ma.GurusHealth.ru

Рецепти јадења од јајца на децата од една година до три годиниВидео: Правилната појадок 1-3 години омлет

Омлет протеин пареа

Протеини одделени од жолчки, размахване темелно, постепено ќе ги додадете млеко, се става во форма што подмачкан со путер, и се готви за двојка во водена бања.

Egg (бели) - 2 парчиња, млеко -. 25 ml, путер - 3 g

Протеини омлет со домати

Со однесен јајца и млечни протеини додадете pureed низ сито од свежи домати, на што прво мора да се отстрани кора. Омлет готви за двојка.

Egg (бели) - 2 парчиња, млеко -. 30 ml, домати - 50 g

Пржени јајца со рендан месо протеини

За жолчките, шлаг со млеко, внимателно додадете мелено варено месо. Маса се става во форма што подмачкан со путер, и се готви во водена бања.

Egg (бели) - 2 парчиња, млеко -. 30 ml, варени месо - 50 g путер - 3 g

Омлет природен пареа

За јајца додадете млеко, сол и брзо движење, се прелива во подмачкан форма и го стави во водена бања.

Јајцата - 1 единици, млеко -. 50 ml, путер - 3 g

Омлет пареа со природни месо

Варено месо преку месо мелница со парична казна мрежа. Јајце се мие, се пробие во сад, додадете сол, додадете млеко, размахване, да додадете мелени месо. Маса се постават во подмачкан форма и да се направи омлет за двојка.

Јајца -. 1 компјутер, варено месо - 40 грама млеко - 50 ml, путер - 5 g

Пржени јајца со органски гриз

Пребарувајќи гриз, мешајќи да се избегне грутки, истурете топла млеко и капак оток. Кога смесата ќе се олади малку, потечени задница да додадете стопен путер и жолчка од јајце, растворени мала количина на млеко, а потоа внимателно да влезат во шлаг протеини. Маса во тава, подмачкан и се стави за 10-15 минути во рерна.

Јајцата - 1 единици, млеко -. 60 ml, гриз - 10 g путер - 5 g

варени јајца

Јајца може да се готви со меко варени, или варени во една кеса. Да се ​​готви јајца меко варени, ги изостави во топла вода и се вари по врие за 3-4 минути во торба - 5-6 минути, варени - 8-10 минути варени јајца веднаш намалија за кратко време во ладна вода.

До родителите

1. јајца да се чуваат на константна температура од околу 0 ° C. Кога одеднаш флуктуации на температурата на воздухот е вовлечени во јајцето, а заедно со него може да навлезат во микроорганизми.

2. Ако на јајцето не се чуваат во фрижидер, тие треба да се стави во сад и се покрива со сол.

3. Да се ​​испукани јајца кога готвење не тече, потребно е да се посолува по водата.

4. јајца брзо готвење со врела вода, протеини е повеќе густа и жолчка течење, со бавно варен жолчка од јајце е повеќе цврсти и течни повеќе протеини.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Рецепти за јадења со месо за деца од една година до три годиниРецепти за јадења со месо за деца од една година до три години
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Рецепти топли јадења во борбата против дебелинатаРецепти топли јадења во борбата против дебелината
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на месо за деца од една до три годиниПодготовка на месо за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
» » » Рецепти јадења од јајца на децата од една година до три години