ma.GurusHealth.ru

Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниВидео: Како да се хранат дете до 2 години Рецепти

кнедли се мрзливи

Со нанесуваат низ сито или мелено урда додадете јајце, со шеќер во прав и путер и брашно, сите измеша, се тркалаат во темперамент, се тркалаат во брашно и се сече на парчиња крст 4-5 cm во должина.

Кнедли натопена во врела посолена вода и се вари додека лебдат.

По ова се префрлат на кнедли на тава подмачкан со путер и ставете го во 5 минути во рерна.

Сирење - 100 гр брашно - 20 грама, јајца - 1/2 единици, крем -. 10 g, шеќер - 8 гр путер - 6 g

Кнедли со урда

Урда преку месо мелница, додадете јајца, шеќер, сол, се меша добро. Од брашно, вода и јајце тесто, оставете го да делува 30-40 минути под дебел влажна крпа, а потоа unroll и отсечени мали кругови. Во центарот на секоја стави урда, и стиснете на рабовите да се поврзете. Кнедли натопена во солена вода што врие и готвење на ниски вари додека лебдат. Хранење на маса, посипете ги со путер и павлака.

Сирење - 100 гр брашно - 50 грама, јајца - 1/2 единици, крем -. 10 g, шеќер - 5 g, од путер - 8 g

кајмак кнедли

Во pureed урда додадете јајце, брашно, гриз, шеќер, малку путер, се промешува, се тркалаат во влакно и се сече на парчиња. Galushki натопена во зовриена солена вода и се вари додека не се подготвени. Послужете со кисела павлака и путер.

Сирење - 50 g јајце - 1/4 единици, крем -. 10 гр брашно - 3 g, гриз - 3 гр шеќер - 5 g, од путер - 8 g

Кнедли направени од урда и овесна каша "Херкулес"

Урда низ сито, се меша со јајца, шеќер, брашно и овес. Тестото се стркала во темперамент, се тркалаат во брашно, се сече на парчиња. Сведуваат во врела вода за 5-6 минути, а потоа се префрли на подмачкана тава, се прелива крем и поставен за 5 минути во рерна.

Сирење - 60 гр брашно - 15 гр овесни снегулки "Херкулес" - 12 g јајце - 1/4 единици, крем -. 10 g, шеќер - 5 g, од путер - 3 g

крем сирење

Жолчка од јајце со шеќер, додадете млеко и се вари на тивок оган, без врие. тогаш масовно се лади и се комбинираат со рендано сирење, додадете ванила, путер, павлака. Маса целосно да се промеша и победи. Дел павлака се меша со шеќер во прав, шлаг во дебела пена и да ја покрие крем сирење.

Сирење - 100 g, млеко - 20 ml, крем - 35 g жолчка од јајце - 1/2 единици путер -. 10 g, шеќер - 15 гр.

тежина syrkovoy

Омекнат путер нанесуваат со шеќер во прав, а потоа постепено матење, додадете рендано сирење.

Сирење - 100 гр путер - 10 g шеќер во прав - 10 g.

тестенини кајмак

Урда низ сито, да додадете шеќер во прав, павлака и се меша добро.

Урда - 100 гр павлака - 10 g шеќер во прав - 10 g

бурек со сирење

Урда низ сито или критикувам со ситни алки. Жолчки од јајце со шеќер и путер, се комбинираат со крем сирење, се меша нежно воведе тепани белка од јајце. Маса се постават надвор од форма, подмачкан со путер и посеан со breadcrumbs, се стави на сад за печење со вода и ставете го во рерна за 20-25 минути. Подготвени да се прелива пудинг со кисела павлака или овошје или Бери сируп.

Сирење - 100 гр јајца - 1/2 единици, крем -. 20 g, сируп - 30 гр шеќер - 12 g, путер - 8 g, бисквити - 7 g

Кајмак пудинг со суво грозје печен

Во pureed урда додадете пребаруваа брашно, пире жолчки со шеќер, се мијат суво грозје. Победи жолчките додека беспомошна врвови и да влезе во подготвената маса. Стави ја во калап, подмачкан и посеан со breadcrumbs и се пече 25-30 минути на температура од 170- 200 ° C. Послужете со кисела павлака, џем или овошен сируп.

