репка - 80 g, јаболка - 60 g, павлака - 10 g, шеќер - 8 g путер - 5 g

пире од тиква

Прочистен од кожата и семиња на намалување тиквата во парчиња, simmered со путер, без додавање на вода додека тендер. А потоа избришете топла низ сито, да додадете сос од млеко и да ја доведе до вриење. Пред сервирање, сезона со путер.

Тиква - 150 g, млечен сос - 50 гр путер - 5 g

Пире од тиква со суви кајсии

Излупени и ситно тиква чорба во кисела павлака. Суви кајсии се варат во малку вода, сезоната со шеќер и брашно тресна со путер, се комбинираат со тиква. Пире се вари, се промешува додека не се изедначи.

Тиква - 150 g, крем - 40 g, кајсии - 40 гр шеќер - 15 гр брашно - 5 g, од путер - 5 g

Пире од тиква со јаболка

Прочистена тиква сече на парчиња и се вари во затворен сад, со мала количина на вода додека тендер. Потоа додадете излупени, исечени јаболка и продолжи готвење до тендер, мешајќи често. Варени јаболка тиква и се фаќа низ сито, да додадете шеќер, путер и да ја доведе до вриење.

Тиква - 100 g, јаболка - 50 g на вода - 30 ml шеќер - 8 g на нафта - 5 g

зеленчук чорба

Моркови и репа се сече на коцки, се прелива со топла млеко и чорба до половина, а потоа додадете исечени компири, сецкани зелка или карфиол, путер и продолжи да го изгаснат 20-25 минути. 10 минути додека не се подготвени да се стави во грашок манџа и павлака.

Компири - 100 g, зелка - 50 гр морков - 50 g, репка - 20g, грашок - 20 гр путер - 5 g, крем - 15 g.

Зеленчук рагу со овошје

Ситно моркови и семе почнаа да растат со путер во мала количина на вода, додадете ситно тиквички излупени, суво грозје и сливи, проследен, истурете крем сос и врие 20 минути. Потоа додадете парчиња излупени јаболка, шеќер и варете уште 5 минути.


Моркови - 40 g, тиквички - 40 g, семе - 40 g, јаболка - 40 g, сливи - 20 гр суво грозје - 5 g, од путер - 10 g, павлака сос - 75 гр шеќер - 5 g

Се тркалаат со морков и компир кајмак

Варени компири топло критикувам, да додадете брашно, јајце мешавина, нокаутирам уште слој на вода натопена крпа стави на средината морков пире меша со рендано сирење, суровини јајце и шеќер. Рабовите на ткаенина заедно, да се префрлат страна на ролна цвест надолу во тава, премачкајте ги со жолчка, се меша со кисела павлака и се пече во рерна. Служи со путер.

Компири - 150 гр морков - 30 g, урда - 15 гр брашно - 5 g, јајца - 1/3 парчиња, шеќер -. 2 грама, крем - 5 g, од путер - 7 g

Ролна компири со јајца

Варени во нивните јами и излупени компири преку месо мелница, додадете го брашното и се меша. За кутии комбинираат ситно сечкани, тврдо варени јајца со пржени кромид во путер.

На floured сечење одбор стави слој со дебелина од 1-1,5 см компир, мелено слој се стави на неа во форма на ролна смена и се тркалаат на подмачкан тава. Тек на врвот посипете со стопен путер и маст павлака.

Компири - 150 гр брашно - 10 грама, јајца - 1/2 парчиња, кромид -. 10 g, путер - 8 g, крем - 5 g

Морков Суфле пареа

Излупени и исечени моркови да го изгаснат со путер во мала количина на млеко, а потоа да помине двапати преку месо мелница, додадете останатите млеко, гриз, шеќер, жолчка од јајце, се промешува, се воведе тепани белка од јајце. тежина морков стави во подмачкан форма, мазна и готвење во водена бања додека не се подготвени. Служи со путер.

Моркови - 150 g, млеко - 50 ml, гриз - 10 g, јајца - 1/2 единици путер -. 5 g, шеќер - 10 гр.

Морков јаболко суфле

Морков сецкани изгаснат со путер во мала количина на вода, низ сито, да додадете гриз и шеќер и, мешајќи постојано, врие 10 минути. Потоа додадете рендан излупени јаболка, јајце, се промешува, се стави во подмачкан форма и се пече во рерна.

Моркови - 100 g, гриз - 8 гр путер - 5 g, шеќер - 8 g, јаболка - 50 g јајце - 1/2 единици.

До родителите

1. За чистење на зеленчук секна и пресуши, тие се претходно натопени во ладна вода оток.

2. Ако откриените зелка гасеници или други штетници, тоа е потребно за да се намали глава до ладна солена вода (50 g на сол на 1 литар вода), плови гасеници. По ова, на зелка треба да биде добро да се исплакнат.

3. За да зелка загуби својот горчлив вкус дека пред да го користите потребно е да се натопи за 2-3 минути во врела вода.

4. црвена зелка станува помека, ако пред употреба се посипува врела вода врз него.

5. горчината на кромид може да се отстрани со поставување на неколку минути во ладна вода или оцет посипете сецкан кромид, и течноста спие по неколку минути.

6. За да го кромидот пржење стекна со златна боја, не изгоре, треба да се пане во брашно.

7. Изми зелени кромид треба да се користи веднаш во храна, бидејќи влажни складирање на кромид брзо се влошува.

8. Лук и кромид во салатите да се намали директно пред да им служи на нивните микробициди брзо испарува.

9. Со цел да се брзо и лесно да се чисти компири, таа прво мора да се натопи во вода што врие, а потоа исплакнете со ладна вода.

10. За отстранување на кожата од свежи домати, потребно е да го намали за неколку секунди во вода што врие, а потоа со ладна.

11. Намалување на свежи домати треба само остар нож или се добиени стуткани парчиња и сок тече надвор од нив.

12 салати суров зеленчук е подобро да се сол само пред да им служи на маса, инаку зеленчук ќе одвои многу сок.

13. За да се зачува бојата на цвекло, тоа треба да се варат во вода, малку закиселена со оцет.

14. Да репка не е насликан над во останатите винегрет зеленчук, тоа треба да бидат пополнети одделно со растително масло, а потоа поврзување со друг зеленчук.

15. Да компир сорти сипкав кога варен во лушпа омекнување помалку, треба да се додаде вода во краставица или зелка саламура или малку оцет.

16. пржени компири се tastier, ако солта не е веднаш, но само откако тој е доведена до половина.

17. Пред рерна компири во печка, тоа треба да недоделкан со вилушка, а потоа компири не пукна.

18. зелка за полнење не може да додадете сол пред печење, или кутии ќе mokrym- сол тоа само по ладење.

19. карфиол ќе биде повеќе вкусни ако водата на својата врие додадете малку млеко (1/2 чаша до 2 литри вода).

20. За да се зачуваат некои зелен зеленчук (грашок, боранија), тие мора да се вари во доволно вода со брзо се вари без капак. Во овој случај, на киселина од зеленчук уништување за време на готвењето хлорофил, поминуваат во вода и делумно испарува.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
» » » Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три години