ma.GurusHealth.ru

Рецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум годиниВидео: Слатка бухти од квасец тесто

пандишпан

Жолчки од јајце се фаќа со шеќер во прав додека нивната вредност не се зголеми за 3 пати.

Потоа додадете пребаруваа брашно и компир скроб, се промешува и се полека во 2 часа со мешање, кул да влезат шлаг пена протеини.

Тесто промена во подмачкан со путер и посеан со breadcrumbs форма и се пече во рерна на 180-200 ° C за 30 минути.

Брашно - 30 g скроб - 10 g шеќер во прав - 40 g, јајца - 2 парчиња, путер -. 5 g

бисквит протеини

Протеини размахване додека нивниот обем не ќе се зголеми за 5-6 пати. Без запирање да размахване, да додадете шеќер и ја пребаруваа брашно. Тесто промена во подмачкан и посеан со breadcrumbs форма, посипете со шеќер и се пече во рерна околу 30 минути.

Брашно - 20 гр шеќер - 20 g јајце (протеини) - 2 парчиња, путер -. 3 g

Сунѓер торта со моркови

Размахване јајца со шеќер додека не се изедначи. Потоа, продолжува да размахване, да додадете брашно и мелено, измиени и излупени моркови. Vzbigoe лежев од тестото во подмачкан и посеан со breadcrumbs форма. Се пече во ладна рерна 40-50 минути.

Сунѓер торта со јаболка

Мијат и излупени јаболка сече на мали парчиња и место на подмачкана тава и посеан со breadcrumbs, се прелива тесто на врвот, направени од тепани јајца со шеќер и пребарувајќи брашно. Се пече во умерено топла рерна за 30-40 минути. Извадете го од тавата кога торта олади малку.

Брашно - 40 гр, јаболка - 100 гр шеќер - 50 g јајце - 1 единици, путер -. 3 g

Палачинки со зеленчук

Јајца, шеќер, сол и брашно темелно се меша со млеко за да се добие мазна тесто. На жешка тава, подмачкан, се пече палачинки. Во средината на ладење зеленчук палачинка стави кутии, zavernug работ на ковертот и пржете во путер.

За кутии земе рендан во ленти свежа зелка, моркови, кромид. Зелка пржете во растително масло додека не омекне. Исто така, СРЈ во путер моркови и кромид, ги стави заедно со зелка, додадете сецкан тврдо варени јајца, сол и се меша добро.

Брашно - 25 g, шеќер - 3 g, јајца - 1/2 единица млеко -. 50 ml, зелка - 50 g морков - 40 g, кромид - 10 g на растително масло - 5 g, од путер - 5 g .

Палачинки со урда

Размахване јајца со млеко, постепено vsyp и темелно мешање за да се избегне грутки, брашно. На тесто додадете сол и додадете шеќер на него. Палачинки рерна на топла тава, подмачкан со растително масло.

Кога ќе се олади, да ги заврши во урда, пире со шеќер и јајца (можете да додадете малку крем сирење или рендано јаболко парен суво грозје). Палачинки пржете на двете страни во путер, а потоа 5 minug ставете го во рерна. Послужете топло со кисела павлака наводнување.

Брашно - 25 g, јајца - 1/2 парчиња, млеко -. 40 g шеќер - 15 g на урда - 50 g, растително масло - 8 g, павлака - 10 g

Кукла со крем сирење

Во топло млеко распушти квасец, шеќер, сол, јајца, постепено влезе во пребаруваа брашно, месете го тестото и ставете го на топло место за 2-3 часа. Во тоа време, тестото треба да биде obmyat неколку пати. Тесто ролна мали топчиња, ги стави на подмачкан сад за печење.

Секоја топка дно мали филџани направи дупка и пополнете го со рендано сирење се меша со шеќер и јајца. Кукла подмачкува со јајца и се пече во рерна додека готви.

Брашно - 80 g, урда - 50 грама млеко - 40 ml шеќер - 16 g, јајца - 1/2 единици, квасец -. 3 g, путер - 3 g

Торта скроб

Жолчки од јајце со шеќер и омекнат путер, додадете скроб, добро промешајте, внесете го тепани белка од јајце и ставете го во подмачкан форма. Се пече во умерено топла рерна.

Скроб - 45 гр шеќер - 40 грама, јајца - 1/4 парчиња, путер -. '25

сирење торта

Жолчки од јајце со шеќер, додадете путер, тепани, продолжува да размахване, постепено воведување pureed урда, пребарувајќи брашно и сода бикарбона, и шлаг во дебела пена протеини. Тестото се стави во подмачкан форма и се пече на 180-200 ° C.

