ma.gurushealth.ru

Готвење оброци за деца од една до три години

Видео: Рецепти за дете до една година

Компир салата со грашок

Се сече на мали коцки од варен и излупени компири и моркови, додадете конзервирана грашок, сецкани зелени кромид, сецкани краставица, сецкан тврдо варени јајца, се меша добро. Кисела павлака.

Компир - 40 g, морков - 15 g, грашок - 15 g, краставици - 15 g, крем - 10 g јајце - 1 компјутер.

Компир салата со краставица

Вари компири во нивните јами, кора, се сече на мали коцки, додадете ситно сецкани свежи краставици, малку сецкани зелени кромид, сецкани јајце, тврдо варени, промешајте. Сезона со растително масло или павлака.

Компири - 100 g, краставици - 20 g, кромид - 10 g јајце - 1/4 парчиња, растително масло -. 5 g или кисело - 10 g.

Компир салата со домати

Парен компири излупени, се сече на парчиња. Со домати, претходно се спушти од 1-2 минути во вода што врие, кора, извадете семиња и се сече на парчиња, исто така. Компири и домати малку сол, се меша, сезона со кисела павлака, посипете со сецкан тврдо варени јајца и сецкан копар.

Компир - 60 g, домати - 30 g, крем - 10 g јајце - 1/4 единици, копар -. 2 грама

Морков салата со грашок

Морков мие, кора, решетки, да додадете грашок, Бери или овошен сок. Сезона со растително масло.

Моркови - 80 g, грашок, - 25 g, сок - 10 ml растително масло - 5 g

Морков салата со лук

Излупени и изми моркови решетки, да додадете пире од лук со сол, павлака.

Моркови - 50g Лук - 1 чешне, павлака - 10 g.

Салата со краставици и домати

Изми краставици и домати сече во мали парчиња, додадете сецкани зелени кромид, малку сол. Павлака или растително масло.

Краставица - 50 g, домати - 50 g, кромид - 5 g, крем - 10 g или растително масло - 5 g

свежи краставици

Свежи краставици со тенки миење на кожата (груба - после миење чисти), се сече на тенки парчиња, се стави на плоча, малку сол. Пред сервирање, додадете павлака, се меша со жолчка од јајце пире од варено јајце, посипете со сецкан копар.

Краставица - 100 гр крем - 10 g жолчки од јајце - 1/4 единици, копар -. 2 грама

домат

Свежи домати изми, се сече на тенки парчиња, се сече на дршката. Зелени кромид или лупено, ситно се исецка, се комбинираат со домати, малку сол. Сезона со растително масло или павлака.

Домати - 100 g, кромид - 10 g на растително масло - 5 g или кисело - 10 g.

Домати и јаболка

Мијат излупени домати сече на парчиња, додадете излупени, исечени julienne јаболка и промешајте. Кисела павлака.

Домати - 60 g, јаболка - 40 g, павлака - 10 g.

Салата од домати со јајца

Мијат излупени домати и тврдо варени јајца се сече на парчиња, се стави наизменично на чинија, се прелива сок од лимон и растително масло, малку сол. Посипете со сецкан магдонос.

Домати - 80 g јајце - 1/2 единици, сок од лимон -. 3 ml, растително масло - 5 g

цвекло салата

Цвекло се мие, се вари или пече во рерна, кора, се сече на мали парчиња или ленти, лесно сол. Сезона со сок од лимон и растително масло.

Репка - 100 g сок од лимон - 3 ml, растително масло - 5 g

Салата од цвекло и јаболка

Излупени варено цвекло и јаболка се исецка стапчиња или решетки, сезоната со шеќер, сок од лимон и растително масло.

Репка - 60 g, јаболка - 40 g, шеќер - 5 g сок од лимон - 3 ml, растително масло - 5 g

Цвекло салата со ореви

Вари цвекло, кора, се сече на мали коцки. Ореви 10-15 минути се прелива со топла вода, а потоа се подели, основни сува во печка 6,7 минути, и да додадете здроби репка. Промешајте, павлака, се меша со сок од брусница и гарнитури со магдонос.

Репка - 50 g на ореви - 10 g кисела павлака - 5 g, брусница сок - 5 g

Цвекло салата со грашок

Цвекло се мие, се вари, кора, решетки, да додадете конзервирана грашок, сецкани краставица. Сезона со растително масло.

Репка - 50 g, грашок - 25 g, краставици - 25 g на растително масло - 5 g

Цвекло салата со суво грозје

Варено цвекло чисти, решетки, да додадете ситно сецкан кисела јаболка и суво грозје се мијат и се меша. Павлака, посипете со ситно сецкан магдонос.

