ma.gurushealth.ru

Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години

Видео: Што се готви за вечера брзо и вкусно? Вкусен и брз 3-се разбира вечера за 15 минути?

морков чорба

Мијат и излупени морков сече ленти и го стави под капакот во мала количина на вода со шеќер и путер.

По калење додадете сол, се прелива сос од млеко, промешајте и оставете за неколку минути.

Моркови - 150 g, млечно сос - 30 g путер - 5 g, шеќер - 8 g

Моркови, задушени со сливи

Julienne моркови чистат истурете во мала количина на вода што врие и варете додека не омекне.

изми сливи почнаа да растат со мала количина на вода, отстранете ги семките, сека, се комбинираат со моркови, додадете шеќер, путер, се меша добро. Маса се постават во подмачкана тава, се прелива крем сос и чорба во рерна додека готви.

Моркови - 150 g, сливи - 30 g, крем сос - 30 гр путер - 8 гр шеќер - 5 g

Моркови, задушени со јаболка

Ситно моркови чорба со путер во мала количина на вода. За 10-12 минути сварен додадете исечени јаболка, шеќер, сол, промешајте и продолжи станува за компот додека целосно готви.

Морков - 150 гр јаболка - 70 g, путер - 8 g, шеќер - 8 g

Репка со јаболка и суво грозје

Репа излупени, се сече на мали парчиња и чорба во млекото со растително масло до половина варен, се додава крупно исечен јаболка, грозје, шеќер и варете додека тендер.

Репка - 100 g, млеко - 50 ml, јаболка - 50 g суво грозје - 10 g, шеќер - 5 g, растително масло - 5 g

Цвекло, задушени во павлака

Прочистена репка и морков се сече на коцки, се става мала количина на вода, додадете растително масло и нотка на лимонска киселина и нивно мешање, повремено, чорба покриени над ниските топлина за околу 1 час. Потоа се става павлака зеленчук, додадете шеќер, сол, промешајте и оставете за уште 10 минути.

Репка - 150 g, морков - 15 g, павлака - 20 g на растително масло - 10 g, шеќер - 3 g

Печена тиква со крем

Тиква исчистени, се сече на тенки парчиња, ставете во тава, подмачкан со путер и посеан со breadcrumbs, посипете со стопен путер и се прелива крем, шлаг со јајце. Се пече во рерна.

Тиква - 150 гр јајца - 1/4 единици, крем -. 40 ml, путер - 5 g, крекери - 3 g

Тиква, задушени со јаболка и суво грозје

Прочистена тиква сече на мали парчиња и чорба во млекото додека не омекне. Потоа додадете сецкани јаболко, суво грозје и продолжи станува за компот додека готви тиква.

Тиква - 100 g, јаболка - 100 g, млеко - 50 ml, суво грозје - 10 g.

Tykvennik со компири

Излупени и семиња мијат тиква сече на парчиња и се вари во мала количина на вода. Кога таа е подготвена, се фаќа низ сито и се меша со пире од компири. Додадете млеко, путер, сол и место за 15-20 минути во рерна. Наместо тоа, можете да го користите еден компир морков пире.

Тиква - 100 грама, вода - 100 ml, компири - 40 грама млеко - 40 ml, путер - 5 g

Котлети морков, јаболко

Со варен во мала количина на млеко рендан морков додадете гриз, се промешува и се готви за уште 10 минути. Излупени јаболка сече во мали парчиња, се меша со моркови, додадете шеќер, јајца, се меша добро. На морков и јаболко мешавина украсениот рифови, истурете крем сос и се пече во рерна.

Морков - 150 гр јаболка - 50 g, гриз - 16 g, јајца - 1/4 единици, павлака сос -. 30 гр шеќер - 10 гр.

Draniki (компир палачинки)

Суровини и компири решетки, додадете брашно, јогурт или кисело млеко, сол, измешајте и СРЈ палачинки на силно загреана тава со растително масло. Служи со кисела павлака.

Компири - 100 гр брашно - 10 грама, јогурт - 10 g на растително масло - 5 g, крем - 10 g.

Тепсија со компири и зелка

Варени компири преку месо мелница. Ситно рендан зелка се вари, ги исфрли во сито и се меша со компири, додадете путер. Зеленчук маса промена во тава, добро подмачкан, и се пече во рерна за 20 до 30 минути.

Компири - 100 g, зелка - 100 гр путер - 10 гр.

