ma.GurusHealth.ru

Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниВидео: Храна за децата од 1,5 години. Исхраната на детето

Котлети на лигњи и риба

Одмрзнати лигњи изми, изгори, отстранете темно филм натопена во ладна вода, готварска сол и по врие за 3-4 минути.

А потоа се исцеди, лигњи исплакнете со ладна вода и оставете го да помине преку месо мелница.

подготви кутии, се меша со мелено лигњи филети од риба, додадете јајце и се меша добро.

Масата за намалување рифови да пржете во растително масло или готви на пареа.

Филети - 50 g, лигњи - 50 g, бел леб - 20 грама млеко - 30 ml, јајца - 1/2 парчиња, растително масло -. 5 g

Риба котлети, печени со зеленчук

Рибини филети неколку пати преку месо мелница со задушени во млеко, моркови и зелка, додадете јајце, лебни трошки (ако масата е доволно густа) и се меша. Форма на нејзиниот рифови, се тркалаат нив во breadcrumbs, СРЈ лесно, а потоа се прелива павлака, посипете со рендано сирење и се пече во рерна.

Филети - 70 g, морков - 15 g, зелка - 15 g, сушени - 10 g на растително масло - 5 g, сирење - 5 g, павлака сос - 30 g.

печена риба

Рибини филети, се вари, се излади, се подели на два дела. Еден дел да се стави во подмачкан форма, или на единица доза тава, истурете половина дебел сос млеко со тепани јајце, се стави на врвот на вториот дел од риба и се прелива останатите сос. Посипете со breadcrumbs и се пече во рерна.

Филети - 100 g, млечен сос - 50 g јајце - 1/6 парчиња, растително масло -. 5 g, крекери - 5 g

Zrazy на лигњи со кромид

Конзервирани или варени лигњи, сурова риба и натопени бел леб, критикувам. Bow spasserovat растително масло. Мелено сол и брзо движење да се направи тортиљи, се стави во средината на секоја кромид, се меша со ситно сецкан тврдо варени јајца. Рабовите на колачи заедно. Zrazy пржете во растително масло и потоа се става за 5 минути во рерна.

Squids - 50 g, риба - 25 гр бел леб - 15 г кромид - 25 g, јајца - 1/4 парчиња, растително масло -. 6 g

Zrazy риба со јајце

Подготви кутии за риба колачи. Навлажнета со вода на сечење одбор да формираат круг пелети од нив. Во средината на секој сет мелено тврдо варени јајца се меша со лесно пржени во путер со сецкан кромид. Рабовите на колачи заедно, што ќе им даде форма на шницли, се тркалаат во брашно и пржете на двете страни. После тоа, се стави во 5 минути во рерна.

Филети - 100 гр бел леб - 20 грама млеко - 30 ml, јајца - 1/4 парчиња, кромид -. 10 гр брашно - 5 g, масло - 6 g

Медузата, задушени со зеленчук

Сецкани зелка, морков и кромид сече ленти, пржете во растително масло. Зеленчук се комбинираат и уталожвам, покриени над ниските топлина за 30 минути, а потоа додадете на доматно пире и лигњи, се сече на мали коцки. Продолжи да врие уште 10 минути.

Медузата - 50 g, зелка - 100 гр морков - 10 g, кромид - 10 g од домати - 10 g на растително масло - 10 g.

риба котлети

Риба да се чисти, се мие, отстранете ја кожата и отстранување на коските. Месо риба критикувам заедно со натопени во млеко и лесно притисне бел леб, сол, промешајте, обликувани patties. Се тркалаат во брашно, се пржи во растително масло и потоа се става за 5 минути во рерна.

риба - 100 гр бел леб - 15 грама млеко - 20 ml, брашно - 5 g, растително масло - 5 g

Риба печена пудинг

Месото од риба без кожа се сече на мали парчиња, се стави во тенџере, додадете вода и почнаа да растат додека тендер. Кога ќе се олади, критикувам, додадете жолчки од јајце, путер, добро се меша, внесете тепани жолчките. Маса во тава, подмачкан, истурете млеко или крем сос и се пече во рерна.

Риба - 80 g вода - 40 мл сос - 30 g јајце - 1/4 единици путер -. 5 g

пржена риба

Парчиња риба филе се тркалаат во брашно, се пржи во растително масло од двете страни, а потоа донесе на подготвеност на капакот на плочата или во печка (10-15 минути).

Риба - 80 g брашно - 3 g, растително масло - 5 g

Риба печена во млеко сос

Рибини филети без кожа и коски натопена во вода што врие и готвење за 5-7 минути, а потоа се стави во подмачкана тава, се прелива сос од млеко, рендано сирење посеан матни или сецкан тврдо варени јајца и се пече во рерна.

Риба - 100 g, млечно сос - 30 g јајце - 1/4 парчиња, растително масло -. 5 g, сирење - 5 g

Риба печени со моркови

Морков и кромид сече ленти и лесно СРЈ. филети од риба се готви во мала количина на вода, поврзани со темен зеленчук, истурете ја киселата павлака, посипете со рендано сирење и се пече во рерна.

Филети - 100 g сос - 30 g морков - 60 g, кромид - 10 g на растително масло - 5 g, сирење - 5 g

Варена риба во маринада

филети почнаа да растат до половина во малку вода. Маринадата рендан морков во тенки ленти и се стави надвор од кромид и растително масло, додадете го доматно пире и варете уште 5 минути. зеленчук, потоа се става риба супа (може да додадете малку лимонска киселина) и се вари 10-15 минути.

Задушени риба филе да се стави во тенџере, се посипува подготвени маринадата и готви под капакот од 20 минути. Служат во ладни.

Филети - 100 грама, на вода - 100 ml, риба супа - 70 ml, моркови - 60 g, кромид - 5 g, масло - 10 g Томато паста - 3 g

Риба, задушени со зеленчук

филети сече на парчиња, ставете во тава, посипете julienne моркови и кромид, истурете риба супа или вода, додадете доматно пире, крем, растително масло и варете додека не се подготвени (околу 30 минути).

Филети - 100 g на вода или супа - 50 ml, моркови - 30 g, кромид - 15 g од домати - 5 g, павлака - 10 g на растително масло - 3 g

полнети риба

Чистат и мијат риба сече на парчиња со дебелина 4-5 см, се сече од нивното месо, го предадете преку месо мелница заедно со натопени во вода и ја стегна бел леб, да додадете јајце, растително масло, се промешува и да се пополни на кожата на рибино месо парчиња. Потоа да ги префрлат на тавата за готвење на пареа мрежа и бари на пареа за 20-25 минути. Се служи со путер.

Риба - 80 гр вода - 20 ml, бел леб - 15 g јајце - 1/8 парчиња, растително масло -. 3 g, путер - 3 g

Ќофтиња печена риба

Со рибите за отстранување на кожата, отстранете коски, филе критикувам заедно со натопени во млеко бел леб. Мелено сол, се меша добро и ја формираат ќофтиња, се тркалаат во брашно, лесно се пржи во растително масло и ставете го во рерна за 15-20 минути. Послужете со домати или крем сос.

Риба - 100 гр бел леб - 15 грама млеко - 25 ml, брашно - 3 g, растително масло - 3 g, сос - 25 гр.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на разни јадења во вегетаријанска кујнаПодготовка на разни јадења во вегетаријанска кујна
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Рецепти за јадења со месо за деца од една година до три годиниРецепти за јадења со месо за деца од една година до три години
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на месо за деца од една до три годиниПодготовка на месо за деца од една до три години
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум годиниРецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
» » » Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години