Репка - 60 g, јаболка - 20 g суво грозје - 20 g, павлака - 10 g, магдонос - 2 години

Цвекло салата со сливи

Вари мијат цвекло, кора, решетки, се меша со сливи, од кои претходно се отстранат коските. Сезона со брусница или сок од брусница, павлака, шеќер.

Репка - 60 g, сливи - 45 g, сок - 5 ml шеќер - 5 g, крем - 10 g.

Цвекло салата со јаболко и краставица

Варени или печени цвекло кора, решетки, да додадете рендан јаболка со кора, ситно сецкани краставица, сецкани зелени кромид и магдонос и се меша. Сезона со растително масло.

Репка - 50 g, јаболка - 25 g, краставици - 25 g, кромид - 5 g, магдонос - 2 g растително масло - 5 g

Салата од свеж зеленчук

Излупени и изми моркови решетки, јаболко и краставица стапчиња сека, се исецка на парчиња домати, зелена салата, се мијат и се исецка. Сите се меша со зеленчук, павлака.

Моркови - 20 g, јаболка - 20 g, краставици - 25 g, домати - 25 g, зелена салата - 10 g, крем - 10 g.

тиква салата

Тиква кора и семиња, се мијат, решетки, да додадете рендан на груб ренде кисело јаболко и шеќер, сезона со лимон или било кој друг кисело сок.

Тиква - 100 g, јаболка - 80 гр шеќер - 10 g, сок - 5 ml.

Тиква салата со мед

Прочистена тиква решетки и готви во мала количина на вода и шеќер, и лимонска киселина до тиква е транспарентен. Потоа се става својата мешавина на растително масло, лимонска киселина и мед и го стави на ладно место за 2-3 часа.

Тиква - 100 гр шеќер - 5 g, мед - 20 g на растително масло - 5 g

Тиква салата со домати

Тиква исчисти, се мијат и решетки, да додадете ретко исечени домати и сецкани зелени кромид. Павлака, посипете со ситно сецкан копар.

Тиква - 60 g, домати - 40 g, кромид - 5 g, павлака - 10 g.

Салата од цвекло и тиква

Прочистена сквош и цвекло решетки, да додадете измиени и попарени со врела вода суво грозје, се промешува и да се пополни со кисела павлака.

Тиква - 70 g, репка - 30 g суво грозје - 20 g, павлака - 10 g.

Киселица салата со моркови и јаболка

Измиениот киселица сува и сече, додадете рендан на груб ренде моркови и јаболка, сецкани зелени кромид, мелени лук каранфилче, сезона со кисела павлака.

Киселица - 20 g, морков - 30 g, јаболка - 30 g, кромид - 5 g, павлака - 10 g.

Салата со јаболка и сливи

Мијат и излупени јаболка решетки на груб ренде, додадете ситно сецкан, претходно измиени и натопени сливи, од кои се отстранети коски, пополнете го со мед или шеќер.

Јаболка - 70 g, сливи - 30 g, мед - 10 g или шеќер - 8 g

зеленчук салата со ракчиња

За да додадете варен излупени ракчиња варени и ситно моркови, компири, се мие и се сече на мали парчиња на свежи краставици, грашок, исечени излупени јаболка, се меша. Сезона со растително масло.

Скариди - 50 g морков - 15 g компири - 15 g, грашок - 10 g, краставици - 15 g, јаболка - 15 g на растително масло - 5 g

зеленчук салата со тестенини "Океан"

Паста "Океан" одмрзне, да се префрлат во тавата, се покрива со мала количина на топла вода и почнаа да растат за 10 минути. Варен и излупени компири и моркови се сече на коцки, додадете ситно краставица и тврдо варени јајца, грашок, се комбинираат со ладење задушени паста "Океан", се промешува малку со сол. Сезона со растително масло.

Компир - 40 g, морков - 15 g, краставици - 15 g, грашок - 10 g јајце - 1/4 единици паста "Океан." - 15 g на растително масло - 10 g.

Зеленчук салата со јаболка

Ситно варен и излупени компири, јајца, додадете исечени краставици, јаболка, грашок, се меша добро. Павлака, посипете со магдонос.

Компир - 40 g јајце - 1/4 единици, краставици -. 30 g, јаболка - 30 g, грашок - 20 g, крем - 10 g, магдонос - 2 Години

овошна салата

Мијат и излупени зрна јаболка и круши се сече на парчиња, се додава крупно исечен диња, лубеница, праски, кајсии, сливи, цреши. Овошје микс, павлака, мед или овошен сируп.

Јаболкото - 30 g, круши - 30 g, други видови овошје - 20 g, крем или мед - 30 g.

VG Ливонија, В.В. Zakrevskii
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
Рецепти за болести на дигестивниот системРецепти за болести на дигестивниот систем
» » » Готвење оброци за деца од една до три години