ma.GurusHealth.ru

Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од три до седум годиниВидео: правам со деца: Занаети од природни материјали

Леќата каша трошлив

Гриз iterate, малку сув во рерна, истурете ја во врела солена вода, додадете малку путер и готви, мешајќи повремено, додека не задебелена.

Тогаш за uprevaniya тава каша се стави во сад со топла вода и продолжи готвење 1-1.5 часа во водена бања или во печка.

Во готовиот каша стави на остатокот од путерот.

Леќата - 70 g, вода - 140 ml, путер - 5 g

Леќата каша со сквош

Исплакнете тиквички, отстранување на кора и семиња, се исецка стапчиња, се стави на дното на тавата. Покријте со пресели и мијат леќата, претходно натопена во вода, се прелива млеко, додадете шеќер, сол и, без мешање, донесе до вриење. Готви на ниска вари за 15-20 минути, а потоа отстранете од топлина и место во умерена рерна за 35-40 минути. готовиот пудинг микс и сезоната со путер.

Сквош - 50 g леќата - 50 грама млеко - 100 мл шеќер - 5 g, од путер - 5 g

Варен ориз со путер

Преместен и изми ориз исполнет во солена вода и готвење на ниска вари додека не се подготвени. Потоа ги исфрли Слика на сито, да се стави во мал тенджера, пополнете путер и затворање на капакот, се стави во сад со топла вода за uprevaniya.

Рајс - 40 гр путер - 5 g

Гриз рифови со сладок сос

Вари дебели крем млеко каша. Кога каша се олади, додадете го шеќерот, сол, јајца, се меша добро. Од масата на леани рифови, се тркалаат нив во трошки од леб и пржете на двете страни во путер. Кога на маса се прелива сос овошје, џем или овошно пире, направени од сите свежи (конзервирана) овошје или бобинки.

Гриз - 40 грама млеко - 250 мл шеќер - 10 g, јајца - 1/2 единици, сос или овошно пире -. 25 g, путер - 8 g

Котлети на бисер јачмен со сирење

Се пресели од мијат бисер јачмен каша и се готви слатка вода, го помине преку месо мелница со парична казна мрежа, додадете рендано сирење, јајца и се меша. Масовна форма на шницли, лесно пржете во путер, потоа го ставаат на 10-12 минути во рерна. Послужете со кисела павлака или овошен сос.

Бисер јачмен - 40 гр урда - 40 g, овошен сос - 30 g, јајца - 1/4 парчиња, путер -. 8 g

Гриз тепсија со овошје

Готви каша со млеко, додадете го во шеќер, јајца, путер, сол, се меша добро. Стави во подмачкана тава и посеан со breadcrumbs, посипете со шеќер и се пече во рерна. Пред сервирање, се украсуваат со свежо варено или конзервирано овошје и се прелива преку овошје сос.

Гриз - 50 грама млеко - 200 ml, овошје - 25 гр шеќер - 12 грама, јајца - 1/2 парчиња, сос -. 30 гр путер - 5 g

Гриз тепсија со овошен сос

Готви каша со млеко и вода. Кога каша се олади малку, додадете путер и јајца rastortoe со шеќер, се промешува. Маса во тава, подмачкан и посеан со breadcrumbs, мазна површина, маст на врвот со мешавина од јајца со кисела павлака и се пече во рерна за 25-30 минути. Послужете со овошје сируп или сос.

Гриз - 50 грама млеко - 100 мл вода - 100 ml, јајца - 1/4 парчиња, шеќер -. 10 g, овошен сос - 30 гр путер - 3 g

Просо тепсија со суво грозје

Кук просо каша со млеко, додадете јајце, шеќер, суво грозје мијат и се меша добро со неа. Стави во подмачкана тава и посеан со breadcrumbs, посипете на врвот со павлака, се пече во рерна.

Милет - 50 грама млеко - 200 мл, јајца - 1/2 парчиња, суво грозје -. 10 g, шеќер - 8 грама, крем - 5 g, од путер - 3 g

ориз тепсија

Кук млеко каша од ориз, кул, да додадете прав со шеќер, јајца, да се префрлат во форма што подмачкан и посеан со трошки од леб, печени во рерна. Пред сервирање, се прелива павлака или џем.

Рајс - 25 грама млеко - 50 ml, јајца - 1/4 парчиња, шеќер -. 8 g, крем - 5 g, од путер - 3 g

Ориз тепсија со сирење

Преместен изми ориз и се готви за 20 минути во мала количина на вода и потоа ги исфрли во сито, истурете топла млеко и сол и готвење, мешајќи повремено, под хаубата, додека млекото се апсорбира во Сл.

Половина варен ориз стави во подмачкана тава, посеан со рендано сирење матни, покрие со слој од останатите ориз и сирење посеан на врвот повторно. Потоа посипете со путер и се пече во рерна.

Рајс - 50 грама млеко - 100 мл вода - 100 ml, сирење - 15 грама путер - 5 g

Ориз тепсија со јаболка

Кук ориз каша во вода или млеко. Кога каша се олади малку, ставете го во шеќер, сол, суровини јајце излупени и исечени јаболка, се промешува и се пече во рерна. Служи со кисела павлака или путер.