Зелка тепсија со јајца

Сецкани зелка изгасне со млеко додека не омекне, а потоа промешајте, полека се прелива гриз и се готви на тивок оган, продолжува да се промешува уште 10 минути. Во многу од зелка за да додадете сецкан тврдо варени јајца, се промешува, се стави на подмачкана тава со путер, маст на врвот со кисела павлака и се пече во рерна. Поставите тепсија со кисела павлака.

Зелка - 100 g, млеко - 40 ml, гриз - 10 g, јајца - 1/4 единици, крем - 15 гр путер - 3 g

компир тепсија

Компирите се варат, кора, топла критикувам, да додадете сол и се меша со топло млеко и тепани јајце, се меша добро.

Пире од компири да помине на подмачкан со путер и посеан со breadcrumbs тава, маст на врвот на јајце со кисела павлака и се пече во рерна околу 20 минути. Служи со кисела павлака сос.

Компири - 150 g, млеко - 50 ml, јајца - 1/2 единици крем сос -. 40 g, путер - 5 g, крекери - 3 g, крем - 10 g.

Морков тепсија со сирење

Прочистен морков сека стапчиња, почнаа да растат со путер, додадете пребаруваа гриз и готви до тендер, а потоа се излади, додадете јајце, рендано сирење и шеќер. промешајте ја смесата во тава, подмачкан, мазна површина, четка со крем, посипете ги со путер и се пече во рерна. Пред сервирање, се прелива стопен путер.

Морков - 100 гр урда - 40 g, јајца - 1/2 парчиња, гриз -. 10 гр путер - 10 гр павлака - 10 гр шеќер - 8 грама

тиква тепсија

Исечени прочистена тиква изгаснат во млекото на половина, а потоа се прелива, мешајќи гриз и врие на тивок оган 10-15 минути. Кога на масата има ладење, да додадете на тоа суровини јајце, тепани, се стави во тава, подмачкан и посеан со трошки од леб, се шири на површината на кисела павлака и се пече во рерна. Хранење на маса, истурете ја киселата павлака.

Тиква - 100 g, млеко - 50 ml, гриз - 15 g јајце - 1/4 единица путер -. 5 g, крем - 10 g, сушени - 10 g.

Тиква тепсија со тестенини

Вари тестенини, на мозоци. Излупени и сецкани тиква сол и пржете во тава со растително масло. Потоа се меша со тестенини, додадете шеќер, јајца, малку цимет, крави, да се стави во подмачкан форма и се пече во рерна.

Тиква - 100 g, тестенини - 20 g, јајца - 1/2 парчиња, растително масло -. 5 g, шеќер - 8 g путер - 3 g

Zrazy со компири и зелка

Компирите се варат, кора, топла критикувам, да додадете брашно, јајце, се меша добро. Маса месар на овална колачи, се стави во средината на секоја сецкани зелка (тоа почнаа да растат со сецкан кромид со путер и се меша со сецкан тврдо варени јајца). Рабовите на колачи заедно, да помине на подмачкана тава, се стави на врвот на секое парче на путер и се пече во рерна. Служи со кисела павлака.

Компири - 150 g, зелка - 80 g, кромид - 10 g јајце - 1 единици, брашно -. 5 g, од путер - 10 гр.

Zrazy со компири и зеленчук

Варени компири прескокнете топла преку месо мелница, додадете брашно, јајце, возбуда, да се сече на тенки колачи, во средината на секој зеленчук да се стави на кутии, се комбинираат на раб. Испрати Zrazy форма Пети, да ја предаде на подмачкана тава, се прелива крем на врвот, посипете со рендано сирење и се пече во рерна.

За пополнување на ситно рендан зелка, моркови, кромид, истурете малку вода, сол, додадете павлака и чорба под капакот додека не се подготвени. Кога зеленчукот се олади, додадете сецкан билки и се промешува.

Компири - 100 гр морков - 30 g, зелка - 30 g, кромид - 10 g, јајца - 1/2 единици брашно -. 8 g, крем - 20 g, сирење - 10 грама од растително масло - 5 g, билки - 3 години

Zrazy морков, печени со сирење

До сецкани моркови, задушени додека тендер во млекото, додадете гриз, се промешува и се готви за 10 минути. Кога моркови се излади малку, додадете го јајцето, сол, промешајте. Од морков масовно да го обликува мали колачи, во средината на секоја стави рендано сирење се меша со шеќер и јајца колачи рабови заедно, да им даде овална форма, се тркалаат во брашно и се пече во рерна. Пред сервирање, се прелива стопен путер.

