ma.gurushealth.ru

Рецепти јадења од зеленчук и житарици и месо за деца од три до седум години

Видео: НАШИОТ тест тест БРИК

мрзливи зелка ролни

Месо критикувам, зелка на ренде решетки зеленчук, исецка на кромид ситно.

Сите заедно, да додадете варен до меки ориз, малку сол, суровини јајце.

Се меша темелно, поделени во тортиљи, се тркалаат во брашно и пржете во растително масло.

Стави полнети во плитка тава, се прелива сос од домати разредена со топла вода и варете околу 30 минути. По калење, додадете павлака.

Месо - 50 g, зелка - 50 g, кромид - 5 g, ориз - 10 g, 1/3 јајце парчиња, растително масло -. 5 g Томато паста - 4 g, павлака - 10 g на вода - 70 ml.

Зелка полнета со месо

Месо критикувам, да додадете варен до меки ориз, темен во растително масло рендан морков и сецкан кромид, јајце, се меша добро. Добиените мелено месо завиткани во листови зелка попарени со врела вода. Зелка ролни стави во тавче, истурете домати крем сос и чорба.

Зелка - 100 g месо - 50 g, сос - 60 g, ориз - 10 g, морков - 10 g, кромид - 5 g

Компир тепсија со месо

Вари излупени компири и критикувам. Половина Пире стави еднакво на подмачкана тава, стави мелено месо се меша со Параболоид со путер сецкан кромид, покријте ја со останатите пире од компири. Измазнуваат површината, маст јајце, се меша со павлака и се пече во рерна.


Компири - 150 гр месо - 75 g, кромид - 5 g, јајца - 1/6 единици путер -. 5 g, крем - 5 g

Месо тепсија со тестенини

Ситно скршени тестенини натопена во зовриена солена вода и се вари околу 20 минути. потоа се отстранува водата, тестенини рефил путер. Кога тестенини малку ладно, ги стави заедно со мешавина на јајце-млеко.

Половина тестенини стави на тава подмачкан со путер, мазна, стави мелено месо варено, а потоа останатите слој на тестенини. Јадења површина намачкајте го со путер и павлака, се пече во рерна за 25-30 минути.

Месо - 50 g тестенини - 30 g, вода - 300 ml, јајце - 1/2 единица млеко -. 15 ml, путер - 10 g, павлака - 15 g.

Месо тепсија со тестенини и зелка

Варено месо критикувам. Исто така, се вари на тестенини и рендан зелка. Се меша со месо со тестенини и зелка, додадете путер во темен, кромид и суровини јајце "микс. Сподели маса во подмачкан форма или во тава, посеан со рендано сирење и се пече во рерна.

Месо - 50 g тестенини - 30 g зелка - 50 g, јајца -. 1/4 парчиња, путер - 5 g на сирење - 10 g

Компир кнедли со месо

Излупени и изми компири решетки, лесно стискаш на сок, додадете јајца, брашно, сол и се промешува за да формираат триаголник колачи, во средината од каде да се стави на мелено месо на посно свинско месо со ситно сецкан кромид, на рабовите се поврзете. СРЈ кнедли во растително масло, додадете павлака и место за 25-30 минути во рерна.

Компири - 120 гр мелено говедско месо - 30 грама, јајца - 1/4 единици брашно -. 10 g, кромид - 5 g, масло - 10 g, крем - 10 g.

pilaf

Подгответе pilaf мека посно говедско или свинско месо. Месото се сече на парчиња, се пржи во топла масти и силно, ловоров топла вода и да ја доведе до вриење. Потоа додадете пресели и изми ориз, сецкан кромид, рендан на груб ренде моркови (пржена), доматно пире, сол и, затворање на сад со капак, место за 1 час во рерна.

Месо - 50 g, ориз - 25 g, кромид - 5 g, морков - 20 g, вода - 100 ml, домат паста - 5 g, масло - 6 g

Pilaf варено месо

Ситно рендан морков и кромид за да го изгаснеме со растително масло. Потоа истурете ги зеленчук супа, врие, стави и готви до половина исечени месо, донесе до вриење повторно. За да додадете месо и зеленчук се добро измиени ориз и се готви со бавно се вари додека смесата стане густо, а потоа покријте го садот со капак и ставете ја во рерната во тава со вода за 50 минути.

Месо варени - 50 g зеленчук супа - 65 ml, ориз - 15 g морков - 7 g, кромид - 5 g, масло - 10 g.

Колбаси (виршли) во тест компир

Тесто Вари компири во нивните јами, кора и да скокнеш топла преку месо мелница. Додадете јајце, се меша, зачинете со сол, а потоа се прелива гриз и брашното. Масата на добро се меша и наново на floured одбор.

Тестото се сече на правоаголници. Со колбас или дел од школка и отстранување на фолија во правоаголник на тесто. Рабовите се поврзете и краен случај. Незагреани стопен путер, се меша со сурови јајца, и оваа смеса тест поставени на колбаси во тавата. Се пече во рерна над средна топлина за 15-20 минути. Само готви и колбаси, само колачи направени од компир тесто направи плоштад.

Колбаси (кренвирши) - 50 g компири - 120 g јајцата - 1 единици, гриз -. 8 g, брашно - 25 гр путер - 5 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
» » » Рецепти јадења од зеленчук и житарици и месо за деца од три до седум години