ma.GurusHealth.ru

Готвење на житарици и тестенини за деца од една до три годиниВидео: Занаети со своите раце од памук брисеви панда Занаети со деца

Јачмен каша слатка

Во зовриена вода се става измиени жито и варете додека не задебелена, а потоа се стави за 40-60 минути во рерна.

Кога на маса за да се пополни со путер.

Јачмен жито - 50 g, вода - 125 ml, путер - 5 g

Јачмен каша млеко

Задница исплакнете, додадете врела вода и оставете за 15-20 минути. Потоа истурете топла млеко, додадете сол и продолжи готвење до тендер. Пред сервирање, сезона со путер.

Јачмен жито - 60 грама млеко - 200 мл вода - 80 ml, путер - 5 g

крем гриз

Вари течност гриз со млеко и вода, додадете пире со шеќер и омекнат путер, жолчка од јајце, се промешува, се стави на ладно, а потоа и размахване додека, додека смесата станува густа и бујна. Послужете со мармалад или овошен сируп.

Гриз - 25 грама млеко - 150 ml на вода - 100 ml, јајца (жолчка) - 1 единици, сируп или џем -. 25 гр шеќер - 12 гр путер - 5 g

Леќата пудинг со сирење

Подготви пире од леќата каша, тоа комбинираат со рендано сирење, додадете шеќер, млеко, жолчка од јајце, се промешува, се воведе тепани белка од јајце. Стави маса во подмачкан форма и се готви за двојка. Кога сервирате прелива павлака.

Леќата - 50 грама млеко - 200 ml вода - 50 ml, урда - 50 грама, јајца - 1/4 единици, крем -. 10 g, шеќер - 8 g путер - 3 g

гриз пудинг

Во врела солена вода со млеко се става гриз и се вари над средна топлина за 20 минути. Потоа додадете шеќер, се вари неколку минути, се стави на путер и жолчка од јајце и се меша нежно воведе тепани белка од јајце. Маса промена во форма, подмачкан со путер и посеан со трошки од леб, печени во рерна. Послужете со џем, овошен сируп или овошен сос.

Гриз - 50 грама млеко - 150 мл вода - 150 ml, овошен сируп - 30 g јајце - 1/2 единици џем -. 20 гр шеќер - 10 g на нафта - 5 g

Manno и јаболко пудинг

Полу-слатка да се готви каша, додадете го на суровини жолчка од јајце, пире со шеќер и разводнета млеко, излупени и рендан јаболка. Сите темелно. Смесата се внимателно влезат во шлаг протеини за да го префрлат во калап подмачкан со путер и ставете го во рерна за 25 до 30 минути. На готовиот пудинг на врвот џем стави (џем).

Гриз - 30 грама млеко - 170 ml, јајце - 1/2 парчиња, шеќер -. 8 g, јаболка - 50 g путер - 5 g, џем - 10 g.

сутлијаш

Млеко со вода да се готви каша ориз. Кога ќе се олади малку, да додадете жолчка од јајце, пире со шеќер, се промешува нежно воведе тепани белка од јајце. Маса за да се префрли во подмачкан форма, посипете ги со путер и се пече во рерна. Послужете со овошје сируп или џем.

Рајс - 50 грама млеко - 200 мл вода - 100 ml, овошен сируп - 20 гр шеќер - 8 гр путер - 5 g

Сутлијаш со овошје

Готви каша ориз млеко. По тоа ладење до 60 ° C, додадете жолчка од јајце, се мијат суво грозје, насечени захаросани овошје, се промешува, се воведе тепани белка од јајце. Маса промена во форма, подмачкан со путер и посеан со breadcrumbs, врвот маст јајце, се меша со млеко и се пече во рерна. Послужете со сос овошје или џем.

Рајс - 50 грама млеко - 150 мл, јајца - 1/2 парчиња, шеќер -. 12 g, суво грозје - 15 g, захаросани - 20 гр путер - 5 g

Сутлијаш со јаболка

Готви ориз каша на водата со млеко. Кога ќе се олади малку, додадете пире со шеќер, жолчка од јајце и стопен путер и ситно сецкани излупени јаболка, се промешува и внимателно да влезат во шлаг на пена протеини. Масата промена во подмачкан со путер и посеан со breadcrumbs форма и се пече во рерна или готви на пареа (30 минути). Послужете со кисела павлака.

Рајс - 50 грама млеко - 100 мл вода - 100 ml, јајца - шеќер 2.1 - 10 g, путер - 6 g

суфле mannoe

Вари водата со млеко каша, додадете го шеќерот, путерот, жолчка од јајце, се промешува нежно воведе тепани белка од јајце. Маса се постават во подмачкан форма и донесе на подготвеност за двојка.

Гриз - 30 грама млеко - 150 мл вода - 150 ml, јајца - 1/4 парчиња, шеќер -. 8 g, путер - 7 g

Manno-морков Суфле

Врие вода полу-слатка каша, додадете го растопениот путер, жолчка од јајце, пире со шеќер и разводнета млеко, рендан на парична казна ренде моркови. Измешајте добро и како резултат на маса е нежно воведе тепани белка од јајце. Маса за да се префрли во подмачкан форма и се стави за 30-35 минути во водена бања.

Гриз - 30 g морков - 50 g јајце - 1/2 единица, вода -. 200 ml шеќер - 8 g путер - 5 g

Manno-тиква Суфле

Готви гриз каша млеко, тоа се излади до 70 ° C, додадете пире со шеќер, жолчка од јајце, рендан на парична казна ренде тиква и стопен путер. Измешајте добро, внесете тепани белка од јајце, да се стави во подмачкан форма и го стави во водена бања за 40 минути.

Гриз - 30g, тиква - 50 g, јајца - 1/2 парчиња, шеќер -. 8 гр путер - 5 g

Суфле ориз морков

Од се пресели и изми ориз во вода за да се готви полу-слатка пудинг. Додадете го растопениот путер, жолчка од јајце, пире со шеќер и разводнета млеко, рендан на парична казна ренде моркови, се меша добро. Како резултат на маса е нежно потресен за воведување на протеини за да го префрлат во подмачкан форма и се става во водена бања за 35-40 минути (стави на скара, овенати во тава на врела вода).

Рајс - 50 g, вода - 200 ml морков - 50 g јајце - 1/2 парчиња, шеќер -. 8 g, путер - 5 g

фиде млеко

Во врела млеко со вода да се прелива тестенини, додадете сол и варете додека не омекне, а потоа додадете шеќер и продолжи готвење додека готви. Сезона со путер.

Тестенини - 40 грама млеко - 150 мл шеќер - 8 гр путер - 5 g

Фиде варени со путер

Фиде потопени во врела посолена вода, се вари 10-12 минути, а потоа ги исфрли во сито, да се стави во сад, да се пополни стопен путер, се меша.

Нудли - 50 g путер - 5 g

варени тестенини

Тестенини поделена на мали парчиња, потопени во врела посолена вода и варете додека тендер. Свитка во сито и топла пополнете путер.

Тестенини - 60 g, путер - 6 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на месо за деца од една до три годиниПодготовка на месо за деца од една до три години
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три годиниРецепти зеленчук јадења за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти за супи риба супа за деца од една до три годиниРецепти за супи риба супа за деца од една до три години
» » » Готвење на житарици и тестенини за деца од една до три години