ma.gurushealth.ru

Рецепти пијалаци за деца од една година до три години

Видео: Рецепти за деца под една година во multivarka

Morse рибизла (lingonberry, брусница)

Бобинки да се најде решение, се мијат и се свитка во сито, каша со лажица се изработени од нерѓосувачки челик, стискаш на сок.

Марк се прелива вода, се вари, мозоци.

Во супа стави шеќер (наместо шеќер можете да го користите мед или кисело - дијабетес и дебелина), ладење, додадете сок.

Бобинки - 50 g, вода - 200 ml шеќер - 20 g.

Morse малина (јагода, јагоди, боровинки)

бобинки исчисти од стебленца, се мијат со ладна зовриена вода, каша со дрвена лажица, стискаш на сок. Марк подготви супа, вирус, додадете шеќер (мед може да се користи наместо шеќер). Ладење супа прелива сок.

Бобинки - 75 g, вода - 200 ml шеќер - 15-20 g (во зависност од зрелост).

Пијалоци од суви кајсии

Измиениот мелено суви кајсии, стави стр термос, истурете вода што врие и оставете за 10-12 часа. Тогаш пијат мозоци и додадете шеќер.

Kuraga - 50 g, вода - 500 ml шеќер - 40 гр.

Пијте од трици и лимон

Пченични трици се посипува врела вода и се вари, мешајќи да нежна рефлукс за околу еден час. По отстранувањето од топлина, да додадете сецкани кората од лимон, и се остава да отстои за да се излади. Тогаш пијат мозоци и додадете шеќер или мед, сок од половина лимон. Наместо сок од лимон може да се користи друго овошје или Бери сок, намалување на износот на шеќер во половина.

Бран - 100 грама, вода - 500 ml, лимон - 1/2 парчиња, шеќер -. 40 g.

ензими лимон

Во врела вода за да се пополни шеќер и рендан на парична казна ренде кора од лимон, се вари неколку минути, на мозоци и кул, а потоа додадете сок од лимон.

Лимон - 1/4 парчиња, вода -. 200 ml, шеќер - 20 g

Лимон пијалок со мед

Мед растворени во ладна зовриена вода, додадете сок од лимон.

Мед - 20 g, вода - 200 ml сок од лимон - 10 ml.

Пијте морков-портокалова

Стискаш на сок од рендан морков за ситно ренде. Портокал миење, исплакнете со вода што врие, отстранување на кора, се покрива со вода, додадете шеќер, се вари, вирус супа. Излупен портокал расклопите на парчиња, отстранете го семето и стискаш на сок преку cheesecloth. Сок од портокал и морков се прелива во ладни супа од кора.

Моркови - 100 g, портокал - 100 грама, вода - 200 ml шеќер - 16 гр.

Пијте морков лимон со мед

Морков мие, кора, решетки, стискаш на сок преку cheesecloth. комбинираат тоа со мед растворен во топла зовриена вода, додадете сок од лимон.

Моркови - 150 грама, вода - 100 ml сок од лимон - 10 мл мед - 15 g.

Пијте морков и јаболко

Јаболката се мијат, се сече на парчиња, натопена во вода што врие, додадете шеќер, се вари и се остава за 3 Часа кисна на собна температура, а потоа се исцеди. Моркови решетки, стискаш на сок преку cheesecloth и се прелива во инфузија на јаболкото.

Јаболка - 100 гр морков - 50 g, вода - 200 ml шеќер - 12 g.

Пијте морков и јаболко и млеко

Морков сок со пулпа комбинираат со јаболко, да додадете мед и ладна варени млеко, се промешува.

Сок од морков - 50 мл сок од јаболко - 50 мл млеко - 100 мл мед - '15

На инфузија на сливи

Сливи се мие, се посипува врела вода и се остава преку ноќ (добро за ова користење на мал термос). Во утринските часови се исцеди течноста и се додава шеќер. Натопени сливи може да се користи во форма на пире.

Режеш - 20 g, вода - 200 ml шеќер - 20 g.

Инфузија на роза колковите

Изми колковите меле, пополни во термос, истурете вода што врие и инсистираат 6-8 часа. исцеди и додадете шеќер пред сервирање. Може да се подготви инфузија на роза колковите и без термос. Се мијат со ладна вода, исушени шипинка се посипува врела вода и се варат на тивок оган 10 минути во enamelware клепки. Потоа оставете за 24-часовна инфузија на собна температура.

Колковите - 40 g, вода - 500 ml шеќер - 20 g.

шипинка лушпа

Изброено, се мие и суши со колковите мелење во малтер, потопени во врела вода, се вари 10 минути и притиснете 3 4 часа. Подгответе супа колковите вирус и додадете шеќер или ксилитол.

Колковите - 20 g, вода - 200 ml шеќер - 10 g.

шипинка сируп

Да се ​​подготви сируп на инфузија на роза колковите е потребно за да додадете шеќер и се вари. Сирупот може да се чуваат на собна температура за 10-12 дена, а во фрижидер - 30-40 дена.

Инфузија шипинка - 200 ml шеќер - 100 грама

Лушпа на сушени боровинки

Бобинки исплакнете, се посипува врела вода и се готви за 10 минути. По отстранувањето од топлина, да стои на собна температура за 3-4 часа, вирус и додадете шеќер (ксилитол).

Сушен боровинка - 20 g, вода - 200 ml шеќер - 16 g.

Бери сок

Свежо овошје да се најде решение, се мие, се пасира и со дрвена лажица или толчник, стискаш на сок преку два слоја на cheesecloth.

Сокот од морков (тиква)

Моркови (тиква) чиста, исплакнете, решетки, а потоа стискаш на сок преку cheesecloth.

Чај со млеко

Детски чај со млеко мора да содржи повеќе млеко отколку чај. 150 ml на пијалок се зема со 100 ml на млеко. Варено млеко се додава на готовиот чај.

кафе сурогат

Тоа може да се направи од acorn, јачмен или други видови на замени за кафе. Во врела вода за да истурам на сув прав кафе замена, се промешува, отстрани од топлина, да застане, вирус, додадете шеќер и топла зовриена млеко.

Кафе заменувач - 4 g, вода - 50 мл млеко - 100 ml шеќер - 10 g.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти овошје супи со природна хранаРецепти овошје супи со природна храна
Пијат рецепти вегетаријанска кујнаПијат рецепти вегетаријанска кујна
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
» » » Рецепти пијалаци за деца од една година до три години