Сирење - 100 гр јајца - 1/4 парчиња, шеќер -. 16 g, суво грозје - 10 g, крем - 10 гр путер - 3 g, крекери - 5 g

Пудинг кајмак пареа суво грозје

Со сирење додаток на pureed куќа се пресели, се мијат суво грозје, пире со шеќер, жолчка од јајце, на која се додава млекото, гриз и стопен путер. Сите темелно и се комбинираат со тепани јајце белците.

Масу стави во подмачкан и посеан со breadcrumbs форма, капак и ставете ја во голем сад со вода, нивото на кое достигнува до половини на мувла. За да се движите во рерна за 40-50 минути. Подготвени да се прелива пудинг варени крем.

Сирење - 100 g, гриз - 16 g, јајца -. 1/4 парчиња, суво грозје - 10 гр шеќер - 16 g, млеко - 10 ml, крем - 10 ml, путер - 5 g

Кајмак пудинг со моркови

Урда низ сито, да додадете шеќер, брашно, жолчка од јајце и се меша. Рендан морков за ситно ренде изгаснат со путер во мала количина на вода, по ладењето, се меша со кајмак маса, внесете шлаг протеини, нежно се меша, печени во рерна или водена бања.

Сирење - 100 гр брашно - 10 гр шеќер - 10 g, јајца - 1/4 морков - 30 g, крем - 10 гр путер - 5 g

Кајмак пудинг со ориз

Со сирење pureed куќа низ сито да додадете мелен ориз пудинг, шеќер, путер, жолчка од јајце, сол, се промешува, се воведе тепани жолчките и се промешува повторно внимателно. Маса се постават надвор од форма подмачкан со путер, маст на врвот со кисела павлака и се пече во рерна околу 30 минути. Послужете со кисела павлака.

Урда - 100 грама ориз - 30 g, јајца - 1/4 парчиња, шеќер -. 10 g кисела павлака - 15 гр путер - 5 g

Урда Суфле пареа

Pureed урда Бришење со жолчка од јајце и млеко сос, нежно воведе тепани жолчките. Маса промена во подмачкан со путер форма и донесе на подготвеност за двојка.

Сирење - 100 гр јајца - 1/4 единици млечен сос -. 30 g, путер - 3 g

Урда од кефир

Антена со јогурт место во тенџере со ладна вода, го стави на мал оган и топлина бавно. Кога водата ќе почне да врие, заврши curdling јогурт. Јадења со кефир отстрани од топлина и оставете неколку минути на собна температура за да се овозможи кајмак е малку набиен, а потоа се исцеди тоа преку cheesecloth.

кајмак калциниран

Млеко донесе до вриење и да ги отстрани од топлина. Кога ќе се олади малку, со мешање додадете растворени во мала количина на вода што врие Аптека калциум лактат или 10% раствор на калциум хлорид. CRUD кул, вирус преку cheesecloth да се исцеди серум.

Млеко - 350 ml, калциум лактат - 2 g на калциум хлорид или - 5 g

Урда со домати

Рендано сирење комбинираат со pureed домати (без кожа), тресна да додадете путер, сол, сецкани зелени кромид, сите се меша темелно.

Сирење - 80 g, домати - 50 g путер - 8 g, кромид - 5 g

Урда со рендан морков

Со pureed урда преку сито за да додадете рендан на груб ренде моркови, се мијат суво грозје и се меша.

Урда - 40 g, моркови - 30 g суво грозје - 10 g

Урда со кисела павлака

Урда нанесуваат низ сито, да шеќер, во водата крем.

Сирење - 100 g крем - 10 g, шеќер - 8D.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Рецепти за јадења со месо за деца од една година до три годиниРецепти за јадења со месо за деца од една година до три години
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три годиниРецепти зеленчук јадења за деца од една до три години
» » » Рецепти јадења од урда за деца од една до три години