Рајс - 30 g на вода или млеко - 100 мл, јаболка - 50 g јајце - 1/2 единици, крем -. 15 гр шеќер - 10 гр путер - 5 g

Krupenik леќата со сирење рендан

Кук леќата каша млеко, топло го фаќа низ сито, да додадете помина преку мелница сирење, шеќер, путер, јајца микс. Маса излез подмачкан со масло, посипете со breadcrumbs тава и се пече во рерна. Пред сервирање, се прелива павлака или кисело сос (јаболко, Бери, млеко).

Леќата - 30 грама млеко - 100 ml вода - 100 ml, урда - 50 грама, јајца - 1/4 единици, крем -. 15 g, шеќер - 8 g путер - 5 g

Pilaf со тиква и овошје

Мијат и излупени и семиња на свежо овошје сече на мали коцки и се меша со измиени суво грозје. На дното на тавата да се стави на парчиња тиква прочистен од семе и кора, додадете измиени дел од ориз, да ја покрие со слој на подготвени овошје мешавина од погоре, за да се пополни останатите ориз, истурете путер и се прелива со топла вода, така што ја покриваше горниот слој на ориз. Пот покрие во водство од 1 час на тивок оган.

Рајс - 50 g, тиква - 50 g, јаболка и круши цврсти материи - 25 g суво грозје - 10 g, шеќер - 8 g путер - 5 g

овошје pilaf

Сварете го оризот додека половина варен, додадете Регистрирано и мијат во топла вода, суво грозје, сливи, суви кајсии, стави шеќер, путер и се меша. Маса се постават надвор од форма, истурете плод сируп и ставете го во рерна.

Рајс - 30g суво грозје, суви кајсии, сливи (проследен) - 10 g, овошен сируп - 30 g, путер - '10

Zrazy ориз со кајмак

Готви ориз каша. Кога ќе се олади, додадете јајце, се меша и се обликува круг колачи. На секоја стави полнење урда, се комбинираат на раб. Zrazy намачкајте во јајце, се тркалаат во трошки и пржете.

Рајс - 50 грама млеко - 100 грама, вода - 100 гр јајце - 1 единици, урда -. 30 g, шеќер - 8 гр путер - 10 гр.

Тестенини со рендано сирење

Мелени тестенини натопена во зовриена солена вода и се вари додека половина, се исцеди. Победи јајца со млеко, додадете рендано сирење, истурете оваа мешавина на тестенини, се промешува. Маса излез подмачкан топла тава, посипете со рендано сирење на парична казна ренде и ставете во рерна за 8 до 10 минути.

Тестенини - 50 грама млеко - 100 мл, јајца - 1/2 единици сирење -. 10 g, путер - 3 g

Печени макарони и сирење

Вари тестенини со многу вода, на мозоци. Урда низ сито, да додадете шеќер и се меша со варени тестенини, додадете јајца, шлаг со млеко и се меша повторно. Маса излез подмачкана тава или форма и се пече во рерна.

Тестенини - 50 g, урда - 50 грама млеко - 40 ml, јајца - 1/2 парчиња, шеќер -. 10 g, путер - 8 g

Печени макарони со јаболка

Ситно скршени тестенини лесно да се вари во посолена вода, на мозоци. Јаболката се пече во рерна, готви нив пире, додадете шеќер по него. Тава подмачкан со путер и го стави на слоеви на тестенини и applesauce. Се покрива со парче путер и се пече во рерна околу 20 минути. Наместо пире од компири, можете да го користите ситно сечкани јаболка.

Тестенини - 50 g, јаболка - 100 гр шеќер - 15 g путер - 10 g.

Lapshevnik со сирење

Вари тестенини, опирам во сито, да додадете рендано сирење, шеќер, сол, јајца, се меша добро. Маса излез подмачкан длабока тава, мазна површина, четка со кисела павлака, стопен путер и се пече во рерна.

Нудли - 50g урда - 50 грама шеќер - 8 g путер - 3 g

Fritters на фиде со јаболка

Вари тестенини, се меша со сецкан јаболка, шеќер, путер и јајца. Лажица да се шири многу фиде во тава со стопен путер и пржете на fritters. Вие исто така може да се готви палачинки и тестенини со други свежо и суво овошје и бобинки (сливи, суво грозје, суви кајсии, итн.)

Фиде - 50 гр јаболка - 50 g, јајца - 1/2 парчиња, шеќер -. 8 g, путер - 8 g

Fritters на тестенини со моркови

Вари тестенини, моркови чистат решетки, се стави во млекото под капакот цврсто затворен. Фиде поврзете со моркови, додадете јајце, шеќер. Се меша сè и се готви палачинки во путер.

Тестенини - 50 гр морков - 50 грама млеко - 40 ml, јајца - 1/2 парчиња, шеќер -. 8 g, путер - 8 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Рецепти за јадења со месо за деца од една година до три годиниРецепти за јадења со месо за деца од една година до три години
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
» » » Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од три до седум години