ma.gurushealth.ru

Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години

Видео: едноставни рецепти: Појадок гаден. Како да се готви јогурт. Видео за деца

Јадења од урда

Урда тепсија

урда фаќа низ сито, да додадете гриз, шеќер, половина од путер, ванила, се меша добро.

Масата промена во подмачкан и посеан со breadcrumbs формираат врвот Подмачкувајте јајце, се меша со павлака и се пече во рерна додека златниот Браун.

Сирење - 70 g, гриз - 10 гр шеќер - 15 g јајце - 1/4 единици, крем -. 15 g, путер - 8 g Ванилин - 1 g

Тепсија урда со млеко сос

Со гриз натопена во топла млеко, додадете тресна со шеќер, јајца и рендано сирење и се меша добро. Урда во тава, подмачкан со путер и посеан со breadcrumbs, посипете врвот со стопен путер и се пече во рерна. Пред сервирање, се прелива сос пудинг млеко.

Урда - 50 грама млеко - 50 ml, млечно сос - 20 g, гриз - 15 g јајце - 1/2 парчиња, шеќер -. 5 g, од путер - 5 g

Урда и морков тепсија

Вари моркови, решетки, да додадете натопени пунџа, јајце, урда, павлака, шеќер, малку сол, се меша добро. Маса промена во тава, подмачкан со путер, се изедначи површината, премачкајте ги со масло и се пече во рерна за 20-25 минути. Хранење на маса, истурете ја киселата павлака.

Сирење - 50 g морков - 80 g, односно ролна - 20 g, павлака - 20 g, јајца - 1/2 парчиња, шеќер -. 5 g, од путер - 6 g

Урда и ориз тепсија

На готовиот ориз каша додадете рендано сирење, тепан со шеќер, јајца, ванила, путер, се меша добро, се стави на подмачкан и посеан со breadcrumbs тава. Горниот капак со смеса од павлака и јајца во пече печка. Послужете со џем, овошен сируп или сос.

Сирење - 50 g, ориз - 50 g, вода - 100 ml, јајце - 1/2 парчиња, шеќер -. 5 g, од путер - 5 g, крем - 5 g, џем - 10 g на сируп (сос) - 20 g, ванила - 1 година

Wop со сирење

Варени тестенини меша со урда, јајца, шеќер, сол, во тава, подмачкан со путер и се пече во рерна за 15-20 минути.

Урда - 70 гр тестенини - 50g јајце - 1/2 парчиња, шеќер -. 5 гр сирење - 5 гр путер - 5 g

Палачинки со урда

Растворете квасец во млеко, додадете шеќер, сол, јајца, брашно, се промешува и се стави на топло место. Кога тестото е погодна, додадете сирење, повторно да дојде. Фрај во топла тава со растително масло. Хранење на маса, истурете ја киселата павлака.

Квасец - 3 g, млеко - 50 ml шеќер - 10 g, јајца - 1/2 единица брашно -. 50 g, урда - 50 грама од растително масло - 5 g, павлака - 10 g.

изварка

Урда нанесуваат низ сито, да додадете јајца, брашно, се меша, обликот изварка, се тркалаат во брашно, даваат облик на кружни или овални таблетки, и пржени во путер. Потоа да ги стави на за 5-7 минути во рерна. Кога маса истурете ја киселата павлака.

Урда - 80 гр брашно - 10 g, јајца - 1/4 парчиња, павлака -. 20 грама шеќер - 8 g, путер - '10

Сирење торта со компири

Излупени компири вари во посолена вода, каша добро, да се комбинираат со сирење, додадете јајце, шеќер, сол, брашно. Сите се меша од како резултат на маса за да се формира со изварка, се тркалаат во брашно и пржете со масло од двете страни. Хранење на маса, истурете ја киселата павлака.

Компири - 100 g, кајмак - 80 гр брашно - 15 грама, јајца - 1/4 единици путер -. 10 g, крем - 10 g, шеќер - 8 g

Изварка и морков

Прочистена морков решетки и чорба со путер во мала количина на вода во клепки сад. Пире морков прелива гриз и се вари, мешајќи, на тивок оган 7-8 минути. Кога каша има ладење, ја комбинирате и со рендано сирење, додадете јајце, шеќер, брашно, се меша добро и се формира сирење палачинки, се тркалаат во брашно и пржете во путер. Послужете со кисела павлака.

Сирење - 100 гр морков - 40g, Брашно - 15 g, гриз - 5 g, јајца - 1/2 единици, крем -. 20 гр шеќер - 16 g, путер - 10 гр.

Cheesecakes со јаболка

Јаболко кора и решетки. Урда со шеќер, се меша со јаболка, додадете јајце, се меша добро. Од масата за да се формира со изварка, се тркалаат во брашно и се пржи во путер. Служи со кисела павлака.

Сирење - 75 g, јаболка - 75 гр брашно - 15 грама, јајца -. 1/4 единици, крем - 10 гр путер - 10 гр шеќер - 8 g.

пијалаци

какао

Сува какао во прав се меша со шеќер и се става во сад со врела млеко, разредена со половина со вода, се промешува, да се вари повторно.

Какао - 3 g, млеко - 100 ml вода - 100 ml шеќер - 16 g.

Коктел млеко, јајца

Жолчка од јајце со шеќер, додадете Бери сируп. Нежно мешање, се прелива оладеното млеко и се вклопуваат во блендер со пена.

Млеко - 200 ml, јајца (жолчка) - 1 парче, шеќер -. 25 g, сируп - 12 g.

Компот од свежи јаболка (круши)

Изми парчиња намалување на овошје, cored, се стави во врела вода, додадете шеќер и се вари за 10-15 минути, во зависност од сорти на јаболка. Антонов зрели јаболка и многу зрели, меки круши треба да донесе само до вриење.

Јаболка (круша) - 50 g, вода - 200 ml шеќер - 16 g.

Компот од свежи бобинки

Набројани и мијат во вода бобинки се стави во врела вода, додадете шеќер и оставете да зоврие.

Бобинки - 100 грама, на вода - 200 ml шеќер - 15 g.

пијалок јаболко

Јаболка чиста, решетки, стискаш на сок. Јаболко кора додадете вода и се готви за 30 минути, додадете шеќер, супа вирус, се лади и се прелива сок.

Јаболка - 200 грама, на вода - 200 ml шеќер - 8 g

Пијте јаболко со млеко и сок од лимон

Сок од јаболко со пулпа комбинираат со ладна варени млеко, додадете шеќер и сок од лимон.

сок од јаболко - 50 мл млеко - 100 ml сок од лимон - 5 g, шеќер - 12 g.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење на житарици и тестенини за деца од една до три годиниГотвење на житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
» » » Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години