Моркови - 150 g, урда - 50 грама, гриз - 15 грама млеко - 30 ml, јајца - 1/2 парчиња, шеќер -. 3 g, брашно - 5 g, од путер - 3 g

шницла зелка

Уништите зелка и чорба сварен во млеко и потоа присилува надвор и критикувам. На млеко, кои tushilas зелка, додадете гриз, се стави на зелка и се готви на тивок оган 10 минути. Смесата е кул, да додадете на тоа малку пржени во путер кромид, суровини јајце, малку сол, се промешува и се формира patties. Ставете ги во тава подмачкан со путер, додадете павлака и се пече во рерна.

Зелка - 200 g, млеко - 50 ml, гриз - 12 g јајце - 1/4 парчиња, кромид -. 5 g, крем - 15 гр путер - 5 g

морков котлети

Излупени и изми моркови решетки, истурете топла млеко, додадете путер, малку шеќер, сол и варете со капак на тивок оган додека тендер. Потоа, мешање, полека се прелива гриз и продолжи станува за компот 8-10 минути.

Во резултат на маса додадете јајце, се меша, се лади и се направи хамбургери. се тркалаат во breadcrumbs и пржете на двете страни во путер и ставете го на за 15-20 минути во рерна. Постави котлети со крем сос.

Моркови - 100 g, млеко - 60 ml, путер - 8 g, шеќер - 3 g, гриз - 8 g, јајца - 1/3 единици, павлака сос -. 20 g.

Морков котлети со сирење

Моркови се чисти, решетки, simmered во малку вода, додадете гриз и се промешува, се готви до направено. Кога смесата ќе се олади, додадете сол, додадете јајца и рендано сирење и се меша.

Форма на нејзиниот patties, се тркалаат нив во брашно, лесно се пржи во растително масло, истурете млеко или крем сос и се пече во рерна.

Моркови - 100 g, кајмак - 20g, брашно - 3 g, гриз - 10 g, јајца - 1/2 единица сос -. 20 g на растително масло - 10 g.

хамбургери репка

Варено цвекло во нивните јами чиста, меленото месо, сол, додадете путер, додадете гриз, мешајќи, се вари додека не се дебели. Кога пулпа репка се олади малку, да се сече на patties, се тркалаат во breadcrumbs и пржете во путер. Служат, попрскување со кисела павлака.

-100 гр репка, путер - 7г, гриз - 8 грама, крем - 10 g.

Fritters на тиквички

А парче тиквички кора, отстранување на јадрото, решетки. Да ја стишат маса додадете брашно и јајца. Фрај како конвенционалните палачинки на растително масло. Хранење на маса, истурете ја киселата павлака.

Сквош - 100 гр брашно - 12 грама, јајца - 1/2 парчиња, растително масло -. 5 g, крем - 10 g.

Палачинки компир морков

Решетки на компири и моркови, додадете јајца, брашно, павлака, сол, промешајте и пржете во растително масло.

Компири - 100 гр морков - 50 g јајце - 1/4 единица брашно -. 10 g, крем - 8 g на растително масло - 5 g

Pilaf со тиква и дуња

Средиме и миење ориз, некои суво грозје. Миење на тиква, кора и семиња, се сече на парчиња.

Варен зеленчук (се мие и се лупи, не, јадро), се сече на мали коцки, се мешаат со суво грозје и шеќер. На дното на креветот тави парчиња тиква, покривање на дел од варен ориз, а потоа се стави слој на овошје микс, пополни останатиот дел од ориз, се прелива стопен путер и топла вода, така што ја покриваше горниот слој на ориз. Тенџере капак и се готви рижото на ниска топлина за еден час.

Рајс - 50 гр суво грозје - 10 g, тиква - 50 g, дуња - 50 гр путер - 5 g

Patties со компири и зелка

Варени компири во нивните јами чиста, топла критикувам, да додадете јајце и се меша. Маса да се намали во круг колачи, ги стави на кутии, се комбинираат на работ, patties тркалаат во брашно и пржете.

За мелено свежа зелка и кромид ситно се исецка и пржете одделно, се меша, да додадете сол, додадете јајце, се меша добро.

Компири - 100 гр брашно - 5 грама, јајце - 1/4 парчиња, растително масло -. 5 g

За филот: зелка - 80 г кромид - 10 g, јајца - 1/4 парчиња, путер - 3 години.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три годиниРецепти зеленчук јадења за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
» » » Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години