ma.gurushealth.ru

Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години

Видео: крем супа од тиквички. Чекор по чекор водич

Леќата каша (овес, ориз), млечни производи

Гриз оди, се мие, се става во врела вода и варете додека речиси готви.

Потоа истурете топла млеко и продолжи да се вари додека не се заврши готвење од житарки (ориз - 40 минути, леќата - 1 час овесни снегулки или никулци - 1,5-2 часа).

На крајот на готвењето, додадете шеќер, малку сол пред да им служи, сезона со путер.

Krupa - 50 грама млеко - 200 ml вода - 100 ml шеќер - 8 g путер - 5 g

Леќата каша со крем сирење

Кук леќата млеко каша, како што е наведено погоре. Во готовиот каша стави путер и рендано сирење.

Леќата - 50 грама млеко - 150 ml на вода - 100 ml, урда - 50 грама шеќер - 8 g путер - 5 g

Каша, житарици Бери

Бобинки да се најде решение, се мијат и каша со дрвена лажица, стискаш на сок преку cheesecloth, стискаш варени во вода, вирус супа. Семе супа врие додека готви житарици (гриз, ориз или леќата), се стави на шеќер, путер, да се даде повеќе време да се вари. Во готовиот каша додадете исцеди Бери сок.

Крупа - 50 g на свежо овошје (малини, јагоди, црни или црвени рибизли) - 100 гр шеќер - 8 гр путер - 3 g

Гриз каша млеко

Во врела млеко во тенка струја прелива гриз, мешајќи повремено, се готви за 20-25 минути на тивок оган, на крајот на готвењето, додадете шеќер. Пред сервирање, сезона со путер.

Гриз - 30 грама млеко - 250 ml, 50 ml вода, шеќер - 8 g путер - 3 g

Гриз каша со сок од морков

Вари каша млеко, се стави во неа шеќер, путер, а кога тоа ќе се олади малку, да додадете морков сок со пулпа, се промешува.

Гриз - 30 грама млеко - 200 ml вода - 50 ml сок од морков - 50 ml, 8 g на шеќер, путер - 5 g

Гриз каша со јаболка или овошно пире

Од пребарувајќи гриз варени во млеко каша. За да го додадете рендан излупени јаболка или свежи плодови, овошје, варен во малку вода и потоа се нанесуваат низ сито. Во отсуство на свежо овошје може да се користат пред-потопено, задушени pureed низ сито и суво овошје.

Гриз - 20 грама млеко - 200 мл, пире од овошје или јаболка - 70 гр шеќер - 12 g, путер - 8 g


До родителите

Сите оброци гриз ќе биде прекрасен, ако 30 минути пред јадење жито впие во вода или млеко, да го даде да се издува и потоа се готви и се пече.

На овесна каша "Херкулес" млеко

млеко врие на која се додава малку вода, под бавно мешање, се прелива овесни снегулки и готви, продолжува да се промешува 10-15 минути на тивок оган. Кога каша густо, сезона со путер и шеќер.

Овесни снегулки "Херкулес" - 40 грама млеко - 250 мл вода - 50 ml шеќер - 4 g, путер - 5 g

Пченица Каша млеко

Измиениот жито истурете ја во врела солена вода, донесе до вриење и се готви за 5-10 минути. Потоа се става супа и истурете топла млеко, житарици, сол, додадете шеќер и готви, покриени на тивок оган додека тендер. Сезона со путер.

Пченица гриз - 50 g, вода - 100 мл млеко - 200 ml шеќер - 4 g, путер - 5 g

Просо каша со тиква

Во врела солена вода или млеко да се стави на чисти, се сече на мали парчиња тиква и се готви за 7-10 минути. Потоа додадете мијат неколку пати во просо топла вода, додадете шеќер и се вари на тивок оган околу 1 час.

Тиква - 100 g, просо 30 g на вода или млеко - 150 ml шеќер - 15 g путер - 6 g.

Просо каша со сливи

Режеш изми, се варат во мала количина на вода додека тендер. Супа прелива во друг сад, се разредува со вода, стави шеќер, донесе до вриење, се покрива измие просо и готви над ниските топлина за 1,5 часа. На крајот на готвењето, сезона со путер Послужете со варен сливи.

Режеш - 40 g, просо - 50 g, вода - 150 ml шеќер - 15 g путер - 6 g

Варен ориз (леќата, овес) вода пире

Заспивам во вода-изми жито врие готви додека целосно готви. Потоа, низ сито, да додадете шеќер, сол, донесе до вриење, повторно, повторно да путер.

Krupa - 60 g, вода - 250 ml шеќер - 10 g путер - 5 g

Ориз каша со јаболка

Јаболка чиста, чиста посипува врела вода и се готви за 5-6 минути. Вирус, додадете млеко на супа, додадете пресели и изми ориз и готви до направено. Додадете сол, шеќер, рендан на парична казна ренде јаболко, донесе до вриење, сезона со путер.

Јаболка - 100 g вода - 50 мл млеко - 100 ml, ориз - 25 g, шеќер - 8 g путер - 5 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Мукозните супи панкреатитМукозните супи панкреатит
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти за супи риба супа за деца од една до три годиниРецепти за супи риба супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниРецепти јадења од урда за деца од една до три години
» » » Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години