Брашно - 35 g урда - 10 g шеќер - 25 грама, јајца - 1/4 парчиња, масло clivochnoe -. 8 g

јаболко торта

Јаболката се пече, избришете, да додадете јајца, шлаг со шеќер, ванила, гриз. Сите претепаа, да се префрлат во калап, подмачкан и посеан со breadcrumbs, се пече во рерна. Подгответе торта посипете со шеќер во прав.

Јаболка - 100 гр шеќер - 8 g, јајца - 1/2 единици, ванилин -. 0.5 g, гриз - 8 g

овесни бисквити

Шеќер се фаќа со путер додека не се изедначи, додадете малку сода и постепено vsyp овес меша со пченично брашно, месете го тестото. Тогаш тоа се тркалаат, кружни прекин или намалување на стакло бисквити, положи ги на печење, маст тепани јајце, секој на неколку локации пински приклучок за печење бисквити не порасна, и се пече во топла рерна за 12-15 минути.

Брашно - 25 g, овес - 20 g, шеќер - 8 g путер - 10 g.

морков колачиња

Варени моркови чиста, критикувам, да додадете шеќер, путер, малку кора од лимон, промешајте, додадете брашно и месете го тестото. Тогаш тоа се тркалаат, кружни прекин или намалување на чаша колачи, да ја префрли на подмачкан сад за печење и се пече во топла рерна за 10-12 минути.

Брашно - 25 g, морков - 100 гр шеќер - 25 гр путер - 5 g

Бисквити од овесни снегулки "Херкулес"

Шеќер се фаќа со путер и јајца, додадете брашно, измешано со овес и месете го тестото. Стави лажичка неговата подмачкан сад за печење и се пече во умерено топла рерна за 15-20 минути.

Овесни снегулки "Херкулес" - 25 гр брашно - 5 грама, јајце - 1/3 парчиња, шеќер -. 30 g, путер - '15

Торта со суви кајсии

Кајсиите се посипува врела вода и се остава да омекне. Се отстрани, се остава да се исцеди, кајсии поделена должина во половини и се шири на површината на тесто, валани до дебелина од 1 cm. Посипете со шеќер, цимет и може да биде мелени ореви. Друг дел од наново тестото и се сече на ленти, пресврт нив "јаже" и го стави на врвот на тортата, на страна, исто така, се стави "јаже".

Тестото: 200-300 g суви кајсии, 2 лажици шеќер, цимет и сецкани ореви - опционални.

Торта со џем (џем)

Подгответе квасец тесто за cheesecakes со кајмак, се тркалаат нејзината дебелина 0,5 см, се стави на подмачкан сад за печење, се свитка на рабовите и покриена со тенок слој на џем или мармалад. Остатоци од тестото се сече на тенки ленти и се покрива површината на торта во форма на решетка.

Држете торта на топло место, да се зголеми на тестото, а потоа смазва perekladinki тепани јајце и се пече во рерна за 25-30 минути.

Брашно - 100 g, млеко - 50 ml, џем - 100 гр шеќер - 5 g, јајца - 1/2 единици, квасец -. 5 g

Торта со јаболка

Тоа се готви на ист начин како и во претходниот рецепт, но наместо да џем на валани квасец тесто се шири слој на исечени излупени јаболка во мали парчиња.

јаболко пита

Јаболката се чистат, се сече на коцки, се става шеќер. Бел леб без корка и се сече на коцки, се посипува со јајца, шлаг со млеко и шеќер, се меша со јаболка, се стави во плитка тава, подмачкан со путер и се пече во рерна.

Јаболка - 100 гр бел леб - 50 грама млеко - 20 ml шеќер - 12 g, јајца - 1/3 единици путер -. 3 g

печени јаболка

јаболка Миење, отстранување на јадрото со нож, се стави на сад за печење, вода влажни дупки додадете шеќер и се пече во рерна.

Јаболка - 100 гр шеќер - 4 години

Јаболка полнети со крем сирење

Со голем јаболко отсечен од врвот. Остар нож за отстранување на тесни јадро. Како резултат на празнина е исполнета со рендано сирење се меша со гриз, шеќер, суво грозје, жолчка од јајце и се пече во рерна. При сервирање, посипете со шеќер во прав.

Јаболка - 100 гр шеќер - 8 g, сирење - 30 грама, гриз - 4 g, суво грозје - 5 g, јајца (жолчка) - 1/2 парче.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење на житарици и тестенини за деца од една до три годиниГотвење на житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Готвење со крв болестиГотвење со крв болести
Подготовка на разни јадења во вегетаријанска кујнаПодготовка на разни јадења во вегетаријанска кујна
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Подготовка на месо за деца од една до три годиниПодготовка на месо за деца од една до три години
» » » Рецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум години