ma.gurushealth.ru

Правилната исхрана на децата за црниот дроб, жолчното кесе и жолчните канали

Воспалителни болести на билијарниот тракт (холецистит) се доста честа појава кај децата од предучилишна и училишна возраст.

Меѓу причините кои придонесуваат за развој на холециститис, еден од најистакнатите е употребата на масна и зачинета храна, ладно и газирани пијалаци.

Често, болеста трае долго траење, често акутна, па нема индивидуално приспособени исхрана во оваа болест не може да го направи.

Во раните денови на акутна појавиле холециститис (или егзацербација на хроничен), детето треба да се даде многу течности во форма на сладок чај, инфузија на роза колковите, зеленчук, овошје, Бери сокови, полу-сварлива храна (pureed супи, млеко каша, зеленчук пиреа, желеа, компоти). Со подобрување на состојбата на исхраната на детето може постепено да се воведат варено месо и риба јадења.

Во хроничен холециститис се препорачува да се направи голема употреба на млеко и млечни производи, особено во форма на ферментирано млеко пијалаци и сирење. Последно, пожелно е да се даде на детето, на дневна основа во износ од 70-100 гр Урда е богата со метионин, аминокиселина која го спречува таложење на масти во црниот дроб. Слично на акција на посно риба, овес и леќата гриз, соја.

Бидејќи масти е подобро да се користи само сварлива - растителни масла и путер (во сооднос од околу 2: 1). Широко се користи во исхраната на пациентите со зеленчук кои не содржат сурова влакна, и не-кисели плодови сорти.

Не е дозволено користење на 'ржан леб, слатки производи тесто, огноотпорни масти, пушеле месо, супи, чоколади, кафе, какао, газирани пијалоци, сладолед. Во принцип, не треба да се користи ладна храна и пијалаци.

Препорачани делови (во исто време) и малку храна. Строго придржување кон временски интервали во внесувањето храна и чести оброци ви помогне да се подобри протокот на жолчката, и обратно, долги паузи во храната предизвикува стагнација на жолчката во мочниот меур, што предизвикува болка и забрзување на формирање на камења.

Тоа не треба да обилно да се јаде во текот на ноќта, бидејќи тоа го нарушува одвојување на жолчката ритам и предизвикува грчеви на билијарниот тракт. Во хроничен холециститис во обновување фаза покажа исхрана № 5. Се користи за инфективни хепатитис, хроничен хепатитис е акутна, холелитијаза.

Пациенти со хроничен холецистит мора да се усогласат со исхраната ограничувања трајно. Сите јадења се варат или бари на пареа. Пржена храна не се дозволени. Мелење на храна не е потребно. Пред спиење пијат една чаша јогурт или сок од шипка.

Пример мени за деца во акутната фаза на холециститис (исхрана № 5а) и опоравување или хроничен холециститис е акутна (исхрана № 5) дадена подолу (Табела. 24).

Табела 24. Пример мени за децата во акутната фаза на холециститис (исхрана № 5а) и опоравување или хроничен холециститис е акутна (№5 исхрана)

хранење

Исхрана број 5а

Исхрана № 5

Дел, g, ml

3-6 години

7-11 години

11-14 години

20-30 минути пред оброк

А лушпа на пченка stigmas или коприва

А лушпа на пченка stigmas или коприва

30

40

50

првиот појадок

Протеини омлет со рендан варен месо

Варен ориз млеко пире

Чај со млеко

Бел леб и путер

меко варени јајца

Видео: болка во горниот десен квадрант? Подготовка Gepatoleptin - здрава состојба на црниот дроб и билијарниот тракт

зеленчук чорба

Кафе замена за млеко

Бел леб и путер

100

1 компјутер.

100

150

50/5

120

1 компјутер.

200

200

70/8

150

1 компјутер.

250

200

90/10

ручек

рендан морков

млеко

јаболка

млеко

100

150

150

200

150

200

20-30 минути пред ручек

А лушпа на пченка stigmas или коприва

А лушпа на пченка stigmas или коприва

30

40

50

ручек

Компир супа со ќофтиња

Месо котлети пареа

Пире од цвекло морков

јаболко мус

бел леб

Компир супа со ќофтиња

Pilaf варено месо

јаболко мус

бел леб

црн леб

200

70

100

170

130

70

250

80

130

210

150

80

20

300

100

150

250

180

100

30

попладне закуска

Урда pureed слатки

шипинка лушпа

Урда со шеќер

шипинка лушпа

50

150

70

200

100

200

вечера

Компир тепсија со месо

Чај со млеко

бел леб

Компир тепсија со месо

Краставица или свежи домати

Чај со млеко

Бел леб и путер

200

50

150

50

60/5

230

70

200

60

80/8

250

80

200

80

100/10

во текот на ноќта

кефир

мед

кефир

мед

150

10

200

15

200

20

жолчката чаеви

Заедно со чорби индивидуални растенија (пченка stigmas, коприва, колковите), по препорачува cholagogue чаеви.

Цвеќе смил - 4 делови, остава тролист - 3 делови, нане - 2 дела, овошје коријандер - 2 дела. Една лажица на собирање да се направи 2 чаши врела вода за 20 минути и филтер. Земете една четвртина чаша 3 пати на ден за 30 минути пред јадење.

Трева Celandine - 1 дел камилица цвеќиња - 1 дел лист се види на три пороен - 1 парче. Една лажица колекција пијалак чаша врела вода, 1 час, филтер. Пијте 30-50 ml 2 пати на ден, наутро и навечер за 30 минути пред јадење.

Цвеќе ким - 3 делови, караница корен - 2 дела, равнец - 5 делови. Половина лажица смесата пијалак 1/2 чаша врела вода, да се излади, се филтрира и се пие навечер.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Правилната исхрана на децата со гастритисПравилната исхрана на децата со гастритис
Правилната исхрана во болести на панкреасотПравилната исхрана во болести на панкреасот
Како да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецептиКако да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецепти
Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…
Што ми се допаѓа на панкреасот - панкреатитис хранаШто ми се допаѓа на панкреасот - панкреатитис храна
Хранење деца со акутен и хроничен хепатитисХранење деца со акутен и хроничен хепатитис
Исхрана терапија на чир на желудникот: медицински маса №1, 2, 5 и препораки за исхранатаИсхрана терапија на чир на желудникот: медицински маса №1, 2, 5 и препораки за исхраната
Акутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхранаАкутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхрана
Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецептиИсхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти
Holitsistit-панкреатитис: симптоми, третманот, исхранаHolitsistit-панкреатитис: симптоми, третманот, исхрана
» » » Правилната исхрана на децата за црниот дроб, жолчното кесе и жолчните канали